به انجمن خوش آمدید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 24
    موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 13,990 بار در 3,526 ارسال

پیش فرض درس 7: آشنایی با ابزارهای gps (قطب نما، ارتفاع سنج، سرعت سنج)

یک GPS ابزارهای مختلفی دارد که از آن میان 3 ابزار آن بیش از بقیه مورد استفاده است که در ادامه به بررسی این ابزارهای می پردازیم:

الف) قطب نما
    یک از ابزارهای مهم جی پی اس، قطب نمای آن است. جی پی اس با دقت خوبی می تواند جهات مغناطیسی را به شما نشان دهد. البته گاهی لازم است چند قدمی به یک سمت مشخص حرکت کرد تا در نهایت جهت درست نشان داده شود.
    برای ورود به منوی قطب نما باید از دکمه موجود در تصویر استفاده کرد.

بعد از فشار دادن این دکمه وارد محیط زیر می شوید

در این محیط با ثابت نگه داشتن راستای جی پی اس، می توانید جهات جغرافیایی را با دقت خوبی مشخص کنید.

ب) ارتفاع سنج
    یک جی پی اس می تواند ارتفاع نسبت به سطح دریا را با دقت معقولی به شما نشان دهد. ارتفاع سنج غالب جی پی اس ها بارومتریک بوده و با تعیین فشار هوا، ارتفاع را اندازه گیری می نمایند. به همین دلیل ممکن است در اثر قرار گرفتن در یک محیط کم فشار و یا پر فشار به دلیل گرما یا سرمای محیط خطایی در اندازه گیری حاصل شود. البته با توجه به کم کاربردتر بودن ارتفاع نسبت به طول و عرض عموما عدد خروجی ارتفاع سنج برای کارهای عمومی کفایت می کند.

برای ورود به محیط ارتفاع دکمه ای که در بخش قبل مشخص شده بود را مجددا باید فشار داد که در نهایت وارد این محیط شد.

در تصویر فوق، عدد بالا سمت چپ میزان فشار محیط بر حسب میلی بار را نشان میدهد. عدد پایین سمت راست؛ ارتفاع کنونی، عدد بالا سمت راست ماکزیمم فشار ثبت شده توسط دستگاه از آخرین باری که دستگاه ریست شده است را نشان میدهد. گراف موجود در تصویر هم وضعیت تغییر ارتفاع بر حسب زمان را نشان میدهد.

ج) سرعت سنج
    یکی دیگر از ابزارهای جی پی اس، سرعت سنج آن است که برای تعیین سرعت حرکت کاربرد زیادی دارد. این ابزار سرعت لحظه ای را به شما نشان می دهد و برای تعیین سرعت متوسط و... باید از ابزارهای دیگری استفاده کرد که بعدن اشاره خواهد شد. برای دسترسی به این گزینه مجددا وارد محیط قطب نما شده و از گوشه بالا-سمت چپ تصویر سرعت لحظه ای را ملاحظه نمایید.

ویرایش توسط Mehdi : 15-09-2014 در ساعت 12:46 PM دلیل: ویرایش عنوان
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در این انجمن مطرح کنید.
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    اگر در مورد تورها سوالی دارید
    این تاپیک را مطالعه کنید.
    پیام خصوصی های مرتبط با موارد فوق بدون پاسخ خواهند ماند.
    تور لیدر - راهنمای تور

2. 7 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

babak.roohbakhsh (20-11-2011), Babak203 (20-11-2011), donkishot (20-11-2011), Dr Ernesto (28-11-2011), fumed (20-11-2011), Majid 64 (20-11-2011), mina.s (18-04-2012)

همسفر پایه
    fumed آواتار ها
    Status : fumed آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,404 بار در 304 ارسال

سلام به همه دوستان
    یه سوالی راجع به قطب نمای دستگاهم داشتم که تا به حال جوابی براش پیدا نکردم. یک بار که سوار یه اتوبوس در حال حرکت بودم دستگاه رو روشن کردم که بلافاصله هم موقعیت رو نشون داد اما قطب نماش خیلی پرت میزد! صفحه قطب نما رو که عوض می کردم و دوباره به صفحه قطب نما که بر می گشتم همون لحظه جهتو درست نشون می داد اما جهت با تغییر جهت دستگاه دیگه تغییر نمی کرد! (جهت دقیق رو با یه قطب نمای دقیق دیگه همونجا داشتم) چند بار دستگاهو خاموش روشن هم که کردم درست نشد. اما به محض اینکه از اتوبوس پیاده شدم (سرعت صفر شد؟) دوباره قطب نما درست شد و با حرکت دستگاه به صورت بلادرنگ جهت رو درست نشون می داد.
    اما هنوزم که هنوزه دلیلش رو نفهمیدم!
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ... آسمان را همیشه دوست می‌داشتم و هر چه به آسمان نزدیک‌تر باشم؛ برایم با شکوه‌تر است ... همواره آرزوی دیدن ستیغ کوه‌ها را داشتم تا از آنجا دست دراز کنم و پولک ستاره‌ها را بچینم و یا در میان ابرهای سفید به پرواز درآیم ... وقتی از زمین می‌کنم و از میان سنگ‌لاخ‌ها خود را بالا می‌کشم، سختی‌ها را تاب می‌آورم و با دل و جان به سوی آسمان‌ها گام بر می‌دارم؛ انگار به همه‌ی آرزوهایم تحقق بخشیده‌ام ...!
    زنده یاد «محمد داوودی»

4. 3 کاربر مقابل از fumed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Babak203 (21-11-2011), donkishot (21-11-2011), Mehdi (21-11-2011)

موسس
    Mehdi آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط fumed نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان
    یه سوالی راجع به قطب نمای دستگاهم داشتم که تا به حال جوابی براش پیدا نکردم. یک بار که سوار یه اتوبوس در حال حرکت بودم دستگاه رو روشن کردم که بلافاصله هم موقعیت رو نشون داد اما قطب نماش خیلی پرت میزد! صفحه قطب نما رو که عوض می کردم و دوباره به صفحه قطب نما که بر می گشتم همون لحظه جهتو درست نشون می داد اما جهت با تغییر جهت دستگاه دیگه تغییر نمی کرد! (جهت دقیق رو با یه قطب نمای دقیق دیگه همونجا داشتم) چند بار دستگاهو خاموش روشن هم که کردم درست نشد. اما به محض اینکه از اتوبوس پیاده شدم (سرعت صفر شد؟) دوباره قطب نما درست شد و با حرکت دستگاه به صورت بلادرنگ جهت رو درست نشون می داد.
    ماجرا اینه که gps فقط و فقط یک کار بیشتر انجام نمیده و اون یک کار هم تعیین موقعیت شماست. یعنی یک gps فقط می تونه تعیین کنه که شما الان دقیقا کجای کره زمین هستید و نه بیشتر. باقی ابزارهایی که یک گیرنده داره فقط با همین داده موقعیت کار می کنن. مثلا وقتی گیرنده شما سرعت حرکت شما را محاسبه می کنه، روش کار بر اساس تغییر موقعیت شما نسبت به زمانه و نه چیز دیگه. قطب نمای گیرنده هم همینطور کار می کنه. موقعیت شما را در حداقل دو نقطه در میاره و بر اساس جهت حرکت شما تعیین می کنه جهات مغناطیسی در کدوم طرف شما هستن. اما شرط مهم برای درست نشان دادن جهات اینه که راستای حرکت بر راستای گیرنده یکی باشه. مثلا اگر شما گیرنده را با زاویه 90 درجه بگیرید و حرکت کنید گیرنده نمی تونه جهت درست به شما بده.
    حدس من درباره اتفاقی که برای شما افتاده همین مورد بالاست. یعنی جهت حرکت ماشین بر راستای صحیح گیرنده یکسان نبوده و یا ماشین در حال طی کردن یک مسیر مستقیم نبوده. مثلا ماشین در یک دایره با قطر زیاد در حال دور زدن بوده و طبیعتا گیرنده نمی تونه جهت حرکت را در بیاره.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

6. 4 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Babak203 (21-11-2011), donkishot (21-11-2011), fumed (20-11-2011), mina.s (18-04-2012)

موسس
    Mehdi آواتار ها

د- ابزار Proximity

اگر اهل سفر باشید حتما تا تا به حال نیاز به ابزاری داشتید که با ورود یا خروج شما از یک محدوده، شما را باخبر کنه. مثلا نمی خواید دائما چشمتون به جی پی اس باشه که هر وقت یه یک مقصد رسیدید بفهمید. ترجیح میدید خود جی پی اس شما را باخبر کنه.

این ابزار به نام Proximity در منوهای اصلی GPS قرار داره و با تعریف یک محدوده می تونید ازش استفاده کنید.
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

8. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Babak203 (21-11-2011), donkishot (21-11-2011)

Babak203 آواتار ها
    Status : Babak203 آنلاین نیست.
    تشکر شده 267 بار در 38 ارسال

سلام به همه دوستان

با سلام.
    من اطلاعات زيادي در مورد جي پي اس ها ندارم ولي يك مورد رو كه روي جي پي اس دستي Garmin Etrex و گوشي سوني اريكسون Xperia X8 آزمايش كردم و برام خيلي جالب بود خدمتتون عرض ميكنم.
    تو مشخصات اين دو مدل دستگاه نوشته شده قطب نماي ديجيتالي (Digital Compass).
    اين درحاليه كه تو مشخصات همه جي پي اس هاي دستي و همه گوشيهاي جي پي اس دار اين عبارت ذكر نشده. من فكر ميكنم اين قطب نماي ديجيتالي درواقع از نوع مغناطيسي هست كه روي دستگاه ديجيتالي قرار داده شده. (مطمئن نيستم ولي به اين دلايل تجربي اين رو ميگم.)
    گوشي سوني اريكسون رو حالت قطب نما وقتي آهن ربا اطرافش ميگيري گيج ميزنه و با حركت آهن ربا دور گوشي جهت عوض ميشه.
    تو جي پي اس دستي يك قطب نما تو منوي اصليه و يكي با فشار دادن و نگه داشتن دكمه جانبي فعال ميشه كه اين دوتا تفاوتهايي دارن.
    ميتونين سخت افزار جي پي اس رو خاموش كنين بدون خاموش كردن دستگاه.(گزينه GPS off در منوي Satelite). در اين حالت قطب نماي تو منوي اصلي غيرفعال ميشه ولي قطب نماي ديگه مستقله و كار ميكنه.
    ضمنا قطب نماي تو منوي اصلي، اول ممكنه جهتش خطا داشته باشه كه با چند قدم حركت درست ميشه ولي قطب نمايي كه با فشار دادن دكمه جانبي فعال ميشه اينطور نيست.

10. 3 کاربر مقابل از Babak203 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

donkishot (21-11-2011), fumed (21-11-2011), Mehdi (21-11-2011)

موسس
    Mehdi آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط babak203 نمایش پست ها
    با سلام.
    من اطلاعات زيادي در مورد جي پي اس ها ندارم ولي يك مورد رو كه روي جي پي اس دستي Garmin Etrex و گوشي سوني اريكسون Xperia X8 آزمايش كردم و برام خيلي جالب بود خدمتتون عرض ميكنم.
    اين درحاليه كه تو مشخصات همه جي پي اس هاي دستي و همه گوشيهاي جي پي اس دار اين عبارت ذكر نشده. من فكر ميكنم اين قطب نماي ديجيتالي درواقع از نوع مغناطيسي هست كه روي دستگاه ديجيتالي قرار داده شده. (مطمئن نيستم ولي به اين دلايل تجربي اين رو ميگم.)
    گوشي سوني اريكسون رو حالت قطب نما وقتي آهن ربا اطرافش ميگيري گيج ميزنه و با حركت آهن ربا دور گوشي جهت عوض ميشه.
    تو جي پي اس دستي يك قطب نما تو منوي اصليه و يكي با فشار دادن و نگه داشتن دكمه جانبي فعال ميشه كه اين دوتا تفاوتهايي دارن.
    ميتونين سخت افزار جي پي اس رو خاموش كنين بدون خاموش كردن دستگاه.(گزينه GPS off در منوي Satelite). در اين حالت قطب نماي تو منوي اصلي غيرفعال ميشه ولي قطب نماي ديگه مستقله و كار ميكنه.
    ضمنا قطب نماي تو منوي اصلي، اول ممكنه جهتش خطا داشته باشه كه با چند قدم حركت درست ميشه ولي قطب نمايي كه با فشار دادن دكمه جانبي فعال ميشه اينطور نيست.
    قطب نما دو نوع بیشتر نیست. یکی قطب نمای مغناطیسی و یکی هم که به اصطلاح بهش میگن قطب نمای دیجیتال.
    قطب نمای مغناطیسی همونیه که همه باهاش آشنا هستیم. یک قطعه آهن ربا که در اثر قرار گرفتن در میدان مغناطیسی زمین به یک جهت منحرف میشه. البته اشکال دیگه ای هم از این قطب نما وجود داره. مثل قطب نماهایی که در ساعت های G-Shock استفاده میشه. ولی پایه همه مغناطیس زمینه.
    قطب نمای دیجیتال یا شبه قطب نما ربطی به مغناطیس نداره و فقط بر اساس داده های حاصل از جهت حرکت کار می کنن. مثل همین جی پی اس.

اما نکته ای که شما فرمودید:
    با موبایل های GPS دار آشنا نیستم اما چند مدل گیرنده گارمین که باهاش کار کردم هیچ کدوم قطب نمای مغناطیسی نداشتن. همین الان با گیرنده خودم etrex-HCx هم تست کردم در اثر تماس با آهن ربا جهت ها تغییری نکرد. این مدل تا با ماهواره ارتباط نگیره جهات را نشون نمیده (مگر اینکه تنظیم خاصی داشته باشه که من تا الان دیده باشم)
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    تور لیدر - راهنمای تور

12. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Babak203 (22-11-2011), donkishot (21-11-2011)

همسفر پایه
    donkishot آواتار ها
    Status : donkishot آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,254 بار در 440 ارسال

سلام به همه دوستان
    از انجايي كه اساتيد گفته اند در قطب نماي جي پي اس مغناطيس ملاك قرار نميگيرد، نتيجه ميگيرم كه:
    تا حالا هيچ دستگاه جي پي اس رو حتي دست نگرفتم ولي از انجايي كه كمي اطلاعات از الكترونيك دارم احتمالا يكي از ادوات اتوبوس مانند دينام يا كولر ويا موتور بخاري ايراد داشته حتي تلويزيون كه الان سالهاست در اتوبوسها بكار ميرود و توليد نويز ميكرده بخصوص هر قدر ماشين بيشتر گاز بده(فقط در مورد دينام صادقه) فركانس نويز هم بالا ميره كه هر قدر فركانس بالاتر باشه بيشتر امكان داره تا تشعشعاتش يا هارمونيكي از تشعشعات روي ادواتي كه با فركانس بالاتر كار ميكنند اثر گذار باشه . و ميفرماييد در سرعت صفر درست شده كه در اين حالت يا اتوبوس خاموش بوده يا از مركز توليد نويز دور شده ايد .
    البته اينها قاعدتا ايزوله درست و حسابي بايد داشته باشند يك احتمال خيلي ضعيف ديگه اينكه شايد دستگاه جي پي اس زياد مرغوب نبوده و يا شايد تعمير شده و ايزوله درست و حسابي نداره .
    ویرایش توسط donkishot : 21-11-2011 در ساعت 07:41 PM دلیل: تكميل جمله
    کانال تلگرام آنوبانینی
    روزي كه آمدي بدنياعريان
    توبودي گريان وجمعي به دورتوخندان

كاري كن اي دوست كه وقت رفتن
    تو باشي خندان وجمعي به دور تو گريان

همسفر پایه
    fumed آواتار ها
    Status : fumed آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,404 بار در 304 ارسال

سلام به همه دوستان
    نقل قول نوشته اصلی توسط donkishot نمایش پست ها
    از انجايي كه اساتيد گفته اند در قطب نماي جي پي اس مغناطيس ملاك قرار نميگيرد، نتيجه ميگيرم كه:
    تا حالا هيچ دستگاه جي پي اس رو حتي دست نگرفتم ولي از انجايي كه كمي اطلاعات از الكترونيك دارم احتمالا يكي از ادوات اتوبوس مانند دينام يا كولر ويا موتور بخاري ايراد داشته حتي تلويزيون كه الان سالهاست در اتوبوسها بكار ميرود و توليد نويز ميكرده بخصوص هر قدر ماشين بيشتر گاز بده(فقط در مورد دينام صادقه) فركانس نويز هم بالا ميره كه هر قدر فركانس بالاتر باشه بيشتر امكان داره تا تشعشعاتش يا هارمونيكي از تشعشعات روي ادواتي كه با فركانس بالاتر كار ميكنند اثر گذار باشه . و ميفرماييد در سرعت صفر درست شده كه در اين حالت يا اتوبوس خاموش بوده يا از مركز توليد نويز دور شده ايد .
    البته اينها قاعدتا ايزوله درست و حسابي بايد داشته باشند يك احتمال خيلي ضعيف ديگه اينكه شايد دستگاه جي پي اس زياد مرغوب نبوده و يا شايد تعمير شده و ايزوله درست و حسابي نداره .
    احتمال مرغوب نبودن دستگاه برای محصولات گارمین بیشتر مثل بک شوخیه. در ضمن تمامی دستگاه هایی که برای کار در شرایط سخت طراحی میشن و استاندارد CE دارند یکی از ملزوماتی که باید پاس کنن اینه که باید محصول مورد نظر با استانداردهای EMC مطابقت داشته باشن که گارمین ها همشون CE دارند.
    حالا EMC چیه؟
    EMC‏ (‏ElectroMagnetic Compatibility‏) در لغت به معنای تطابق الکترومغناطیسی هستش. تطابق الکترومغناطیسی در مورد یک دستگاه دو وجه داره:
    1- دستگاه نباید سطحی از اختلالات الکترومغناطیسی از خود ساطع کنه که بر سرویس‌های رادیویی و سایر دستگاه‌ها تأثیر گذار باشه.‏
    ‏2- این دستگاه باید در برابر اختلالات الکترومغناطیسی محیط، ایمنی کافی داشته باشه تا تاثیر نامطلوب نپذیره.
    بنابراین باید تمامی ‌تجهیزات الکترونیکی تحت تست های ‏EMC‏ قرار بگیره تا در صورت وجود مشکلات احتمالی، به رفع آنها پرداخته بشه. ‏تست‌های ‏EMC‏ به دو بخش کلی تقسیم می شه: ایمنی و تابش. برای هر سیستم، استاندارد خاصی جهت تست‌های ‏EMC‏ وجود داره که باید با توجه به اون، مشخصات تست رو تعیین کرد.
    یک توضیحی راجع به فرکانس بدم تا مطلب بعدی. همونطور که میدونیم برق علم تبدیل سیگنال هاست و هر سیگنال از مجموعه یا یک موج ساخته میشه. هر موج رو با سه مشخصه میشناسند: 1- دامنه 2- فرکانس 3- فاز و مجموعه اینهاست که خواص موج رو مشخص می کنه.
    از توضیحات هارمونیک می گذریم چون زیاد درگیر ریاضیات میشه. اما همینو میگم که اگه یک موج با فرکانس مشخص (فرکانس اصلی) داشته باشیم به موج هایی که فرکانسشون ضرایب صحیحی از فرکانس اصلی هست هارمونیک های موج اولیه میگن. مثلا هارمونیک دوم الی آخر.
    اما راجع به نویزی که روی تلویزیون وسیله نقلیه می بینید و به قول شما از دینام بیشتره. این نویز الکترومغناطیسی نیست و نویز الکتریکیه که از مسیر هادی (سیم) منتقل شده نه از هوا ( که امواج الکترومغناطیسی از طریق اون منتقل میشن). دلیل اصلیشم اینه که مدار تغذیه این وسیله ها به خوبی طراحی نشده . استفاده از یک رگولاتور ولتاژ و فیلتر پایین گذر یا میان گذر (مثلا یک فیلتر RC یا LC) یا در وسایل پیشرفته تر استفاده از Power Conditioner ها اثر اون به اصطلاح نویزی که شما بهش اشاره کردید رو کاملا خنثی می کنه. البته اندکی نویز رادیویی هم تولید میشه که تداخل اونهایی که روی فرکانس حامل نیست هم با استفاده از فیلترهای مخابراتی حذف میشه.
    خوش باشید
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ... آسمان را همیشه دوست می‌داشتم و هر چه به آسمان نزدیک‌تر باشم؛ برایم با شکوه‌تر است ... همواره آرزوی دیدن ستیغ کوه‌ها را داشتم تا از آنجا دست دراز کنم و پولک ستاره‌ها را بچینم و یا در میان ابرهای سفید به پرواز درآیم ... وقتی از زمین می‌کنم و از میان سنگ‌لاخ‌ها خود را بالا می‌کشم، سختی‌ها را تاب می‌آورم و با دل و جان به سوی آسمان‌ها گام بر می‌دارم؛ انگار به همه‌ی آرزوهایم تحقق بخشیده‌ام ...!
    زنده یاد «محمد داوودی»

همسفر پایه
    donkishot آواتار ها
    Status : donkishot آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,254 بار در 440 ارسال

سلام به همه دوستان

احتمال مرغوب نبودن دستگاه برای محصولات گارمین بیشتر مثل بک شوخیه.

. استفاده از یک رگولاتور ولتاژ و فیلتر پایین گذر یا میان گذر (مثلا یک فیلتر RC یا LC) یا در وسایل پیشرفته تر استفاده از Power Conditioner ها اثر اون به اصطلاح نویزی که شما بهش اشاره کردید رو کاملا خنثی می کنه. البته اندکی نویز رادیویی هم تولید میشه که تداخل اونهایی که روی فرکانس حامل نیست هم با استفاده از فیلترهای مخابراتی حذف میشه.
    در اين مورد شك ندارم ولي هستند افرادي كه از اشفته بازار ما سو استفاده ميكنند و هر چه كه دوست دارند با خودشون ميارند حتي جنسي كه از quality control رد نشده ولي سر از بازار ما در اورده و در مقابل هيچ مرجعي هم پاسخگو نيستند.

اما تلويزيون وقتي كه داخل ماشين استفاده ميشه پس با برق DC كار ميكنه ديگه منبع تغذيه AC اتوماتيك وار كنار گذاشته ميشه و با فيلتر مختصر نويزي هم اگر داشته باشه گرفته ميشه اما داخل تلويزيون اسيلاتورهايي داريم كه با فركانس خيلي بالايي اما توان خيلي پايين كار ميكنند و چه بسا در اثر دست انداز ها ايزولاسيونشون مشكل پيدا كرده باشه (چون اون تلويزيون براي اون ساخته شده كه در يه جاي ثابت بمونه) و باعث اختلال بشه.

در هر صورت نظر مدير محترم اقا مهدي منطقي به نظر ميرسه و اين هم نظري بود ولي اگر احيانا دقيقا دليلش را پيدا كرديد ممنون ميشم اينجا بنويسيد تا بر اطلاعاتمون اضافه بشه
    کانال تلگرام آنوبانینی
    روزي كه آمدي بدنياعريان
    توبودي گريان وجمعي به دورتوخندان

كاري كن اي دوست كه وقت رفتن
    تو باشي خندان وجمعي به دور تو گريان

Shahram آواتار ها
    Status : Shahram آنلاین نیست.
    تشکر شده 6,110 بار در 1,639 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط babak203 نمایش پست ها
    با سلام.

همون طور که آقا مهدی گقتند کلا ما دو نوع قطب نما داریم : مغناطیسی و ژیروسکوپی که بهش الکتریکی هم می گن.
    مغناطیسی رو که می دونیم با همون خاصیت مغناطیسی کار می کنه و شمال مغناطیسی رو نشون می ده.
    ژیروسکوپی از روی تاثیر گشتاور زمین بر اجسام چرخان ساخته می شه. یعنی اگه شما یه جسمی رو در یک جهت کالیبره شده بچرخونید و بعش بخواهید تغییر جهت بدین از خودش عکس العمل نشون می ده. جالب اینه که همین تغییر جهت مهم هست نه شدت میدان یا سرعت چرخش. این دو تغییر اخیر فقط شدت نیرو رو زیاد یا کم می کنه. در کنار این ابزار چرخان هم حسگر می ذارن که تغییر موقعیت این شی چرخان رو بخونه و نشون بده.

دو مزیت مهم داره :
    - شمال واقعی رو نشون می ده و نه شمال مغناطیسی ( شمال مغناطیسی خودش یه داستانیه ! http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_declination)
    - تحت تاثیر اجسام فرو مغناطیس که خاصیت مغناطیسی رو به خودشون می گیرن (مثل آهن) قرار نمی گیره اصلا شما کاری به اثر معناطیسی و نیروی اون ندارین فقط عامل اصلی جاذبه زمین هست. واسه همینه که شما در اولین استفاده نیاز دارین که قطب نمای جی پی اس رو کالیبره کنید تا اون جهت اولیه رو پیدا کنه و بعد نسبت به اون به شما جهت بده.

تو ناوبری و کشتی رانی ( یه کشتی آهنی رو در نظر بگیر که داره در میدان مغناطیسی زمین حرکت می کنه ! این خودش یه آهنربای بزرگه !) و هدایت موشک و ... هم از همین ژیروسکوپها برای جهت یابی و تصحیح جهت و ... استفاده می شه.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gyrocompass

چیزی که جی پی اس استفاده می کنه ( زمانی سکون و بدون اتصال به ماهواره) همینه ( فقط اون جی چی اس هایی که زده قطب نمای الکتریکی هم دارند نه همشون) ولی در حالت کلی یه جی پی اس اصلا قطب نما نداره ! بهش می گن قطب نمای مجازی یا همون الکی خودمون. اینها میان از طریق موقعیت جهت پیدا می کنن. یعنی الان شما تو این طول و عرض هستی و دو قدم اون ورتر تو یه طول و عرض دیگه از مقایسه همین می شه فهمید که شما در چه جهتی حرکت کردین. که این رو دوستانی که جی پی اس دارن حتما تجربه کردند. و کلا یه کار نرم افزاری هست و سخت افزار خاصی هم نمی خواد !
    کانال تلگرام آنوبانینی
    تنها، تنها به پای کوه بلندی
    تنها، تنها به روی ریگ بیابان
    می‌رود آهسته با دو پای برهنه

17. 3 کاربر مقابل از Shahram عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Babak203 (26-11-2011), bashir641 (27-11-2012), Vahid (28-05-2013)

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع