PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نکاتی در مورد عصا یا باتوم

pesare1404
19-07-2009, 04:30 PM
عصا یا باتوم وسیله ای معمولا فلزی سبک که به کمک کوهنوردان و طبیعت گردان امده و یک تکیه گاه برای طی راحتتر مسیر میسازد یعنی هنگام پیاده روی ها حکم عصای دست را دارد.
You can see links before reply
باتوم نوع باکلاس همون چوب دستیه خودمونه که مدرنیزه شده و باید براش پول بدهید.

عده ای این وسیله را مفید و عده ای مضر میدانند که میانه روی از همه بهتر است . مفید به این علت که سه تکیه گاه بهتر از 2 تکیه گاه است پس نیروهای وارده بر زانو کاهش یافته و زانو اسیب کمتر یا اسیب نمیبیند . مضر به این دلیل که به مرور باعث وابستگی و از رشد عضلات جلوگیری به اصطلاح پای بزی نخواهید داشت. البته یه نمه هم کلاس داره یعنی نشون میده شما اخر کوهنوردید. :mrgreen:

انواع کاربرد با تصویر:

Mehdi
19-07-2009, 04:45 PM
همینجوری تاپیک درست کن... باشه... :evil:
شوخی می کنم ;)

من به شخصه با باتوم موافق نیستم. هیچوقت باتوم نداشتم و هیچوقت هم فکر نمی کنم بگیرم. گاهی از دوستان گرفتم و استفاده کردم که خوشم نیومده.
درسته که کمی از فشار پاها رو می گیره و منتقل میکنه به دست ها اما خطراتی هم داره. به عنوان مثال تمرکز را از روی ماهیچه های پا کم می کنه. کم شدن تمرکز هم معادله با پیچ خوردن پا، کشیدن شدن تاندون ها، لیز خوردن و حتی شکستگی پا :?

کاربرد باتوم به نظرم فقط در مسیرهای کاملا هموار و با شیب ملایمه و در غیر این صورت استفاده نشه بهتره.

کوهنوردهای حرفه ای یاد گرفتن چجوری راه برن که به زانوهاشون فشار نیاد. به نظرم این یاد گرفتن به خاطر تمرکز زیاد روی حرکت ماهیچه ها ایجاد شده.

pesare1404
21-07-2009, 02:38 PM
دو تا عکس از باتوم یا همون عصا که داغ داغه تازه همین امروز تو گمرک گرفتم.
[attachment=0:1u6u3zbx]DSC00590.JPG[/attachment:1u6u3zbx]
[attachment=1:1u6u3zbx]DSC00584.JPG[/attachment:1u6u3zbx]

قیمتش 10 تومن تا 7 تومن هم میشه خرید

Mehdi
21-07-2009, 02:49 PM
اگه از قیمت چیزای دیگه هم آمار گرفتی بذار که بقیه هم باخبر بشن ;)

Peymankhah
08-08-2009, 12:50 PM
در شیبها بخصوص رو به پایین کمک میکنه که به زانوها فشار نیاد.
البته نوع دست گرفتن و لستفاده اش باید صحیح باشه که به آرنج آسیب وارد نشه.
البته این نوع های جدید آنتی شوک بهتر از قدیمی ها هستند چون ضربه رو میرا میکنند.

Mehdi
08-08-2009, 01:07 PM
قبل از سفر خلخال یه دونه از همین باتوم های 10-12 تومنی برا خانمم گرفتم. چند باری زوارش در رفت. ظاهرا قطعاتشو با آب دهان (تف :) ) به هم چسبوندن. چپ و راست یه چیزیش در میرفت :?

pesare1404
08-08-2009, 01:54 PM
قبل از سفر خلخال یه دونه از همین باتوم های 10-12 تومنی برا خانمم گرفتم. چند باری زوارش در رفت. ظاهرا قطعاتشو با آب دهان (تف :) ) به هم چسبوندن. چپ و راست یه چیزیش در میرفت :?

:? حتما چینی اصل بوده

Mehdi
08-08-2009, 02:40 PM

:? حتما چینی اصل بوده

مگه جنس غیر چینی :evil: هم تو بازار پیدا میشه :cry:

sarai
13-08-2010, 03:26 PM
من به شخصه با باتوم موافق نیستم. هیچوقت باتوم نداشتم و هیچوقت هم فکر نمی کنم بگیرم. گاهی از دوستان گرفتم و استفاده کردم که خوشم نیومده.
درسته که کمی از فشار پاها رو می گیره و منتقل میکنه به دست ها اما خطراتی هم داره. به عنوان مثال تمرکز را از روی ماهیچه های پا کم می کنه. کم شدن تمرکز هم معادله با پیچ خوردن پا، کشیدن شدن تاندون ها، لیز خوردن و حتی شکستگی پا :?

کاربرد باتوم به نظرم فقط در مسیرهای کاملا هموار و با شیب ملایمه و در غیر این صورت استفاده نشه بهتره.

کوهنوردهای حرفه ای یاد گرفتن چجوری راه برن که به زانوهاشون فشار نیاد. به نظرم این یاد گرفتن به خاطر تمرکز زیاد روی حرکت ماهیچه ها ایجاد شده.

من هم کاملا با آقا مهدی موافقم. و اصلا با این چوبدست ها راحت نیستم. :3:

ahmadmobaraki
19-08-2010, 06:23 PM
من یک نوع چینی گرفتم 5هزارتومان - رو سرش چراغ قوه داره - یه قطب نما هم داره که از روز اول خراب بود اما درکل ازش راضیم

Aramin
20-08-2010, 01:33 AM
من یک نوع چینی گرفتم 5هزارتومان - رو سرش چراغ قوه داره - یه قطب نما هم داره که از روز اول خراب بود اما درکل ازش راضیم

میتونی بگی از کجا گرفتی؟
بعد این باتوم 4 تیکه نیست؟؟!؟!؟
مدل عصا داره درسته؟؟؟

Negooli
20-08-2010, 02:09 AM
کوهنوردهای حرفه ای یاد گرفتن چجوری راه برن که به زانوهاشون فشار نیاد. به نظرم این یاد گرفتن به خاطر تمرکز زیاد روی حرکت ماهیچه ها ایجاد شده.یک آموزش هم در این زمینه میزارید؟
من زانوهام مشکل داره
وقتی رفتیم الموت اخراش بی حس شده بود و برگشتنی به شدت میلرزید طوری که هر لحظه بیم افتادن داشتم
نمیخوام فعالیتامو محدود کنم
راهی که فشار کمتری روش بیارم هست؟

Mehdi
20-08-2010, 12:35 PM
یک آموزش هم در این زمینه میزارید؟
من زانوهام مشکل داره
وقتی رفتیم الموت اخراش بی حس شده بود و برگشتنی به شدت میلرزید طوری که هر لحظه بیم افتادن داشتم
نمیخوام فعالیتامو محدود کنم
راهی که فشار کمتری روش بیارم هست؟
من پزشک نیستم نگار خانم. اما یه اطلاعات مختصر بهت میدم که امیدوارم به دردت بخوره.

