اردیبهشت ماه همه جای ایران بوی بهار و طبیعت احساس می شود اما ماجرای این دو شهر کویری چیز دیگری است. این دو شهر سرسبز در دل کویری خشک و بی آب و علف دو بهشت کوچک را تداعی می کند. اواسط اردیبهشت به مدت حدود 2 هفته فصل گلابگیری در این دو شهر است. جای جای این دو شهر پوشیده از گلستانهای زیبا و باغ های سر سبز است که با همنوایی پرندگان خوش آواز و آب روان مناظر خاطره انگیزی را به نمایش می گذارد.
مسیر مسافرت

برای مسافرت به این دو شهر ابتدا باید به مقصد کاشان رهسپار شد. قمصر در جنوب و نیاسر در غرب کاشان قرار دارد. فاصله تهران تا کاشان 246 کیلومتر است که در صورت تمایل به استفاده از اتوبوس باید از ترمینال جنوب تهران عازم شد. کرایه این مسیر 2200 تومان بوده و حدود 3 ساعت به طول می انجامد. تمام مسیر اتوبان بوده و اطراف اتوبان نیز از دشتهای کویری پوشیده شده است.
از کاشان تا قمصر حدود 30 کیلومتر است که هم از سواری و هم از مینی بوس می توان استفاده کرد. بهترین زمان برای گشت و گذار در قمصر و البته نیاسر صبح زود است. صبح زود منظور قبل از طلوع آفتاب و حداکثر تا یک ساعت بعد از آن است. در این ساعات اوج فعالیت گل چینی صورت می گیرد. عطر گل های محمدی در این ساعات به اوج خود می رسد و با بوی مست کننده از میهمانان استقبال می کند.
بوستان های گل قمصر

به اعتقاد بومیان شهر, آفتاب باعث پژمرده شدن و کم شدن عطر گلها می شود به همین علت گلها در همین ساعات قبل از طلوع آفتاب چیده شده و برای گلابگیری فرستاده می شود.مراسم گل چینی قبل از طلوع آفتاب

معمولا در کنار هر باغچه و گلستانی یک گارگاه گلابگیری نیز وجود دارد و می توان فرایند گلابگیری را از نزدیک مشاهده کرد. مردم شهر قمصر بسیار مهمان نواز و دوست داشتنی هستند و با کمال میل همه چیز را برای شما توضیح می دهند و به شما اجازه ورود به تمامی گلستانها و گارگاه ها را می دهند. کافی است شما چیزی بپرسید و یا چیزی بخواهید! با کمال میل به شما کمک می کنند و از هیچ کمکی دریغ نمی ورزند.
کارگاه گلابگیری در قمصر

در صورتی که قصد اقامت شبانه در قمصر را داشتید می توانید از هتل گلستان استفاده کنید که البته اندکی مسافرت شما را پر هزینه می نماید. قیمت یک اتاق دو تخته در این هتل 28400 تومان است. در صورتی که قصد کم کردن هزینه را دارید راه حل مناسب برای اقامت شبانه استفاده از خانه های بومیان شهر است که با کمال میل و در قبال هزینه اندک, اتاقی را در اختیار شما می گذارند. قیمت یک اتاق با لوازم و امکانات مورد نیاز کمتر از 5000 تومان است.
هتل گلستان قمصر

راه حل آخر هم استفاده از چادر است که با خیال راحت و با امنیت کامل در هر نقطه ای از شهر که اراده کردید می توانید برپا کنید. در داخل شهر چند پارک و یک امام زاده به نام امام زاده پیر داوود وجود دارد که مکان های مناسبی برای استراحت شبانه است. آب شهر قابل شرب بوده و از این جهت مشکلی وجود ندارد. هوای این فصل سال در ساعات وسط روز گرم و در شب اندکی سرد می شود که در صورت اقامت در چادر حتما به این نکته توجه داشته باشید و تدابیر لازم را بیندیشید.
مکان های استراحت در قمصر

دقت داشته باشید که در طول سه هفته گلابگیری این دو شهر شلوغ بوده که تراکم در روزهای تعطیل به اوج خود می رسد به حدی که ممکن است برای پیدا کردن اتاق به مشکل برخورد کنید.
دیدن شهر نیاسر نیر خالی از لطف نیست. مسیر مستقیمی از قمصر به نیاسر وجود ندارد و برای رسیدن به نیاسر باید به کاشان بازگشت.
نمایی از شهر نیاسر

نیاسر هم چندان از کاشان دور نبوده و حدود 30 کیلومتر فاصله دارد. در ابتدا برای بیننده ای که در داخل شهر قدم می زند جذابیت و زیبایی نیاسر کمتر از قمصر به نظر می رسد اما هنگامی که بیننده از ارتفاعات و از بالای آبشار معروف, شهر را می بیند اظهار نظر دیگری خواهد داشت.
نمایی از پارک زیبای نیاسر

غیر از گلستانها و مناظر طبیعی, دو بنای دیدنی نیز در نیاسر وجود دارد که دیدن آنها جالب است. بنای اول که در ارتفاعات غربی شهر قرار دارد با نام چارطاقی معروف بوده و متعلق به دوران ساسانیان است. این بنا طبق گفته مسئولین کاربری تقویمی داشته و از روی پرتوهای نور خورشید در اول صبح که به مکان های خاصی از بنا برخورد می کرده روزهای اول فصل تابستان و زمستان معلوم می گردیده.
بنای چهار طاقی نیاسر

بنای دوم غاری مصنوعی است که به نام غار رئیس معروف است. طبق گفته مسئولین طول غار 150 متر است که به نظر کمی اغراق شده و طول آن کمتر از 100 متر به نظر می رسد. این غار بنایی بسیار دیدنی و حیرت انگیز است. ابتدای غار دارای ارتفاع تقریبا زیاد و حدود یک متر و نیم بوده که به تدریج کم می شود. در جای جای غار سوراخ ها و حجره هایی وجود دارد. طبق گفته مسئولین این غار مربوط به دوران ساسانیان است و کاربری آن احتمالا مسکونی, پناه گاه و یا عبادت گاه بوده. غار به تردیج تنگ تر و کم ارتفاع تر شده به حدی که 15 متر آخر آن را هر کسی نمی تواند ببینید و یک شخص لاغر اندام هم باید به صورت چهار دست و پا این قسمت را طی کند.
غار رئیس یا غار نیاسر

تنگی این قسمت به حدی است که عمل بازگشت باید به صورت عقب عقب صورت گرفته و امکان چرخیدن وجود ندارد. هیچ مصالحی در ساختمان غار استفاده نشده و جنس غار هم چیزی شبیه به سنگ رسی است. غار رئیس در داخل پارکی قرار دارد که مکان مناسبی برای چادر زدن و اقامت شبانه است. در داخل پارک هم جوی آبی وجود دارد که سرچشمه آن از کنار چارطاقی شروع شده و بعد از گذشتن از پارک و به وجود آوردن یک آبشار کوچک و زیبا به طرف منطقه مسکونی ادامه مسیر می دهد.
امید در حال کاوش غار نیاسر!

احتمالا پیدا کردن اتاق در نیاسر به سادگی قمصر نخواهد بود. گفته می شد که اهالی نیاسر با اندازه قمصر در اجاره دادن اتاق رغبت به خرج نمی دهند که البته نویسنده در این باره مطمئن نیست.