به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  موسس
  Mehdi آواتار ها
  Status : Mehdi آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Apr 2009
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 8,171
  تشکر : 3,431
  تشکر شده 14,111 بار در 3,583 ارسال

  Thumbs up درس 13: خونریزی و کمک های اولیه آن - دوره آموزشی کمک های اولیه و امداد

  درس های قبل را از اینجا ببینید:  خونریزی ها از جمله اتفاقات خطرناکی است که گاهی در مسافرت با آن برخورد کرده و یا خواهید کرد. معمولا خونریزی ها کوچک بوده و بعد چند دقیقه بدون نیاز به کمک خاصی خود به خود قطع می شوند؛ اما گاهی خونریزی شدید بوده و باعث می شود که در طول مدت زمان کوتاهی قسمت زیادی از خون خارج شده و مصدوم دچار شوک شده و در نهایت بمیرد. تفاوت عمده ای در برخورد با این مصدومیت در مقایسه با مصدومیت های دیگر وجود دارد؛ ایجاد ترس در امدادگران مبتدی است. اصولا انسان در مقابل خون ضعف از خود نشان می دهد، مخصوصا در مواردی که خونریزی شدید و از نقاط خاصی همچون سر و صورت و شکم باشد.
  باز هم اولین و مهمترین کمک به فرد مصدوم، کمک روحی است. به او (یا خودتان) روحیه دهید و اطمینان داشته باشید که می توانید بر شرایط خطر غلبه کنید. اطمینان بدهید که روزی یاد این ماجرا می افتید و افتخار می کنید چگونه همانند یک قهرمان بر مخاطرات غلبه کردید.

  خونریزی های خارجی
  سرعت عمل در مواجهه با خونریزی بسیار مهم است. اصلا فرصت را از دست ندهید. قطره قطره خون با ارزش است و نباید بیهوده هدر برود، مخصوصا در شرایطی که شما دور از هر نوع تمدن هستید. در صورتی که عضو صدمه دیده در دست و یا پا است؛ کار شما بسیار راحت است. بالا نگه داشتن عضو و فشار مستقیم بر محل آسیب دیده می تواند به سرعت، خونریزی را کنترل نماید. اگر این روشها موثر واقع نشد دو راه دیگر دارید.


  1- نقاط خاصی در دست و پا وجود دارند که به نقاط فشار موسومند. این نقاط محل عبور سرخرگ های ورودی به دست و پا از روی یک استخوان و یا محل سفت هستند که همانند نبض دست قابل احساسند. یکی از مهمترین این نقاط در دست؛ در زیر بازو قرار دارد که با اندکی جستجو می توانید آنرا بیابید.
  2- راه دیگر استفاده از شریان بند یا تورنیکت است که معمولا به عنوان آخرین راه پیشنهاد می شود. زیرا به طور کامل مانع از عبور خون می شود و در صورتی که باز نشود در مدت کوتاهی می تواند باعث مرگ عضو مربوطه شود.
  به این ترتیب می توان کمک های اولیه در خونریزی های خارجی را به صورت زیر آورد:

  کمک های اولیه در خونریزی های خارجی
  1ـ بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده (در حالتی که استخوان آسیب ندیده باشد)  2ـ فشار مستقیم بر روی محل خونریزی (با کمک یک گاز استریل، پارچه تمیز و در شرایط اضطراری دست)
  3ـ فشار بر روی نقاط فشار (منظور از نقاط فشار، نقاطی هستند كه شریان یا همان سرخرگ اصلی، از آن عبور كرده است)
  4ـ اگر خونریزی جزئی باشد، خونریزی ممكن است با ریختن آب سرد بر روی آن بند بیاید.  5 ـ استفاده از تورنیكت یا شریان بند در خونریزی های شدید. تورنیكت باند پهنی است كه استفاده از آن به طور صحیح سرخرگ را بسته و مانع خونریزی می شود. از این وسیله تنها در موارد بسیار ضروری (نظیر قطع سرخرگ بزرگ، قطع عضو و یا عدم مهار خونریزی با روشهای دیگر) استفاده می شود. در صورتی که در جعبه کمک های اولیه شما چیزی به اسم تورنیکت و یا شبیه به آن وجود ندارد، اصلا نگران نباشید. با کمک پارچه محکمی و یک یک تکه چوب می توانید تورنیکت بسازید. پارچه را یک بار به دور دست یا پای صدمه دیده بپیچید، یک گره بزنید، چوب را روی گره گذاشته و یک بار دیگر پارچه را گره بزنید، حالا با پیچاندن چوب می توانید تورنیکت را محکم کنید.


  اشتباه رایج:
  در خونریزی از بینی، مرسوم شده که فرد را طاق باز خوابانده و یا سر او را به سمت بالا میگیرند. این کار استباه است و باعث برگشت خون به حلق می شود. در صورت بروز این حادثه، فرد در حالت نشسته باید قرار بگیرد و سر او کمی متمایل به پایین. با یک دستمال بینی را فشار میدهیم تا خون در داخل بینی لخته شده و بند بیاید. طبیعتا تا چند ساعت نباید به لخته های داخل بینی دست زد تا محل خونریزی مجدد باز نشود.
  خونریزی داخلی
  چنانچه خون پس از خروج از رگ در داخل حفره ای از بدن ریخته و محل خونریزی مشاهده نشود، خونریزی داخلی گویند. مانند خونریزی در داخل جمجمه و یا در مجاری گوارشی. در مورد خونریزی های داخلی تقریبا کار زیادی از دست شما به عنوان یک امدادگر بر نمی آید؛ چون چیزی نمی بینید که بخواهید با آن درست برخورد کنید.

  علائم خونریزی داخلی:
  1- کبودی و متورم شدن محل
  2- سفتی و دردناکی محل
  3- خروج خون از مجاری بدن (خروج خون به همراه ادرار یا مستقل از اندام های تناسلی، مدفوع، استفراغ، گوش و...)


  در این موارد مهمترین كار رساندن بیمار به مركز درمانی است و بهترین اقداماتی كه میتوان انجام داد به ترتیب زیر است:

  1- كنترل علائم حیاتی
  2- كنترل راههای هوائی
  3- قرار دادن بیمار در بهترین وضعیت (مثلا اگر بیمار دچار تهوع و استفراغ های مكرر است او را به پهلو و سمت چپ خوابانده و اگر خونریزی داخلی اندامها (دست و پا ) است؛ اندام را بالا نگه دارید.
  4- بیمار اگر دچار شوك است كمكهای اولیه در مورد او انجام شود
  5- در صورت امكان به بیمار اكسیژن داده و به او هیچ چیز نخورانید
  6- در اولین فرصت ممكن بیمار را به مركز درمانی انتقال دهید

  در صورت ضربه به سر؛ استفراغ های مكرر، خروج مایع مغزی نخاعی (مایعی شفاف) از گوش ها، زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل مغزی و ضربه مغزی می باشد كه می تواند باعث مرگ مصدوم گردد. در این موارد سر مصدوم را بالاتر از سایر اندام او قرار دهید. از خروج مایع مغزی نخاعی به بیرون جلوگیری نكنید و هر چه سریعتر مصدوم را به مركز درمانی انتقال دهید.


  کار غلط:
  یکی از اشتباهات رایج در خونریزی ها، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند بتادین است. توجه داشته باشید که مواد ضد عفونی کننده هیچ کدام پیش بیمارستانی نیستند و در کمک های اولیه استفاده نمی شوند. شستن محل با سرم شستشو بهترین گزینه است و در صورت نداشتن سرم، شستشو با آب جوشیده سرد شده پیشنهاد می شود.
  بتادین و سایر مواد ضد عفونی کننده، علاوه بر از بین بردن باکتری ها، به سلول های زنده پوست و بافت آسیب میزنند و همین عمل باعث تاخیر در بهبودی زخم می شود. 2. 3 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  bahrami hassan (25-12-2013), gfattah (08-01-2013), TootFarangi (07-01-2013)

 3. #2
  موسس
  Mehdi آواتار ها
  Status : Mehdi آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Apr 2009
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 8,171
  تشکر : 3,431
  تشکر شده 14,111 بار در 3,583 ارسال

  پیش فرض

  یه مطلب خوب از کمک های اولیه در خونریزی زبان که یه کم ترسناکه پیدا کردم که عینا میذارم.


  Wash hands with soap and water before touching the tongue. Dry them on a towel. Use rubber gloves if they are available1

  Sit up and tip your head forward. If the tongue injury is severe enough to create draining blood, tipping the head forward will ensure the blood flows out of the mouth, rather than down the throat


  Remove any loose objects from the mouth. Discard any chewing gum, tobacco and debris, and take out any tongue piercings


  Apply pressure to the area on the tongue that is bleeding. Use a piece of gauze or a clean towel to cover the wound. Press down on the tongue where the bleeding has begun


  Press down on the bleeding area for at least 15 minutes. Continue to apply pressure, and use fresh gauze or new towels if they become too bloody while inside the mouth. Do not continually lift the gauze or towel to see if the bleeding has stopped. Hold the pressure for 15 full minutes before discontinuing


  Rinse the mouth with cold water once bleeding has slowed. Do this several times to wash the remaining blood out of the mouth and keep the tongue cool and moist. Once the bleeding has stopped, rinse with an antiseptic mouthwash to eliminate any bacteria or germs


  Apply ice to the tongue if soreness continues after the bleeding stops. The ice will reduce swelling and numb the tongue to prevent pain. Take some aspirin or ibuprofen according to dosage instructions if pain continues.

 4. 3 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  gfattah (08-01-2013), TootFarangi (07-01-2013), اسپندار (22-01-2013)


 

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •