به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
    موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 14,011 بار در 3,537 ارسال

پیش فرض درس 6: افزایش دقت در gpsها

Gpsهای دستی به طور معمول دارای دقت قابل قبولی هستند. دقت اغلب گیرندها در محدوده بین 3 تا 10 متر قرار دارد. به این معنا که موقعیت شما را با حداکثر 3 تا 10 متر خطا مشخص می کنند. دقت 3 تا 10 متر برای فعالیت های کوه نوردی و طبیعت گردی دقت مناسب و قابل قبولی است. با این دقت مسیر را به خوبی می توان مشخص کرد و یا از مسیر تعیین شده عبور کرد. بعد از روشن کردن gps و برقراری ارتباط گیرنده میزان خطا را بر روی صفحه نمایشگر نشان می دهد.

از لحاظ تئوری هرچقدر سیگنال های ارسالی بیشتری توسط جی پی اس دریافت شود؛ دقت جی پی اس بالاتر خواهد رفت. به این ترتیب جی پی اس برای افزایش دقت لازم است در شرایطی قرار بگیرد که بهترین دید به ماهواره ها را داشته باشد. به این معنی که فضای بالای سر جی پی اس بهتر است حتی الامکان خالی بوده و توسط شاخ و برگ درختان و یا احیانا یک کوه یا دیواره های دره پوشانده نشود. موقعیت ماهواه ها در فضا در هر لحظه کاملا مشخص نیست و تقریبا در هر جایی از آسمان ممکن است قرار گرفته باشند لذا باید سعی شود دید جی پی اس به تمام آسمان باز باشد.

برای تشخیص اینکه گیرنده شما در لحظه با چند ماهواره ارتباط برقرار کرده است می توانید از بخش منوها وارد گزینه ماهواره ها (Satellite) شوید.

با کلیک بر روی این گزینه وارد بخش زیر می شوید:

در این بخش هرچه تعداد میله های توپر بیشتر باشد نشان دهنده تعداد بیشتری ماهواره در تماس است. مانند تصویر زیر

قرار دادن جی پی اس در جیب و یا حتی انداختن آن در گردن درصدی از سیگنال ها را از بین می برد پس بهتر است در شرایطی که نیاز به حداکثر دقت دارید جی پی اس را در فضای دیگر مثلا بالای کوله به نحوی ثابت کنید. البته در شرایط نرمال نیازی به این کار نیست و جی پی اس حتی در جیب و گردن هم وظیفه خود را به خوبی انجام می دهد.

تصاویر پیوست شده
    ویرایش توسط Mehdi : 15-09-2014 در ساعت 01:46 PM
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در این انجمن مطرح کنید.
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    اگر در مورد تورها سوالی دارید
    این تاپیک را مطالعه کنید.
    پیام خصوصی های مرتبط با موارد فوق بدون پاسخ خواهند ماند.
    تور لیدر - راهنمای تور

2. 10 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Armin (16-04-2012), Babak203 (19-11-2011), donkishot (20-11-2011), Dr Ernesto (23-11-2011), fumed (19-11-2011), mina.s (18-04-2012), MIRZAEI471 (25-02-2012), mohsen mount (31-12-2011), tai (23-02-2012), مسعودپورطواف (25-12-2013)

همسفر پایه
    fumed آواتار ها
    Status : fumed آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,404 بار در 304 ارسال

سلام به همه دوستان
    در تایید فرمایشات آقا مهدی، همیشه یکی از گزینه هایی که روی صفحه نقشه هر دستگاه جی پی اس ای که دستمه اضافه می کنم گزینه دقت هست. چون خیلی مهمه. شده که خطای بالای دستگاه بعضی جاها مجبورم کنه بی خیال جی پی اس شم. عموما این اتفاق کنار دیواره ها، خط القعرها، یا در مناطق جنگلی افتاده ( به دلیل خطای بالا).
    در ضمن دستگاه گیرنده جی پی اس من یه کارابین معمولی به صورت زیر داره که به دستگاه متصل میشه و میشه اونو به کوله، هارنس و یا حتی کمربند آویزون کرد (برای بیرون بودن از کوله).

مواقعی که هوا خیلی سرد نباشه از این وسیله برای بیرون بودن دستگاه از کوله استفاده می کنم وگرنه اونو در قسمت جیب بالایی کوله و در بالاترین نقطه قرار میدم.
    خوش باشید
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ... آسمان را همیشه دوست می‌داشتم و هر چه به آسمان نزدیک‌تر باشم؛ برایم با شکوه‌تر است ... همواره آرزوی دیدن ستیغ کوه‌ها را داشتم تا از آنجا دست دراز کنم و پولک ستاره‌ها را بچینم و یا در میان ابرهای سفید به پرواز درآیم ... وقتی از زمین می‌کنم و از میان سنگ‌لاخ‌ها خود را بالا می‌کشم، سختی‌ها را تاب می‌آورم و با دل و جان به سوی آسمان‌ها گام بر می‌دارم؛ انگار به همه‌ی آرزوهایم تحقق بخشیده‌ام ...!
    زنده یاد «محمد داوودی»

4. 8 کاربر مقابل از fumed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

amir5981 (27-08-2012), Babak203 (19-11-2011), donkishot (20-11-2011), Dr Ernesto (23-11-2011), Mehdi (19-11-2011), mina.s (18-04-2012), mohsen mount (31-12-2011), مسعودپورطواف (25-12-2013)

همسفر گاه گدار
    mohsen mount آواتار ها
    Status : mohsen mount آنلاین نیست.
    تشکر شده 97 بار در 39 ارسال

سلام

آموزش GPS رو خوندم.
    از آقا مهدي و fumed و بقيه دوستان سپاسگزارم

يه سوال دارم. اينكه توي عكس اولي در پست اول دوتا جي پي اس كنار هم قرار دارن چرا ميزان خطا و x وy شون اختلاف داره؟ مگه نگفتيد كه همه ي مدلهاي جي پي اس ها دقتشون يكيه و فقط توي امكانات جانبي فرق مي كنن؟

يه سوال از fumed
    ميتونم بپرسم مدل جي پي اس شما چيه؟
    ویرایش توسط mohsen mount : 28-05-2017 در ساعت 06:40 PM
    کانال تلگرام آنوبانینی
    آنان كه وقتشان پايان يافت مهلت مي خواهند
    و آنان كه مهلت دارند كوتاهي مي ورزند

همسفر پایه
    fumed آواتار ها
    Status : fumed آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,404 بار در 304 ارسال

سلام به همه دوستان
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen mount نمایش پست ها
    ...
    ميتونم بپرسم مدل جي پي اس شما چيه؟
    براتون به صورت پیام خصوصی ارسال شد.
    خوش باشید
    کانال تلگرام آنوبانینی
    ... آسمان را همیشه دوست می‌داشتم و هر چه به آسمان نزدیک‌تر باشم؛ برایم با شکوه‌تر است ... همواره آرزوی دیدن ستیغ کوه‌ها را داشتم تا از آنجا دست دراز کنم و پولک ستاره‌ها را بچینم و یا در میان ابرهای سفید به پرواز درآیم ... وقتی از زمین می‌کنم و از میان سنگ‌لاخ‌ها خود را بالا می‌کشم، سختی‌ها را تاب می‌آورم و با دل و جان به سوی آسمان‌ها گام بر می‌دارم؛ انگار به همه‌ی آرزوهایم تحقق بخشیده‌ام ...!
    زنده یاد «محمد داوودی»

7. کاربر مقابل از fumed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

mohsen mount (01-01-2012)

موسس
    Mehdi آواتار ها
    Status : Mehdi آنلاین نیست.
    تشکر شده 14,011 بار در 3,537 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen mount نمایش پست ها
    يه سوال دارم. اينكه توي عكس اولي در پست اول دوتا جي پي اس كنار هم قرار دارن چرا ميزان خطا و x وy شون اختلاف داره؟ مگه نگفتيد كه همه ي مدلهاي جي پي اس ها دقتشون يكيه و فقط توي امكانات جانبي فرق مي كنن؟
    روش محاسبه طول و عرض در گیرنده ها به صورت عددیه. کسانی که با روش های حل دستگاه های چند معادله چند مجهولی آشنا باشن می دونن که حل این دستگاه ها قاعده مشخص ریاضی نداره اغلب و با روش های عددی بر پایه همگرا شدن نتایج کار می کنن. به زبان ساده تر اینقدر با نتایج اولیه بازی می کنن که معادله ها تقریبا حل بشن. مفهوم این روش اینه که همیشه احتمال یه مقدار خطا تو سیستم وجود داره.

همه گیرنده ها دقتشون در یک محدوده ست و اختلافی که شما مثال زدید به دلیل همون خطای طبیعی حل معادلاته. در ضمن اختلافی که شما نشون دادید در رقم چهارم بعد از اعشاره که در حد 2-3 متر بیشتر فکر نمی کنم بشه که عملا خطایی به حساب نمیاد
    کانال تلگرام آنوبانینی
    اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در این انجمن مطرح کنید.
    اگر سوالی دارید در
    این انجمن مطرح کنید.
    اگر در مورد تورها سوالی دارید
    این تاپیک را مطالعه کنید.
    پیام خصوصی های مرتبط با موارد فوق بدون پاسخ خواهند ماند.
    تور لیدر - راهنمای تور

9. 2 کاربر مقابل از Mehdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

bashir641 (27-11-2012), mohsen mount (04-01-2012)

کلمات کلیدی این موضوع