به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

Shahram آواتار ها
    Status : Shahram آنلاین نیست.
    تشکر شده 6,119 بار در 1,641 ارسال

پیش فرض سفرنامه تصویری پاتاوه ، مارگون و تنگ شهنیز- کهکیلویه و بویراحمد- خرداد 1392

آدمی بسیار آسیب پذیر است. در مقایسه با سایر جانداران نه تحمل دماهای بالا و پایین را دارد و نه توان و استقامت بالایی دارد. اما به مدد تمدن شهری و روستایی توانست خود را حفظ کند. شهرها معجزه اند. برای بقای آدمی مهم اند ولی در عصر حاضر با توجه به توانمندی بالای ابزارهای ساخت بشر بازگشت دوباره به دامان طبیعت آهنگ روز افزون گرفته. در برگشت جاهایی را خواهی دید انسانهایی را خواهی دید که از همان اول وارد این مسابقه نشده اند. انسانهایی که به یک عکس شبیه اند. عکسی از گذشته. عکسی که رنج انسان بودن رو به تو نشان می دهد.
    راستش بهانه اصلی سفرم یک دلتنگی ساده بود. دلتنگی برای دیدن لبخندهای کودکان این سرزمین زیبا و انتهای سفر چیزی که می خواستم را بدست آوردم.
    بعد از پشت سرگذاشتن سی سخت به سمت توت نده و پاتاوه رفتم. مسیر از کنار منطقه حفاظت شده دنا می گذشت. جایی که شاید در آینده برنامه توقف چند روزه در آنجا را پیاده کنم.

از پاتاوه به بعد به سمت مارگون می روم. این مارگون کهکیلویه است و با مارگون فارس فاصله و تفاوت دارد. به محض ورود به جاده مارگون و پس از عبور از چند گردنه طبیعت رو به بکری می نهد.

مارگون در دشتی مسطح در ارتفاع قرار دارد. شهری کوچک است که گاهی ماشین مدل بالایی در آن می بینی. به لطف کارخانه سیمان کسب و کار اهالی رونقی دارد. اطراف شهر پر از مزرعه گندم و جو است.

از اینجا به بعد کهکیلویه واقعی خود را نشان می دهد. حضور زنان چشم گیر است. زنانی سیاه پوش که سخت کوشی و رنج را در چهره هاشان می توان دید.

کمی جلوتر گروهی از زنان از مزرعه برمی گردند. چند دختر بچه جلوتر حرکت می کنند و مشغول حرکات موزون هستند ! از کنارشان که می گذری زیر خنده می زنند و برایت دست تکان می دهند. مسیر را به سمت شهنیز (به کسر روی ش بخوانید. شِِهنیز) ادامه می دهم. در روستا یک پدر و پسر مرا راهنمایی می کنند البته به شرطی که بعدش آنها را تا شهر برسانم.
    در مسیر مرد دیگری نیز همراه می شود. نزدیک تنگ چند جوان در حال تفریح هستند. دعوای مختصری در می گیرد. گویا این نوع دعواها طبیعی است ! مسعود (پسری که مرا همراهی می کند) هم دستش را همین امروز در یک دعوا شکسته اند ! علت به شهر رفتنش هم همین است تا دکتر دستش را ببیند.
    تنگ شهنیز دیدنی است. مسیر رودخانه در جایی فرورفته و از یک غار به بیرون می ریزد. آب بسیار خنکی دارد.

پس از رساندن مسعود و پدرش به سمت بورک حرکت می کتم. هدفم عبور آفرود از میان تنگه ها و حرکت به سمت لردگان است. نقشه های ماهواره ای دقیق نیستند و اهالی هم حرفهای ضد و تقیض می زنند. یکی می گوید راه آسفالت هست و یکی می گوید اصلا راهی نیست، دیگری می گوید من رفته ام و اصلا از یک روستای دیگر راه دارد و عده ای می گویند که در انتها یاید با کشتی از دریاچه عبور کنی. در امتداد تنگه تا جایی جلو رفته و اطلاعات بیشتری بدست میاورم. هوا تاریک شده و بنزین جای ریسک نمی گذارد. شغال و خرگوش از بوته ها بیرون می پرند. کمی جلوتر در تاریکی وسط جاده زن و شوهری در حال قدم زدن هستند. باید با احتیاط حرکت کرد. باز هم جلوتر چند بچه در تاریکی جاده راه می روند. یک خانواده بدون هیچ چراغ و وسیله ای از کنار جاده راه می روند تا در روستای دیگر فامیل خود را ببینند. در روستاهای مسیر یک صندلی در حیاط و یک تلوزیون سیاه و سفید روی آن است و اهالی مشغول تماشای آن هستند. جای عجیبی است. انگار سوار یک ماشین زمان شده ای. انگار در دنیایی دیگر پرسه می زنی.
    مسیر کوتاه است ولی پیچ و خمهای فراوان آن را دور می کنند. بسیاری از روستاهای این تنگه بن بست هستند. یعنی آخرین آبادی های ممکن در میان این دره ها. مسیر سنگینتر و مقصد دورتر از آنی هست که فکر می کردم. بناچار ادامه کار را به برنامه ای دیگر می گذارم و راه برگشت را انتخاب می کنم.
    در راه برگشت صندلی خالی در حیاط هاست و تلوزیونی روی آن نیست. اهالی در خواب هستند. اما آن زن و شوهر جوان همچنان در جاده خاکی قدم می زنند و میخندند.

روز بعد صرف یک املت آتشی آخرین برگ این سفر بود. سفری برای دیدن اشکها و لبخندهای کودکان این سرزمین.

نکات مهم:

1- برای حرکت در این منطقه حتما چند ماشین بروید و ماشینهای 4WD دارای اولویت هستند. حرکت در بخش آخر سفر فقط با دنده کمک صورت گرفت.

2- اگر شبانه از این مسیرها می گذرید با احتیاط حرکت کنید. علاوه بر حیواناتی که سر راه شما می آیند، اهالی نیز بدون هیچ منبع نور و چراغی در شب از روستایی به روستای دیگر حرکت می کنند.
    3- برای کودکان چند بسته شکلات و یا کتاب و مجله همراه داشته باشید. در مورد هر نوع کمکی کمی وسواس و دقت داشته باشید تا فرهنگ سازی درستی صورت بگیرد.
    تصاویر پیوست شده
    کانال تلگرام آنوبانینی
    تنها، تنها به پای کوه بلندی
    تنها، تنها به روی ریگ بیابان
    می‌رود آهسته با دو پای برهنه

2. 14 کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ahmadmobaraki (17-06-2013), Ali.Goli (18-06-2013), donkishot (17-06-2013), Dr Ernesto (17-06-2013), gfattah (17-06-2013), Majid 64 (17-06-2013), Mehdi (18-06-2013), mohammad.alidousti (03-07-2013), Mostafa (17-06-2013), Negar.Fakhim (18-06-2013), RahiMK (18-06-2013), هومن (17-06-2013), کوشا (19-06-2013), حسن (13-07-2013)

همسفر پایه
    donkishot آواتار ها
    Status : donkishot آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,252 بار در 438 ارسال

آقا شهرام چرا من هيچ عكسي نميبينم
    کانال تلگرام آنوبانینی
    روزي كه آمدي بدنياعريان
    توبودي گريان وجمعي به دورتوخندان

كاري كن اي دوست كه وقت رفتن
    تو باشي خندان وجمعي به دور تو گريان

Shahram آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط donkishot نمایش پست ها
    آقا شهرام چرا من هيچ عكسي نميبينم
    من دارم می بینمشون. دوباره قرار می دم
    کانال تلگرام آنوبانینی

5. کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Mostafa (17-06-2013)

NedaAtaollahi آواتار ها
    Status : NedaAtaollahi آنلاین نیست.
    تشکر شده 278 بار در 101 ارسال

چقدر قشنگ نوشتين حسابي من و تو اوهام فروبرد

7. کاربر مقابل از NedaAtaollahi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Shahram (18-06-2013)

همسفر پایه
    donkishot آواتار ها
    Status : donkishot آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,252 بار در 438 ارسال

درست شد حالا ميبينم
    کانال تلگرام آنوبانینی
    روزي كه آمدي بدنياعريان
    توبودي گريان وجمعي به دورتوخندان

كاري كن اي دوست كه وقت رفتن
    تو باشي خندان وجمعي به دور تو گريان

Status : Ali.Goli آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,227 بار در 323 ارسال

دستت درد نکنه شهرام جان. عالی نوشتی. نقشه ای از مسیر حرکتت داری؟

Shahram آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali.Goli نمایش پست ها
    دستت درد نکنه شهرام جان. عالی نوشتی. نقشه ای از مسیر حرکتت داری؟
    نقشه هم می شه اضافه کرد. رفت و برگشت داخل چند تنگه در همون محدوده بوده.

تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg map.jpg (95.9 کیلو بایت, 1108 نمایش)
    کانال تلگرام آنوبانینی

11. کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Ali.Goli (19-06-2013)

کوشا آواتار ها
    Status : کوشا آنلاین نیست.
    تشکر شده 270 بار در 61 ارسال

خیلی جالب بود.
    شهرام جان اگه دوباره تصمیم گرفتی بری و خوشحال میشم افتخار همسفر بودن با شمارو داشته باشم.
    پایه یه همچین سفرایی ام.

13. 2 کاربر مقابل از کوشا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Ali.Goli (19-06-2013), Shahram (19-06-2013)

کلمات کلیدی این موضوع