به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

Parvaneh آواتار ها
    Status : Parvaneh آنلاین نیست.
    تشکر شده 4,016 بار در 861 ارسال

پیش فرض تجربیات سفر گهر: خرداد 1389

آزموده را آزمودن خطاست.
    در این جا تجربه هاتون رو به دوستانتون هدیه بدید .
    -برای پیدا کردن مکان مناسب (اگر تعداد بالا می رید) در زمانهای پرترافیک،یک روز زودتر از تعطیلات اونجا برید، عالیترین مکانو می تونید پیدا کنید.
    -اگر تا اونجا رفتید، به دریاچه دوم حتماً سر بزنید.
    -برای پیدا کردن هیزم(به علت جمعیت زیاد در اطراف دریاچه اول،هیزم پیدا نمی کنید) می تونید سری به دریاچه دوم بزنید.
    -اگر از چهارپا برای جابجایی بار استفاده می کنید،حتماً یکی از افراد گروهتون تا انتهای مسیر با بارها حرکت کنه. اگر در این ارتباط هر مشکلی پیش آمد با نیروی انتظامی اونجا مساله رو مطرح کنید،احتمال حل مشکلتون خیلی زیاده.
    -برای ماهیگیری در دریاچه، مجوز نیاز دارید که اونجا تهیه می کنید.(روزی 6000 تومان در این زمان)
    -سرویس بهداشتی در نزدیکی دریاچه اول وجود داره (اما وضعیت بهداشت اون خیلی مشخص نیست)
    -مغازه ای کوچک در مکان قرار داره اما فقط نوشیدنی داره.
    -طوری برنامه ریزی کنید که که شبها در مسیر پیاده روی رفت و یا برگشت نباشید.امنیت روز بیشتره.(حوادثی از زمان پیاده روی شبانه ذکر شده )
    کانال تلگرام آنوبانینی
    در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو...:54:

2. کاربر مقابل از Parvaneh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

ahadlag (06-06-2013)

همسفر گاه گدار
    atoosa آواتار ها
    Status : atoosa آنلاین نیست.
    تشکر شده 22 بار در 10 ارسال

پیش فرض Re: تجربه هاي شخصي در سفر

سلام دوستان
    در سفر گهر جلوي چادر ما سنگ بزرگي بود و در همان شب اول پاي من به سنگ گير كرد و زمين خوردم و پاي راستم در زير زانو و پاي چپ روي ساق پا زخم شدو استخوان پايم ضرب ديد. همچنين نمي توانستم كف پاي چپم را خوب روي زمين بگذارم و درد داشت
    از انجا كه من دختر صبوري هستم و هميشه درد را تحمل مي كنم و خيلي هم شيطونم و علي رغم پادرد از راه رفتن دست بر نمي دارم
    كسي به موضوع زخمي شدن و درد پاي من توجهي نكرد
    در فرداي آن روز خودم شروع كردم به مالش پاي چپم و حركت دادن ان بر روي بطري آب كه اينكار باعث شد كه مهره در رفته در كف پاي چپ جا بيفتد و درد آن ساكت شود
    سپس از تتراسايكلين كه پماد انتي بيوتيك است و گاز استريل براي بستن زخم استفاده كردم
    وليكن چون روي ساق پايم را با باند كشي بستم زخم عفونت كرد و مجبور شدم وقتي به تهران امدم از آنتي بيوتيك استفاده كنم
    هنگام راه رفتن از دو عصا استفاده كردم ( با راهنمايي اميد خان)
    بعد از يك پياده روي طولاني وقتي براي استراحت ايستاديم دراز كشيدم و پاهايم را بالا نگه داشتم تا ورم كاهش پيدا كند و سپس روي محل ضرب ديدگي را از روي شلوار با چفيه بستم تا پايم گرم بماند و عضله ها نگيرد

با تمامي اين اوصاف در اين سفر به من خيلي خوش گذشت و مطالب زيادي درباره طبيعت گردي و سفر گروهي ياد گرفتم كه مديون مديران خوب انجمن هستم
    بنابراين براي جبران محبت اطلاعاتم را با ساير دوستان تقسيم ميكنم:

دوستان گرامي توجه كنند: ( قابل توجه دوستاني كه بدون شناخت از تاثيردارو فقط آن را مصرف مي كنند)

پماد تتراسايكلين -ضد باكتري
    پماد جنتامايسين- ضد باكتري قوي
    پماد كلكتريمازول ضد قارچ

قرص فلوكونازول- ضد قارج
    قرص سفكسيم آنتي بيوتيك قوي- ضد باكتري( بدون دستور پزشك انتي بيوتيك مصرف نكنيد)
    قرص متوكاربامول -مسكن و بازكننده عضلات گرفته
    قرص بروفن- مسكن و كاهش دهنده التهاب
    قرص لوراتادين ضد حساسيت - خواب آور نيست
    قرص برم هگزين ضد حساسيت و ضد احتقان- خواب اور
    قرص متوكلو پراميد- ضد تهوع و سرگيجه

پماد اكسيد دوزنگ- براي جلوگيري از آفتاب سوختگي
    پماد كالاندولا- براي كاهش التهاب بعد از آفتاب سوختگي
    پماد هاي مسكن -جريان خون را در محل حادثه ديده تند و درد را كاهش و روند بهبود را افزايش مي دهند
    پماد ليدوكادوئين- ضد التهاب و شل كننده عضلات و بي حس كننده ( تا حد ممكن از اين دارو استفاده نكنيد)
    پماد بتامتازون -ضد حساسيت و التهاب

قطره چشمي اشك مصنوعي - براي شستشو و رفع خشكي چشم
    قطره چشمي كلرآمفنيكل- ضد باكتري و ضد التهاب
    پماد چشمي تتراسايكلين - ضد باكتري
    پماد چشمي جنتامايسين - ضد باكتري قوي
    قطره و پماد چشمي بتامتازون- ضد حساسيت و التهاب

آمپول بتامتازون يا امپول دگزا متازون يا آمول هيوسين در هنگام شوك آنافيلاكسي ( حساسيت شديد و پشت سرهم به همراه تشنج) به صورت عضلاني تزريق مي شود
    حساسيت ممكن است به دليل خوردن مواد غذايي مسموم يا ناسازگار و يا خوردن خودسرانه دارو و يا گزيدگي حشرات و جانوران ايجاد شود.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    روزهايي كه بي تو مي‌گذرد
    گرچه با ياد توست ثانيه‌هاش
    آرزو باز مي كشد فرياد:
    در كنار تو مي‌گذشت، ايكاش...
    :79::79:

4. 2 کاربر مقابل از atoosa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Shelman (10-06-2011), دلوار (05-01-2011)

همسفر گاه گدار
    Meghdad آواتار ها
    Status : Meghdad آنلاین نیست.
    تشکر شده 462 بار در 171 ارسال

پیش فرض Re: تجربیات سفر گهر: خرداد 1389

آتوسا خانم نميدونم در اون موقع براى حل مشكل به مسئول برنامه اين موارد رو اطلاع دادين يا خير، مطمئنا كيت كمك‌هاى اوليه آقا مهدى هم در اين زمينه ميتونست كمك كنه...
    و اگر بنده هم مطلع مى‌شدم حداقل نيمى از اين مواردى رو كه ذكر كرديد بطور دقيق يا مشابه در جعبه كمك‌هاى اوليه همراه داشتم.
    به هر حال يكى از ويژگى‌هاى سفر گروهى همين هست كه در بيشتر مواقع اقلام و لوازم مورد نياز به طريقى در دسترس قرار خواهد گرفت و ميشه به ميزان زيادى از اين نظر مطمئن بود.

موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 14,040 بار در 3,554 ارسال

پیش فرض Re: تجربه هاي شخصي در سفر

نقل قول نوشته اصلی توسط atoosa
    سلام دوستان
    در سفر گهر جلوي چادر ما سنگ بزرگي بود و در همان شب اول پاي من به سنگ گير كرد و زمين خوردم و پاي راستم در زير زانو و پاي چپ روي ساق پا زخم شدو استخوان پايم ضرب ديد.

... اينكار باعث شد كه مهره در رفته در كف پاي چپ جا بيفتد و درد آن ساكت شود
    :-?

