به انجمن خوش آمدید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
    موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 13,980 بار در 3,522 ارسال

پیش فرض درس 3: طرز کار جی پی اس - gps

برخلاف تصور عمومی؛ GPS یک ابزار گیرنده و فرستنده سیگنال نیست. بلکه تنها یه گیرنده به همراه یک سیستم محاسبه ریاضی است. به این ترتیب که دستگاه جی پی اس با دریافت سیگنال های خاصی از ماهواره ها که در ادامه توضیح داده می شود موقعیت خود را تشخیص میدهد.

هر ماهواره یک سیگنال حاوی اطلاعات دقیق موقعیت خود و زمان دقیق را به طور متوالی به زمین ارسال می کند. دستگاه GPS این اطلاعات را دریافت کرده و با ایجاد یک دستگاه معادله چند مجهولی آنرا حل می نماید. به عنوان مثال در صورت که موقعیت ماهواره ها را به ترتیب با X Y X و زمان را با t نشان دهیم یکی از معادله های به دست آمده عبارت است از:

در این معادله x y z t مختصات جغرافیایی گیرنده و ساعت گیرنده است و xi yi zi مختصات جغرافیایی هر ماهواره و ti ساعت ماهواره است. c سرعت نور و b یک عدد برای تصحیح خطا است.

به این ترتیب با دانستن اطلاعات 4 ماهواره می توان یک دستگاه معادلات چهارمجهولی ایجاد و با روش های ریاضی مرسوم آنرا حل کرد. نتیجه حل این معادلات تعیین دقیق محل قرار گرفتن دستگاه گیرنده است.

نکته مهم در این میان این است که ماهواره ها به طور مرتب با ایستگاه زمینی در ارتباط هستند و اطلاعات ساعت و موقعیت خود را از ایستگاه زمینی دریافت می کنند. طبیعتا در موقعیت ماهواره ها همواره تغییرات جزئی حادث می شود که می تواند منجربه خطاهای بزرگ در تشخیص موقعیت دستگاه گیرنده شود.

شماتیک نحوه ارتباط ایستگاه زمینی، ماهواره و دستگاه گیرنده جی پی اس

تصحیح خطا
    توضیحات فوق درباره نحوه کار جی پی اس به صورت کاملا تئوری است. در عمل محاسبات بسیار پیچیده تر و تصحیح خطاهای بسیار فنی انجام می گیرد که توضیح و درک آن نیاز به دانش فیزیکی بالایی دارد. تصحیح خطاهایی مانند تصحیح خطای حاصل از شکست امواج در اثر ورود به جو، تصحیح خطای حاصل از نظریه نسبیت و...

ویرایش توسط Mehdi : 15-09-2014 در ساعت 12:45 PM دلیل: ویرایش عنوان
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در این انجمن مطرح کنید.
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    اگر در مورد تورها سوالی دارید
    این تاپیک را مطالعه کنید.
    پیام خصوصی های مرتبط با موارد فوق بدون پاسخ خواهند ماند.
    تور لیدر - راهنمای تور

2. کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

mina.s (18-04-2012)

Dr Ernesto آواتار ها
    Status : Dr Ernesto آنلاین نیست.
    تشکر شده 4,700 بار در 1,443 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها

به این ترتیب با دانستن اطلاعات 4 ماهواره می توان یک دستگاه معادلات چهارمجهولی ایجاد و با روش های ریاضی مرسوم آنرا حل کرد. نتیجه حل این معادلات تعیین دقیق محل قرار گرفتن دستگاه گیرنده است.

مهدی جان،فکر کنم gps با داده های 3 ماهواره هم فعال میشه
    کانال تلگرام آنوبانینی

ابنای روزگار به اخلاق زنده اند............................................ .......قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است

بهشت از دست آدم رفت،از اون روزی که گندم خورد..............ببین چی میشه اون کس که، یه جو از حق مردم خورد

@ge0tourism
    @sha_af
    @msadegh_sansari

khim.persianblog.ir

موسس
    Mehdi آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Ernesto نمایش پست ها
    مهدی جان،فکر کنم gps با داده های 3 ماهواره هم فعال میشه
    گیرنده های دستی معمولی بله چون ارتفاع به طریق بارومتریک حساب میشه. یعنی از معادله ها بخش (Z-Zi) حذف میشه و دستگاه معادلات تبدیل میشه به یک دستگاه 3 معادله 3 مجهولی. اما برای گیرنده های دقیق معادلات همونیه که بالا گفتم.

سوال:
    چرا ارتفاع در گیرنده های دستی بارومتریک حساب میشه؟
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

همسفر پایه
    fumed آواتار ها
    Status : fumed آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,404 بار در 304 ارسال

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mehdi نمایش پست ها
    فکر کنم چند تا دلیل داره: (تجربیه ها!)
    1- جایی که جی پی اس خوب کار نکنه ارتفاع رو داریم .مثلا کنار دیواره ها یا توی خط القعر ها . یادمه کنار یه دیواره خطای جی پی اس من حدود 120 متر شد!
    2- من از فشار سنج بارومتریک (که برای ارتفاع سنجی استفاده میشه) برای تشخیص وقوع طوفان هم استفاده می کنم که خیلی خیلی مهمه.

گیرنده های جی پی اس ارتفاع داده شده توسط فشارسنج بارومتریک رو با استفاده از داده های gps کالیبره می کنن. این کار (داده بارومتریک به عنوان پایه و داده جی پی اس به عنوان تصحیح کننده) باعث میشه داده ارتفاع پایدارتری (نویز کمتر) داشته باشیم.
    با این وجود ارتفاع داده شده توسط بارومتر به شرایط آب و هوایی وابسته هست (و باید کالیبره بشه ) و ارتفاع داده شده توسط جی پی اس به ماهواره ها.
    آهان اینو یادم رفته بود: ارتفاع GPS نسبت به سطح مبنایی بنام بیضوی هستش در حالی که ارتفاع موجود در نقشه ها ارتفاع اورتومتریکه که از سطح دریاهای آزاد محاسبه میشه. مقدار این اختلاف در بیش ترین حالت در حدود 100 متره که خوب زیاده!
    خوش باشید
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ... آسمان را همیشه دوست می‌داشتم و هر چه به آسمان نزدیک‌تر باشم؛ برایم با شکوه‌تر است ... همواره آرزوی دیدن ستیغ کوه‌ها را داشتم تا از آنجا دست دراز کنم و پولک ستاره‌ها را بچینم و یا در میان ابرهای سفید به پرواز درآیم ... وقتی از زمین می‌کنم و از میان سنگ‌لاخ‌ها خود را بالا می‌کشم، سختی‌ها را تاب می‌آورم و با دل و جان به سوی آسمان‌ها گام بر می‌دارم؛ انگار به همه‌ی آرزوهایم تحقق بخشیده‌ام ...!
    زنده یاد «محمد داوودی»

Dr Ernesto آواتار ها
    Status : Dr Ernesto آنلاین نیست.
    تشکر شده 4,700 بار در 1,443 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
    سوال:
    مطمئن نیستم
    ولی چون دستگاه دستی دارای گیرنده z و بالطبع عدم وجود معادله 4مجهولی هستش،ارتفاع به صورت بارومتریک محاسبه میشه و قاعدتا دارای خطای ارتفاع هم باید باشه
    کانال تلگرام آنوبانینی

ابنای روزگار به اخلاق زنده اند............................................ .......قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است

بهشت از دست آدم رفت،از اون روزی که گندم خورد..............ببین چی میشه اون کس که، یه جو از حق مردم خورد

@ge0tourism
    @sha_af
    @msadegh_sansari

khim.persianblog.ir

موسس
    Mehdi آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط fumed نمایش پست ها
    سلام

فکر کنم چند تا دلیل داره: (تجربیه ها!)
    1- جایی که جی پی اس خوب کار نکنه ارتفاع رو داریم .مثلا کنار دیواره ها یا توی خط القعر ها . یادمه کنار یه دیواره خطای جی پی اس من حدود 120 متر شد!
    2- من از فشار سنج بارومتریک (که برای ارتفاع سنجی استفاده میشه) برای تشخیص وقوع طوفان هم استفاده می کنم که خیلی خیلی مهمه.
    ممنون آقا مجتبی که "گفت" را به "گفت" و "گو" تبدیل کردی
    اینجوری منم چیزای جدید یاد میگیرم

نظر شخصی درباره 2 موردی که فرمودید:
    هر دو مورد کاملا درسته و از الزامات طبیعت گردیه که فشار هوا را داشته باشیم. پس در این شکی نیست که GPS باید فشارسنج هم داشته باشه. اما این دلیل کافی برای حذف بخش (Z-Zi) از معادلات نیست. میتونستن ارتفاع را همچنان از روش های ریاضی استخراج کنن و فشارسنج هم مجزا داشته باشن. حتما می دونی که گیرنده های جدید دقتی تا 3 متر هم دارن. یعنی شما طول و عرض را با دقت 3 متر داری ولی ارتفاع همیشه با دقتی خیلی کمتر.

گیرنده های جی پی اس ارتفاع داده شده توسط فشارسنج بارومتریک رو با استفاده از داده های gps کالیبره می کنن. این کار (داده بارومتریک به عنوان پایه و داده جی پی اس به عنوان تصحیح کننده) باعث میشه داده ارتفاع پایدارتری (نویز کمتر) داشته باشیم.
    در این مورد خیلی مطمئن نیستم چون:
    1- جایی ندیدم که اینو گفته باشه. اگر منبعی سراغ داری ممنون میشم بگی
    2- اگر یه کیسه پلاستیکی بیاری، GPS را بذاری توش، فوت کنی که فشار هوا افزایش پیدا کنه یهو میبینی GPS چندصد متر کاهش ارتفاع نشون میده
    اینم یادم رفت بگم: 3- اگر سوار هواپیما بشی و GPS را روشن کنی (به شرط هم ارتفاع بودن مبدا و مقصد) در تمام طول مسیر با وجود ارتباط با ماهواره ارتفاع تقریبا ثابت و در حد ارتفاع مبدا و مقصده
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

همسفر پایه
    fumed آواتار ها

دوباره سلام
    ...
    هر دو مورد کاملا درسته و از الزامات طبیعت گردیه که فشار هوا را داشته باشیم. پس در این شکی نیست که GPS باید فشارسنج هم داشته باشه. اما این دلیل کافی برای حذف بخش (Z-Zi) از معادلات نیست. میتونستن ارتفاع را همچنان از روش های ریاضی استخراج کنن و فشارسنج هم مجزا داشته باشن. حتما می دونی که گیرنده های جدید دقتی تا 3 متر هم دارن. یعنی شما طول و عرض را با دقت 3 متر داری ولی ارتفاع همیشه با دقتی خیلی کمتر.
    ...
    یادم رفته بود پست رو ویرایش کردم:
    نقل قول نوشته اصلی توسط fumed
    ...
    آهان اینو یادم رفته بود: ارتفاع GPS نسبت به سطح مبنایی بنام بیضوی هستش در حالی که ارتفاع موجود در نقشه ها ارتفاع اورتومتریکه که از سطح دریاهای آزاد محاسبه میشه. مقدار این اختلاف در بیش ترین حالت در حدود 100 متره که خوب زیاده!
    بله راجع به ترکیب داده های ارتفاع جی پی اس و داده های بارومتریک من یه خورده شاید بد بیان کردم. داده اصلی از ماهواره میاد و با استفاده از داده های ماهواره داده های فشارسنج بارومتریک به صورت اتوماتیک کالیبره میشن. سپس برای داشتن ارتفاع با تغییرات نرم تر و پایداری بیشتر از اطلاعات فشارسنج بارومتریک استفاده میشه. مدرکشم موجوده! اینجا
    خوش باشید
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ... آسمان را همیشه دوست می‌داشتم و هر چه به آسمان نزدیک‌تر باشم؛ برایم با شکوه‌تر است ... همواره آرزوی دیدن ستیغ کوه‌ها را داشتم تا از آنجا دست دراز کنم و پولک ستاره‌ها را بچینم و یا در میان ابرهای سفید به پرواز درآیم ... وقتی از زمین می‌کنم و از میان سنگ‌لاخ‌ها خود را بالا می‌کشم، سختی‌ها را تاب می‌آورم و با دل و جان به سوی آسمان‌ها گام بر می‌دارم؛ انگار به همه‌ی آرزوهایم تحقق بخشیده‌ام ...!
    زنده یاد «محمد داوودی»

موسس
    Mehdi آواتار ها

ارتفاع GPS نسبت به سطح مبنایی بنام بیضوی هستش در حالی که ارتفاع موجود در نقشه ها ارتفاع اورتومتریکه که از سطح دریاهای آزاد محاسبه میشه
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

موسس
    Mehdi آواتار ها

بله راجع به ترکیب داده های ارتفاع جی پی اس و داده های بارومتریک من یه خورده شاید بد بیان کردم. داده اصلی از ماهواره میاد و با استفاده از داده های ماهواره داده های فشارسنج بارومتریک به صورت اتوماتیک کالیبره میشن. سپس برای داشتن ارتفاع با تغییرات نرم تر و پایداری بیشتر از اطلاعات فشارسنج بارومتریک استفاده میشه. مدرکشم موجوده! اینجا
    خوش باشید
    ممنون. جالب بود. فقط این اطلاعات داده شده توسط این سایت با آزمایش ساده ای که من در سفر هوایی تهران-ماهشهر انجام دادم تناقض داره

ارتفاع در این نمودار تقریبا در تمام طول مسیر 2000 متر نشون داده شده که با واقعیت (حدود 9000 متر) اختلاف زیادی در حد 7000 متر داره که اگر گفته اون سایت درست باشه همچین خطای بزرگی نباید وجود داشته باشه.

فایل gps اون سفر را هم گذاشتم که اگر تحلیلی می خوای روش انجام بدی بتونی
    تصاویر پیوست شده
    فایل های پیوست شده
    ویرایش توسط Mehdi : 17-11-2012 در ساعت 03:42 PM
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

همسفر پایه
    fumed آواتار ها

سلام
    ممنون. جالب بود. فقط این اطلاعات داده شده توسط این سایت با آزمایش ساده ای که من در سفر هوایی تهران-ماهشهر انجام دادم تناقض داره

ارتفاع در این نمودار تقریبا در تمام طول مسیر 2000 متر نشون داده شده که با واقعیت (حدود 9000 متر) اختلاف زیادی در حد 7000 متر داره که اگر گفته اون سایت درست باشه همچین خطای بزرگی نباید وجود داشته باشه.
    ...
    فکر می کنم شاید واسه این باشه که فشار داخل کابین کنترل میشه و داده جی پی اس نمیتونه اینقدر خطا توی ارتفاع سنج بارومتریک رو جبران کنه
    کانال تلگرام آنوبانینی
    زنده یاد «محمد داوودی»

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع