به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: ارس سیستان

Status : Peymankhah آنلاین نیست.
    تشکر شده 646 بار در 216 ارسال

پیش فرض ارس سیستان

منطقهٔ اُرس سیستان در استان خراسان در شمال غرب مشهد واقع شده‌است. این منطقه در رشته کوه هزار مسجد در راستای رشته‌کوه البرز قرار دارد. وسعت این منطقه ۹۲ هزار هکتار بوده‌است ولی به علت قطع بی رویه از درختان این جنگل اکنون به چهار هزار هکتار رسیده‌است. این منطقه دارای حیات وحش گوناگونی می‌باشد از جمله: پلنگ. گراز. خرس. عقاب. گرگ. خوک. نزدیک ترین روستا به این جنگل روستای لایین می‌باشد از توابع شهر کلات. ارتفاع بلندترین کوه این منطقه به نام هزارمسجد ۳۱۰۰ متر می‌باشد.

منبع: ویکی پدیا
    کانال تلگرام آنوبانینی
    حضرت علی: خویشاوندی به دوستی نیازمندتر است تا دوستی به خویشاوندی.

Behzad آواتار ها
    Status : Behzad آنلاین نیست.
    تشکر شده 3,058 بار در 733 ارسال

كُندر كه برا ناراحتی های گوارش، ديابت و هوش خيلی خوبه، صمغ درخت اورسه. لرها به آب ميگن او و همون طور كه گفتن، ريشه های طويلی داره برای رسيدن به آب پس ميشه اورس

3. کاربر مقابل از Behzad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

golbahar (09-08-2010)

همسفر پایه
    golbahar آواتار ها
    Status : golbahar آنلاین نیست.
    تشکر شده 558 بار در 152 ارسال

سلام
    اورس (urs) ، ارس(ors) ، هرس(hors) ، او رس(o'ras) یا اورس(avers) به علت رویش این درخت در مناطق متعددی از ایران بنا به گویش های مختلف نواحی نام های متنوعی نیز دارد و این درخت همان وجه تسمیه ی منطقه ی حفاظت شده ی ارس سیستان است . این درخت گونه ای سرو است که در مناطق کوهستانی می روید . این درخت در برابر نا ملایمات طبیعی بسیار مقاوم است . گفته می شود چون این درخت برای رسیدن به آب ریشه هایی عمیق دارد آن را آب رس یا همان او رس(o'ras) نامیده اند . بیشتر در رشت کو ها ی البرز یافت می شود و البته در زاگرس هم وجود دارد . از جمله درختان حفاظت شده محسوب می شود که قطع آن ممنوع است .

کانال تلگرام آنوبانینی
    :54: تابش جان یافت دلم ، واشد و بشکافت دلم
    اطلس نو بافت دلم ، دشمن این ژنده شدم

Zapata آواتار ها
    Status : Zapata آنلاین نیست.
    تشکر شده 71 بار در 39 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط golbahar نمایش پست ها
    سلام
    اورس (urs) ، ارس(ors) ، هرس(hors) ، او رس(o'ras) یا اورس(avers) به علت رویش این درخت در مناطق متعددی از ایران بنا به گویش های مختلف نواحی نام های متنوعی نیز دارد و این درخت همان وجه تسمیه ی منطقه ی حفاظت شده ی ارس سیستان است . این درخت گونه ای سرو است که در مناطق کوهستانی می روید . این درخت در برابر نا ملایمات طبیعی بسیار مقاوم است . گفته می شود چون این درخت برای رسیدن به آب ریشه هایی عمیق دارد آن را آب رس یا همان او رس(o'ras) نامیده اند . بیشتر در رشت کو ها ی البرز یافت می شود و البته در زاگرس هم وجود دارد . از جمله درختان حفاظت شده محسوب می شود که قطع آن ممنوع است .
    اتفاقا" چند وقت قبل کانال 4 تو برنامه دوستان زمین یکی رو نشون داد تو کوههای شمال تهران چند ساله که اورس میکاره و ازشون محافظت میکنه یه اورس هم نشون دادن که میگفت نزدیک به 2500 سال عمر داره و سمت کوههای شهرستانک بود کسی از دوستان از محل این درخت اطلاعت داره بده؟
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ! i VIVA ZAPATA

همسفر پایه
    golbahar آواتار ها
    Status : golbahar آنلاین نیست.
    تشکر شده 558 بار در 152 ارسال

سلام
    اُرس کهنسال شهرستانک :54: ( در انتهای بسال دره در واقع نرسیده به شهرستانک بر فراز رود خانه ی شهرستانک ) حدود 2800 سال عمر دارد و در ارتفاع 2600 متری به حیات پرافتخار خود ادامه می‌دهد. متاسفاه تصویری از این اثر طبیعی ملی پیدا نکردم ولی گفته شده که این درخت 14 متر قطر و 17 متر ارتفاع دارد.
    ولی فکر کنم همه ی دوستان خوشحالتر میشن که اینجا به جای بحث شیرین درخت ارس اگر کسی مطلبی در مورد منطقه ی ارس سیستان :54: داره اضافه کنه ! ! !
    کانال تلگرام آنوبانینی
    :54: تابش جان یافت دلم ، واشد و بشکافت دلم
    اطلس نو بافت دلم ، دشمن این ژنده شدم

7. کاربر مقابل از golbahar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Zapata (25-08-2010)

Zapata آواتار ها
    Status : Zapata آنلاین نیست.
    تشکر شده 71 بار در 39 ارسال

اگر کسی مطلبی در مورد منطقه ی ارس سیستان :54: داره اضافه کنه ! ! ! [/ quote]

فقط میدونم آتیش خوب و پایداری داره برا همین تو خیلی از مناطق جنگل این درخت به خاطر تبدیل به هیزم از بین رفته.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ! i VIVA ZAPATA

کلمات کلیدی این موضوع