نقل قول نوشته اصلی توسط atoosa
    دوستان گرامي توجه كنند:

پماد تتراسايكلين ضد باكتري
    پماد كلكتريمازول ضد قارچ
    قرض فلوكونازول ضد قارج
    قرص سفكسيم آنتي بيوتيك قوي
    قرص متوكاربامول مسكن و بازكننده عضلات گرفته
    قرص بروفن مسكت و كاهش دهنده التهاب
    قرص لوراتادين ضد حساسيت كه خواب آور هم نيست
    پماد اكسي دوزنگ براي جلوگيري از سوختگي
    پماد كالاندولا براي كاهش التهاب بعد از سوختگي
    پماد هاي مسكن جريان خون را در محل حادثه ديده تند و درد را كاهش و روند بهبود را افزايش مي دهند
    پماد ليدوكادوئين ضد التهاب و شل كننده عضلات و بي حس كننده
    پماد بتامتازون ضد حساسيت و التهاب
    آتوسا خانم
    بارها و بارها ازتون خواهش کردم، التماس کردم که دارو را فقط و فقط پزشک تجویز کنه. سفر بادآب سورت هم خودتون شاهد بودید با وصف اینکه خیلی از داروها را به خوبی میشناسم، تا زمانی که با پزشک گروه تلفنی صحبت نکردم اجازه ندادم که مریض دارو بخوره و اتفاقا خیلی هم خوب شد که نذاشتم. چون همون مریض اونروزی به دلیل مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک مریض شده بود و معلوم نبود که با داروهایی که قرار بود بهش بدیم چه بلایی سرش بیاد.
    بازم ازتون خواهش می کنم در هیچ سفری و هیچ زمانی به هیچ عنوان دارویی پیشنهاد و تجویز نکنید. چون اگر اتفاقی برای مصدوم یا بیمار بیوفته و خدای نکرده یه حساسیت ساده (مثل خودتون) به دارو داشته باشه مجرم شناخته میشید و کار به جاهای باریک میکشه.

آتوسا خانم عزیز!
    بنده تقریبا هر دارویی که لازم باشه در کیف کمک های اولیه دارم و اگر نداشته باشیم می دونم کسایی هستن که دارن. فکر می کنم دیدید که حتی ساکشن گزیدگی هم آورده بودم که بعید می دونم هیچ طبیعت گردی همراهش باشه. اما یادم بود که شما در برگه توافق نامه، لیستی از یه سری چیزهایی که بهش حساسیت دارید را ذکر کرده بودید که اتفاقا لیدوکایین هم جزء اونا بود. من دانش پزشکی زیادی ندارم اما میدونم کسی به لیدوکایین حساسیت داشته باشه، به داروهای زیادی حساسیت داره و به راحتی در اثر تجویز یک داروی ساده قلبش از کار می افته. ترجیح دادم دارویی به شما ندم. چون در این صورت فقط مجبور بودید درد را تحمل کنید و نه ایست قلبی.
    ایست قلبی در یه جای دورافتاده که با قاطر 6 ساعت تا تمدن راهه یعنی مرگ! از من انتظار دارید که به خاطر اینکه درد نکشید چنین ریسکی مرتکب بشم؟

به هر حال، از شما عذرخواهی می کنم که خودمو به دردتون بی توجه نشون دادم و دنبال دارو براتون نگشتم. امیدوارم با درک بالایی و شناخت پزشکی کافی که دارید از این به بعد کیف کمک های اولیه مخصوص به خودتون همراهتون باشه. کسی که به دارویی حساسیت داره به هیچ عنوان نباید منتظر کیف کمک های اولیه دیگران باشه، چون در این کیف ها داروهایی اغلب وجود داره که برا این افراد حساسیت زا خواهد بود.
    @};-

7. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

minadavari (25-08-2011), Shelman (10-06-2011)

موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 14,040 بار در 3,554 ارسال

در این سفر فرصت شد دو ابزار جدیدی که خریده بودم امتحان کنم که ظاهرا هر دوتاش خوب کار می کنن:

1- دستگاه تصفیه آب دستی

2- دستگاه ساکشن گزیدگی
    اینم یه عکس از استفاده دستگاه دومی. امیدوارم دوستان از دیدن خون حالشون بد نشه :ymsick:

[attachment=0:1hg2ua15]gahar-01.jpg[/attachment:1hg2ua15]
    با تشکر از جونوری که دست بنده را نیش زد که مجبور بشم دستگاه جدیدمو امتحان کنم :ymsmug:
    تصاویر پیوست شده

9. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

buy (18-01-2014), Shelman (10-06-2011)

همسفر گاه گدار
    atoosa آواتار ها
    Status : atoosa آنلاین نیست.
    تشکر شده 22 بار در 10 ارسال

سلام بر همه دوستان
    مديران گرامي انجمن

هدفم از نوشتن اين متن گله و شكايت نبود
    بغير از باند كشي كه انروز فراموش كرده بودم با خودم بيارم .. من هميشه يك كيف دارو و كمكهاي اوليه در حد نياز همراهم دارم.
    و چون به ليدو كادويين و داروهاي بي حس كننده حساسيت دارم ... هيچوقت از هيچكس دارويي نمي گيرم و هميشه از غذاها و خوراكيها و داروهايي كه همراهم است استفاده مي كنم و براي همين در طول 8 سالي كه مشغول ايرانگردي و كوهنوردي بودم هيچ وقت هيچ مشكلي نداشته ام و اينبار هم اولين باري بود كه در سفر آسيب ديدم.

ليست داروهايي كه همراهم است را با كمك آقاي عطايي امداد گر ارشد هلال احمر كه يكسال همراه با گروه ايشان به كوهنوردي ميرفتم تهيه كردم
    و به هيچ وجهي به هيچكس توصيه نمي كنم كه بدون دستور پزشك هيچ دارويي را مصرف كند
    و در سفر هنگام آسيب ديدن و خوردن دارو حتما مسئول امداد گروه را آگاه نمايند.

هدفم از نوشتن ليست دارو ها اين بود كه دوستان با اسم داروها و كاربرد آن آشنا شوند
    چون در سفر ديدم كه بچه با هيچ دارويي آشنا نيستند و حتي يكي از بچه ها قرص متو كاربامول را بجاي قرص مسكن استفاده مي كرد.

دوستان گرامي
    خواهشمندم
    در سفرها

از خوردن غذاها و خوراكيها و داروهايي كه قبلا ان را نخورده ايد خودداري كنيد
    زيرا به خاطر تغيير شرايط آب و هوايي و خستگي بدن ممكن است بدن شما به ماده غذايي يا دارويي جديد واكنش نشان بدهد
    قبل از انجام هر كاري لطفا مسئول گروه خود صحبت كنيد
    از خوردن خودسرانه دارو حتي مسكن خودداري و داروهاي مورد نياز خود را از مسئول امداد گروه تهيه نماييد.

متشكرم
    کانال تلگرام آنوبانینی
    روزهايي كه بي تو مي‌گذرد
    گرچه با ياد توست ثانيه‌هاش
    آرزو باز مي كشد فرياد:
    در كنار تو مي‌گذشت، ايكاش...
    :79::79:

تازه مسافر
    Status : teta آنلاین نیست.
    تشکر شده 18 بار در 7 ارسال

یه کار خوب که من اونجا دیدم این بود که بچه هایی که قبلا اونجا اومده بودن اضافه خوراکی هایی مثل پیاز، سیب زمینی و... رو کرده بودن تو پلاستیک و آویزون کرده بودن به درخت.
    با این کار هم کولشون رو برای برگشت سبک کرده بودن، هم یجورایی به بقیه کمک کرده بودن.من که با این کارشون خیلی حال کردم.

درضمن دریاچه دوم هم زیاد امنیت نداره. توی روز و بصورت گروهی اونجا برید و سعی کنید شب رو اونجا نمونید.
    ویرایش توسط teta : 12-04-2011 در ساعت 10:29 AM

12. 3 کاربر مقابل از teta عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Majid (12-04-2011), Parvaneh (12-04-2011), Shelman (10-06-2011)

همسفر پایه
    Shelman آواتار ها
    Status : Shelman آنلاین نیست.
    تشکر شده 3,147 بار در 964 ارسال

پیش فرض گهر خرداد 1390

مطالبی که قصد دارم اینجا بنویسم بیشتر جنبه عمومی داره ولی تجربیات است که توی برنامه گهر خرداد ماه 1390 به همراهی مجید عزیز کسب کردم. امیدوارم برای دوستان مفید باشه ...

سفر گهر برای من نکات جالبی رو در بر داشت. از شیوه های کوله بستن گرفته تا مواردی که باید توی جیب همراه باشن.

ولی چند نکته برام بارز بود که بد ندیدم بیان کنم.

کفش مناسب :
    کفش نباید از پا بزرگ تر باشه. اگر موقع خریدن کفش به این فکر می کنید که یک سایز بزرگتر بگیرم تا شاید روزی جوراب زخیم به پام کردم، همیشه باید جوراب زخیم بپوشید چون گشاد بودن کفش پا رو خسته می کنه و در نتیجه می تونه باعث خستگی چشمان و کمر بشه.

بهتر کفش ساق دار باشه. البته توی فصل های گرم می تونه سخت باشه این کار ولی حفاظت ساق پا و مچ پا به نظر من از حفاظت در برابر گرما زدگی مهمتره.

همچنین بهتره جورابی که می پوشید متناسب با ساق کفشتون بلند یا کوتاه باشه.

بار مورد نیاز در کوله:
    در این مسیر معموله کوله ها توسط چهار پایان حمل میشه ولی این رو هم در نظر داشته باشید که از زمان پیشاده شدن شما تا محل استقرار چهار پایان نزدیک 300 تا 400 متر مسیر پیاده هست که باید خودتون حمل کنید، پس به خاطر همین مسیر اندک هم که شده در پر کردن کوله ها دقت کنید.
    برای مثال اگر شما و چهار نفر از دوستانتون قراره با هم یک گروه غذایی رو داشته باشید بهتره دو تا قابلمه یا ظرف برای پخت و پز همراه داشته باشید تا یک قابلمه بزرگ. اگر قراره یک چادر چهار نفره همراه ببرید بهتره میله ها چادر رو یکی همراه ببره، و بدنه رو کس دیگری و زیر انداز ها رو هم دو نفر باقی مانده.

یا دو چادر دو نفره سبک همراه داشته باشید.

بهتره کیسه خوابتون توی کوله باشه تا لنگر نندازه. معمولا عادت بر اینکه که کیسه رو بالا یا پایین کوله می بندند.

دستمال کاغذی و قمقمه آب همراه داشته باشید. گرم مرطوب کننده و ضد آفتاب می تونه مفید باشه و کرم سوختگی هم بی مورد نیست که همراهتون باشه. به دلیل اینکه آب این منطقه تمام از چشمه های اطراف تامین میشه و اگر شما معده ای حساس دارید قرص های مروبوطه رو همراه داشته باشید . همیشه پیشنهاد شده غذای همراه کنسروی نباشه. پیشنهاد بجاییه اگر بدونید چی می خواید بپذید و چقدر زمان دارید. غذا های سبک و زود آماده شونده مثل ماکارونی یا سیب زمین تخم مرغ می تونه گزینه های خوبی باشند. همچنین کنسرو های غذای آماده بجز تن ماهی و لوبیا قارچ هم بد نیست. مثلا کنسرو های جوجه کباب و انواع خورش های ایرانی که جدیدا زیاد تو بازار موجوده.

کپسول گاز متناسب با میزان مصرف همراه داشته باشید. نه زیاد کوچک باشه که شما رو لنگ بزاره و نه بزرگ که وزنش سنگینی کنه. با توجه به اینکه منطقه چوب خشک به سختی تهیه میشه و تقریبا برپایی آتش محاله ...

وسیله ارتباطی:

بیشتر دوستان به امید یک خط آنتن تلفن همراهشون رو روشن گذاشته بودند. با توجه به اینکه امسال نسبت به سال های پیش ( نظر دوستان سفر چندمی ) خیلی شلوغ تر شده بود. تلفن های همراه سرویس نداشتند و بلا استفاده بودند. در این جور مواقع اگر تلفن همراه رو نیاز دارید ( برای استفاده از دوربین و احتمالا چراغ قوه در شب ) یا در حالت پرواز ( Fly Mode) قرار بدید و یا اگر چنین امکانی نداره، جستجوی شبکه رو در حالت دستی ( Manual Network Search) قرار بدید تا باطری عمر بیشتری کنه.
    اگر نیاز ندارید حتما خاموشش کنید و در جای امنی در کولتون قرار بدید چون در زمان آنتن دهی وقتی باطری نداشته باشه حسابی اعصابتون رو خرد خواهد کرد.

لباس مناسب
    معمولا آفتاب دو جا خیلی شدید تر می تابه، در ارتفاعات کوه ها و در محل هایی که بافت گیاهی اندکی داره مثل کویر. گهر جزو دسته اوله. برای همین بهتره از لباس های یقه دار یا کلاه لبه دار با پارچه محافظ در پشت سر و پیراهن یا مانتوی آستین بلند استفاده کنید تا دست و بازوهاتون از سوختگی در امان باشه. پماد های ضد آفتاب می تونه مفید باشه ولی پماد سوختگی رو هم همراه داشته باشید.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    چقدره نادونی تو ای پسر!!

14. 5 کاربر مقابل از Shelman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Banafshe (10-06-2011), donkishot (10-06-2011), kai-zen (10-06-2011), Solmaz (10-06-2011), خاطره (10-06-2011)

کلمات کلیدی این موضوع