به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10
    همسفر پایه
    مصطفی شهریاری آواتار ها
    Status : مصطفی شهریاری آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,211 بار در 294 ارسال

پیش فرض ایا میدانید چرا نام پایتخت ایران تهران هست و وجه تسمیه و ریشه این نام چیست؟

باسلام
    در ادوار قدیمه قبل از سنه پادشاهیه ناصری نام این شهر جلیل به طهران نگارش میشده لاکن فرزند ناصردین شاه ( ظل السلطان ) در هنگام عزیمت به صفاهان و جلوس بر تخت وزارت این بلاد امر بر نشر این نام را با ت اعلام داشت حال چه نیت بوده درتفکراین حقیر نمیگنجد.لهاذا داستانهائی در این مبحث نقل شده منباب مثال روزی سوگولی شاه در حال مشق املا در مکتب طهران را به غلط با ت نوشته و چون شاهزاده ارادت خاص به سوگولی در پنهان داشته این حکم شقیق را میدارد.
    در مکاتبات حسین قلی خان ایلخانی که چند صباحی در ری و شمیرانات از مدعووین شاه بوده امده ...بدرستی که این نام(طهران) برازنده این مردم طهیرالچهره میباشد مردم این دیار جامه پاکیزه بر تن دارند و اب و هوای خوب مصرف میکنند لحن انان زیبا و سرشار از اداب میباشد... و به این منوال این دیار را از سنوات قدیم طهیران و پس از چندی جهت سهولت در بیان طهران نامیدند.
    البت که جای حسین قلی خان ایلخانی بسی خالی که خدایش بیامرزد سلطان ظل را که فقط طا را به ت مبدل نمود و ایشان بنگر
    ند امروزیان با این دیار طهیرالاوصی چه کرده اند.

با تشکر مصطفی شهریاری
    تصاویر پیوست شده
    ویرایش توسط مصطفی شهریاری : 29-12-2011 در ساعت 12:13 AM

2. 2 کاربر مقابل از مصطفی شهریاری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

safoooora (30-12-2011), شادین (26-12-2011)

خاطره آواتار ها
    Status : خاطره آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,890 بار در 683 ارسال

امان از این ظل السلطان امروز 1 چیزایی ازش خوندم تو کتاب معماری ایرانی نوشته معماریان که دلم میخواست الان اینجا بود و حسابش رو میرسیدم..
    کانال تلگرام آنوبانینی
    نه تو می مانی و نه اندوه
    و نه هیچیک از مردم این آبادی...
    به حباب نگران لب یک رود قسم،
    و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت،
    غصه هم می گذرد،
    آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند...
    لحظه ها عریانند.
    به تن لحظه خود، جامه اندوه مپوشان هرگز.

4. 4 کاربر مقابل از خاطره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

safoooora (30-12-2011), مصطفی شهریاری (25-12-2011), zanbagh (28-12-2011), شادین (26-12-2011)

Carlos آواتار ها
    Status : Carlos آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,607 بار در 575 ارسال

1.جناب شهریاری بی زحمت این گونه متونی که دارای ادبیات ادوار گذشته است رو به فارسی روان تبدیل کنید تا فرد بی سوادی همچون من توانایی درکش را داشته باشید. ممنون از لطف و توجه شما.
    2. جناب شهریاری منبع و ماخذ لطفا.
    با تشکر

6. 3 کاربر مقابل از Carlos عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

safoooora (30-12-2011), مصطفی شهریاری (25-12-2011), شادین (26-12-2011)

همسفر پایه
    مصطفی شهریاری آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Carlos نمایش پست ها
    1.جناب شهریاری بی زحمت این گونه متونی که دارای ادبیات ادوار گذشته است رو به فارسی روان تبدیل کنید تا فرد بی سوادی همچون من توانایی درکش را داشته باشید. ممنون از لطف و توجه شما.
    2. جناب شهریاری منبع و ماخذ لطفا.
    با تشکر
    منبع و ماخذ این مقال از تجمیع کتب مختلفه قدیمه توسط میرزا مصطفی شهریاری ابن عزیزخان ابن اقاباباخان ابن مهدیقلی خان بختیاری میباشد ... هر ان کس تصدیق ششم اکابر را خانده باشد این نگارشها برایش سهل و روان است .و ای کارلوس بهتر است با بنده عداوت نورزی زیرا قرار است فرمانروای شما سردار مهدیالدوله پس از سمیر با تنی چند از قشون انوبانینی بدین بلاد لرنشین لشگرکشی نماید و من با تو با تیغ اویخته نگارش به پیکاری بس شگرف در ایم و تو را به دو نیم کارلوس مبدل خواهم ساخت چراکه بین ما ان کس که خطا کرده کارلوس است که نام اجانب بر خود اختیار داشته نه من که به سبک اصالت ایرانی مینگارم پس به تو امر میکنم تا قدری با من ملاطفت نشان داده تا در باب این لشکرکشی قدری نقل کنیم تا به همرزمان طهیرانی و پارسی فرمانروایتان خوش اید از اینکه با شما کمی طنز کردم مرا عفو کنید بدرود و به امید دیدار.
    ضمنا بانوی بزرگوار خاطره خانم بهتر است بدانید ظل السطان قاتل حسین قلی خان و برادرش که جد بنده نیز هست بوده و من هم حس شما را دارم
    ویرایش توسط مصطفی شهریاری : 30-12-2011 در ساعت 06:51 PM

8. 2 کاربر مقابل از مصطفی شهریاری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mohsen mount (26-12-2011), شادین (27-12-2011)

خاطره آواتار ها
    Status : خاطره آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,890 بار در 683 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مصطفی شهریاری نمایش پست ها
    منبع و ماخذ این مقال از تجمیع کتب مختلفه قدیمه توسط میرزا مصطفی شهریاری ابن عزیزخان ابن اقاباباخان ابن مهدیقلی خان بختیاری میباشد ... هر ان کس تصدیق ششم اکابر را خانده باشد این نگارشها برایش سهل و روان است .و ای کارلوس بهتر است با بنده عداوت نورزی زیرا قرار است فرمانروای شما سردار مهدیالدوله پس از سمیر با تنی چند از قشون انوبانینی بدین بلاد لرنشین لشگرکشی نماید و من با تو با تیغ اویخته نگارش به پیکاری بس شگرف در ایم و تو را به دو نیم کارلوس مبدل خواهم ساخت چراکه بین ما ان کس که خطا کرده کارلوس است که نام اجانب بر خود اختیار داشته نه من که به سبک اصالت ایرانی مینگارم پس به تو امر میکنم تا قدری با من ملاتفت نشان داده تا در باب این لشکرکشی قدری نقل کنیم تا به همرزمان طهیرانی و پارسی فرمانروایتان خوش اید از اینکه با شما کمی طنز کردم مرا عف کنید بدرود و به امید دیدار.
    ضمنا بانوی بزرگوار خاطره خانم بهتر است بدانید ظل السطان قاتل حسین قلی خان و برادرش که جد بنده نیز هست بوده و من هم حس شما را دارم

با بنده پدر کشتگی نداره ولی خیلی خراب کاری کرده .. تو کتابی خوندم که درخت های 300 ساله چهار باغ اصفهان رو کنده و فروخته .. کلا نابودگر بوده بنده خدا ...
    کانال تلگرام آنوبانینی
    نه تو می مانی و نه اندوه
    و نه هیچیک از مردم این آبادی...
    به حباب نگران لب یک رود قسم،
    و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت،
    غصه هم می گذرد،
    آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند...
    لحظه ها عریانند.
    به تن لحظه خود، جامه اندوه مپوشان هرگز.

10. 2 کاربر مقابل از خاطره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

safoooora (30-12-2011), مصطفی شهریاری (26-12-2011)

همسفر گاه گدار
    شادین آواتار ها
    Status : شادین آنلاین نیست.
    تشکر شده 137 بار در 59 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مصطفی شهریاری نمایش پست ها
    باسلام
    در ادوار قدیمه قبل از سنه پادشاهیه ناصری نام این شهر جلیل به طهران نگارش میشده لاکن فرزند ناصردین شاه ( ظل السلطان ) در هنگام عزیمت به صفاهان و جلوس بر تخت وزارت این بلاد امر بر نشر این نام را با ت اعلام داشت حال چه نیت بوده درتفکراین حقیر نمیگنجد.لهاذا داستانهائی در این مبحث نقل شده منباب مثال روزی سوگلی شاه در حال مشق املا در مکتب طهران را به غلط با ت نوشته و چون شاهزاده ارادت خاص به سوگلی در پنهان داشته این حکم شقیق را میدارد.
    در مکاتبات حسین قلی خان ایلخانی که چند صباحی در ری و شمیرانات از مدعووین شاه بوده امده ...بدرستی که این نام(طهران) برازنده این مردم طهیرالچهره میباشد مردم این دیار جامه پاکیزه بر تن دارند و اب و هوای خوب مصرف میکنند لحن انان زیبا و سرشار از اداب میباشد... و به این منوال این دیار را از سنوات قدیم طهیران و پس از چندی جهت سهولت در بیان طهران نامیدند.
    البت که جای حسین قلی خان ایلخانی بسی خالی که خدایش بیامرزد سلطان ظل را که فقط طا را به ت مبدل نمود و ایشان بنگر
    ند امروزیان با این دیار طهیرالاوصی چه کرده اند.

با تشکر مصطفی شهریاری

سلام عزیزان طهرانی
    خیلی دلم میخواست نظر شما رو در این موضوع بدونم برام جالبه .

Carlos آواتار ها
    Status : Carlos آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,607 بار در 575 ارسال

از چند نظر غیر قابل غبوره که طهران از طهیر الچهره بیاد .
    1. نوع نوشتاری تهران از زمان پهلوی دوم و اوایل انقلاب اسلامی تغییر کرد اگر به گفته ان داستان در اثر مسائل درباری و حکایت اشتباه سوگولی دربار بوده باشه باید از همان دوره میانی قاجار نوشتن تهران تغییر میکرد.
    2. اینکه درمتون قدیمی قبل قاجار هم طهران و هم تهران به چشم میخوره که این بین مورخانی که عربی مینوشتند و مورخان طاقانی و مازندرانی و شمیرانی دارای اختلاف بود.
    3. این موضوع طهیر الچهره بودن اینجوری که من فهمیدم وجاهت تاریخی نداره.
    4. به 3 دلیل ذکر شده قبلی ماجرای اشتباه سوگولی دربار قاجار نقض میشه .

این نظر شخص بنده بود خواهش به پای یک کارشناس قرار ندید . اگر هم اشتباه فکر میکنم لطفا بنده رو روشن کنید تا از ابهام دربیاییم.

13. 3 کاربر مقابل از Carlos عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

donkishot (29-12-2011), safoooora (30-12-2011), شادین (31-12-2011)

همسفر پایه
    مصطفی شهریاری آواتار ها

سلام به دوستان گرامی و کارلس عزیز
    همان طور که نوشتم اینها یک نظریه و قضیه سوگلی هم یک نقل هست
    من هم از نامه های قدیمی و موضوع طهیران و طهران را با رنگ قرمز نوشتم دیگه قضاوت با شنوندگان هست .
    ممنون میشوم از شما که مطلعتر هستید وجه تسمیه پایتخت کشورم را بدانم

15. کاربر مقابل از مصطفی شهریاری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

شادین (31-12-2011)

Banned
    Status : mirzan آنلاین نیست.
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

میشه یک منبع معتبر معرفی کنید که در این مورد تحقیق بیشتر داشته باشیم...
    ( یک منبع به غیر از وب )
    ممنون

همسفر گاه گدار
    Status : firooz آنلاین نیست.
    تشکر شده 20 بار در 16 ارسال

سلام
    در خصوص وجه تسمیه تهران در کتاب "نگاهی به تهران از آغاز تا کنون" جناب آقای علی اکبر محمودیان و ... ناشر: موسسه جعرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی ، به تفضیل سحن گفته شده است.

استاد سعید نفیسی در برنامه های رادیویی " در مکتب استاد "که در رادیو ایران داشته و در کتابی به همین نام در انتشارات موسسه مطبوعاتی عطایی در سال 1343 جمع آوری شده است، اینطور می گوید که :
    " پرسش: نامه ای رسیده که سوال اول آن درباره اسم پایتخت کشور ماست که بعضی با "ت " دو نقطه و بعضی با "ط" می نویسند، به عقیده سرکارکدام درست تر است؟
    پاسخ: اتفاقا در این زمینه تا اندازه ای مفصل بحث کرده ام. مرحوم قزوینی درین باب مقاله ای در مجله کاوه که در برلن چاپ می شد نوشته است و من خودم یک سلسله مقاله در مجله آینده چاپ کرده ام، تفضیل این است که در زمانهای قدیم ایران هم یک طای غلیظ بوده است مثل طای مالف عربی و تنها در اسامی و اشخاص و اماکن مانده است. در اسامی اشخاصی مثل طهمورث و طهماسب و اسامی اماکن مثل همین طهران و طوس و طالقان و طارم. بنابراین هر دو املا صحیح است و اینکه کیومرث و طهمورث را با ثای سه نقطه می نویسند دلیاش این است که زیرا در زبانهای قدیم ایران ثای سه نقطه مثلث هم بوده مثل همین دو کلمه که گفتم ، مثلا کلمه مهر، امروز به معنای خورشید و آفتاب، اصلش در زبان قدیم میثره با ثای سه نقطه بوده است.
    باری کلمه طهران را که در ضمت نام یک آبادی در اطراف اصفهان هم هست را در بعضی از کتابهای قدیم هم با تای دو نقطه نوشته اند.

مثل دیگر که می توانم بزنم این اس که کلمه تهم را که به معنی درشت و پرجثه است در نامهایی مثل طماسب و طهمورث با طای مالف نوشته اند و همین کلمه را در جاهایی دیگر مثل تهمینه و تهمتن با تای دو نقطه نوشته اند.
    اما اینجا یک نکته دیگر به یادم آمد و آن اینست که نمی دانم چه شده در اسامی و کلمات اروپایی هم این طای مالف را داخل کرده اند چنانکه سابقا نام کشور ایتالیا را گاهی با طای مالف نوشته اند و هنوز هم نام کشور اطریش را همینطور می نویسند، مضحک تر از همه کلماتی است که پ هم دارند و پ که از کلمات حروف فارسی است با طای مالف عربی هیچ سازش ندارد، مثل کامه امپراطور که از لفظ imperator لاتین گرفته شده یا نام پطر کبیر و ... "
    ویرایش توسط firooz : 26-12-2015 در ساعت 12:27 PM دلیل: اصلاح غلط نوشتاری

کلمات کلیدی این موضوع