1- مسیر الموت مسیر استانداردی نبود. حتی منم به زانوهام فشار اومد. خیلی رو اون مسیر نتیجه گیری نکن.

2- حدس میزنم ماهیچه هات ضعیفه. تقویت ماهیچه ها هم با کوهنوردی نباید انجام بشه. بهتره ورزش کنی. مثلا شب ها نیم ساعت نرم بدوی.

3- آروم آروم شروع کن به کوله کشی. منظور اینه که یهو یه کوله 60-70 لیتری پر برای یه سفر 3-4 روزه بر ندار که حتما اذیت میشی. پیشنهاد می کنم شروع کن با کوله سنگین (البته اگر قبلا سبک کوه رفتی) کوه های یه روزه برو. اینجوری بدنت آماده میشه.

4- نحوه کوله بستن را یاد بگیر که کمترین فشار به بدنت بیاد. تو یکی از پست ها هست. بگردی پیداش می کنی.

5- راه رفتن تو طبیعت یه قلق هایی داره که باید یاد بگیری. برا این بخش هنوز نرسیدم یه آموزش بنویسم. امیدوارم فرصت بشه. حضوری یادآوری کن بهت بگم

این چیزای به ظاهر ساده که بهت گفتم اگر درست انجام بدی مطمئن باش سالهای سال با خیال راحت کوه و طبیعت میری :3:

Aramin
09-09-2010, 04:59 AM

- جنس : 95% کربن + 5% آلومینیوم
- مکانیسم ضد شوک
- کاهش 11 کیلوگرم از وزن بدن هنگام صعود.
- وزن : 150 گرم
- حداکثر اندازه : 135 cm
- قیمت : حدود 15 تا 20 تومان
- وزن سبکی داره....

Aramin
09-09-2010, 05:30 AM

- مکانیسم ضد شوک
- کاهش 11 کیلوگرم از وزن بدن هنگام صعود.
- وزن : 340 گرم
- قیمت : حدود 10 تومان

Negooli
11-09-2010, 11:41 AM
- مکانیسم ضد شوک
این یعنی چی؟

Mehdi
11-09-2010, 12:26 PM
این یعنی چی؟
یه چیزی شبیه به یه فنر داخل بعضی باتوم ها هست که ضربه های باتوم را میگیره که به دست کمتر منتقل بشه.

Aramin
11-09-2010, 03:06 PM
این یعنی چی؟

اینم دو تا عکس از مکانیسم ضد شوک.....:3:

Aramin
13-09-2010, 03:05 AM
ژوئن 2010 – مطالعه ای که توسط اساتید دانشگاه نورث اومبریا انجام شد برای اولین بار نشان داده است که باتون ها به حفظ عملکرد ماهیچه کوه پیماها کمک می کند و در عین حال بطور قابل توجهی درد روزهای بعدی کوه پیمایی را می کاهند.
در این مطالعه ، 37 مرد و زن ورزشکار به دو گروه با تناسب اندام برابر تقسیم شدند و از آنان خواسته شد به کوه اسنودون ، مرتفع ترین کوه انگلستان و ولز صعود کنند و فرود آیند. در میان یک گروه باتون توزیع شد و نحوه استفاده از آن به آنان آموزش داده شد ، در حالیکه گروه دیگر بدون باتون کوه پیمایی کردند. هر دو گروه در شب قبل غذایی مشابه خوردند ؛ صبحانه ای مشابه صرف کردند ، بار هم وزنی را حمل کردند و در طی صعود و فرود استراحت های برنامه ریزی شده مشابهی داشتند.

ضربان قلب شرکت کنندگان و perceived exertion rating هر فرد در طی کوهپیمایی ثبت شد. سپس در پایان کوه پیمایی ، و در فواصل 24 ، 48 و 72 ساعت پس از آن آسیب و عملکرد ماهیچه از طریق تست های مختلف ارزیابی شدند.

نتایج نشان دادند گروه استفاده کننده از باتون ، درد ماهیچه بسیار کمتری داشتند. این گروه توان از دست رفته کمتر و بهبودی سریعتر بلافاصله پس از کوه پیمایی در مقایسه با گروه کنترل داشتند. دردی که توسط خود افراد ارزیابی شد در 24 ساعت در هر گروه بالا رفت اما در گروه باتون دار هم در این زمان و هم در 48 ساعت بطور قابل توجهی پایین بود. به علاوه ، سطوح آنزیم کراتین کیناز ( که نشان دهنده آسیب عضله است ) در زمان 24 ساعت در گروه بدون باتون بسیار بیشتر بود ، در حالیکه سطوح آنزیم گروه باتون دار نزدیک به سطوح قبل از راهپیمایی بود. این امر نشان می دهد که آسیب ماهیچه ای که داشتند قابل اغماض بود.

تولید کنندگان باتون اظهار داشته اند که باتون ها می توانند نیروهای وارد بر مفاصل پایین بدن را تا 25 درصد کاهش دهند. اما ، تحقیق موجود محدود به آزمایشگاه یا مکان های بیرون غیر کوهستانی ، نظیر پیست های دومیدانی بوده است ، و تنها بر بررسی های بیومکانیکی در زمینه فشار بر مچ پا ، زانو و مفصل ران متمرکز بوده است. این اولین مطالعه مستند در مورد تاثیر باتون ها در محیط هایی است که این وسیله برای آن طراحی شده اند.

دکتر گلین هواتسن ، مسئول انجام مطالعه می گوید :" نتایج ، مدرک قوی را ارائه می کنند که باتون ها دامنه آسیب ماهیچه را ، در طی کوه پیمایی یک روزه ، تقریبا تا نقطه محو کامل کاهش می دهند.جلوگیری از آسیب وارد بر عضله احتمالا انگیزه ( فرد ) را بهبود می بخشد و بدین خاطر باعث می شود افراد به مدت طولانی تری از فواید ورزش بهره برند. احتمالا مزیت مهمتر آن است که فواید توام استفاده از باتون در کاهش فشار به قسمت های پایین بدن ، افزایش ثبات و کاهش آسیب ماهیچه می تواند به اجتناب از آسیب در روز های بعد از راهپیمایی هم کمک کند.

اغلب افت زمان واکنش و حس وضعیت ، همراه با عضله های آسیب دیده است که سبب افتادن و لغزیدن می شود که می تواند منجر به آسب بیشتر در زمین کوهستانی یا ناهموار شود. این یافته ها به طور خاص کاربرد قوی برای ورزشکارانی دارد که می خواهند فعالیت چند روزه در زمین های کوهستانی انجام دهند."

منبع : You can see links before reply
مترجم : فریدون شیرمحمدلی
tachargroup.blogspot.com

Aramin
13-09-2010, 04:17 AM
این باتوم جزو ارزونترین باتوم های بازار است و برای برنامه های سبک و پیاده روی جواب می دهد....
البته یک مدل تقلبیش هم تو بازار اومده به نام arkang که هیچ فرقی با هم ندارند....
کلا دو مدل دسته باتومی و دسته عصایی داره...
دارای یک یا دو گل برف...
بعضی مدل های جدید قطب نما هم داره...

- دارای سیستم ضد شوک
- وزن : 330 گرم
- حداقل اندازه : 55 cm
- قیمت : حدود 4/5 الی 5 هزار تومان

RezaDemis
13-09-2010, 11:14 PM
درود
البته قصد سوتي گرفتن ندارم و فقط مي خواستم اين لغت اصلاح بشه
باتون درسته و به عصاي كوه باتوم نمي گويند

Meghdad
14-09-2010, 02:29 AM
درود
البته قصد سوتي گرفتن ندارم و فقط مي خواستم اين لغت اصلاح بشه
باتون درسته و به عصاي كوه باتوم نمي گويند
تشکر از توجه شما آقا رضا
لطفا برای این موضوع منبع معتبر معرفی کنید، تا جایی که بنده اطلاع دارم تنها تفاوت این دو واژه در شیوه نگارش اونهاست. (فرهنگ دهخدا، فرهنگ معین)

Zapata
14-09-2010, 02:34 AM
تشکر از توجه شما آقا رضا
لطفا برای این موضوع منبع معتبر معرفی کنید، تا جایی که بنده اطلاع دارم تنها تفاوت این دو واژه در شیوه نگارش اونهاست. (فرهنگدهخدا، فرهنگ معین)

:26:جناب پامادور شما که دم از دهخدا میزنی چرا سخن ایشونو از سایت برمیداری:4::39:

ببخشید پست بی ربطه

Aramin
14-09-2010, 02:45 AM
دوستان فکر کنم این مبحثو با سوتی بانینی اشتباه گرفتید ......:26:
لطفا پستهاتون رو در مبحث مربوطه بگذارید....

Meghdad
14-09-2010, 04:13 AM
برادر آرمین، آقا رضا اشاره کردند که "...به عصاي كوه باتوم نمي گويند"
به این معنی که این واژه در حوزه کوه و کوه‌نوردی معنی خاصی برای خودش داره، برای همین هم بنده درخواست منبع از ایشون کردم چون تا جایی که اطلاع دارم معنی عمومی این واژه در هر دو حالت نوشتاری تفاوت خاصی نداره...

RezaDemis
15-09-2010, 04:57 PM
درود بر دوستان و همسفران عزيز
آرمين
اي دوست و اي همسفر آرام و دوست داشتني
من قصدم اصلاح نوشتاري و گفتاري يك عبارت بود و لاغير
مبحث سوتي بانيني از نظر من از اساس زير سئواله . اشتباهات گفتاري و يا ضعف اطلاعات كسي رو تو بوق و كرنا كردن كار من نيست . من تو مبحث سوتي بانيني فقط در دفاع از شما كه به نظرم اشتباهي نكرده بودي يه پست گذاشتم . همين

مقداد عزيز و نكته سنج
تو سايت رسمي " فدراسيون كوهنوردي و صعود هاي ورزشي " جزوه دوره اي
به نام " طرح درس كارآموزي كوهپيمايي ( ويژه كار آموز ) " هست كه در صفحه 21 آن توضيحات كاملي راجع به باتون داده و آنجا ننوشته باتوم . نوشته باتون . فكر كنم منبع قابل اعتمادي باشد .
توي آدرس زير هم مي تونيد دانلود كنيد

همچنين سايت رسمي لغت نامه دهخدا چند روزيه كه بسته شده و من دسترسي ندارم .

JackLondon
15-09-2010, 05:13 PM
چند نکته راجه به باتون یا باتوم یا ...:10:

معمولا برای صعودهای زمستانی داشتن ضد شوک توصیه نمیشه و حرفه اییها هم از این نوع استفاده نمی کنند...چرا که در دماهای پایین و سرمای شدید قفل می کنه و نمیشه استفاده کرد.

برای استفاده از این وسیله بهتر اینه که از جفت استفاده کنین و تکی استفاده نشه.

این وسیله از 5000 تومان داره تا 120.000 تومان و شایدم بالاتر...در حدود قیمت های بین 5000 تا 20.000 تومان تفاوتی در کیفیت و عملکرد نداره.پس بهتره اگه می خواهین هزینه کنین یا از 30.000 تومان به بالا بخرین و یا همون حدود 5000تومان.

توی بازار در بین مارک های خوب میتونینkomperdell که ساخت اتریش هستش حساب کنین.قیمت یک جفت حدودا 50.000تومان هست.البته لازم به ذکر هستش که قیمت این وسیله به صورت جفت خیلی کمتر از تکی هستش و معمولا مارک های خوب در بازار به صورت جف فروش میره...

منبع:
چندتا مغازه لوازم کوهنوردی فروشی در منیریه که فروشندش مدرک معتبر از فدراسیون هم داشتن.

MOSTAFA169
21-09-2010, 03:25 AM
مثل این که قسمت شد اولین پستم رو تو این سایت اینجا بنویسم.
با سلام خدمت همه دوستان باید بگم که باتون کامپردل ساخت استرالیا نیست و تولید کنندش اتریشه. ولی در کلی کامپردل یکی از بهترین تولید کننده های باتونه من خودم دوسال میشه که دارم بدون هیچ مشکلی کار میکنن.

Peymankhah
21-09-2010, 12:03 PM
لغت نامه دهخدا:
باتوم . تلفظ عاميانه کلمه فرانسوي باطون . چوبدستي مخصوص صاحب منصبان نظامي و پاسبانان . رجوع به باطون شود.

لغت نامه معین:
باتون. [ فر. ] ( اِ.) = باتوم . باطوم : میلة کوتاهی از چوب یا لاستیک که پاسبانان بر کمر می آویزند و برای سرکوب کردن شورش و جنجال از آن استفاده می شود.

sam32
17-01-2011, 06:07 PM
اين چماق كوهنوردي ( باتون يا باتوم ) تو شيب ها خيلي كارايي داره و ميتونه صعود رو سريعتر كنه من كه حداقل تو صعود خيلي باهاش حال ميكنم موقع برگشت هم كه بازم ميتونه كمك كنه اما از نظر من مشكلش تو مسيرهايي كه مجبوريم دست به سنگ شيم يا يه چيزي مثل مسير شير پلا كلا جز عذاب چيزي نداره نه ميشه ازش استفاده كرد و نه حال و حوصله بستنش به كوله هست
ولي من هفت گوهرش رو دارم هم خيلي جوندار بوده تاحالا و .... ديگه هيچي ديگه خوبه اين 5000 تومني ها رو هر بار استفاده ميكردم مثل منار جنبون ميلرزيد

fumed
15-02-2011, 12:43 PM
سلام به همه دوستان

معمولا برای صعودهای زمستانی داشتن ضد شوک توصیه نمیشه و حرفه اییها هم از این نوع استفاده نمی کنند...چرا که در دماهای پایین و سرمای شدید قفل می کنه و نمیشه استفاده کرد.

یک تجربه: کاملا تایید میشه:17:. آنتی شوک های یک جفت باتون کمپردل چینی من که باتوم های خیلی خوبی هم بودند در دمای منفی 30 درجه قفل شد و عملا باتون ها غیر قابل استفاده شد، از بین رفت و الان هم به عنوان دکوراسیون اتاق:4: مورد استفاده قرار گرفته:17:.
سر این قضیه من باتون های جدیدم رو (به کمک راهنمایی های آقا الیاس:6:) بدون آنتی شوک گرفتم که تو سفر آخرم خیلی خوب جواب داد.

برای استفاده از این وسیله بهتر اینه که از جفت استفاده کنین و تکی استفاده نشه.

صد درصد تایید میشه. چون به اصطلاح بدن یه وری نمیشه. یه مدتی هم که از دو تا باتون استفاده کنین بدن عادت میکنه دیگه با تک باتون اگه بخواین صعود یا فرود داشته باشین احساس کمبود می کنین!:4:

توی بازار در بین مارک های خوب میتونینkomperdell که ساخت اتریش هستش حساب کنین.
...
معمولا مارک های خوب در بازار به صورت جف فروش میره...

مارک های معتبر موجود در بازار هفت گوهر ( ساخت ایران)، Komperdell (ساخت اتریش)، Grivel (ساخت ایتالیا)، Masters (ساخت ایتالیا)، PETZL (ساخت فرانسه _ الان دیگه باتون ها رو خودش تولید نمیکنه و کمپردل واسش میزنه)، Leki ( ساخت ایالات متحده) و ... است.
توجه لیست فوق بر اساس قیمت و کیفیت مرتب نشده است و تنها برای آگاهی می باشد.
نکته: در چند سال اخیر باتون هایی با سیستم هایی قفلی مانند Power Lock و یا Torque Lock عرضه شده که تنظیم باتون را در ارتفاعات و سرمای شدید را نسبت به سیستم تلسکوپی تسهیل کرده است:4:. البته قیمت باتون های مجهز به یکی از این سیستم ها (برای باتون هایی با مشخصات یکسان) در مقایسه با باتون های تلسکوپی به طور محسوسی بالاتر است.

سیستم های تلسکوپی مختلف

سیستم Torque Lock

سیستم Power Lock
خوش باشید.:53:

JackLondon
15-02-2011, 01:02 PM
مجتبي جان ممنون از تاييدت...:4:

برند معتب براي اين وسيله ها زياده....اما چيزي كه به درد ما ميخوره همون برند كامپردل هستش كه كار ما رو راه ميندازه....اگه كسي بخواد بيشتر هزينه بكنه من masters رو بهش معرفي ميكنم ....اگه هم بخواد پايينتر كار بكنه من هفت گوهر رو ميگم...اما سعي كنين بين كامپردل و يا masters يكي رو انتخاب بكنين...بقيه ي اين برندها خيلي به كار ما نمياد و حرفه ايه:3:

Aramin
15-02-2011, 02:38 PM
مجتبي جان ممنون از تاييدت...:4:

برند معتب براي اين وسيله ها زياده....اما چيزي كه به درد ما ميخوره همون برند كامپردل هستش كه كار ما رو راه ميندازه....اگه كسي بخواد بيشتر هزينه بكنه من masters رو بهش معرفي ميكنم ....اگه هم بخواد پايينتر كار بكنه من هفت گوهر رو ميگم...اما سعي كنين بين كامپردل و يا masters يكي رو انتخاب بكنين...بقيه ي اين برندها خيلي به كار ما نمياد و حرفه ايه:3:
الیاس جان در مورد کمپردل باهات موافق نیستم....
همون آراکان و اراکانگ 4500 تومانی .
اندازه و حتی بهتر از کمپردل 10 یا 15 تومنی کار می کنه..
(البته قیمت کمپر دل رو مطمئن نیستم )
تو گروه تا حالا 3 مورد خرابی کمپر دل رو خودم دیدم.....

تا رنج 20 تومن همشون اشغالن ....نتیجه هر چه ارزونتر بهتر....

فقط مارک کربن وزنش نصف بقیه باتوم هاست که اونم باید بدونی 150 گرم برات مهمه یا نه....
اما هفت گوهر برای کسانی که کوه پیمایی زیاد می رن و به قول معروف کوه نوردند خوبه....
برا ما طبیعت گردها همون آراکان بهتره....

JackLondon
15-02-2011, 04:04 PM

فقط مارک کربن وزنش نصف بقیه باتوم هاست که اونم باید بدونی 150 گرم برات مهمه یا نه....
اما هفت گوهر برای کسانی که کوه پیمایی زیاد می رن و به قول معروف کوه نوردند خوبه....

آرمین جان من کامپردل 10-15 تومانی ندیدم....کامپردل از حدود 45هزارتومان شروع میشه...حالا شما کجا دیدی نمیدونم....کامپردل یکی از معتبرترین برندهاست...حتی شرکت petzl هم باتوم هاش رو میده این کارخونه تولید میکنه....امیدوارم که قضیه اش روشن شده باشه.

البته شاید شما از اون تقلبی چینی هاش رو دیدی که یه سری یه بنده ی خدا اورده بود و فروخت و ملت رو بیچاره کرد

مارک کربن رو من ندیدم تا الان...

اون آراکان هم اتفاقا برای ما خوب نیست...من چندین باتوم آراکان دیدم که تاب برداشته بودن...چون جنسشون خوب نیست....توی برنامه های سنگین که فشار زیادی روش میاد تاب برمیداره و حتی اگه گیر کنی امکان داره بشکنه که تا حالا شکسته

fumed
15-02-2011, 04:32 PM

سلام به همه دوستان
کمپردل اصل اونطوری که من دیدم ساده ترین مدل هاش قیمتش از 35 تومن شروع میشه برو بالا تا 100 تومن:13:( دونه ای ها:4:).
مارک کربن من باتون ندیدم اما باتون هایی هست که از کربن فایبر کامپوزیت ها ( Carbon Fiber Composites) واسه استحکام استفاده کردن به دو صورت یا کامل بدنه کربنه یا بدنه مثلا AL 7075 هست که با کربن فایبر تقویت (Reinforced) شده. مارک های مختلفی هم باتون های کربنی دارن و قیمتشون بالاتره. سبکی، انعطاف و استحکام بالا برتریشونه اما موقعی که بشکنن کامل از ناحیه شکست خرد میشن.
من شاخص الیاس رو بیشتر قبول دارم از 5 هزار تا 20 الی 25 تومن باتون ها کیفیتشون یجوره و بیشتر فرقشون تو شکل نوک باتون، ظاهر و دسته و بند و ایناست. اما قیمت بالاتر تفاوت ها توی جنس، وزن، نوع دسته، گل برف، جنس نوک باتون و سیستم های بکار رفته توی باتونه.
مثلا اونایی که توی زمستان کوهنوردی ( و یا حتی کوهپیمایی) میرن فاکتورهایی مثل سیستم قفل، نوع گل برف و روش اتصال اون به باتون رو هم در نظر میگیرن.
در ضمن آرکان باتوم خیلی معمولیه در صورتی که فقط از بالا بهش فشار بیاد. امکان داره تو فشارهایی که در راستای شعاع بهش وارد میشه بشکنه. یکی از دوستام نزدیک بود سر شکسته شدن باتون آرکان تو البرز غربی تلف شه که شانس آورد و تعادل خودشو هرجوری بود حفظ کرد. طبیعتا توی سفرهای طبیعت گردی هم موقعی پیش میاد که شما باید به باتون اتکا کنی.

یه نکته یه چیز حاشیه ای هم اینجا بگم. من به شخصه بارها توی کوه و کمر دیدم که افراد واسه کمک به دوستاشون از باتون برای کشیدن طرف به بالا استفاده می کنن که بسیار ریسک بالایی داره و شدیدا خطرناکه چون سیستم قفل باتون ها برای فشار از بالا طراحی شده و امکان داره تکه های باتون از هم جداشه.

خوش باشید:53:.

Aramin
15-02-2011, 07:58 PM
آرمین جان من کامپردل 10-15 تومانی ندیدم....کامپردل از حدود 45هزارتومان شروع میشه...حالا شما کجا دیدی نمیدونم....کامپردل یکی از معتبرترین برندهاست...حتی شرکت petzl هم باتوم هاش رو میده این کارخونه تولید میکنه....امیدوارم که قضیه اش روشن شده باشه.

البته شاید شما از اون تقلبی چینی هاش رو دیدی که یه سری یه بنده ی خدا اورده بود و فروخت و ملت رو بیچاره کرد

مارک کربن رو من ندیدم تا الان...

اون آراکان هم اتفاقا برای ما خوب نیست...من چندین باتوم آراکان دیدم که تاب برداشته بودن...چون جنسشون خوب نیست....توی برنامه های سنگین که فشار زیادی روش میاد تاب برمیداره و حتی اگه گیر کنی امکان داره بشکنه که تا حالا شکسته

سلام به همه دوستان
کمپردل اصل اونطوری که من دیدم ساده ترین مدل هاش قیمتش از 35 تومن شروع میشه برو بالا تا 100 تومن:13:( دونه ای ها:4:).
مارک کربن من باتون ندیدم اما باتون هایی هست که از کربن فایبر کامپوزیت ها ( Carbon Fiber Composites) واسه استحکام استفاده کردن به دو صورت یا کامل بدنه کربنه یا بدنه مثلا AL 7075 هست که با کربن فایبر تقویت (Reinforced) شده. مارک های مختلفی هم باتون های کربنی دارن و قیمتشون بالاتره. سبکی، انعطاف و استحکام بالا برتریشونه اما موقعی که بشکنن کامل از ناحیه شکست خرد میشن.
من شاخص الیاس رو بیشتر قبول دارم از 5 هزار تا 20 الی 25 تومن باتون ها کیفیتشون یجوره و بیشتر فرقشون تو شکل نوک باتون، ظاهر و دسته و بند و ایناست. اما قیمت بالاتر تفاوت ها توی جنس، وزن، نوع دسته، گل برف، جنس نوک باتون و سیستم های بکار رفته توی باتونه.
مثلا اونایی که توی زمستان کوهنوردی ( و یا حتی کوهپیمایی) میرن فاکتورهایی مثل سیستم قفل، نوع گل برف و روش اتصال اون به باتون رو هم در نظر میگیرن.
در ضمن آرکان باتوم خیلی معمولیه در صورتی که فقط از بالا بهش فشار بیاد. امکان داره تو فشارهایی که در راستای شعاع بهش وارد میشه بشکنه. یکی از دوستام نزدیک بود سر

دقیقا منم منظورم همین کمپردل تقلبی بود....چون بحث ما زیر قیمت 20 تومنه....
ببخشید منظورم جنس کربن بود مارکش رو یادم رفت بنویسم....مارکش nordic (ص 2 همین تاپیک رو بخونید)بود.(بین 15 تا 20 تومن.)

من بازم نظرم آراکانه چون تو این یک سالی که طبیعتگردی کردم بیشتر از اون به کارم نیامده...
البته دوستان می دونند من چه بلاهایی به سر باتومم میارم...:19:

مجتبی جان منم همون شاخصه الیاس رو قبول دارم...:1:

اما در آخر باید ببینید شما می خواهید چه کار کنید و به چه باتومی نیاز دارید....:53:

راستی تو رنج زیر 20 تومن اگر بتونید هفت گوهر های قدیمی رو پیدا کنید خیلی باتوم های عالی هستند...اما کم هستند....
محکم-بلند تر در حالت جمع شده-دسته زمخت-نوک یا نیش عالی-تست تاب هم داده.

fumed
16-02-2011, 12:50 AM
سلام به همه دوستان
من باتون هام Sherpa Masters هست که از AL 7075 ساخته شده و کلیتش ازش راضیم:16:. خیلی راحت تنظیم میشه حتی تو هوای سرد. دسته خوبی داره و نوکش هم محکمه. سیستم قفل گل برف داره که آدم خیالش جمعه اگه با باتون تو برف کشتی هم بگیری یهویی گل برف در نمیاد. اما قفل گل برفش قفل میکنه ها! دمار آدم در میاد اگه بخواد تو سرما گل برف رو در بیاره:2:. جفتشو 55 گرفتم.
خوش باشید.:53:

fumed
20-02-2011, 12:33 AM

سلام به همه دوستان
جمعه 29 بهمن ماه من و الیاس شاهد یک اتفاق بودیم که می توانست به راحتی تبدیل به حادثه بشه:2:. یه بنده خدایی موقع فرود در مسیر شیرپلا - ایستگاه پنج ناگهان باتون آرکانش از تکه پایینی کامل شکست:13: و اگه دو سه متر پایین تر یک تکه یخ نگهش نمیداشت میشد آنچه نباید میشد.
برای اینه که میگم آرکان قابل اعتماد نیست.

Amir.F
02-10-2012, 11:19 PM
سلام به همه دوستان
قصد خريد باتوم دارم (بيشتر به خاطر صعود زمستاني) اگر دوستان تجربه اي در اين زمينه دارند لطف كنند و يك مدل مناسب براي خريد معرفي كنند.از لحاظ قيمتي در حد sheropa masters (حالا يك مقدار گرانتر بود( 10 تا 15%) مسئله اي نيست) داشتن انتي شك در اولويت نيست ولي از لحاظ بدنه محكم باشد و تحمل فشار زياد را داشته باشد

darya_s
10-04-2013, 02:29 PM
وضعيت باتون‌هاي الان بازار چطوري هست؟ يه مدل نسبتا ارزون ولي به نسبت قيمتش خوب ميخوام براي طبيعت‌گردي نه چندان سنگين.

TootFarangi
14-04-2013, 04:08 PM
وضعيت باتون‌هاي الان بازار چطوري هست؟ يه مدل نسبتا ارزون ولي به نسبت قيمتش خوب ميخوام براي طبيعت‌گردي نه چندان سنگين.

یکی من خریدم که ارزونترین باتون موجود در بازار هست مارکش رو نمی دونم چی بود ولی خوبه بیشتر واسه برنامه های سبک ازش استفاده کردم تو زمستون و برف !

قیمتش 20 تومن بود تقریبا یک ماهه دارمش خوب جواب داده فعلا نشکسته :4:

capitan haddock
28-05-2013, 01:37 PM
منم موافقم
موقع بالا رفتن از صخره که تمام تمرکز رومیگیر وهم
موقع پایین رفتن شیب سنگی باعث افتادن میشه

Ali.Goli
28-05-2013, 04:10 PM
الیاس جان به نکته ای در حرفاش اشاره کرد که بد نیست دوباره گفته شه. از این وسیله باید بصورت جفت استفاده بشه. اما تجربه شخصی من:
زمانی بود که بدون باتون به کوه می رفتم بعد یهو بهم الهامی شد! باتون به دست شدم. اول به علت نداشتن عادت استفاده ازش برام مشکل بود اما من آدم بیخیال شدن نبودم. خوشبختانه اسکی باعث شد که عادت کنم دو تا باتون همیشه تو دستام باشه و بفهمم که خیلی میشه روشون حساب کرد و بهشون نیرو وارد کرد. عادت که کردم دیگه سر بالایی و سرپایینی و صخره و سنگ نداشت، واقعا حس چهارپا بودن دارم. اتفاق افتاده که تک باتون تو برنامه ای حاضر شم و دیدم که بهتر اونه که همون تکی رو هم بذارم کنار و از دستام کمک بگیرم.
بازم میگم از یک جفت باتون بصورت درست استفاده کنید، خودتون رو بهش عادت بدید و واقعا روش وزن بندازید، فکر نمی کنم ضرر کنید. راستی یک کوهنورد همیشه باید تمرکز داشته باشه. تا حالا چند تا حادثه افتادن دیدم که هر چند موردش به علت عدم تمرکز بوده و هیچکدومشون هم باتون تو دستشون نبود.

Vahid
28-05-2013, 11:25 PM
با سلام به همگي
من وقتي كوه ميرفتم تا يكي دوروز بعد زانوهام اذيتم ميكرد و درد ميگرفت تا اينكه به فكر استفاده از باتون افتادم
قبلاً دوتا باتون آراكان داشتم از وقتي كه جدي ازشون استفاده كردم ديدم كه قابل اطمينان نيستن
دوتا باتون masters خريدم اون موقع بود كه تفاوت رو واقعاً احساس كردم هم باز و بستنش راحت تره هم خيلي سبكتر و محكمتره
و واقعاً پشيمونم كه چرا همون موقع كه ميخواستم اون باتونهاي آراكان رو بخرم اشتباه كردم و اين باتون رو نگرفتم
الانم پيشنهادم به دوستاني كه ميخوان باتون بخرن اينه كه اول باتون بچه هارو تو يه سفر دستشون بگيرن و مقايسه كنن بعد تصميم بگيرن
نتيجه گيري نهايي: از موقعي كه با باتون كوه ميرم دستام درد ميگيره به جاي پاهام:4:

Mostafa
29-05-2013, 12:42 AM
باتوم هفت گوهر هم باتوم خیلی خوبیه حتمن تو خرید باتوم بهش نظر داشته باشین از خریدش پشیمون نمیشید

JackLondon
29-05-2013, 12:44 AM
دوستان خواهش میکنم...تمنا میکنم...سراغ باتوم های ارزون نرین...اگه نمیتونین و یا نمیخواین بیشتر هزینه کنین لطفا اصلا هزینه نکنین...باور کنین جون خودتون رو به خطر میندازین...خواهش میکنم که باتوم مناسب تهیه کنین.
قبلا هم گفتم...حتی اگر همه برندهای معتبر رو نگاه کنین مشاهده میکنین که باتوم ها رو جفتی بسته بندی میکنه...البته بماند که تو ایران باز میکنن...باتوم یعنی 2عدد...نه یکی...یک باتوم همون عصاست و عملا هم تمرکز رو به هم میزنه و هم باعث شکل گیری عادات نامناسب در راه رفتن بشه

Mostafa
29-05-2013, 01:40 AM
دوستان خواهش میکنم...تمنا میکنم...سراغ باتوم های ارزون نرین...اگه نمیتونین و یا نمیخواین بیشتر هزینه کنین لطفا اصلا هزینه نکنین...باور کنین جون خودتون رو به خطر میندازین...خواهش میکنم که باتوم مناسب تهیه کنین.
قبلا هم گفتم...حتی اگر همه برندهای معتبر رو نگاه کنین مشاهده میکنین که باتوم ها رو جفتی بسته بندی میکنه...البته بماند که تو ایران باز میکنن...باتوم یعنی 2عدد...نه یکی...یک باتوم همون عصاست و عملا هم تمرکز رو به هم میزنه و هم باعث شکل گیری عادات نامناسب در راه رفتن بشه

به نظر من باتوم چیز پیچیده ای نیست که انقد بزرگش میکنید خیلی هارو دیدم با یه تیکه چوب مسیرهایی رو میرن که ما اصلن سالی یه بار هم نمیریم و زانوشونم از ما سالم تره
اتفاقن تو همین برنامه زردلیمه یه دونه از این باتومهایه مسترز رو دیدم شکست در حالی که قیمت جفتش بیش از150تومنه!!!!!
به نظر خودم درگیر برند شدن و خریدن وسایل گرون باعث نجات جونتون تو طبیعت نمیشه

JackLondon
29-05-2013, 08:08 AM
به نظر من باتوم چیز پیچیده ای نیست که انقد بزرگش میکنید خیلی هارو دیدم با یه تیکه چوب مسیرهایی رو میرن که ما اصلن سالی یه بار هم نمیریم و زانوشونم از ما سالم تره
اتفاقن تو همین برنامه زردلیمه یه دونه از این باتومهایه مسترز رو دیدم شکست در حالی که قیمت جفتش بیش از150تومنه!!!!!

الان هم افرادی هستند که با پوتین کوهنوردی،جوراب پایار بلند،کوله سربازی میرن توچال زمستونه...پس باید ما هم بریم؟
برادر من توی کلاس قبلی آموزشی بیان شد...دانش و تجربه،تجیهزات مناسب،روحیه طبیعت گردی 3رکن اساسی برای برنامه های طبیعت گردی هستش...تجهیزات رو میشه با پول خرید اما دانش رو نمیشه...وقتی دانش نباشه بهترین تجهیزات هم نمیتونن معجزه بکنن...میگن باتوم نمیگن چوب جادویی که...پس باید دانش استفاده داشته باشیم.
شکستن باتوم مسترز چیز پیچیده ای نیست...مگه نمیشه با بهترین بنز و بی ام و دنیا توی جاده تصادف کرد؟؟چون تصادف کردیم باید بگیم که خودمون رو درگیر برند بی ام و نکنیم و از ایمنی و راحتیش بگذریم و بریم پراید بخریم؟...وقتی یکی مییتونه بی ام و بخره کسی نمیگه بیا پراید بخر.
هیچ برنامه سختی وجود نداره بلکه تجهیزات ما برای اون برنامه نامناسبه...این شعار تکنولوژی جدید در صنعت کوهنوردی هستش...علاوه بر دانش باید تجهیزات مناسب هم داشته باشیم...این یک اصل اساسی هستش
موفق باشی:3:

omid020
29-05-2013, 08:16 AM
به نظر من هم صحیح استفاده کردن مهمه. اونی هم که با یه چوب این ور اون ور میره حتما هر روز پیاده روی داری نه مثل ما که 2 هفته یه بار و ماهی یه بار میزنیم بیرون و اساساً بدنمون نیاز به حمایت بیشتری داره.

دادپور
29-05-2013, 10:09 AM
سلام
به نظر من در مبحث استفاده از باتون به عنوان یک وسیله کوهنوردی نکته اصلی ،بیشتر از موضوع کیفیت باتون نحوه صحیح استفاده از آن در طبیعت و کوه است . تفاوت اساسی باتون ها ی ارزان و گران در وزن و مقاومت آن است .وزن اضافی باتون باری است که کوهنورد حمل میکند وشاید تفاوت زیادی برای یک کوهنورد در صعودهای کوتاه مدت نداشته باشد و لی مقاومت باتون زمانی مهم میشود که شما به طور صحیح وزن بدنتان را به آن منتقل کنید و به عنوان وسیله ایجاد تعادل به آن نگاه نکنید .
گام برداری صحیح باعث میشود 30 درصد وزن بدن شما از زانوها به دست ها منتقل شود (بر اساس تحقیق علمی توسط یک دانشگاه انگلیسی )که این وزن در طول برنامه کمک زیادی به کم شدن فشار در ناحیه پاها و زانو می باشد و همزمان دستها نیز قویتر میشود .
گام برداری صحیح نیز به دو روش انجام میشود :
1 - حرکت باتون ،باتون ، پا ،پا
2 - حرکت باتون ،پای مخالف باتون ،حرکت باتون ،پای مخالف باتون
با کمی تمرین روش دوم برای کوهپیمایی طولانی مدت و کم شیب بسیار سریعتر و روانتر است .
با بررسی کامنت ها ارسالی من به این نتیجه رسیدم اول باید رانندگی را باید یاد گرفت و بعد نسبت به بودجه و کاربرد پراید یا بی ام و خرید
با تشکر

omid020
29-05-2013, 10:39 AM
سلام
به نظر من در مبحث استفاده از باتون به عنوان یک وسیله کوهنوردی نکته اصلی ،بیشتر از موضوع کیفیت باتون نحوه صحیح استفاده از آن در طبیعت و کوه است . تفاوت اساسی باتون ها ی ارزان و گران در وزن و مقاومت آن است .وزن اضافی باتون باری است که کوهنورد حمل میکند وشاید تفاوت زیادی برای یک کوهنورد در صعودهای کوتاه مدت نداشته باشد و لی مقاومت باتون زمانی مهم میشود که شما به طور صحیح وزن بدنتان را به آن منتقل کنید و به عنوان وسیله ایجاد تعادل به آن نگاه نکنید .
گام برداری صحیح باعث میشود 30 درصد وزن بدن شما از زانوها به دست ها منتقل شود (بر اساس تحقیق علمی توسط یک دانشگاه انگلیسی )که این وزن در طول برنامه کمک زیادی به کم شدن فشار در ناحیه پاها و زانو می باشد و همزمان دستها نیز قویتر میشود .
گام برداری صحیح نیز به دو روش انجام میشود :
1 - حرکت باتون ،باتون ، پا ،پا
2 - حرکت باتون ،پای مخالف باتون ،حرکت باتون ،پای مخالف باتون
با کمی تمرین روش دوم برای کوهپیمایی طولانی مدت و کم شیب بسیار سریعتر و روانتر است .
با بررسی کامنت ها ارسالی من به این نتیجه رسیدم اول باید رانندگی را باید یاد گرفت و بعد نسبت به بودجه و کاربرد پراید یا بی ام و خرید
با تشکر

عالی بود :1:

Vahid
29-05-2013, 10:47 AM
آقا باور کنین ما که راننده نیستیم ولی رانندگی با بی ام و خیلی بیشتر از پراید حال میده:4:
وقتی از باتون درست استفاده کنین و وزنتون رو با خیال راحت روش بندازین اون موقع است که عضلات بالاتنه تقویت میشه و متوجه میشید که چه باری رو از روی زانوهاتون برداشتین
مخصوصاً در سراشیبی ها مجبور نیستین با ایجاد فشار مضاعف روی مچ پا و زانوها تعادل خودتونو حفظ کنین.
سعی کنیم به باتوم عادت کنیم و ازش درست استفاده کنیم.

salar56
29-05-2013, 12:02 PM
سلام دوستان من هم چند وقي بعد از درد گرفتن زانوم از باطوم هفت گوهي بدون انتي شوك استفاده مي‌كنم، استحكام اين باطوم‌ها طوري كه با فشار زياد خم ميشه ولي نمي‌شكنه در ضمن به نظر احتمال هرز شدن پيچ‌هاي داخلي اونم خيلي بهتر از آراكان است.:5:

Mostafa
30-05-2013, 12:40 AM

الان هم افرادی هستند که با پوتین کوهنوردی،جوراب پایار بلند،کوله سربازی میرن توچال زمستونه...پس باید ما هم بریم؟
برادر من توی کلاس قبلی آموزشی بیان شد...دانش و تجربه،تجیهزات مناسب،روحیه طبیعت گردی 3رکن اساسی برای برنامه های طبیعت گردی هستش...تجهیزات رو میشه با پول خرید اما دانش رو نمیشه...وقتی دانش نباشه بهترین تجهیزات هم نمیتونن معجزه بکنن...میگن باتوم نمیگن چوب جادویی که...پس باید دانش استفاده داشته باشیم.
شکستن باتوم مسترز چیز پیچیده ای نیست...مگه نمیشه با بهترین بنز و بی ام و دنیا توی جاده تصادف کرد؟؟چون تصادف کردیم باید بگیم که خودمون رو درگیر برند بی ام و نکنیم و از ایمنی و راحتیش بگذریم و بریم پراید بخریم؟...وقتی یکی مییتونه بی ام و بخره کسی نمیگه بیا پراید بخر.
هیچ برنامه سختی وجود نداره بلکه تجهیزات ما برای اون برنامه نامناسبه...این شعار تکنولوژی جدید در صنعت کوهنوردی هستش...علاوه بر دانش باید تجهیزات مناسب هم داشته باشیم...این یک اصل اساسی هستش
موفق باشی:3:

الیاس جان دوتا پستی که دادی رو با هم بخون ببین چقد فرق دارن این دوتا پست
تو پست اول میگی باتوم ارزون نخر بعد میگی دانش استفاده از اون مهمه؟؟؟؟؟
من هم حرفم اینه که داشتن یه باتوم گرون دلیل بر خوب بودن اون برایه شما نیست بلکه طرز استفاده از اون مهمه حالا ارزون باشه یا گرون
بعدش هم من نمیدونم مقایسه یه بنز با پراید چه شباهتی با مقایسه دوتا باتوم از دوبرند داره(تو امکاناتی که تو باتوم ها قرار داده شده)

JackLondon
30-05-2013, 04:53 PM
الیاس جان دوتا پستی که دادی رو با هم بخون ببین چقد فرق دارن این دوتا پست
تو پست اول میگی باتوم ارزون نخر بعد میگی دانش استفاده از اون مهمه؟؟؟؟؟
من هم حرفم اینه که داشتن یه باتوم گرون دلیل بر خوب بودن اون برایه شما نیست بلکه طرز استفاده از اون مهمه حالا ارزون باشه یا گرون
بعدش هم من نمیدونم مقایسه یه بنز با پراید چه شباهتی با مقایسه دوتا باتوم از دوبرند داره(تو امکاناتی که تو باتوم ها قرار داده شده)

اتفاقا این دوپست تایید کننده و مکمل هم هستند...شما باید دانش استفاده رو داشته باشین و سپس باتوم مناسب تهیه کنین...حتی بهترین کارخانجات دنیا بدون مواد اولیه با کیفیت نمیتونن جنس درستی تولید کنن...اگه که دانش خوب داشته باشین اما باتوم نامناسب باشه کمک زیادی نمیکنه...استفاده از باتوم باعث میشه که شما به باتوم اعتماد کنین و مقداری از وزنتون رو بندازین رو باتوم...حالا اگه باتوم توی حرکت بشکنه و یا توی برنامه های چند روزه قفل بشه شما با دانشتون میخواین چیکار کنین؟؟
دوست عزیز من یه مقداری باید بیشتر توی جنس باتوم ها و وزنشون و موارد مهم در باتوم دقت کنین و اونوقت متوجه میشین که دقیقا مثل مقایسه دو تا برند گفته شده میشه مقایسه کرد.

andromedaianboy
01-02-2015, 11:20 AM
سلام دوستان. من يك جفت باتون هفت‌گوهر دارم كه تقريباً هفت هشت ماهي هست ازشون استفاده مي‌كنم و بي‌نهايت راضي... هستم يا بودم؟ هفته‌ي پيش اول يك برنامه زماني كه خواستم باتون‌ها رو باز كنم و ارتفاعشون رو تنظيم كنم يكي از باتون‌ها انگار كه پيچش هرز شده باشه ديگه قفل نشد كه نشد. چيكار بايد بكنم!؟ راهي هست كه بتونم تعميرش كنم؟ يا بايد بيخيالش بشم؟

دادپور
01-02-2015, 02:56 PM
دوست عزیز قسمتی از باتون که هرز میچرخد رو تا اخر بیرون بکش ولی در نیار و شروع کن به چرخندان به سمت بستن تا لاستیکها درگیر بشه .یکبار سفت کن و دوبار ه باز کن باید درست شده باشه .به هیچ عنوان در هیچ جای باتون روغن استفاده نکنید و بعد از برنامه با یک دستمال نم دار خاک باتون رو بگیر و سپس ببند تا به لاستیک های نگه دارنده اسیب نرسه .