PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربیات سفر اسالم خلخال: تير 1389

Meghdad
27-06-2010, 04:57 AM
همسفران عزيز
مطمئنا برنامه اسالم خلخال با توجه به ويژگى‌هاى خاص برنامه و شرايط اقليمى همه دوستان رو با شرايط متفاوتى مواجه كرده بود. و از اونجا كه با همراهان زيادى در اين سفر همراه شده بوديم احتمالا دوستان صحبت‌ها و تجربه‌هاى خوبى رو در اين زمينه براى مطرح كردن دارند.
لطفا آنچه كه در اين برنامه به عنوان يك تجربه يا نكته باهاش برخورد داشتيد براى ساير دوستان بنويسيد تا هم از تجربيات همديگه استفاده كنيم و هم اينكه آيندگان از اين نكات بهره ببرند... ;)

@};-

Hadi
28-06-2010, 12:35 PM
یه قسمت از مسیر روز آخر که از بین گل ولای می گذشت من یه لحظه برا اینکه پام توآب نره دستم رو به دیواره بغل راه که گلی بود و آب کمی هم لابه لای گل در جریان بود گرفتم و دستم گلی شد بعد از چند لحظه انگشتام شروع به سوزش شدیدی کرد احتمالا اون آب لای گل ها در بالا دست از بین گزنه عبور کرده بود.

بعد تصمیم گرفتم دستمو با آب بشورم ولی بعد از ریختن آب سوزشش بیشتر شد و آب با ارزشم رو هم بیخود حروم کردم. :ymsick:

ظهر که واسه ناهار وایستادیم به دستم لیمو ترش مالیدم و سوزشش خوب شد :D ولی وقتی دوباره آب زدم باز شروع به سوزش کرد :(

خلاصه اینکه تو جنگل به هرجا و هرچیزی دست نزنین و سوزش ناشی از تماس با احتمالا گزنه توسط لیمو ترش بهبود و با آب تشدید میشه :ymcowboy:

Mehdi
28-06-2010, 12:46 PM
خلاصه اینکه تو جنگل به هرجا و هرچیزی دست نزنین و سوزش ناشی از تماس با احتمالا گزنه توسط لیمو ترش بهبود و با آب تشدید میشه :ymcowboy:

غیر از آقا هادی، حداقل 4-5 نفر دیگه مشکلاتی پیدا کردن که به راحتی قابل حل بود. در سفرهای بعدی ذکر این نکته ضروری به نظر میرسه که "هر نوع مشکلی با هر شدتی پیدا کردید در اولین مرحله قبل از هر اقدامی با سرپرست برنامه مشورت کنید"
من قبل از این سفر حدود 40 هزار تومن دارو و تجهیزات درمانی جدید خریده بودم و تقریبا هر دارویی همراهم بود.

Parvaneh
28-06-2010, 04:08 PM
انتخاب فصل و هواشناسی از جمله معیارهایی برای انتخاب لباس در سفر اسالم هست.
این بار که هواشناسی گل زد ;)
در سفر اوایل مهر ماه که دو سال پیش رفتیم هوا خیلی سرددددددددددد بود سرددددددددددددد (اینقدر که در روز هم دستکش لازم بود)
البته همیشه بایستی توجه داشت که هوای اونجا صددرصد قابل پیش بینی نیست.
در این سفر (در این فصل)حجم لباس های گرمی که برده بودم ، میشد کم کرد.

- در سرازیری های تندجنگل با تعداد زیاد افراد در حال حرکت،بایستی آهسته حرکت کنید و خیلی مراقب سنگهای زیر پایتان باشید که سر نخوردند و بقیه رو آسب بزنند. اگر هم پیش اومد فریاد بکشید!!!!! تا افرادی که پایین هستند هوشیار بشند و اگر وقت داشتند از مهلکه جان سالم بدر ببرند. یکی از فریادها بود که من هم نجات پیدا کردم.
-در جنگل ها به پایه های درختان اعتماد نکنید(به عنوان تکیه گاه) حتی اگر سبز رنگ باشند!!!!!!!!!!!! یکی از دوستان ما در سرازیری دستشو به یکی از این پایه ها(به ارتفاع حدود 150CM)تکیه داد پایه از بیخ کنده شد!!!( رنگ سبزش به ظاهرشه! اما چوبش سست و توخالیه) و دوستمون نزدیک بود بیفته.

Peymankhah
28-06-2010, 04:31 PM
- آمادگی روحی و جسمانی پیش از سفرهای چند روزه سنگین بسیار ضروری است.
- از نرمش صبحگاهی غافل نشویم. (با تشکر از فرزاد)
- اصول پیمایش، قدم برداری و تنفس صحیح را مطالعه و عملی کنیم.
- فاصله مناسب را در راهپیمایی از نفر جلو مراعات کنید بخصوص در شیبهای زیاد، هر اتفاقی منجر انتقال به افراد کنار دست و نزدیک می شود.
- حرکتهای عرضی و تراورس را در شیبها دقت کنیم.
- اینکه در یک سفر جنگل مهتاب را داشته باشیم بسیار غنیمت است (با پوزش از دوستان منجم).
- گتر برزنتی یا مشابه توصیه میشود.
- لباس آستین بلند از سوختگی موضعی جلوگیری و موجب حفاظت فیزیکی خوهد شد. داشتن دستکش معمولی نیز توصیه می شود. داشتن یک روسری یا پارچه محافظ سر و صورت ضروری ست.
- همیشه میزان مصرف آب را تا اولین مکان دستیابی به آب بطور کاملا مشخص و قطعی مدیریت کنید.
- روش شناخت آبهای مشکوک را بدانیم و حتی الامکان آبهای مشکوک را بجوشانیم.
- وعده های میان حرکت گروهی را سبک و پر انرژی انتخاب کنیم.
- از مصرف بیش از اندازه مواد قندی اجتناب و در برنامه غذایی از ترکیب کربوهیدرات، پروتئین و چربی غافل نشویم.
...

Shahram
28-06-2010, 07:02 PM
با اجازه اساتید:
- یکی از مشکلاتی که در سفرهای طولانی دیدم دوستان با اون مواجه می شن عرق سوز شدن هست که من مدتهاست این مشکل رو با پوشیدن مایو حل کردم. یک مایو سبک و پاچه دار سالهاست که منو از این مشکل خلاص کرده.
- در برنامه های چندروزه فعالیت زیاده و عملا بسیاری از دوستان غیر از شستشوی دست و صورت هیچ نظافت دیگری را ندارند، دوستان رودخانه ها و آبگیرهای تمیز و بی خطر رو برای آب تنی و نظافت از دست ندهید. روی روحیه شما هم تاثیر به سزایی خواهد داشت. با داشتن لباس سبک اضافه می تونید در مواقع مناسب لباس کثیف را شسته و همواره تمیز بمانید.
- تغذیه برای برنامه ها شامل سه مرحله است که شاید برای برنامه های سبک زیاد جدی نیست ولی برای برنامه های سنگین بسیار مهم است و خیلی ها درست عمل نمی کنند. تغذیه قبل از برنامه، حین برنامه و بعد از برنامه. با کمی جستجو به حد کافی مطلب در این مورد بدست خواهید آورد و فقط اینجا خواستم بگم که خیلی مهمه که هر سه مرحله رو درست و اصولی (نه زیاد که الکی کوله سنگین بشه) انجام بدین.
- ایده های نو را برای برنامه های یک روزه بگذارید. من خواستم برای پوشش پا یه روش جدیدتر رو که تا به حال امتحان نکرده بودم امتحان کنم و همین باعث شد که تقریبا پایم در روز اول به طور کامل تاول بزند و باعث شد که بقیه برنامه اذیت شوم ، با وجود اینکه روزهای بعد دوباره به روش قبلی برگشتم ولی ...
-همواره چادر را با میخ هایش به طور درست (زاویه دار و نه صاف !) به زمین وصل کنید. این کار وقت زیادی را از شما نمی گیرد ولی شب با خیال راحت خواهید خوابید و کاوه و آراز و بقیه دوستان مجبور نخواهند شد تک تک چادر ها رو بررسی و اصلاح کنند و خودتان نگران درون چادر بخوابید ;)
- قبل از برنامه ها بخش آموزشی سایت و تجربیات رو هم یه مطالعه ای بفرمایید. برای من بسیار مفید بود.
- برای برنامه های چند روزه دمپایی سبک رو فراموش نکنید.

-
...
- اینکه در یک سفر جنگل مهتاب را داشته باشیم بسیار غنیمت است (با پوزش از دوستان منجم).
...
...

اگر قصد رصد داشته باشیم که خیلی بده ولی برای برنامه های دیگه وجود مهتاب بسیار عالی است. یکی از مزیت های این سفر تقریبا کامل بودن ماه در کل برنامه بود. البته در این سفر قمر در عقرب هم داشتیم :D

Hadi
29-06-2010, 10:04 AM

غیر از آقا هادی، حداقل 4-5 نفر دیگه مشکلاتی پیدا کردن که به راحتی قابل حل بود. در سفرهای بعدی ذکر این نکته ضروری به نظر میرسه که "هر نوع مشکلی با هر شدتی پیدا کردید در اولین مرحله قبل از هر اقدامی با سرپرست برنامه مشورت کنید"
من قبل از این سفر حدود 40 هزار تومن دارو و تجهیزات درمانی جدید خریده بودم و تقریبا هر دارویی همراهم بود.

فکر کردم برا یه گزنه مزاحم شما نشم رییس :(

حالا راه درمانش چی بود :-\

Mehdi
29-06-2010, 10:17 AM
فکر کردم برا یه گزنه مزاحم شما نشم رییس :(

حالا راه درمانش چی بود :-\
مزاحم چیه پسر!
نهایتش میگفتم راه درمانی براش ندارم!
یه پماد برا حساسیت گیاهی داشتم. برا گزنه تست نکردم تا حالا اما فکر می کنم موثر باشه.

Hadi
29-06-2010, 01:34 PM
:p :ymblushing:
این دفعه حتما خودمو گزنه مالی میکنم تا پماد شما رو تست کنیم /:)

omid
30-06-2010, 07:37 PM
- کوله سبک.کوله سبک. و باز هم کوله سبک.
تو این برنامه یکی از سبک ترین کوله هام رو طی سال اخیر بستم.خیلی راضی بودم.و خیلی راحت.
این سبک بودن رو از چند طریق به دست آوردم :
1- برا تغذیه از مواد کم حجم و انژی زا سود بردم.مثل تخم مرغ و سیب زمینی و عسل و لیمو ترش و شیره انگور و نان.(هر چند دوستان هم اونجا بهمون کلی رسیدند :D )
2-از لباس گرم و کاپشنم برا خوابیدن سود بردم و کیسه خواب کوچیکی(بیواک) با خودم بردم.البته پیش بینی دقیق وضع هوا قبل از حرکت تو این تصمیم موثره.
3- لباس اضافی با خودم نبردم.(یک پیراهن اضافه فقط).
4- با کمک ترازوی ساده آشپزخانه قیاسی داشتم بین وسایلی که ازشون 2 تا داشتم.طبعا سبکتر رو بردم.مثل : زیر انداز - پولار - کاپشن - گاز و سر شعله - و....
درسته که چادر همراهم نبود ولی در کل از این روشها تو همه برنامه ها میشه سود برد و وزن کوله رو به حداقل رسوند.

MEISAMHAMIN
01-07-2010, 12:09 AM
:p :ymblushing:
این دفعه حتما خودمو گزنه مالی میکنم تا پماد شما رو تست کنیم /:)
هادي برو لاي گزنه ها بخواب بعد قل بخور اين و اون ور اما اگه پماده جواب نده بيچاره يي =)) =)) =)) =)) =)) =)) تصورش رو كه ميكنم مي ميرم از خنده =)) =)) =))

BabakRash
01-07-2010, 12:34 AM
سلام به همه
یه مورد دیگه که من یا بهتر بگم گروه ما بهش برخورد کرد عدم وجود چادر مناسب در این سفر بود.بطوریکه در شب اول اطراق(گوسفند چرا) تو اون طوفان چادر ما بطور کل منهدم شد و نکته جالب اینکه هم چادریهای محترم اصلا متوجه این موضوع نشدند و من به همراه میثم با تلاشزیاد تونستیم از خطر بی چادر شدن نجات پیدا کنیم.
متوجه این مطلب شدم که ارتفاع چادر در مواقع طوفانی خیلیمیتونه موثر باشه که هر چی ارتفاع کمتر آسایش بیشتر ;)

Hadi
03-07-2010, 06:31 PM
سلام به همه
ی و نکته جالب اینکه هم چادریهای محترم اصلا متوجه این موضوع نشدند

جدا طوفان اومد :-\ i-) i-)

امير منصوري نيا
05-07-2010, 12:29 AM
نه هادي جان .شمابخواب كه بابك خان بيدار است . طوفان نديده ها چقدر شلوغش مي كنند .بهر حال من كه از درون چادر ميله هاي چادر را ازچايشان درآورده وارتفاع چادر رابه كمترين حد رساندم .به بابك خان هم با چراغ قوه علامت دادم كه بيدار هستم .(هر لحظه سفر تجربه است )بهر حال آقا بابك هم سفر خوب ايوالله @};- @};- @};-

(Mohsen)
05-07-2010, 03:42 PM
سلام

يك مورد را در نظر داشتم كه در اين قسمت عرض كنم اما متاسفانه به علت درگيريهاي شخصي كمي با تاخير مواجه شد اما به هر حال مطرح مي كنم .

شرايط خاص شب اول موردي را پر رنگ تر كرد كه شايد تا امروز ديده نمي شد . بنظر مي رسد شبها قبل از خواب بايد وضعيت آتش تعيين تكليف شود . اگر كسي يا كساني از دوستان قصد شب زنده داري و نشستن در كنار آتش را دارند بايد مراقب آن بوده و قبل از اينكه اخرين نفر قصد خوابيدن نمايد حتماً آتش را خاموش كند . اگر برنامه ي شب زنده داري مشتري نداشت هم آخرين نفرات بايستي مسئوليت خاموش كردن آتش را به عهده بگيرند . خلاصه اينكه چون شبها وضعيت باد و هوا چندان قابل پيش بيني نيست ، شرط احتياط اينست كه قبل از خوابيدن تمام نفرات آتش خاموش شود .

به اميد اينكه با ثبت اين تجربيات هر برنامه بهتر و پر بار تر و ايمن تر از قبل برگزار شود

موفق و شاد باشيد

omidpersia
28-05-2012, 05:40 PM
از ره آورد ها و سوغاتياي اين سفر هم بگين
ضمنا همه تجهيزاتي كه لازمه براي اين برنامه با خودمون ببريم رو هم يادآور بشين تا چيزي از قلم نيوفته :1:

Mehdi
28-05-2012, 08:56 PM
از ره آورد ها و سوغاتياي اين سفر هم بگين
ضمنا همه تجهيزاتي كه لازمه براي اين برنامه با خودمون ببريم رو هم يادآور بشين تا چيزي از قلم نيوفته :1:
یه سر به بخش اطلاعیه های برنامه ها بزنی و اطلاعیه برنامه اسالم را پیدا کنی همه چی توش هست :3:

omidpersia
29-05-2012, 01:15 AM
یه سر به بخش اطلاعیه های برنامه ها بزنی و اطلاعیه برنامه اسالم را پیدا کنی همه چی توش هست :3:

ممنون آقا مهدي
اما منظورم اينه كه از جزئيات بيشتر در مورد سفر گفته بشه ، مسيرها ، كمپينگ و مكانهاي مناسب براي اطراق و شبماني ، چشم اندازهايي كه نبايد از دستشون داد . خلاصه هر چيزي كه بعدا نگيم كاش حواسمون به اون هم بود

Mehdi
29-05-2012, 10:17 AM
ممنون آقا مهدي
اما منظورم اينه كه از جزئيات بيشتر در مورد سفر گفته بشه ، مسيرها ، كمپينگ و مكانهاي مناسب براي اطراق و شبماني ، چشم اندازهايي كه نبايد از دستشون داد . خلاصه هر چيزي كه بعدا نگيم كاش حواسمون به اون هم بود
این سوالایی که پرسیدید یعنی بدون راهنما میخواید برید؟ :7: