به انجمن خوش آمدید
صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 39

Shahram آواتار ها
    Status : Shahram آنلاین نیست.
    تشکر شده 6,110 بار در 1,639 ارسال

پیش فرض یک شب زیر سقف آسمان

تصور کنید در شبی صاف و کمی خنک در کنار یک آتش و ~o) زیر آسمانی پر از ستاره نشسته اید و در حال نظاره کردن آسمان هستید. بی شک زیبائی آسمان خیره کننده است. شاید چنین شرایطی برای بسیاری از ماها چه آنها که تجربه کرده ایم و چه آنها که تجربه نکرده اند یک رویا است. :x :ymdaydream:
    خوب حالا که حسابی دهنتون رو آب انداختم می رم سراغ اصل موضوع یعنی شب های رصدی. توی بخش نجوم تقریبا خودم متکلم وحده شدم و بقیه زیاد صحبت نمی کنند که فکر می کنم تقصیر از خودمه به همین خاطر این مبحث رو باز می کنم تا بهانه ای باشه برای دوستان تا اونها هم صحبتی بکنند.

در این بخش در مورد همان تصویر بالا و تجربیات خودتون یا اگه برنامه رصدی و شب رصدی داشتین در اون مورد و اینکه چه تجربیات رصدی داشتین و تجربه اولین نگاهتون از پشت تلسکوپ (دوستانی که تجربه کردند) و یا انتظاراتی که از یه برنامه رصدی دارین و کلاً در مورد همین شبهای رصدی و یا شبهایی که زیر سقف آسمون دلتون خواسته بیشتر در مورد آسمون بدونید صحبت کنید.
    این طوری من هم یه آماری از تجربیات و علاقمندی های شما دستم می آد. ;)
    می تونیم در مورد استانداردهای چنین برنامه هایی هم صحبت کنیم و با توجه به علائق دوستان اونها رو چه برای اجرا در این گروه و چه برای جاهای دیگه بهینه بکنیم.
    در آینده که حرفه ای تر شدیم گزارشهای رصدی خودمون رو می تونیم اینجا قرار بدیم. B-)

اولش می خواستم این مبحث رو توی بخش پیشنهادات قرار بدم منتها بعد از کلنجار رفتن با خودم همین جا اضافه کردم اگه دوستان مدیر جای بهتری رو می دونند ممنون می شم راهنمائی کنند.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    تنها، تنها به پای کوه بلندی
    تنها، تنها به روی ریگ بیابان
    می‌رود آهسته با دو پای برهنه

2. 3 کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

aartemis (13-06-2011), Moji-!Golpesar (08-08-2010), حسن (20-07-2011)

عضو رسمی گروه
    Mohamad آواتار ها
    Status : Mohamad آنلاین نیست.
    تشکر شده 9 بار در 4 ارسال

پیش فرض Re: یک شب زیر سقف آسمان

شهرام جان من متاسفانه تجربه رصد ندارم ولی علاقه مندم ، هر اندازه ای که زمان بهم فرصت بده با این موضوعات آشنا بشم :x
    کانال تلگرام آنوبانینی
    باید اِستاد و فرود آمد
    بر آستانِ دری که کوبه ندارد،
    چرا که اگر به‌گاه آمده‌باشی دربان به انتظارِ توست و
    اگر بی‌گاه
    به درکوفتن‌ات پاسخی نمی‌آید.

4. 2 کاربر مقابل از Mohamad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

aartemis (13-06-2011), Moji-!Golpesar (08-08-2010)

Parvaneh آواتار ها
    Status : Parvaneh آنلاین نیست.
    تشکر شده 4,016 بار در 861 ارسال

البته نوشتن ما جسارته. در کویر مصر، یکی از دوستان ما از اساتید رصد بودند. شب هنگام بود که ایشون آروم آروم صحبتو به آسمون کشید(با توجه به اینکه اون جمع برای رصد نیومده بودند) و بعد توضیحات خوبی مخصوصا در مورد صور فلکی دادند.
    خیلی از ما تا تجربه حضور در چنین جمع هایی رو نداشته باشیم نمی دونیم که چقدر رصد می تونه جذاب باشه.(در جو قرار گرفتنه خیلی مهمه)من تا اون زمان اصلاً به شکل تخصصی صحبت در مورد آسمانو نشنیده بودم.بنابراین خیلی خوبه که در برنامه ها شما و یا نماینده تون حضور پیدا کنید و این علاقمندی که در بسیاری از دوستان وجود داره کشف بشه ;)
    خلاصه اونقدر در اون برنامه دوستان علاقمند شدند که تعداد زیادی از دوستان ، شب بعد به همراه ایشون برای پیاده روی در شب کویر و شنیدن توضیحات ایشون راه اوفتادیم.
    آسمون اونجا محشر بود.
    شب دوم دیگه امتحان هم داشتیم و بایستی صورو پیدا می کردیم :p (البته یه دوربین دو چشمی خوب هم داشتیم)
    یکی از بخش های جذاب دیگه افسانه هایی بود که در مورد صور فلکی بود که گاهی اوقات به نظم هم بیان می کردند.دیگه مشاعره و مکاشفه با هم شب به یاد ماندنی رو رقم زد.
    تجربه دیگه هم در سفر کلوت شهداد بود که دوستان اصفهانی ما تلسکوپ اوردند و برای اولین بار ماه رو اونجا دیدیم فوق العاده بود .از طرف دیگه هم همیشه اونهایی که در تصویر می دید این بار می تونستید خودتون ببینید.
    خلاصه اینکه حیرت اولین درسی بود که من گرفتم.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو...:54:

6. 3 کاربر مقابل از Parvaneh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

aartemis (13-06-2011), Moji-!Golpesar (08-08-2010), حسن (20-07-2011)

Shahram آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad
    شهرام جان من متاسفانه تجربه رصد ندارم ولی علاقه مندم ، هر اندازه ای که زمان بهم فرصت بده با این موضوعات آشنا بشم :x
    محمد جان دارمت غمت نباشه که با هم می ریم :x :-*

نقل قول نوشته اصلی توسط Bahar
    البته نوشتن ما جسارته. در کویر مصر، یکی از دوستان ما از اساتید رصد بودند. شب هنگام بود که ایشون آروم آروم صحبتو به آسمون کشید(با توجه به اینکه اون جمع برای رصد نیومده بودند) و بعد توضیحات خوبی مخصوصا در مورد صور فلکی دادند.
    خیلی از ما تا تجربه حضور در چنین جمع هایی رو نداشته باشیم نمی دونیم که چقدر رصد می تونه جذاب باشه.(در جو قرار گرفتنه خیلی مهمه)من تا اون زمان اصلاً به شکل تخصصی صحبت در مورد آسمانو نشنیده بودم.بنابراین خیلی خوبه که در برنامه ها شما و یا نماینده تون حضور پیدا کنید و این علاقمندی که در بسیاری از دوستان وجود داره کشف بشه ;)
    خلاصه اونقدر در اون برنامه دوستان علاقمند شدند که تعداد زیادی از دوستان ، شب بعد به همراه ایشون برای پیاده روی در شب کویر و شنیدن توضیحات ایشون راه اوفتادیم.
    آسمون اونجا محشر بود.
    شب دوم دیگه امتحان هم داشتیم و بایستی صورو پیدا می کردیم :p (البته یه دوربین دو چشمی خوب هم داشتیم)
    یکی از بخش های جذاب دیگه افسانه هایی بود که در مورد صور فلکی بود که گاهی اوقات به نظم هم بیان می کردند.دیگه مشاعره و مکاشفه با هم شب به یاد ماندنی رو رقم زد.
    تجربه دیگه هم در سفر کلوت شهداد بود که دوستان اصفهانی ما تلسکوپ اوردند و برای اولین بار ماه رو اونجا دیدیم فوق العاده بود .از طرف دیگه هم همیشه اونهایی که در تصویر می دید این بار می تونستید خودتون ببینید.
    خلاصه اینکه حیرت اولین درسی بود که من گرفتم.
    خیلی ممنون پروانه خانم. اون بالا یه دنیای بسیار عظیم، اما فراموش شده وجود داره ;)
    من که خودم به رصد با دوستان آنوبانینی علاقمندم و به خیلی از جاهای دیگه ترجیح می دم. راستش توی برنامه قشم هم اون شبی که کنار ساحل نمکدان بودیم من یه ساعتی که همه مشغول اتراق بودند ، روی شنهای ساحل خوابیده بودم و داشتم آسمونو نگاه می کردم. اولا فکر نمی کردم اونجا همچین آسمونی داشته باشه و دوم هم فکر نمی کردم تو گروه علاقمند داشته باشه. خلاصه اونجا تک خوری کردم :D امیدوارم برنامه های آتی دور هم آسمونو ببینیم. و بعد از یکی دو برنامه رصدی شما خودتون می شین یه نماینده، اصلا سخت نیست ;)
    کانال تلگرام آنوبانینی

8. 2 کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Maryam.Ghasemian آواتار ها
    Status : Maryam.Ghasemian آنلاین نیست.
    تشکر شده 200 بار در 71 ارسال

منم تجربه رصد نداشتم ولی آسمون و ستاره هاش یکی ازون چیزاییه که هیچ وقت از نگاه کردن بهش سیر نمیشم و بر عکس کلی شارژ میشم .
    و ازونجایی که خیلی فسفرم به بحثای سنگین astronomy قد نمیده یه چند سالیه بطور غیر آکادمیک astrology میخونم ، به عنوان دانشی که امیدوارم بشه در قالب مشاوره ازش استفاده کرد و خوشحالم که این بخش باعث شد که بیشتر با این دنیای عظیم و شگفت آشنا شم ..
    کانال تلگرام آنوبانینی
    در من فریادهای درختی است خسته از میوه های تکراری..

10. 2 کاربر مقابل از Maryam.Ghasemian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

تازه مسافر
    Status : bahari آنلاین نیست.
    تشکر شده 10 بار در 7 ارسال

خیلی ممنون پروانه خانم. اون بالا یه دنیای بسیار عظیم، اما فراموش شده وجود داره
    :-? :-\

با توجه به افسانه ها يي كه در باره بسياري از ستاره ها وجود داره وبا نگاه به كشفيات بسياري كه منجمان و ستاره شناسان درباره ستارها سيارات و...داشته و دارند ميشه گفت كه دنياي بالاي سر ما نه تنها فراموش شده نيست بلكه حتي بيشتر از زمين زير پاي ما هم مورد توجه ادمي بوده و تماشاي آسمان حتي با چشم غير مسلح هم براي انسان جذابيتي عاشقانه داشته است و حتي انسان ها
    اين اجرام كوچك نوراني را در سرنوشت خود موثر مي دانستند

من فقط يكبار با تلسكوپ تقريبا حرفه اي يكي از دوستانم ماه رو رصد كردم كه خوب واقعا توصيف زيبايي و جذابيتش امكان پذير نيست :) :ymapplause:

اما خاطره جالبي كه من از تماشاي آسمون دارم اينه كه من يك پسر خاله 6ساله دارم به اسم شايان
    وقتي كه 3سالش بود يك شب شمال كنار دريا بوديم كه يهو شايان كه انگار براي اولين بار متوجه اسمون شده باشه از من پرسيد كه خاله اين چراغ ها چيه تو اسمون روشنه؟منم براش توضيح دادم كه اينا ستاره است و خدا روشنشون كرده تا آسمونش خوشگل باشه و تو و دوستات تماشاش كنين *-:)
    يك كمي دقيق آسمون رو نگا كرد بعد گفت قشنگه اما خيلي زياده فكر كنم اگه يسريشون رو خاموش كنه بهتره تا هم خودش هم دوساش هميشه بتونن كارتو ن ببينن مثه من كه هميشه لامپ اتاقمو خاموش مي كنم
    و من جوابي نداشتم بهش بدم :) :D
    کانال تلگرام آنوبانینی
    چه شورانگيز و خوب است سفر! گريز،پرواز،........

12. 2 کاربر مقابل از bahari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Parvaneh آواتار ها
    Status : Parvaneh آنلاین نیست.
    تشکر شده 4,016 بار در 861 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط bahari
    تماشاي آسمان حتي با چشم غير مسلح هم براي انسان جذابيتي عاشقانه داشته است و حتي انسان ها
    اين اجرام كوچك نوراني را در سرنوشت خود موثر مي دانستند :D
    ممنون از خاطره ای که تعریف کردید.

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ(فصلت/12)
    پس آنها را [به صورت] هفت آسمان در دو هنگام مقرر داشت و در هر آسمانى كار [مربوط به] آن را وحى فرمود
    و آسمان [اين] دنيا را به چراغها آذين كرديم و [آن را نيك] نگاه داشتيم اين است اندازه ‏گيرى آن نيرومند دانا
    کانال تلگرام آنوبانینی
    در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو...:54:

14. 4 کاربر مقابل از Parvaneh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

aartemis (13-06-2011), Moji-!Golpesar (08-08-2010), peykearak (25-06-2011), Zapata (09-08-2010)

تازه مسافر

نسر واقع نخستين ستاره درخشاني است که در شب هاي ماه تير و مرداد بر بالاي سر، همچون الماس مي درخشد.

در شب هاي تابستان، سه ستاره، مثلثي متساوي الساقين را در آسمان بالاي سر تشکيل مي دهند. اين ستارگان به ترتيب درخشندگي عبارتند از نسر واقع، نسر طائر و دنب.
    نسر واقع پنجمين ستاره درخشان آسمان است و نخستين ستاره درخشاني است که در شب هاي ماه تير و مرداد بر بالاي سر و به رنگ آبي سفيد همچون الماس مي درخشد.

دنب درخشنده ترين ستاره در صورت فلکي دجاجه يا قو است (بهتر است همان طور که در شکل مي بينيد صورت فلکي قو، صليب شمالي خوانده شود). دنب در سر صليب واقع شده. نيمساز زاويه دنب ، قاعده مثلثي که از نسر واقع و نسر طاير تشکيل شده را قطع مي نمايد و به طرف ستاره درخشان قلب العقرب در نيم کره جنوبي ادامه مي يابد. در تير ماه، قلب العقرب با تاريک شدن هوا در آسمان ظاهر مي شود. قلب العقرب بسيار با شکوه است و در ناحيه قلب صورت فلکي عقرب جاي گرفته است.

خط اتصال دهنده نسر واقع به دنب، ما را به چهار گوش مربوط به اسب بالدار (فرس اعظم) راهنمايي مي کند. اين چهار ستاره وقتي بالاي سر قرار مي گيرند، نشانگر فصل پاييزند. گذشته از مثلث تابستاني، آسمان فصل تابستان خالي از ستارگان بسيار درخشان و صورت هاي فلکي معروف است. بايد دانست که مثلث تابستاني بر خلاف اسمش در فصل پاييز هم ديده مي شود.

برگرفته از:

راهنماي ماهانه آسمان شب_ترجمه مهندس احمد دالکي_نشر گيتاشناسي

ببخشيد اقاي شهرام اگه من جسارت كردم و بدون اجازه شما اين پست رو گذاشتم :ymblushing:
    وقتي خودم خوندمش فكر كردم شايد جالب باشه بدونيم از فردا شب كه تابستون شروع ميشه قراره چه ستاره هايي بالاي سرما چشمك بزنن :) ;)
    ولي اگه فكر كرديد بي ربطه لطفا دستور حذف رو صادر بفرمائيد[attachment=0:tjm4jdh5]22222.JPG[/attachment:tjm4jdh5]
    تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 22222.JPG (12.1 کیلو بایت, 209 نمایش)
    کانال تلگرام آنوبانینی

16. 3 کاربر مقابل از bahari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

aartemis (13-06-2011), Moji-!Golpesar (08-08-2010), peykearak (25-06-2011)

Shahram آواتار ها

خواهش می کنم خانم بهاری. با تشکر از ارسال این مطلب. قرار دادن این مطالب خیلی هم عالیه. :ymapplause:
    من توی آسمون تابستون در بخش صورتهای فلکی مثلث تابستانی رو هم می خواستم معرفی کنم. فعلا این مطلبتون اینجا باشه وقتی تو اون بخش بهش رسیدم، در صورت نیاز این مطلب رو منتقل می کنم به اون بخش. فقط جاش باید اصلاح بشه و گر نه چرا حذف کنم ؟ ;)
    کانال تلگرام آنوبانینی

18. کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Moji-!Golpesar (08-08-2010)

تازه مسافر

نقل قول نوشته اصلی توسط staleiee
    خواهش می کنم خانم بهاری. با تشکر از ارسال این مطلب. قرار دادن این مطالب خیلی هم عالیه. :ymapplause:
    من توی آسمون تابستون در بخش صورتهای فلکی مثلث تابستانی رو هم می خواستم معرفی کنم. فعلا این مطلبتون اینجا باشه وقتی تو اون بخش بهش رسیدم، در صورت نیاز این مطلب رو منتقل می کنم به اون بخش. فقط جاش باید اصلاح بشه و گر نه چرا حذف کنم ؟ ;)

:) :ymblushing:
    کانال تلگرام آنوبانینی

20. کاربر مقابل از bahari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Moji-!Golpesar (08-08-2010)

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع