به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: خارتوران

همسفر گاه گدار
    حسین آواتار ها
    Status : حسین آنلاین نیست.
    تشکر شده 160 بار در 65 ارسال

پیش فرض خارتوران آفریقای ایران

منطقه خارتوران شاهرود با یک میلیون و ‪ ۴۰۰هزار هکتار وسعت بزرگترین ذخیره‌گاه زیست کره کشور است و گونه‌های نادر جانوری و گیاهی را در خود جای داده است.
    خارتوران را آفریقای ایران لقب داده‌اند. ذخیره‌گاه زیست کره توران با مساحت 1،470،640 هکتار بزرگترین ذخیره گاه زیست کره ایران است که بعد از سرنگتی آفریقا واقع در کشور تانزانیا دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می آید که در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی شهر شاهرود و 28 کیلومتری جنوب شرقی مرکز بخش بیارجمند و درشمال مرکزی کویر ایران واقع است.
    این منطقه در حد فاصل 3 سلسله کوه به نام های شترکوه در غرب با ارتفاع 2281 متر، و کوه قلعه بالا در شمال غربی با ارتفاع 2265 متر و کوه پیغمبر با ارتفاع 2411 متر قرار گرفته است. منطقه خارتوران با کویر شنزار و پستی و بلندیهای جذاب شن های روان کویر مرکزی هم مرز است و در شرق، این منطقه به روستای طرود و سهل و کوه کفتری و از آنجا به شرق بیارجمند محدود می شود. منطقه خارتوران به دلیل وجود ویژگی های منحصر به فرد، پوشش گیاهی خاص، عوارض جغرافیایی پست و بلند اقالیم و غیره باعث به وجود آمدن یک اکوسیستم متنوع و مملو از گیاهان، جانوران و حشرات شده است. در حال حاضر می توان این منطقه را به عنوان یکی از ذخیره گاههای ژنی کشور دانست. پستانداران ذخیره گاه زیست کره خارتوران شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، یوزپلنگ، کاراکال، پلنگ، گربه وحشی یا دشتی، جبیر، آهو، پازن، (زیر گونه ایرانی) قوچ وحشی و گورخر (زیرگونه ایرانی) است. هوبره، زاغ بور، بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند.
    انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه ها اشاره کرد. هم چنین از راسته مارها در ایران هفت خانواده و کلا 72 گونه مار شامل 63 گونه خشک‌زی و 9 گونه دریایی در آبهای جنوب وجود دارد،مار جعفری از خطرناکترین مارهای جهان که بسیار خطرناک است در این منطقه زندگی میکند. با تمام این اوصافی که ذکر شد منطقه خارتوران را باید دشت فراموش‌شده در ایران دانست.
    سال 88 برو بچه های آنوبانینی سفری به صورت سافاری به این منطقه داشتند که من هم توفیق داشتم لیدر و راننده تویوتا لندکروزر باشم، که در اون سفر بچه ها موفق شدند که گله ای از گورخرها و نیز گله بزرگی از آهو ها رو مشاهده کنند،ولی به علت جمعیت زیاد بچه ها و ایجاد سر و صدا معمولا حیوانات از محل دور میشدند و فرار میکردند،
    اخیرا سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به فنس کشی چند هکتاری در منطقه کرده و چند راس از گوره خرها رو در اون محل نگهداری میکنه و نیز محلی چند هکتاری برای نگهداری چند قلاده یوزپلنگ آسیایی در نظر گرفته تا گردشگران بتوانند راحت حیوانات رو مشاهده کنند و به عکسبرداری و ... بپردازند.
    پیجشنبه و جمعه گذشته (هشتم و نهم اردیبهشت)جشنواره ملی سفر به توران بود که با حضور شخصیتهای برجسته کشوری و نیز فعالان محیط زیست،با حضور صدا و سیما، در روستای قلعه بالا برگزار شد که با نمایشها و آیینهای محلی وچوب بازی و پخش آش و چای دودی و...همراه بود، واقعا جای شما خالی بود.
    در پایان نمایش اداره حفاظت محیط زیست تعداد 11 دستگاه نیسان پیکاپ و تویوتا هایلوکس در اختیار مردم قرار داد تا بصورت سافاری از منطقه بازدید کنند،من هم که طبق معمول با ماشین خودم رفته بودم همراه با گروه به منطقه رفتیم و موفق به دیدن دوباره گوره خر آسیایی و پرنده نادر زاغ بور شدم.
    اگر قسمت بشه و موفق به اخذ مجوز بشیم، قراره که جمعه 16 و شنبه 17 اردیبهشت، با جمعی از طبیعت دوستان و بچه های ارشاد و دانشجویان برنامه توری به سمت خارتوران بچینیم.
    اگر برنامه انجام شد حتما گزارش سفر رو به اطلاع خواهم رساند.
    ویرایش توسط حسین : 03-05-2011 در ساعت 03:45 PM

2. 6 کاربر مقابل از حسین عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Aramin (02-05-2011), Behzad (01-05-2011), Dr Ernesto (01-05-2011), mma (12-05-2011), Solmaz (01-05-2011), دلوار (14-05-2011)

همسفر گاه گدار
    حسین آواتار ها

به علت فصل زایش گورخرها اداره حفاظت محیط زیست تا اول تیرماه از دادن مجوز ورود به منطقه خودداری کرده، به همین دلیل سفر ما به این منطقه به زمان دیگری موکول شد.

Shahram آواتار ها
    Status : Shahram آنلاین نیست.
    تشکر شده 6,119 بار در 1,641 ارسال

ممنون از لطف شما
    حسین آقا تا جایی که بنده می دونم خارتوران پارک ملی هست و فکر می کنم مبحثش باید تو آدرس زیر ایجاد می شد :
    http://www.anobanini.net/forum/forumdisplay.php?f=49
    کانال تلگرام آنوبانینی
    تنها، تنها به پای کوه بلندی
    تنها، تنها به روی ریگ بیابان
    می‌رود آهسته با دو پای برهنه

همسفر گاه گدار
    حسین آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shahram نمایش پست ها
    ممنون از لطف شما
    حسین آقا تا جایی که بنده می دونم خارتوران پارک ملی هست و فکر می کنم مبحثش باید تو آدرس زیر ایجاد می شد :
    http://www.anobanini.net/forum/forumdisplay.php?f=49
    راست میگی داش،شرمنده اصلا حواسم نبود!

کلمات کلیدی این موضوع