به انجمن خوش آمدید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
    همسفر گاه گدار
    Status : مصطفی آنلاین نیست.
    تشکر شده 34 بار در 13 ارسال

پیش فرض تجربه هاي شخصي در سفر

هدف من از باز كردن اين تاپيك، ايجاد يك دفتر خاطرات نيست، بيشتر مي خوام تجربه هاي مفيد، مواجهه با شرايط سخت در طبيعت و سفر بيان بشن. مثلن اگه بي پول شديد، اگه غذاتون رو از دست داديد، اگه همه لباساتون خيس شد، چكار كرديد اون موقع؟ به روشهاي توصيه شده هم كاري ندارم. خودتون چكار كرديد؟

خيلي خلاصه ميگم: فكر مي كنم اسم قله "وروشت" بود. الان موقعيت دقيقش رو نمي دونم اما راه دسترسيش يك فرعي خاكي از جاده چالوسه. توي اين برنامه هدف فتح قله بود. حدود 10 نفر بوديم. شب توي مسجد ده خوابيديم، صبح كوله ها رو سبك كرديم (قسمت اعظم خوراكي ها و لباسها رو گذاشتيم) و براه افتاديم. قرار بود تا ظهر برگرديم. نزديكاي قله يك كولاك واقعي شروع شد. ميدان ديد به كمتر از 2 متر رسيده بود و بخاطر مناسب نبودن لباس اعضا، تصميم گرفتيم برگرديم. اما با يه تغيير زاويه حدود 70 - 80 درجه اي سر از جنگلهاي "دشت نظير" و اون اطراف درآورديم. تصور كنيد كه بدون لباس، غذا و اينكه نمي دونستيم دقيقا كجا هستيم! ساعتها پياده روي توي جنگل داشتيم. البته روحيه بچه ها خيلي خوب بود و فقط اونايي كه تا حالا تجربه طبيعت نداشتند يه خورده مشكل داشتند. يه رودخانه رو گرفتيم و دنبالش راه افتاديم! هوا كه رو به تاريكي مي رفت، يه صخره/سنگ بزرگ پيدا كرديم كه يه فرورفتگي داشت (شبيه دهانه غار) و همگي زيرش نشستيم. لباسها خيس بودند! فقط يك روكش چادر داشتيم كه شب از اون به عنوان "لحاف گروهي" استفاده كرديم. البته به خاطر بارون و خيس بودن كبريت و هيزمها، علي رغم تلاش زياد، نتونستيم آتيش درست و درموني رديف كنيم. شب توي جنگل خوابيديم. صبح دوباره راه افتاديم و بالاخره طرفاي ظهر، اولين نشانه هاي زندگي مدرن رو پيدا كرديم . . .
    اشتباهات از نظر من: پيش بيني نكردن اين اتفاق، اعتماد بنفسي كه منجر به استفاده نكردن از وسايلي مثل قطب نما ميشه
    نقاط قوت: روحيه خيلي خوب در مواجهه دست خالي با طبيعت، اعتماد به سرپرست و پيروي از اون، هيجان فوق العاده اي كه داشت، ديدن يك جنگل 100% بكر،
    کانال تلگرام آنوبانینی
    بگرد تا بگرديم!
    http://mostafup.blogfa.com

2. 3 کاربر مقابل از مصطفی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

sep.so (05-10-2012), sina1 (22-12-2014), حسن (18-06-2011)

موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 14,054 بار در 3,561 ارسال

پیش فرض Re: تجربه هاي شخصي در سفر

یادمه همه می گفتن تو جنگل یه گروه مردن.
    خیلی اشتباه بزرگی بود این کار. فقط شانس آوردید که این اتفاق تو ایران افتاده که روستاها نزدیک به هم هستن. ;)

یاد ماجرای اوون گروهی افتادم که همون روزا (البته کمی قبل تر) حاشیه رودخانه چادر زدن و نصفه شب سیل اومد همه رو برد. سفر رفتن اینجوری تجربه زیادی می خواد آق مصطفی. شاید باورت نشه، اما حداقل 2-3 ساله که تو سفرها قطب نما و آتش زنه را از خودم دور نکردم حتی یک لحظه. لازمه ;)
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در این انجمن مطرح کنید.
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    اگر در مورد تورها سوالی دارید
    این تاپیک را مطالعه کنید.
    پیام خصوصی های مرتبط با موارد فوق بدون پاسخ خواهند ماند.

تور جزایر لاوان و مارو - تور جاشک تا جبرین - تور پیمایش کویر ریگ جن - تور کویر مصر - تور آبشار زمرد تا دودوزن -
    تور جنگل کجور تا سیسنگان - تور آبشار چلسنگ - تور دریاچه فراخین تا آبشار دارنو -
    تور دره نیگاه - تور جنگل خلخال تا اسالمتور جنگل دیا
    iran tour guide
    تور آبشار چنجوله - تور دریاچه نئور، ییلاق سوباتان، جنگل لیسار - تور دریاچه سوها تا آبشار لاتون - پیاده روی جنگل نقله بر - تور جنگل فندقلو - تور تنگه شیرز - تور تخت سلیمان تا غار کرفتو - تور ییلاق سلانسر - تور دریاچه گهر - تور ماسوله تا ماسال - تور آب بر تا قلعه رودخان - تور ییلاق پونل - تور سوباتان تا لیسار - تور ییلاق سوباتان - تور ییلاق ماسال - اولسبلانگاه - پیاده روی دامنه های سبلان - همراه با عشایر شاهسون

4. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

sep.so (05-10-2012), حسن (18-06-2011)

همسفر پایه
    pesare1404 آواتار ها
    Status : pesare1404 آنلاین نیست.
    تشکر شده 113 بار در 67 ارسال

البته این تجربه من نیست ولی در یک برنامه ی طبیعت گردی شنیدم

که اگر توی یک روز در حال طبیعت گردی دیدید که گم شدید اخرین راه نجات اینه که به دره برید و دنبال رود خانه بگردید وقتی پیدا کردید رودخانه رو دنبال کنید تا به یک جاده برسید خوب جاده یعنی نجات ... :mrgreen:
    کانال تلگرام آنوبانینی
    انجمن کتابخوان
    www.ketabkhan.info

6. 2 کاربر مقابل از pesare1404 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

reza_manesh (04-07-2018), sep.so (05-10-2012)

Status : Peymankhah آنلاین نیست.
    تشکر شده 642 بار در 212 ارسال

تجربه چادر زدن پس از هفت روز بارانی در منطقه اکبر آباد شیراز
    نیمه دوم آذر ماه 1383
    تجهیزات: چادر 2 نفره برزنتی
    پتو سربازی 4 عدد
    زیلو 1 عدد
    پلاستیک زباله بزرگ چند عدد
    دمای هوا: ساعت 8 شب زیر صفر

در یک برنامه ای ما با دوستان پس از 7 روز بارش مستمر مجبور به استقرار در محل شدیم.
    با چادر دو نفره و 4 پتو. دما در ساعت 7 شب داخل چادر یخ میزد.
    کف زمین کاملا خیس. برای ایزوله کردن کف از رطوبت من و دوستم شروع به تمیز کزدن کف از سنگهای بزرگ و تیز کردیم.
    روی کف چادر از شاخه های نازک درخت استفاده کردیم و پوشاندیم. روی آن از پلاستیک زباله های بزرگ سیاه کشیدیم و یه زیلو (زیرانداز برزنتی به اندازه تقریبی 2 در 1 متر) روش انداختیم. روی زیلو یک پتو انداختیم و قابل توجهتان بگم که با همه این داستانها از شار سرما از کف کاملا محسوس بود و چنانچه یک شب روش میخوابیدیم نابود میشدیم. خلاصه از لایی کاپشن سربازی (اورکت) برای پوشش کمر و پایین تنه استفاده کردیم.
    برای دو نفرمون حالا 3 تا پتو مونده که هر جوری حساب کنی تو اون سرما جور در نمیومد.(قابل توجه بگم که اسمشون پتو بود و آبروی پتو رو هم برده بودن)
    خلاصه تصمیم گرفتیم بطور مشترک از پتو ها استفاده کنیم.
    خلاصه اون شب از شدت سرما اون چند شب من و دوستم همدیگر رو بغل میکردیم و زیر پتو ها میخوابیدیم. (صورت به صورت)
    سعی میکردیم یه فاصله هایی بین بدنمون و پتو هم ایجاد کنیم و خودش غیر از اینکه عایق میشد هوای نفس ما هم اون و گرم میکرد که واقعا مطبوع بود
    اون چند شب اونقدر تجربه شد که بعد از اون شب و شب دوم به کلی بچه های دیگه هم این را یاد دادیم و توانستن بعد از اون شب سخت بخوابند.

البته در موقع خواب از کلاه، جوراب و لباس سبک استفاده کردیم.
    در وعده های غذایی سعی کردیم از سیر تازه و فلفل به خاطر خاصیت گرم کنندگی استفاده کنیم.

البته از ترس باران یک آبراه خفن هم دور چادر کندیم که مبادا هنگام شب باد و باران ما را ببرد!!
    کانال تلگرام آنوبانینی
    حضرت علی: خویشاوندی به دوستی نیازمندتر است تا دوستی به خویشاوندی.

8. کاربر مقابل از Peymankhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

sep.so (05-10-2012)

همسفر گاه گدار
    AlirezaFarjam آواتار ها
    Status : AlirezaFarjam آنلاین نیست.
    تشکر شده 39 بار در 21 ارسال

پولار که برای طبیعت گردی و سفر جای خودش رو داره، ولی این تجربه شخصی خودم رو (که البته یه نفر بهم پیشنهاد داده بنام خودم ثبتش کنم!!!) براتون مینویسم شاید روزی روزگاری به دردتون خورد.
    پارسال اول شهریور بابرخی دوستان به اتفاق خانواده و نی نی کوچولوم که تازه 45 روزش بود رفتم آب نیک و شب اونجا کنار رودخونه موندیم
    یه بارون ده دقیقه ای و هوای سرد منطقه، دما را تا نزدیک 4-5 درجه بالای صفر پایین برد. همه از سرما میلرزیدند. بهترین کاری که میشد انجام داد این بود که سریع آتش و زغال زیادی درست کردم و از کنار رودخانه چند تا قمقمه و بطری نوشابه (به یادگار مانده از طبیعت ستیزان عزیز!!) جمع کردم و پر از آب کردم و انداختم توی آتیش روی زغالها، کمتر از ده دقیقه تا دمای جوش رسیدند، به هر کیسه خواب که بیرون چادر بود یه بطری نوشابه آب جوش دادم و چند تا هم انداختم توی چادر، نی نی کوچولوم تا صبح با خیال راحت و آرامشی که صدای رودخونه بهش میداد ، توی چادر خوابش برد . بقیه هم تا دم دمای صبح بدون یک ذره سرما زدگی، از خوابیدن در اون هوای سرد و کنار رودخونه ی پر سر وصدای آبنیک لذت اساسی بردند .
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اي برده نرگست ز من ناتوان، توان * همواره سوده بر قدمت گلرخان، رخان
    سودن به خاك پاي تو اي مه جبين، جبين * بهتر ز تكيه بر فلك عز و شان، زشان

10. کاربر مقابل از AlirezaFarjam عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

sep.so (05-10-2012)

موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 14,054 بار در 3,561 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط alirezafarjam
    پولار که برای طبیعت گردی و سفر جای خودش رو داره، ولی این تجربه شخصی خودم رو (که البته یه نفر بهم پیشنهاد داده بنام خودم ثبتش کنم!!!) براتون مینویسم شاید روزی روزگاری به دردتون خورد.
    پارسال اول شهریور بابرخی دوستان به اتفاق خانواده و نی نی کوچولوم که تازه 45 روزش بود رفتم آب نیک و شب اونجا کنار رودخونه موندیم
    یه بارون ده دقیقه ای و هوای سرد منطقه، دما را تا نزدیک 4-5 درجه بالای صفر پایین برد. همه از سرما میلرزیدند. بهترین کاری که میشد انجام داد این بود که سریع آتش و زغال زیادی درست کردم و از کنار رودخانه چند تا قمقمه و بطری نوشابه (به یادگار مانده از طبیعت ستیزان عزیز!!) جمع کردم و پر از آب کردم و انداختم توی آتیش روی زغالها، کمتر از ده دقیقه تا دمای جوش رسیدند، به هر کیسه خواب که بیرون چادر بود یه بطری نوشابه آب جوش دادم و چند تا هم انداختم توی چادر، نی نی کوچولوم تا صبح با خیال راحت و آرامشی که صدای رودخونه بهش میداد ، توی چادر خوابش برد . بقیه هم تا دم دمای صبح بدون یک ذره سرما زدگی، از خوابیدن در اون هوای سرد و کنار رودخونه ی پر سر وصدای آبنیک لذت اساسی بردند .
    کار خوب و سریعی انجام دادید. البته کار راحتی هم بوده. اما اگر می خواستید یه کم خفن تر کار کنید می تونستید زمین را بکنید (به اندازه 10 سانتی متر عمق و طول و عرض چادر) زغال های تولید شده از آتش و... را اونجا چال کنید و با خیال راحت تا صبح روش بخوابید :ymhug:
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در این انجمن مطرح کنید.
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    اگر در مورد تورها سوالی دارید
    این تاپیک را مطالعه کنید.
    پیام خصوصی های مرتبط با موارد فوق بدون پاسخ خواهند ماند.

تور جزایر لاوان و مارو - تور جاشک تا جبرین - تور پیمایش کویر ریگ جن - تور کویر مصر - تور آبشار زمرد تا دودوزن -
    تور جنگل کجور تا سیسنگان - تور آبشار چلسنگ - تور دریاچه فراخین تا آبشار دارنو -
    تور دره نیگاه - تور جنگل خلخال تا اسالمتور جنگل دیا
    iran tour guide
    تور آبشار چنجوله - تور دریاچه نئور، ییلاق سوباتان، جنگل لیسار - تور دریاچه سوها تا آبشار لاتون - پیاده روی جنگل نقله بر - تور جنگل فندقلو - تور تنگه شیرز - تور تخت سلیمان تا غار کرفتو - تور ییلاق سلانسر - تور دریاچه گهر - تور ماسوله تا ماسال - تور آب بر تا قلعه رودخان - تور ییلاق پونل - تور سوباتان تا لیسار - تور ییلاق سوباتان - تور ییلاق ماسال - اولسبلانگاه - پیاده روی دامنه های سبلان - همراه با عشایر شاهسون

12. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

reza_manesh (04-07-2018), sep.so (05-10-2012)

همسفر گاه گدار
    Meghdad آواتار ها
    Status : Meghdad آنلاین نیست.
    تشکر شده 463 بار در 172 ارسال

...
    بقیه هم تا دم دمای صبح بدون یک ذره سرما زدگی، از خوابیدن در اون هوای سرد و کنار رودخونه ی پر سر وصدای آبنیک لذت اساسی بردند .
    خيلى خوبه ;)
    ولى قربان اگه شب شرايط آب و هوايى مجدد بارونى ميشد، كسانى كه بيرون بودن... :-s :ympray:

به نظرم داشتن چادر بزرگ تر يا اضافى و يا نايلون بزرگ كه بشه حداقل بعنوان سر پناهى براى بارون ازش استفاده كرد، براى شب موندن حتما لازمه (يعنى به ريسكش نميارزه مخصوصا كه سفر خانوادگى باشه)

به هر حال حتما خوش گذشته تو اون هواى عالى ;)

همسفر پایه
    pesare1404 آواتار ها
    Status : pesare1404 آنلاین نیست.
    تشکر شده 113 بار در 67 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Meghdad
    ...
    بقیه هم تا دم دمای صبح بدون یک ذره سرما زدگی، از خوابیدن در اون هوای سرد و کنار رودخونه ی پر سر وصدای آبنیک لذت اساسی بردند .
    خيلى خوبه ;)
    ولى قربان اگه شب شرايط آب و هوايى مجدد بارونى ميشد، كسانى كه بيرون بودن... :-s :ympray:

به نظرم داشتن چادر بزرگ تر يا اضافى و يا نايلون بزرگ كه بشه حداقل بعنوان سر پناهى براى بارون ازش استفاده كرد، براى شب موندن حتما لازمه (يعنى به ريسكش نميارزه مخصوصا كه سفر خانوادگى باشه)

به هر حال حتما خوش گذشته تو اون هواى عالى ;)
    ببینم چادر اضافیو خودت کول میکنی دیگه :-w
    کانال تلگرام آنوبانینی
    انجمن کتابخوان
    www.ketabkhan.info

همسفر گاه گدار
    Meghdad آواتار ها
    Status : Meghdad آنلاین نیست.
    تشکر شده 463 بار در 172 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط pesare1404
    ببینم چادر اضافیو خودت کول میکنی دیگه :-w
    نه! =;
    من نايلونه رو ميارم :D :p

همسفر گاه گدار
    Status : Alirezaa آنلاین نیست.
    تشکر شده 21 بار در 9 ارسال

در جاهاي سرد پيشنهاد ميكنم دوستان از اول شب لباس گرم بپوشن : بقول قديميا سرما ميره تو تن آدم!
    بهتره از اول شب كه بدن هنوز گرمه لباستون رو كمكم اضافه كنيد، البته به هيچ عنوان نبايد بزاريد بدن تعرق كنه
    بي تعارف اگه شب خيلي سرد شد تو چادر بغل كردن يه نفر ديگه خيلي كمك ميكنه و باعث ميشه سرما رو كمتر تحمل كنيد!
    تو يه سفر ابيانه -باند- از سرما داشتيم يخ ميبستيم كه با بغل كردن همديگه تا صبح راحت خوابيديم.
    اگه شب قرار بود بيدار باشيد بهترين كار بلند شدن ورجه وورجه كردنه، دوستان يه روشي اختراع كردن كه همه دور آتيش بلند ميشن و دستا رو ميندازن دور گردن همديگه به هم ميچسبن و يه عبارت و ميخونن كلي ميخنديم و با هر بار خوندنش يه قدم به دور آتيش ميگرديم و پا رو به زمين ميكوبونيم، واقعا تاثير خوبي برا گرم شدن داره، بخصوص گرم شدن پاها كه معمولا بخاطر نوع لباس پوشيدن زودتر سرمازده ميشه.
    از همه عذر ميخوام كه اينو ميگم: ادرار كردن تو بيرون كردن سرما نقش موثري داره به هيچ عنوان نزاريد مثانه پر بشه.
    جهت چادر خيلي مهمه ، اگر باد هست چادر رو به صورتي نزنيد كه در چادر(هرچند كه كامل كيپ بشه) رو به باد باشه ضمنا اگه باد شديد بود چادر رو اريب به باد بزنيد كه باد روي يك ديواره فشار وارد نكنه، برا جهت باد استفاده از انگشت خيس ساده ترين كاره اما اگه يه نخ كاغدي سبك داشته بشاد اين كار دقيق تره
    كلفتي و نازكي لباس مسئله مهمي نيست مسئله حفظ گرماي بدنه!!!
    اگه چيزي تكراري بود از همه عذر ميخوام

يادم رفت اينو بگم كه سردترين ساعتها يكي دو ساعت مونده به صبحه پس اگه هيزمتون محدوده و تا صبح بايد بيدار بمونيد يه جوري تقسيم كنيد كه دم صبح آتيش داشته باشيد.

17. 3 کاربر مقابل از Alirezaa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Negooli (12-11-2010), reza_manesh (04-07-2018), حسن (18-06-2011)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع