به انجمن خوش آمدید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 16 , از مجموع 16

mra1544 آواتار ها
    Status : mra1544 آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,184 بار در 366 ارسال

قلعه قمچقای
    دو مطلب مجزا در مورد قلعه قمچقای
    مطلب اول:
    موقعیت جغرافیایی قلعه قمچقای از هیبت و عظمت خاصی برخوردار است؛ از یک سو به دره ای مشرف است که در قدیم به در شاهان شهرت داشته و تیغهای بلند و هولناک این کوه با پرتگاه های بلند، بالا رفتن از آن و رسیدن به دژ را بسیار دشوار می کند.

قلعه تاریخی قمچقای به مساحت 5000 متر مربع در 5 کیلومتری غرب روستای قمچقای و 60 کیلومتری شمال شرق بیجار مشرف به دره های مخوفی است.
    رودهايي كه از اطراف بنا مي‌گذرند، دره‌هاي عميقي را به وجود آورده‌اند كه ارتفاع برخي قسمت‌هاي آن بيش از 200 متر مي‌باشد.
    تنها راه ارتباطي قلعه با خارج، گذرگاه باريكي است كه با دست ساخته شده ‌است و يك نفر به دشواري مي‌تواند از آن بگذرد، ‌از استحكام و موقعيت سوق‌الجيشي قلعه چنين بر مي‌آيد كه جنگ‌هاي سختي در اين منطقه در مي‌گرفته است.
    از سوی دیگر این قلعه، از جنوب غربی، جنوب شرقی و شرق به پرتگاهی دیگر مشرف است .

این قلعه از سمت شمال که از ارتفاع کمتری برخوردار است، بقایای دیواری عریض و محکم از سنگ لاشه با ملات و برج های نیمه استوانه موجود است.در این قلعه سفال هایی از دوره اسلامی (قرن6و7قمری)به چشم میخورد.
    بیرون قلعه و درسمت شمالغربی، بقایای از دیواره ها و تراس بندی ها دیده می شود.

آب انباری که به ارتفاع 40/1 متر در کوه ساخته شده، تونل با 42 پله راهرویی که آن را هم در دل کوه حفر کرده اند، نشانه دیگری از اهمیت ویژه این قلعه است .
    بر اساس این گزارش قلعه دارای یک تونل مخفی با زاویه 45درجه است که در دل سنگ کنده شده و پس از طی 40 پله به زیر کوه راه پیدا می کند. طبق نظر کارشناسان قدمت قلعه به 6000 سال میرسد .
    دکتر یوهانس اکسنر که در اوایل دهه 1330شمسی از قلعه دیدن کرده می نویسد: بعضی از حجاری ها از جمله تونل قلعه عجیب تر از تونل های اهرام مصر است.

گفتني است كه در شهرستان بيجار ‌گروس ده‌ها تپه‌ي باستاني متعلق به هزاره‌هاي قبل از ميلاد وجود دارد.

اخيراً‌حدود 100قطعه تاريخي توسط نيروي انتظامي بيجار در روستاي چشمه منتش از چهار نفر قاچاقچي عتيقه كشف و ضبط شد كه در ميان آنها پيكره‌ي 3پادشاه از جنس مفرغ ديده مي‌شود كه بر روي تاج يكي از آنها اشكال ماه و ستاره نمايان است و بيشتر اين اشياء متعلق به هزاره‌هاي قبل از ميلاد است.
    متأسفانه بدون اينكه تحقيقاتي علمي و باستانشناسي بر روي آنها صورت گيرد، طبق معمول اشياء مربوط به هخامنشيان عنوان شده است.
    لازم به ذکراست هرساله تعدادزیادی ازگردشگران داخلی وخارجی ازاین قلعه باستانی دیدن می نمایند.

مطلب دوم:
    این قلعه برای اولین بار در سال 1346 توسط آقای بابک راد نورد شناسایی شد و در سال 1348 مجددا توسط هیئت بررسی و شناسایی اعزامی از مرکز مورد بررسی قرار گرفت قلعه قمچقای در نزدیکی روستایی به همین نام و روی یکی از کوه های بلند منطقه قراردارد.
    دور تا دور قلعه را تخته سنگهای بزرگ و دره های مخوف و عمیقی فرا گرفته اند. قلعه دارای یک تونل مخفی با زاویه ای 45 درجه است که در دل سنگ کنده شده و پس از طی 40 پله به زیر کوه راه پیدا می کند. طبق نظر کارشناسان قدمت قلعه به بیش از 6000 سال می رسد.موقعیت جغرافیایی این قلعه به دو دلیل از عظمت خاص برخوردار است، نخست آن که از یک سو به دره‌ای مشرف است که در قدیم به دره شاهان شهرت داشت و تیغه‌های بلند و هولناک این کوه با پرتگاه‌های مخوف و بلند، بالا رفتن از آن و رسیدن به دژ را بسیار دشوار می‌کند.
    قلعه قمچقای از جنوب غربی، جنوب شرقی و شرق نیز به پرتگاهی دیگر مشرف است. از این رو، ایجاد استحکامات برای این قلعه لازم نبود، اما در سمت شمال که پشته از ارتفاع کمتری برخوردار است، بقایای دیواری عریض و محکم از سنگ لاشه با ملات و برجهای نیمه‌استوانه موجود است. دروازه قلعه در این سمت قرار دارد، بقایای این حصار یادآور دیوارهای تخت سلیمان است و احتمالا به دوره ساسانی تعلق دارد. در پای پشته سنگی، حصارهای دیگری از قرون وسطی، عمود بر بستر رودخانه کشیده شده‌است، استحکام قلعه و نشانه‌های ساختاری بنا از جمله پی‌های خانه‌هایی که مشهود است نیز این گمان را تقویت می‌کند که این قلعه ساسانی باشد.
    آب‌انبار و راهرویی که آن را هم در دل کوه حفر کرده‌اند، نشانه‌های دیگری از اهمیت ویژه این قلعه و آب انبار آن است. سنگهای تراش خورده «قم چقای» دارای مشخصاتی نیست که بر مبنای آن بتوان زمان ساخت بنای قلعه را به دقت تعیین کرد، با این حال به احتمال قوی می‌توان آن را متعلق به دوره‌های پیش از میلاد مسیح، مثلا دوره مانایی و ماد دانست که تا دوره‌های ساسانی و اسلامی نیز مورد استفاده بود. منابع ذخیره آب که توسط تونل پله‌داری به پایین راه می‌یابد، تا حدودی به آب انباری که در زندان سلیمان وجود دارد شبیه است و نشانه دیگری از قدمت قلعه تا دوره مانایی است.
    قلعه تاریخی قمچقای که هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است به شماره 1721 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
    _2298.jpg
    کانال تلگرام آنوبانینی
    بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ..............صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی

2. 2 کاربر مقابل از mra1544 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

donkishot (10-12-2014), مجید مرد بیابان (27-11-2014)

Status : احمد نهاوندي آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,152 بار در 318 ارسال

سلام یار مهربان
    وسوسه انگیزه ، یه برنامه بزار هم خودتو ببینیم ، هم قلعه رو .
    کانال تلگرام آنوبانینی

سرزنش کم کن اگر نیست مرا بار و بری

شصت سال است که چون شاخه تکانم دادند

گلچین گیلانی

تازه مسافر
    Status : copoghloo آنلاین نیست.
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

با سلام این روستا رفتم ؛ و از نزدیک این قلعه را دیدم بسیار زیبا است .
    البته بیجار جاهای دیدنی زیادی دارد بخصوص روستای چپقلو .... تشریف بیارید

Status : Ali.Goli آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,227 بار در 323 ارسال

بهار گذشته من یک جای زیبا در اطراف بیجار به نام دره افسانطین رفتم. فرصت بشه گزارشی از اون برنامه و شی مانی ارسال میکنم. خلاصه اینکه یکی از رود های کوچیکهکه به قزل اوزن میریزه. زیباست... خیلی دلم میخواد در بهار برنامه ای در اونجا اجرا کنیم.

mra1544 آواتار ها
    Status : mra1544 آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,184 بار در 366 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali.Goli نمایش پست ها
    بهار گذشته من یک جای زیبا در اطراف بیجار به نام دره افسانطین رفتم. فرصت بشه گزارشی از اون برنامه و شی مانی ارسال میکنم. خلاصه اینکه یکی از رود های کوچیکهکه به قزل اوزن میریزه. زیباست... خیلی دلم میخواد در بهار برنامه ای در اونجا اجرا کنیم.
    علی جون بگی کذوم سمته مشخصات کاملشو برات میگم
    در هر حال هر چی باشه اونجا وطن و زادگاه خودمه
    نقل قول نوشته اصلی توسط احمد نهاوندي نمایش پست ها
    سلام یار مهربان
    وسوسه انگیزه ، یه برنامه بزار هم خودتو ببینیم ، هم قلعه رو .
    ایشالا به وقتش چون الان واقعا سرذه
    کانال تلگرام آنوبانینی
    بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ..............صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی

Status : احمد نهاوندي آنلاین نیست.
    تشکر شده 1,152 بار در 318 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mra1544 نمایش پست ها
    اول سلام
    اما ببخشید آقا مهدی اعتراض دارم قدمت بیجار حداقل5000 ساله

سلام آقا محمد رضا ، حالا یه کم تخفیف بده مشتری بشیم .
    کانال تلگرام آنوبانینی

سرزنش کم کن اگر نیست مرا بار و بری

شصت سال است که چون شاخه تکانم دادند

گلچین گیلانی

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

کلمات کلیدی این موضوع