PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاراگلایدر

Kosar
20-04-2010, 10:08 AM
سلام به همگی

تو این مبحث می خواهم راجع به پرواز شاخه پاراگلایدر براتون بنویسم.
خوش حال میشم نظراتتون رو بدین.

Mehdi
20-04-2010, 10:51 AM
یه زمانی منزل ما نزدیک باند پرواز جنت آباد بود. خیلی وقت ها میشد که ساعت ها به پرواز آدم های خوشبخت تو آسمون نگاه می کردم. هیچوقت شرایط طوری نشد که برم یاد بگیرم. امیدوارم با کمک شما این بخش رونق بگیره و بنده به همراه علاقه مندانی که می دونم اینجا زیادن در رکاب شما پرواز کنیم :ymhug:
منتظریم... ;)

Meghdad
20-04-2010, 01:13 PM
سلام
خيلى ممنون از اينكه پيشنهاد و جرقه كار رو شما ايجاد كرديد.
جسارتا بنده از قبل يك سرى مطالب رو داشتم و برخى رو هم جمع‌آورى كردم تا چنين مبحثى رو (البته نه در قالب آموزش) اينجا راه بندازيم. متاسفانه فرصتى دست نداد، چون اگر شروع ميشد بايد ادامه پيدا ميكرد و مجالى براى اين كار نبود.
اميدوارم با جديت شما در اين بخش شاهد رونق گرفتن اين ورزش مفرح و فوق‌العاده در بين دوستان باشيم.
اگر نياز به هر كمكى بود بفرماييد بنده آمادم.
همين فردا صبح هم بريم بپريم ;) :ymhug:

araz
20-04-2010, 01:43 PM
کوثر خانوم خیلی ازتون تعریف میکردن مثل اینکه اینکاره اید :ymapplause:
خیلی دوست دارم این حس پرواز رو منم احساسش کنم :ympray:
منتظر اطلاعات بیشتر در این مورد هستیم.

Parvaneh
20-04-2010, 02:18 PM
والا ما یه بلیت پرواز با پاراگلایدر به یه نفر بابت تولدشون هدیه دادیم!
امیدوارم با راهنمایی شما این هدیه نقد بشه! ;)

Mehdi
20-04-2010, 02:22 PM
:ympray:

araz
20-04-2010, 02:57 PM

خدا قسمت کنه از این هدیه ها ;)
اگه میدونستم از این هدیه ها میدن حتما یه تولد مفصل میگرفتم :D :D :ymdevil:

Kosar
20-04-2010, 03:45 PM
تاریخچه پاراگلایدر

اولین قدمها در جهت شکل گیری پاراگلایدر در دهه 1960 میلادی توسط ناسا صورت گرفت . در آن دوره برای کاهش آسیب سفینه های فضایی به هنگام فرود از چتر استفاده می شد این روش تا قبل از اختراع شاتل ها رواج داشت اما در خلال این مطالعات فعالیتهای مثبتی در جهت پیشرفت چترهای اتوماتیک و سقوط آزاد انجام گرفت

تا سال 1985 میلادی وسیله ای بنام پاراگلایدر وجود نداشت تا اینکه در حدود سال 1986 میلادی کوهنوردان سوئیسی برای پایین آمدن از کوه از این وسیله استفاده کردند . البته وسیله ای که آنها از آن استفاده می کردند بیشتر به چتر سقوط آزاد شباهت داشت و به مرور زمان به شکل امروزی تغییر حالت داد. پایین آمدن از کوه با پاراگلایدر انگیزه ای شد برای پیشرفت ورزش بطوری که امروزه به ورزشی مستقل در نقاط مختلف جهان تبدیل شده است . در این راستا کارخانه هایی برای تولید این وسیله بوجود آمد که در پیشرفت و تکامل پاراگلایدر بسیار بسیار موثر بودند

پاراگلایدر چیست ؟

پاراگلایدر یک وسیله نوظهور پروازی است که به سرعت در جهان در حال توسعه میباشد این وسیله ساده ترین وآخرین دستاورد بشر برای پرواز شخصی است پاراگلایدر هیچ گونه موتوری ندارد و نشست و برخاست آن توسط پای خلبان انجام میگیرد . این وسیله به جهت اینکه وزن و حجم کوچکی دارد به راحتی قابل حمل میباشد . سازه بال ازنوعی پارچه خاص نایلونی و و توسط بندهایی بسیار محکم از جنس کولار ترکیب یافته اند که توسط یک قفل فولادی بنام کارابین به هارنس که همان صندلی و در بر گیرنده خلبان است متصل میگردد.

پاراگلایدر هیچ گونه اسکلت داخلی ندارد و تنها اجزائ شکل دهنده آن بند ها و پارچه بال است که مانند یک تشک باد ی هنگامی که درمعرض جریان هوا قرار می گیرد از طریق سلول هایی که برای ورود هوا تعبیه شده اند متورم می گردد وبال آماده پرواز می شود

آیا پاراگلایدر امنیت دارد ؟

پاراگلایدر در عین سادگی حاصل آخرین دستاورد بشر دربکارگیری علم آیرودینامیک برای پرواز شخصی می باشد و در صورتی که شما از تجهیزات مناسب استفاده نمایید یکی از گزینه هایی که عامل ریسک در این ورزش است از میان برده اید و اگر توان مالی خوبی ندارید و مجبورید از تجهیزات ناقص و مستهلک استفاده نمایید قطعا این ورزش برای شما خطر ساز خواهد شد - از دیگر فاکتورهای امنیت مربی شماست وجود یک مربی باتجربه و دلسوز که همواره در کنار شما باقی بماند بزرگترین عامل در حفظ امنیت شما محسوب می گردد بشرط آنکه با بکارگیری رهنمودهای او از هر گونه تکروی در این ورزش پرهیز نمایید ضمن اینکه مبادرت به ورزشهای هوایی مستلزم دانستن پاره ای از علم ایرودینامیک و هواشناسی می باشد چرا که علوم مربوط به جو کره زمین و پیش بینی آن که مادر طبیعت نام دارد یکی از پیچیده ترین علوم زمان محسوب می گردد

آیا پرواز با پاراکلایدر ترسناک است ؟

پرواز با پاراگلایدر زیبا ترین و مهربانترین نوع پرواز شخصی را که رویای دیرینه بشر را تحقق بخشیده ایجاد نموده است خلبان به آرامی از سطح شیب دار کوه به سمت پایین می دود و با حالتی به شکل سر خوردن در آسمان از کوه جدا می شود و شما برای شروع پرواز احتیاجی به انجام سقوط آزاد و یا پرش از صخره ندارید . نشست و برخاست با پاراگلایدر به نرمی و آرامی برابر با توان بدنی ما برای دویدن است و نکته اینکه هنگام پرواز به هیچ وجه حالت ترس از افتادن به شما دست نخواهد داد و اصلا قابل مقایسه با بالارفتن از کوه و یا وحشت نگاه کردن از بالای یک ساختمان بلند نیست

چه کسانی می توانند با پاراگلایدر پرواز کنند ؟

پاراگلایدر سراسر نکته و ظرافت است پرواز با پاراگلایدر قدرت و جسارت خاصی را طلب نمی کند و به شرط آنکه شما در سلامت جسمی و روحی خوبی باشید می توانید از سن 10 سالگی تا بالای 80 سالگی پرواز کنید

آنچه شما را در این وسیله قادر به پرواز می سازد تنها بال پاراگلایدر نیست بلکه مجموعه ای از بال , هارنس چتر, کمکی , کلاه ایمنی و رادیو می باشد .

Kosar
20-04-2010, 03:59 PM
1.چتربازي اتوماتيک:
در اين نوع چتربازي نفر چترباز دخالتي در باز شدن چتر ندارد و چتر او بوسيله بندي که به بند پيوند معروف است به بدنه بالگرد يا هواپيما و يا هر وسيله پرنده ديگر وصل مي شود و چترباز انجام پرش مي کند و اين بند باعث بازشدن چتر مي شود. ولي در صورتي که چتر دچار انحراف شد و باز نشد چتر کمکي که در جلوي نفر چترباز است از نوع غير اتوماتيک است و با دستگيره اي که در روي ان تعبيه شده نفر چترباز مي تواند چتر کمکي را بنا به اختيار خود باز کند .از انواع چترهاي اتوماتيک مي توان به چترهاي تي 10 بي -ام سي وان - چترهاي ققنوس (تي 10 بي - ام سي وان) تخمي ساخت شيراز اشاره کرد.

2.چتربازي غير اتوماتيک(سقوط آزاد):
اين نوع چتربازي کاملا عکس اتوماتيک است يعني نفر چترباز چتر را مي پوشد و از ارتفاع مشخص مي پرد و در ارتفاع مورد دلخواه خود چتر را بوسيله پاراشوت باز مي کند .مثال خوب براي اين نوع چتربازي پرش استاد بهزاد پاينده از برج ميلاد مي باشد.از انواع چترهاي سقوط آزاد هم مي توان به جالبرت - فالکون - مچ - پرستو و ... اشاره کرد.

3.پاراگلايدر:
در اين نوع چتربازي نفر يک چتر مخصوص دارد که به ان بال مي گويند .نفر پس از استقرار در ارتفاع بال خود را مي پوشد و طبق روشي که اموخته از زمين کنده مي شود و مي تواند بمدت نسبتا زيادي در آسمان به گشت و گذار بپردازد و بقول بچه ها گفتني حالشو ببرد.

4.پاراموتور :
اين نوع چتربازي دقيقا عين پاراگلايدر مي باشد بجز اينکه در اين نوع چتربازي يک موتور در پشت صندلي نفر قرار گرفته که نقطه ضعف بال (يعني از زمين برخواستن بال که متکي به ارتفاع بوده است) را از بين برده و نفر با پاراموتور مي تواند از هر زميني براحتي نشست و برخاست کند.

Mehdi
20-04-2010, 04:02 PM
شروع خوبی بود کوثر خانم :ymapplause:

Kosar
20-04-2010, 04:33 PM
سلام
خيلى ممنون از اينكه پيشنهاد و جرقه كار رو شما ايجاد كرديد.
جسارتا بنده از قبل يك سرى مطالب رو داشتم و برخى رو هم جمع‌آورى كردم تا چنين مبحثى رو (البته نه در قالب آموزش) اينجا راه بندازيم. متاسفانه فرصتى دست نداد، چون اگر شروع ميشد بايد ادامه پيدا ميكرد و مجالى براى اين كار نبود.
اميدوارم با جديت شما در اين بخش شاهد رونق گرفتن اين ورزش مفرح و فوق‌العاده در بين دوستان باشيم.
اگر نياز به هر كمكى بود بفرماييد بنده آمادم.
همين فردا صبح هم بريم بپريم ;) :ymhug:

سلام برای پریدن هروقت خواستید من در خدمتم ، فقط باید از قبل مربی و هواشناسی را چک کنیم.
خوش حال میشم توی گذاشتن اطلاعات در مورد پرواز اینجا کمکم کنید.

Kosar
20-04-2010, 04:36 PM
:ympray:

:ar! چقدر می دید که براتون نقدش کنم :D

Kosar
20-04-2010, 04:48 PM
ممنون از نظراتتون
اگه موضوع خاصی دوست دارید در مورد پاراگلایدر ،حتماً بگید.

من فقط یه سوال بپرسم؟ شماها چه جوری می تونید این عکس ها رو ببینید و افسوس نخورید که تا حالا نپریدید؟ :D :ymsmug:

Kosar
20-04-2010, 10:41 PM
عکس های خودم:

Kosar
21-04-2010, 10:27 AM
عکس مربی پروازم که از بهترین هاست.
هم خودش و هم خانوادش همه پرنده های حرفه ای هستند.
آقای دهقانپور همراه خانمشون خانم فراهانی ، که من خیلی خیلی دوسشون دارم.

Mehdi
21-04-2010, 11:29 AM
کوثر خانم
جایی سراغ نداری سقوط آزاد آموزش بدن؟ :ymblushing:

Kosar
21-04-2010, 12:34 PM
1- جسارت

• همان عامل رواني است كه خلبان آموزشي بايد آن را داشته و در خود به وجود آورد.

• داشتن جسارت امري است ذاتي و اكتسابي ؛ اكتسابي به اين منظور كه به مرور زمان با افزايش آگاهي و شناخت و كسب تواناييهاي لازم جسارت فرد در انجام امور محوله افزايش خواهد يافت.

• بايد توجه داشت به رغم تصور عوام بر مترادف بودن معناي تهور و شجاعت ، "شجاعت غير از تهور است" . همچنين آنچه ما نيازمند آن هستيم تا يك پرواز سالم داشته باشيم شجاعت است و نه تهور . بنابراين ، هر لحظه كه احساس نموديد آمادگي پرواز نداريد ، يا شرايط پروازي مناسب نيست از اقدام به پرواز اجتناب نموده و آن را به وقت مناسبتر موكول نماييد و اين عين شجاعت و برائت شما از تهور است.

2-توانايي و مهارت هاي فردي

• داشتن سـن منـاسب ، جسـم سـالـم و بـي نقص ، وضعيت جسمـاني، فيـزيـك مناسب بـدنـي و مهـارتهـاي فـردي كه انسـانهـا در طـول زنـدگـي گـذشته خـود كسب نمـوده انـد ( رانندگي موتور سيكلت ، خودرو و . . . ).

4 -معلومات علمي

• بايد توجه داشت كه پرواز شما داراي يك خصوصيت ويژه است و آن اينكه انفرادي صورت ميگيرد. پس ، در حوادث و اتفاقات ، آنچه به شما كمك ميكند كه تصميم درست اتخاذ نماييد، معلومات علمي است و معلم خلبان با فقدان معلومات علمي شما ، اساساً نميتواند به شما كمك چنداني نمايد.

تسلط به هواشناسی، کمک های اولیه ، جهت یابی ، ......

Kosar
21-04-2010, 12:45 PM
کوثر خانم
جایی سراغ نداری سقوط آزاد آموزش بدن؟ :ymblushing:

تقریباً اکثر کسانی که پاراگلایدر کار می کنند سقوط آزاد هم کار می کنن.مراکزی که آموزش بدن زیاده، اما شما باید اول پاراگلایدر رو یاد بگیرید بعد برید سراغ سقوط آزاد، همان طور که هیجان سقوط آزاد 10 برابر پاراگلایدر هستش خطراتش O:-) هم 10 برابره پس خیلی بهتره توی پاراگلایدر مهارت کافی رو بدست بیارید بعدش سقوط آزاد.
به دلیل مسائل سیاسی اخیرا سقوط آزاد خیلی محدود شد چون احتیاج به هلی کوپتر یا هواپیمای سبک داره که از نظر نظامی مشکلاتش زیاده.به خاطر همین خیلی هزینه اش رفته بالا، امیدوارم در آینده این مشکل حل شه و همه با هم بریم برای یادگیری سقوط آزاد :ympray:
اگر خواستید مربی هر نوع پرواز که خواستید براتون معرفی می کنم: سقوط آزاد، پاراگلایدر، پاراموتور،......

Kosar
21-04-2010, 02:14 PM
بیگینر یا مقدماتی
در این دوره هنرجو پرواز را می آموزد. خود می تواند تيكاف، پرواز و فرود را انجام دهد. البته این کار با حضور مربی و کمک مربی انجام پذیر است . پس از آن آزمون تئوری گرفته می شود . کلاس های عملی از آشنایی با چتر ووسائل پروازی شروع شده، سپس کار کردن با چتر در زمین صاف و بعد در شیب آموزشی و در آخر در ارتفاع بلند می باشد.
دوره مستقل
دوره نوایس یا دوره مستقل که در گذشته به آن دوره مبتدی نیز گفته می شد، دومین دوره آموزشی خلبانی پا راگلایدراست. پس از پایان این دوره خلبان می تواند به تنهایی و بدون حضور مربی یا کمک مربی پرواز کند.طبیعی است که به همین علت دوره نوایس مرحله بسیار مهمی از سابقه پروازی یک خلبان به شمار می آید. به این دوره قبلا مبتدی گفته می شد به این علت که خلبان اجازه پرواز در هوای تور بلانسی یا ترمیک را ندارد ولی از آنجا که مشخصه این دوره واقعا پرواز مستقلی است که خلبان می تواند بدون حضور مربی انجام دهد، نام آن به دوره مستقل تغییر یافت. برای دریافت این گواهینامه، خلبان باید بتواند ، ریورز وفوروارد ، تيكاف کند، حداقل 30پرواز مسلط داشته باشد، در آزمون تئوری قبول شده باشد وتحقیق خود را ارائه داده باشد. بسیاری از خلبانان پس از این دوره نیازی دیگر برای ادامه دوره های دیگر پاراگلایدررا نمی بینند چرا که آنچه از پاراگلایدر تصور می کردند تا پایان این دوره به آن دست پیدا می کنند.
متوسطه
دوره متوسطه، سومین گواهینامه ای است که خلبان پاراگلایدر می تواند آن را دریافت کند. در این دوره خلبان توانایی ارتفاع گرفتن را پیدا می کند. خلبان باید بتواند تا بالاترین نقطه یک ترمال بالا برود. مانورهای کم کردن ارتفاع را انجام دهد و برای دریافت گواهینامه آن علاوه بر آن درآزمون تئوری قبول شده و تحقیق خود را ارائه دهد.پس از پایان این دوره خلبان نیزمی تواند جهت تمایل فعا لیت خود را به عنوان کمک مربی آغاز کند.
پیشرفته
دوره پیشرفته دوره ای است تخصصی برای خلبان مسابقه ای . در این دوره خلبان یاد می گیرد چگونه از پاراکلایدر خود برای پیمودن مسافت های طولانی تر استفاده کند. خلبان پیشرفته کسی است که توانایی پیمودن حداقل 30کیلومتر را داشته باشد.همچنین باید در آزمون تئوری قبول شده و تحقیق خود را ارائه دهد.
دو نفره یا تاندم
در این دوره خلبان می تواند مسافر نیز با خود حمل کند،داشتن گواهینامه متوسطه ضرورتیست برای شروع دوره پرواز دو نفره. خلبان در ابتدا فقط مجاز به حمل کردن مسافری است که خلبان باشد وبعد از یکسال او می تواند مسافر غیر خلبان نیز حمل کند
.

araz
21-04-2010, 06:49 PM
1

• داشتن سـن منـاسب ، جسـم سـالـم و بـي نقص ، وضعيت جسمـاني، فيـزيـك مناسب بـدنـي و مهـارتهـاي فـردي كه انسـانهـا در طـول زنـدگـي گـذشته خـود كسب نمـوده انـد ( رانندگي موتور سيكلت ، خودرو و . . . ).

خدا رو شکر این تجربه موتور سواری در حد تیم ملی بالاخره یه جا به درد خورد :D :-bd

Kosar
22-04-2010, 09:27 AM
1

خدا رو شکر این تجربه موتور سواری در حد تیم ملی بالاخره یه جا به درد خورد :D :-bd

سلام شما موتورسوارید؟چه نوع موتوری؟ :-bd
دلیل اصلی من برای شروع پرواز کردن موتورسواری بود،در واقع رفته بودم سایت موتورسواری رو ببینم که اونجا پرنده ها رو دیدم.
من دیوونه موتورسواری هستم، میشه در مورد یادگیری اش یک کم اطلاعات بدید.ممنون

Meghdad
22-04-2010, 11:59 AM
دوستان عزيز لطفا توجه داشته باشيد كه مبحث از موضوع اصلى خودش خارج نشه.
اگر لازم بود در اين مورد در مبحث جداگانه‌ايى صحبت ميكنيم.

متشكرم

araz
23-04-2010, 09:00 PM

متشكرم

چشم اقا مقداد.
شما امر کن سبز پوش گرامی(با اجازه مجید جان،چون این لقب مخصوص مجیده) ;)

pesare1404
23-04-2010, 09:12 PM
من هم خیلی علاقه دارم به سقوط ازاد و پاراگلایدر راستی نگفتی هزینه ی یک دوره اموزشیش چقدره و همچنین ایا محدودیت سنی داره؟

Kosar
24-04-2010, 09:47 AM

متشكرم

^#(^ من هم منظورم این نبود که اینجا راجع به بهش بحث بشه ، شاید بهتره اینو بگم که : میشه در مورد یادگیری اش در یک انجمن مرتبط ،یک کم اطلاعات بدید. ;)

Kosar
24-04-2010, 10:20 AM
من هم خیلی علاقه دارم به سقوط ازاد و پاراگلایدر راستی نگفتی هزینه ی یک دوره اموزشیش چقدره و همچنین ایا محدودیت سنی داره؟

سلام
محدودیت سنی نداره.از بچه های 8 ساله تا آقایون و خانم های 80 ساله.

هزینه اش هم تقریباً 400 هزارتومان برای 12 جلسه که معمولاً از جلسه 5-6 به بعد دیگه میشه تک نفره و در ارتفاع پرواز کرد.توی دوره آموزشی وسایل و تجهیزات بهتون میدن اما بعد از اون باید وسایل رو بخرید که محدوده قیمتش که بسته به این که چه مارکی باشه نو یا دست دوم باشه و ...... بین 4 تا 5 میلیون تومان هستش.
البته شما میانگین هزینه رو بذارید روی چهارو نیم میلیون که با این تجهیزات میشه تا 2 تا 3 سال کار کرد.البته این بستگی به خود پرنده دارد.
شاید هزینه اش $-) زیاد باشه اما ارزشش رو داره میشه از خرج های متداول زندگی زد واین هزینه رو داد.
البته اینو واسه اونایی می گم که مثل من 7و8و9 شون گره خورده:این هزینه بابت یه لحظه آرامشه ، برای اینکه یه لحظه احساس کنی اون بالایی :ymdaydream: ،یه لحظه احساس کنی یه پرنده ای.اون بالا فکر میکنی اگه دستت رو دراز کنی دستت به خدا میرسه. .احساس محشریه که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.
خود من به سختی پولش رو جور کردم اما ارزشش رو داشت . :))

MEISAMHAMIN
24-04-2010, 10:56 AM
اين عكس شما هم به خوبي نشان ميده كه ارزشش رو داشته يه بچه با مشتاي گره كرده بعد از دستيابي به موفقيتي بس عظيم
اما من واقعا وقتي اون پرنده ها رو ديدم لذت بردم فكر كنم اگه خودم جاي اونا باشم از فرط هيجان سكته كنم واقعا ورزش نشاط آور و خيال انگيزي هست
حتي اگه شده يه بار اما حتما تستش مي كنم

pesare1404
24-04-2010, 11:07 AM
شرمنده این سوال رو میپرسم مشکل از کم بودن اشنایی منه
لطف میکنید اسم های این تجهیزات رو بگین
1- یکسری ادم با چتر از هواپیما میپرند
2-یکسری دیگه با چتر از زمین بلند میشن
3-یکسری با چتر از زمین بلند میشن و یک موتور مثل فن پشت سرشونه
4-یکسری توی یک هلی نمیدونم چی چی میشینن یک چیزی مثل هلی کوپتر اما خیلی بی درو پیکر تر :D من اینو از سقوط ازاد هم بیشتر دوست دارم
5-یکسری ادم با بالهایی مثل مثلث پرواز میکنن از روی زمین هم بلند میشن
6- یکسری ادم ها با همون بالهای مثلثی اما با استفاده از موتور و یک اتاقکی که زیرشونه و توش میشینن

Kosar
24-04-2010, 04:05 PM
اين عكس شما هم به خوبي نشان ميده كه ارزشش رو داشته يه بچه با مشتاي گره كرده بعد از دستيابي به موفقيتي بس عظيم
اما من واقعا وقتي اون پرنده ها رو ديدم لذت بردم فكر كنم اگه خودم جاي اونا باشم از فرط هيجان سكته كنم واقعا ورزش نشاط آور و خيال انگيزي هست
حتي اگه شده يه بار اما حتما تستش مي كنم

سلام
حتی یک تجربه اش هم محشره بهتون قول میدم.
من بارها به بچه ها گفتم که یه برنامه رو تنظیم کنن که بریم برای پرواز ،فقط از قبل باید هماهنگ بشه.

Meghdad
24-04-2010, 04:18 PM
تو برنامه روز جمعه در كوهپيمايى كوهسار، يك سرى از دوستان با مشاهده پرنده‌ها و... مشتاقانه پيگير ماجرا شدن و لينك‌هايى هم دريافت كردند.
البته اميدوارم همه دوستان علاقه‌مند در اين زمينه خيلى حساب شده تر عمل كنند و به توصيه‌هاى افراد با تجربه و ساير دوستان توجه كافى داشته باشند.

Kosar
24-04-2010, 05:39 PM
شرمنده این سوال رو میپرسم مشکل از کم بودن اشنایی منه
لطف میکنید اسم های این تجهیزات رو بگین
1- یکسری ادم با چتر از هواپیما میپرند
2-یکسری دیگه با چتر از زمین بلند میشن
3-یکسری با چتر از زمین بلند میشن و یک موتور مثل فن پشت سرشونه
4-یکسری توی یک هلی نمیدونم چی چی میشینن یک چیزی مثل هلی کوپتر اما خیلی بی درو پیکر تر :D من اینو از سقوط ازاد هم بیشتر دوست دارم
5-یکسری ادم با بالهایی مثل مثلث پرواز میکنن از روی زمین هم بلند میشن
6- یکسری ادم ها با همون بالهای مثلثی اما با استفاده از موتور و یک اتاقکی که زیرشونه و توش میشینن

سلام
این سوالاتی که پرسیدید هر کدوم توضیحش خیلی طولانیه :-o البته من کلی مطلب آماده کردم که بذارم ولی از نظر وقت خیلی مشکل دارم و صد البته که ادبیاتم فوق العاده ضعیفه #-o برای نوشتن یک متن باید کلی زمان بذارم.
:(( خلاصه براتون میگم:
1-سقوط آزاد یا skydiving یا چتربازي غير اتوماتيک:
یک نفر چتر را مي پوشد و از ارتفاع مشخص مي پرد و در ارتفاع مورد دلخواه خود چتر را بوسيله پاراشوت باز مي کند .مثال براي اين نوع پرش استاد بهزاد پاينده از برج ميلاد است.که البته برنامه آینده من برای یادگیری هستش.

2-پاراگلايدر:
در اين چتربازي هرنفر يک چتر مخصوص دارد که به ان بال مي گويند .نفر پس از استقرار در ارتفاع بال خود را مي پوشد و طبق روشي که اموخته از زمين کنده مي شود و بمدت نسبتا زيادي در آسمان به گشت و گذارو صفا سیتی می پردازه.

3-پاراموتور :
اين نوع چتربازي دقيقا عين پاراگلايدر مي باشد بجز اينکه در اين نوع چتربازي يک موتور در پشت صندلي نفر قرار گرفته که نقطه ضعف بال (يعني از زمين برخواستن بال که متکي به ارتفاع بوده است) را از بين برده و نفر با پاراموتور مي تواند از هر زميني براحتي نشست و برخاست کند.

4-همون سقوط آزاده فقط قیافه گلایدرش فرق کرده این هم به دلیل کمبود هلی کوپتر در ایران و مسایل نظامی اش هست.

5- این بالهای مثلثی کایت هستش که در داخل ایران هم باهاش می پرند،تفاوتی با پاراگلایدر از نظر مهارت ندارد ولی تجهیزاتش گرونتره.
وقدمتش داخل ایران از پاراگلایدر و پاراموتور کمتره.

من اگه توی دانشگاه هم اینجوری سوال استادامو جواب می دادم تا الان دکتر می شدم .

Kosar
24-04-2010, 05:54 PM
تو برنامه روز جمعه در كوهپيمايى كوهسار، يك سرى از دوستان با مشاهده پرنده‌ها و... مشتاقانه پيگير ماجرا شدن و لينك‌هايى هم دريافت كردند.
البته اميدوارم همه دوستان علاقه‌مند در اين زمينه خيلى حساب شده تر عمل كنند و به توصيه‌هاى افراد با تجربه و ساير دوستان توجه كافى داشته باشند.

من طرفدار اینم که: هر نوع دیوونگی هم باید اصولی باشه وگرنه دیوونگی نیست خودکشی هستش.هرکاری رو از روی اصولش انجام بدهید هم لذتش بیشتر هستش و هم بیشتر می تونید زنده بمونید.اینو گفتم بابت اینکه توی سایت های پرواز انواع و اقسام مربی هست با انواع مختلف هزینه ها.پس هرکی می خواهد بیاید سراغ این ورزش حواسش رو جمع کنه خوب باید در مورد مربی تحقیق کرد چون 50% زنده موندن توی پروازهاتون بسته به نوع آموزشی هست که مربی میده.پس خواهشاًخواهشاً به هر مربی توی پرواز اعتماد نکنید چون مسئله جون وسلامتی تون هست.

pesare1404
24-04-2010, 06:30 PM
ممنون از وقت و حوصله ای که خرج کردی منتظر مقاله هاتون میمونم

Kosar
24-04-2010, 11:06 PM
ممنون از وقت و حوصله ای که خرج کردی منتظر مقاله هاتون میمونم

خواهش میکنم
منتظر مطالب بعدی هم باشیییییییید

Kosar
25-04-2010, 12:42 PM
لوازم و شرایط مورد نیاز جهت یک پرواز عادی :

۱- بال (Canopy) جهت استفاده در شرایط وزنی - آمادگی حرفه ای خلبان و آب و هوای منطقه

۲- صندلی یا سیت (harness) جهت تنظیم و استفاده توسط خلبان

۳- کلاه ایمنی پرواز (کلاه چانه دار)

۴- نصب چتر کمکی (نصب چتر کمکی در مسابقات و ارتفاعات بلند اجباری است)

۵- پوتین جهت مراقبت از مچ پا هنگام فرود

۶- لباس یکسره پرواز جهت مراقب از خلبان هنگام فرود غیر عادی و در شرایط هوای سرد از سرما.

۷- بیسیم یا دستگاه فرستنده جهت مکالمه با معلم خلبان و ایجاد امنیت خاطر خلبان و راهنمایی در شرایط غیر عادی و فرود اضطراری

Kosar
25-04-2010, 05:32 PM
خطرات پاراگلایدر
آیا این ورزش ایمنی كافی دارد؟

مطمئن­ترین و امن­ترین روش در هر ورزشی این است كه آنرا از طریق تلویزیون تماشا كنید! :)) 8-}
شما مطمئناً در میان دوستانتان و حتی در میان بازیكنان حرفه­ای رشته­های ورزشی گوناگون دیده­اید كه آنها در اثر ورزش صدمه دیده و روانه بیمارستان شده­اند. حتی ممكن است این امر برای خود شما هم پیش آمده باشد. آنچه مسلم است این است كه اغلب این حوادث در اثر بی­احتیاطی و یا خطاها بوجود می­آید.در خصوص پاراگلایدر باید گفت این ورزش خطرناكتر از ورزشهائی همچون كوهنوردی، غارنوردی، اسكی و موتورسواری نیست. چه بسا كه دارای خطرات كمتری هم باشد. اما به این نكته باید توجه نمود كه عدم رعایت قوانین و مقرارت در ورزشهای هوائی دارای اهمیت حیاتی است. استفاده از وسایل مطمئن و مناسب، بازرسی دوره­ای وسایل، آگاهی كافی از هواشناسی و پرهیز از پرواز در هوای نامناسب، داشتن پشتیبانی زمینی، پرهیز از اقدام به پرواز به صورت انفرادی و شركت در برنامه­های تیمی و گروهی و رعایت دیگر مسائل و مقرارت پروازی، پاراگلایدر را به وسیله­ای بسیار لذت­بخش و ایمن برای پرواز تبدیل می­سازد.

pesare1404
25-04-2010, 06:46 PM
مطمئن­ترین و امن­ترین روش در هر ورزشی این است كه آنرا از طریق تلویزیون تماشا كنید! :)) 8-}

من با همین روش امن با پاراگلایدر اشنا شدم .

Kosar
26-04-2010, 10:37 AM
دختری که داخل هواپيما ايستاده ، جسيکا 25 ساله است که بدون دست متولد گرديده. وی به تازگی موفق به گذراندن دوره خلبانی ورزشی شده و اولين کسي است که برای پرواز فقط از پاهايش استفاده مي کند.

وی که بدون دست به دنيا آمد تصميم گرفت هرگز به کلمه "نمی توانم" فکر نکند، تا آنجايي که توانست اکنون علاوه بر انجام همه کارهايي که ديگران با داشتن دو دست قادر به انجام آن هستند حتی موفق به اخذ گواهينامه خلبانی شود. @-) :-bd :-bd :ymapplause: :ymapplause:

pesare1404
26-04-2010, 11:52 AM
دختری که داخل هواپيما ايستاده ، جسيکا 25 ساله است که بدون دست متولد گرديده. وی به تازگی موفق به گذراندن دوره خلبانی ورزشی شده و اولين کسي است که برای پرواز فقط از پاهايش استفاده مي کند.

وی که بدون دست به دنيا آمد تصميم گرفت هرگز به کلمه "نمی توانم" فکر نکند، تا آنجايي که توانست اکنون علاوه بر انجام همه کارهايي که ديگران با داشتن دو دست قادر به انجام آن هستند حتی موفق به اخذ گواهينامه خلبانی شود. @-) :-bd :-bd :ymapplause: :ymapplause:
این یعنی ما میتوانیم چون او که نداشت توانست.
عجب دختر با انگیزه موفق متفکر و با ارده ایه من اعتماد به نفسشو و ایمان به ما میتوانیم شو تحسین میکنم ولی عجب پولداری بوده :ymcowboy: من اگه 1 میلیون تومنی که این خانومه خرج کرده رو داشتم ( هزینش همین هولو هوشاست) یک لندروور میخریدم :D چون محدودیت این خانومه رو نداشتم

araz
26-04-2010, 12:17 PM

خدایی دمش گرم،خیلی کارش درسته :ymapplause:
یارو با کلی دست و پا یه دوچرخه رو نمیتونه برونه :D
اینجاس که باید گفت ما میتوانیم(البته اگه بخواهیم L-) )

Kosar
26-04-2010, 12:37 PM
در اینجا مطلبی نوشتم که به صورت مختصر و ساده در مورد نقش بال هواپیما و دیگر وسایل پروازی توضیح داده .

براي آنكه جسمي بتواند به هوا بلند شود، بايد نيروي برابر يا بزرگتر از وزن آن در جهت مخالف به آن وارد شود كه به اين نيرو، نيروي برا گفته مي شود. براي بلند شدن هواپيما نيز بايستي عاملي چنين نيرويي را به وجود آورد. عاملي كه به وسيله آن هواپيما مي تواند در هوا معلق بماند، بال هواپيما است. طرز كار بال متكي به نيرو هايي است كه در اثر جابجايي هوا حول آن توليد مي شود.
برنولي دانشمند سوئيسي در جريان تحقيقاتي كه هيچگونه ارتباطي به پرواز اجسام نداشت، قانوني را كشف نمود كه بعد ها به عنوان قانون پرواز مطرح گرديد.

به ساده ترين زبان قانون برنولي به صورت زير مي باشد .

مقدار ثابت = فشار ديناميكي + فشار استاتيكي

فشار استاتيكي و ديناميكي هوا :

فشار استاتيكي فشاري است كه از سوي توده هواي ساكن به جسم اعمال مي شود . اما اگر هوا در جريان باشد علاوه بر فشار استاتيك ، داراي فشار ديناميكي نيز خواهد بود كه به سرعت جريان هوا بستگي دارد . قانون برنولي بيان مي دارد كه همواره جمع اين دو فشار در هر نقطه مقدار ثابتي است ، يعني اگر سرعت جريان هوا بيشتر شود ، فشار ديناميكي هوا افزايش خواهد يافت . بنابراين در آن نقطه از فشار هواي استاتيك كاسته مي شود . بعد ها از اين قانون براي طراحي شكل مقاطع بال استفاده گرديد .
مقطع بال به گونه اي طراحي شده كه باعث افزايش فشار استاتيك در سطح زيرين و كاهش اين فشار در سطح رويي بال مي شود و اين اختلاف فشار ، نيروي برا ( بالا بر ) را به وجود مي آورد .
براي درك بهتر اين قانون مي توان دست به آزمايش ساده اي بزنيد :

مطابق شكل زير يك ورق كاغذ را در دست بگيريد و به گونه اي به آن بدميد كه جريان هوا از بالاي ورق كاغذ عبور كند . چه اتفاقي مي افتد ؟ آيا مي توانيد دليل آنرا توضيح دهيد ؟

حال این حرکت را روی بال فرض کنید.
مقطع بال ( ايرفويل ) به گونه اي ساخته مي شود كه طول سطح بالايي آن از سطح پاييني آن بيشتر است . يعني اگر فرضكنيم در جريان هوا ، اگر دو ملكول هوا همزمان به لبه جلويي ايرفويل ( لبه حمله ) برخورد كند و يكي به سمت بالا و ديگري به سمت پايين منحرف شود . بنابراين مولكول بالايي بايد مسافت بيشتري را نسبت به مولكول پاييني طي كند تا به لبه انتهايي ( لبه فرار ) برسد .
از آنجايي كه لازم است پيوستگي جريان هوا حفظ شود مولكول بالايي بايد سرعت بيشتري داشته باشد تا همزمان با مولكول پاييني به لبه فرار برسد . به اين ترتيب سرعت جريان هوا روي سطح بالايي مقطع بال بيشتر از سطح زيرين آن خواهد بود . براساس قانون برنولي ، فشار ديناميكي روي سطح بالايي بيشتر و روي سطح پاييني كمتر است و بلعكس فشار استاتيكي روي سطح بالايي كاهش يافته و بيشتر بودن فشار استاتيكي زير مقطع بال باعث ايجاد نيرويي رو به بالا مي شود كه به آن برا مي گوييم .

فشار استاتيكي كمتر = سرعت بيشتر هوا

Kosar
26-04-2010, 12:45 PM

این یعنی ما میتوانیم چون او که نداشت توانست.
عجب دختر با انگیزه موفق متفکر و با ارده ایه من اعتماد به نفسشو و ایمان به ما میتوانیم شو تحسین میکنم ولی عجب پولداری بوده :ymcowboy: من اگه 1 میلیون تومنی که این خانومه خرج کرده رو داشتم ( هزینش همین هولو هوشاست) یک لندروور میخریدم :D چون محدودیت این خانومه رو نداشتم

ای بابا پسر خوب 1 میلیون تومن چی؟ گواهینامه خلبانی این هواپیماها حداقلش بالای 10 -12 میلیون تومن هستش. @-) $-)
تازه این خانم یه هواپیمای سبک شخصی هم دارد که قیمتش بالای 100 میلیون تومن خودمونه. =((
من اگه این همه پول داشتم حتماً خودکشی می کردم =))

Kosar
26-04-2010, 05:26 PM
زمان باز شدن چتر کمکی

چتر کمک یکی از لوازم خیلی مهم پرواز است که متاسفانه در ایران توسط خیلی از پرنده ها نادیده گرفته می شود.
مطلب جالبی که در مورد چترکمکی هست مسئله زمان بازشدن آن است .
مدت زمان لازم برای باز شدن یک کمکی بستگی به نوع آن و روش جمع شدن (پک شدن) و همچنین شکل طراحی آن متفاوت است.
ولی معمولا اغلب کمکی ها با کم کردن حداقل ارتفاع 50 متر :-ss باز می شوند.
انواع کمکی:
1- کمکی گرد که مانند چترهای ارتش است.
2- کمکی گرد 2لایه (2 پوست) که همانند چتر فوق گرد است ولی از 2 لایه روی هم با فاصله حدود 2 سانت تشکیل شده
3- کمکی های مثلثی شکل که هنگام باز شد در آسمان مانند یک کایت مثلثی شکل می باشند
4- کمکی های مستطیل که بسیار شبیه چتر سقوط آزاد است و دارای برک (Bereak) نیز می باشد.بااینکه هدایت این چتر راحت تراست از این نوع کمکی کمتر استفاده می شود.همچنین از همه گران تر است.

کمکی کشیدن همواره بهترین عکس العمل در هنگام بروز وضعیتهای نا متقارن و مواقعی است که دیگر توان به پرواز بازگشتن بال نیست.

همیشه در زندگی از کشیدن کمکی نترسید. :ymhug:

Kosar
28-04-2010, 12:34 PM
مهمترین وسیله پرواز بال است که انتخاب درست مدل و وزن و کلاس آن اهمیت زیادی دارد.مهمترين مسأله در انتخاب بال هماهنگي و راحتي خلبان با بال مي‌باشد

اندازه مناسب بال
بالها اندازه‌هاي مختلفي دارند و اين اندازه‌ها با وزن خلبان در ارتباط مستقيم است.‏
براي انتخاب بال متناسب با وزن ، بايد به وزن خود 20 كيلوگرم اضافه كنيم بدين ترتيب به سادگي وزن بال را بدست مي‌آوريم و اندازه مناسب را انتخاب مي‌كنيم.‏
به عبارت ديگر:‏
وزن بال مناسب=20كيلوگرم +وزن پرنده

بااينكه كارخانه‌هاي توليد بال متناسب با خلبانان مختلف، كلاسهاي مختلف بال طراحي مي‌كنند، در نهايت اين خلبان است كه تشخيص مي‌دهد كدام بال مناسب اوست.‏
دو سازمان معتبر به نامهايDHV و acpule وجود دارند كه با انجام تست‌هايي روي بال‌ها، با توجه به عكس‌العمل بالها آنها را كلاس‌بندي مي‌كنند .‏
اين كلاس‌بندي به خلبانان جهت انتخاب بال مناسب كمك مي‌نمايد ولي با اين وجود تشخيص خود خلبان و هماهنگي خلبان و بال مهمترند.‏
در واقع با توجه به تعداد پروازها و زمان پرواز ، کلاس هر خلبان مشخص میشود، کلاس نشان دهنده میزان حرفه ای بودن خلبان است.

[attachment=0:1d3byd37]Picture2.jpg[/attachment:1d3byd37]
ساعتهاي پروازي ذكر شده در جدول به معناي پرواز در اكثر شرايط آب و هوايي است.
به طور ساده تعداد وساعت های پرواز نشان دهنده میزان مهارت خلبان( تجربه پروازی خلبان) است و طبق جدول بر اساس تجربه پروازی کلاس بال مشخص می شود.

Kosar
29-04-2010, 09:57 AM
چه کسانی می توانند اقدام به فراگیری فن پرواز با پاراگلایدر نمایند؟آیا محدودیت وزنی وجود دارد؟آیا این ورزش مخصوص جوانان با قدرت بدنی زیاد است؟

مطمئناً خیر. بالهای پروازی دارای محدوده وزنی متفاوت هستند و هرکس با توجه به وزن و سایز خود وسایل پروازی مناسب را تهیه خواهد نمود.استفاده از وسایل پروازی مناسب دارای اهمیت حیاتی برای خلبان است.آنچه مهم است دارا بودن آمادگی جسمانی می باشد.اگرشما می توانید ورزش دیگری که به تحرک بدنی نیاز دارد انجام دهید مطمئناً می توانید پرواز هم بکنید. داشتن سلامت جسمی و روحی نیز از شرایط اولیه پرواز است.

گفته می شود به دلیل خشن بودن ابن ورزش ،آقایان پرنده های بهتری هستند.اما فقط یک بار به سایت جنت آبادتهران یه سر بزنید تا ببینید تعداد خانم های پرنده که به صورت حرفه ای پرواز می کنند چقدر زیاد است.

خانم هابرای یادگیری این ورزش باید فقط شهامت خود را زیاد کنند تا پا به پای آقایان بتوانند پرواز کنند :ymapplause: :-bd

Kosar
04-05-2010, 11:36 AM
محدوديتها و معايب پاراگلايدر =((

• در شرايط جوي نامساعد ، غير قابل بكارگيري است.

• نسبت به ساير وسايل پروازي ، سرعت بسيار كمي دارد.

• قابليت حمل بار زيادي ندارد.

• نيازمند ارتفاع و محل مناسب جهت Take Off و Landing مي باشد.

• به منظور فرود ايمن ، نيازمند خدمات كنترل ايمني زميني است.

• چون از بال ثابت برخوردار نيست ، از ايمني پرواز پايين تري نيز برخوردار است.

• اين وسيله در تماس با برخي مواد شيميايي ، اصطكاك هاي مكانيكي و شعله يا حرارت زياد آسيب پذير است.

Kosar
04-05-2010, 11:40 AM
مقدورات و محسنات پاراگلايدر O:-)

• ارزانترين وسيله پروازي است.

• سبك و قابل حمل توسط نفر ميباشد.

• بسته بندي شده آن حجم قابل توجهي ندارد.

• بي صدا ( پاراگلايدر ) يا كم صدا بودن ( پاراموتور ) اين وسيله.

• راحتي و سهولت استفاده از اين وسيله.

• قابليت در سرعتهاي پايين.

• بكارگيري جهت شناسايي ، عبور از موانع و مناطق صعب العبور ، سرعت در طي نمودن مسير نسبت به افراد پياده و حتي در برخي مناطق ذوعارضه نسبت به افراد سواره ، پيك ، گشت ، عكسبرداري و فيلم برداري هوايي و . . .

• نگهداري آسان و ارزان اين وسيله در مقايسه با ساير وسايل پروازي.

اصل کاری هم اینکه همه چی رو باهاش در حد نهایی تجربه میکنی: ترس ، هیجججججاااان، آرامش، لذت ،........ :-bd

:x

Behzad
04-05-2010, 09:02 PM
پارسال نزديكای عيد 88 با پرداخت 40 هزار تومن به مربی به نام خليل پور در اصفهان به مدت حدوداً 10 دقيقه اون بالا بوديم كه من بهش گفتم چرا اينقدر كم بود زمانش، اونم گفت همينه ديگه. لذت و ترسی كه تو اين كار تجربه كردم را در غواصی حرفه ایم هم تجربه نكردم. حتی يه مدت به عشق اين كار خواستم دوره آموزشيشو بگذرونم ولی در نهايت ديدم به دردم نمی خوره. ولی حرفای كوثر خانم را كاملاً قبول دارم و اميدوارم هميشه اون بالاها لذت ببرن. در ضمن منم تازه اين تاپيك را بعد از 40 سال ديدم!
البته من اين كار را برای اين كه ببينم فيل برداری هوايی باهاش خوب در مياد انجام دادم كه بعد بر خلاف گفته ايشون متوجه شدم زياد جالب نمیشه. :p

Kosar
05-05-2010, 10:55 AM
پارسال نزديكای عيد 88 با پرداخت 40 هزار تومن به مربی به نام خليل پور در اصفهان به مدت حدوداً 10 دقيقه اون بالا بوديم كه من بهش گفتم چرا اينقدر كم بود زمانش، اونم گفت همينه ديگه. لذت و ترسی كه تو اين كار تجربه كردم را در غواصی حرفه ایم هم تجربه نكردم. حتی يه مدت به عشق اين كار خواستم دوره آموزشيشو بگذرونم ولی در نهايت ديدم به دردم نمی خوره. ولی حرفای كوثر خانم را كاملاً قبول دارم و اميدوارم هميشه اون بالاها لذت ببرن. در ضمن منم تازه اين تاپيك را بعد از 40 سال ديدم!
البته من اين كار را برای اين كه ببينم فيل برداری هوايی باهاش خوب در مياد انجام دادم كه بعد بر خلاف گفته ايشون متوجه شدم زياد جالب نمیشه. :p

سلام
اصولن فیل برداری هوایی رو من نمی دونم چطوریه،اما فیلم برداری هوایی اتفاقن با پاراموتور میشه انجامش داد چون پرنده هایی رو دیدم که این کار رو میکنن و فیلم هاشون هم خوب شده بود.یه سری از فیلم هاشون روهم گذاشتن توی یو تیوب.البته اگه فیلم برداری خوب می خواین که فقط توی پرواز دونفره یا به قول ما تندم tandem جواب میده.
در مورد تایم پرواز دونفره که معمولن همون 10 دقیقه هستش ،البته بسته به مربی که بخواهد یه چند تا حرکت باحال هم بزنه داره که این تایم یک کم بیشتر میشه اما درکل همینه.
من غواصی هم میکنم ولی همون طور که گفتید لذت پرواز یه چیز دیگگگگگگگه است.
O:-) :ymdaydream: :ymhug:
اتفاقن نمی دونم چرا معمولاً پرنده ها علاقه دارن به غواصی و غواص های خوبی هم در جمع پروازی ها هست اما غواص ها خیلی دنبال پرواز نیستن و باهاش حال نمی کنن ،این واقعاً برای من جای سواله :-?

Kosar
05-05-2010, 11:06 AM
اصطلاحات صحيح

• پاراگلايدر يك وسيله پروازي است ، هر چند ظاهر چتر گونه آن عوام را به اشتباه مياندازد ليكن اين وسيله در واقع يك بال با خصوصيات و ويژگي هاي پروازي ميباشد.

• به اين وسيله "چتر "ميگوييم.(غ)
• به اين وسيله "بال" ميگوييم.(ص)

• به فردي كه توانايي استفاده ، كنترل و هدايت پاراگلايدر را دارد "چتر باز "ميگوييم.(غ)
• به فردي كه توانايي استفاده ، كنترل و هدايت پاراگلايدر را دارد " خلبان پاراگلايدر " يا " Paragliding" ميگوييم.(ص)

• به تعليم گيرنده پرواز با پاراگلايدر "هنر آموز چتر باز" ميگوييم.(غ)
• به تعليم گيرنده پرواز با پاراگلايدر "خلبان آموزشي " ميگوييم.(ص)

• به نفرات برتر گروه خلبانان پاراگلايدر " ليدر " ميگوييم.(غ)
• به نفرات برتر گروه خلبانان پاراگلايدر " سر خلبان " ميگوييم.(ص)

• استفاده از پاراگلايدر يك اقدام "چتر بازي" است.(غ)
• استفاده از پاراگلايدر يك اقدام "پروازي" است.(ص)

• به اقدام جهت استفاده از پاراگلايدر "پرش " ميگوييم.(غ)
• به اقدام جهت استفاده از پاراگلايدر "پرواز " ميگوييم.(ص)

• به تعداد دفعات اقدام به استفاده از پاراگلايدر "چند پرش" ميگوييم.(غ)
• به تعداد دفعات اقدام به استفاده از پاراگلايدر "چند سورتي" ميگوييم.(ص)

• ملاك و معيار سنجش تجربه خلبان آموزشي "تعداد پرش" اوست.(غ)
• ملاك و معيار سنجش تجربه خلبان آموزشي "تعداد سورتي" و "طول ساعات پروازي" اوست.(ص)

Mehdi
05-05-2010, 12:23 PM
فیلم برداری به این شکل خیلی ماجرا داره. بدون ابزار کار زیادی نمیشه کرد. به خاطر شرایط کاری که دارم، با تجهیزات حرفه ای فیلم برداری تا حدی آشنا هستم. امیدوارم فرصت بشه در آینده یه بحث مجزا و تخصصی برای فیلم برداری در طبیعت ایجاد کنیم. ;)

Parvaneh
05-05-2010, 12:33 PM
به نظرم این مبحث اطلاعات کامل و جامعی رو داره برای پاراگلایدر فراهم می کنه .
کوثر جان ممنون از همکاریتون %%-

Behzad
06-05-2010, 02:35 PM
مدير جريان فيلم برداری در آنوبانينی بايد پپياده بشه وقتی شما اين كاره ايد و فرصت سفر به طبيعت را داريد واقعاً حيف. شايد بگيد اين بابام كه همه كاری ميكنه ولی من به صورت تجربی حركات و تراولينگ در تصويربرداری را آموزش ديدم چون اساساً قصد ساخت مستند يكی از اصلی ترين اهدافم بود كه حالا ديگه نيست. فيلم برداری و عكس برداری زير آب را هم با مدرك آموزش ديدم. اگر فرصتی پيش بياد خيلی مشتاقم كه با چند نفر اين كاره مستند جامعی از طبيعت 4 فصل ايران به زبان انگليسی ساخته بشه. ;;)

Mehdi
06-05-2010, 04:48 PM
مدير جريان فيلم برداری در آنوبانينی بايد پپياده بشه وقتی شما اين كاره ايد و فرصت سفر به طبيعت را داريد واقعاً حيف. شايد بگيد اين بابام كه همه كاری ميكنه ولی من به صورت تجربی حركات و تراولينگ در تصويربرداری را آموزش ديدم چون اساساً قصد ساخت مستند يكی از اصلی ترين اهدافم بود كه حالا ديگه نيست. فيلم برداری و عكس برداری زير آب را هم با مدرك آموزش ديدم. اگر فرصتی پيش بياد خيلی مشتاقم كه با چند نفر اين كاره مستند جامعی از طبيعت 4 فصل ايران به زبان انگليسی ساخته بشه. ;;)
تقریبا در تمام سفرهای درست و حسابی که می ریم، فیلم بردار، دوربین حرفه ای، سه پایه و یه سری تجهیزات قابل حمل می بریم. الانم آرشیو خوبی از بسیاری از مناطق دیدنی و طبیعی ایران با کیفیت HD جمع کردیم که برای برنامه هایی که آینده قراره اجرا کنیم حتما به دردمون می خوره.
اگر ایده خاصی داری، با جزئیات برام بفرست تا اگر مقدور بود اجراش کنیم. البته امیدوارم هزینه های کار در حد معقولی باشه وگرنه باید وارد جزئیات برگشت سرمایه و... بشیم که در خیلی از مواقع سد کار میشه.

Behzad
06-05-2010, 05:01 PM
هزينه ها كه مسلم برای يه مستند 50 دقيقه ای بايد 10-15 ميليون هزينه كرد. ولی مهم اين كه كيفيت و كاری كه انجام ميدی در حد يا اباالفضلی باشه. سيستم های پخش ايرن قابليت پخش HD را نداره. در ضمن فيلم برداری هوايی يكی از اركان اصلی كه من فهميدم فقط با هلی كوپتر ميشه پيادش كرد. هواپيما سبك، سرعت زيادی داره به علاوه قدرت مانورش كمه مثل كايت. حالا انشالا در آينده كه همو ديديم من حواسم هست كه دربارش باهاتون صحبت كنم.

Mehdi
06-05-2010, 05:08 PM
هزينه ها كه مسلم برای يه مستند 50 دقيقه ای بايد 10-15 ميليون هزينه كرد. ولی مهم اين كه كيفيت و كاری كه انجام ميدی در حد يا اباالفضلی باشه. سيستم های پخش ايرن قابليت پخش HD را نداره. در ضمن فيلم برداری هوايی يكی از اركان اصلی كه من فهميدم فقط با هلی كوپتر ميشه پيادش كرد. هواپيما سبك، سرعت زيادی داره به علاوه قدرت مانورش كمه مثل كايت. حالا انشالا در آينده كه همو ديديم من حواسم هست كه دربارش باهاتون صحبت كنم.
حتما صحبت می کنیم
داریم از موضوع تاپیک دور میشیم. کوثر خانم ببخشید که وسط آموزش های شما یه پرانتز باز کردیم.
ادامه بدید لطفا

Kosar
10-05-2010, 11:52 AM
سير آموزش پرواز
اطلاع داشتن از تمام طول سير تكاملي يك رشته ، به شما در تصميم گيري براي ورود به آموزش كمك شاياني خواهد نمود. به ذكر اين مراحل ميپردازم:

1- آموزش مقدماتي خلباني پاراگلايدر ( بدون موتور ).
2- آموزش متوسطه خلباني پاراگلايدر ( بدون موتور ).
3- آموزش مقدماتي خلباني پاراموتور ( پاراگلايدر موتور دار شده ).
4- آموزش متوسطه خلباني پاراموتور ( پاراگلايدر موتوردار شده ).

سير آموزش معرفي شده حاضر ، اقدامي براي شروع با برنامه و انضباط اينگونه از آموزشها بوده و با تحولات ناشي از زمان ، قابل تحول بوده و تعصب پذير نميباشد.

faezeh
11-05-2010, 12:26 PM
مرسی برای این اطلاعات خوب و مفید
قرار که اگه شد ما هم با بعضی دوستان بریم حداقل یه بار بپریم :D

Kosar
11-05-2010, 02:10 PM
مرسی برای این اطلاعات خوب و مفید
قرار که اگه شد ما هم با بعضی دوستان بریم حداقل یه بار بپریم :D

خواهش.
امیدوارم این حداقل یه بار پریدن تبدیل بشه به مجموعه ای از پروازهای خوب، عالیه که داری شروع میکنی مطمئنم که خوشت میاد. :ymhug: :ymapplause:
اینو بدون که شانس حداقل یه بار پریدن رو هم خیلی ها ندارن :ymdaydream:
اگر کمکی خواستی در خدمتم.
فقط سعی کن برای پرواز که میری اصلاً به خودت انرژی منفی ندی:که من میترسم من نمی تونم ،ب مربی که باهاش می پری اعتماد کامل کن.فقط لذذذذذذذذذذذذت ببر چون این لذت رو هیچ جایی نمی تونی بدست بیاری :x
:ymdaydream:

faezeh
16-05-2010, 11:55 AM
کوثر جان مرسی از راهنمایی و دلگرمی
منتظر برنامه دوستان هستم برای رفتن .حتما اون موقع یه اطلاعاتی لازم دارم ومزاحم میشم :)

Kosar
26-05-2010, 05:48 PM
آمادگي قبل از پرواز

نكاتي كه بايد ابتدا در نظر داشت :

1-قبل ازهراقدامي جهت پرواز آموزشهاي تئوري و عملي و تمرینات كافي و لازم زير نظر مربيان مجرب داشته باشيد .

2- دارا ي گواهينامه مناسب مرحله پروازی خود و بيمه نامه معتبر باشيد .

3-در سلامت كامل بوده تحت فشار عصبی نبوده و مواد مخدر،مشروبات الكلي و داروهاي آرام بخش مصرف نكرده باشيد.

4-در شرايط مناسب حال و شرائط خود پرواز كنيد.

5-كلاه ايمني و هارنس مناسب به تن كرده و حتما چتر كمكي را به همراه داشته باشيد.

6-ازمحكم بودن بند پاها ، شكم و سينه اطمينان حاصل كنيد.

7-بندهاي كارابين در جاي خود محكم شده باشند.

8-كليه بندهاي كاناپي (لاين هاLines ) آزاد باشند (گره نداشته باشند) .

9- بركها (Break's) را آزاد نماييد .

10- دقت كنيد بند بركها به رايزرها (Riser) نپيچيده باشند .

11-دقيقا در وسط بال (مقابل نشاني كه كارخانه سازنده معمولا روي بال ميگذارد) ايستاده باشيد .

12-جهت باد را كنترل نماييد بايد دقيقا روبروي باد (يعني در جهت مخالف وزش باد ) ايستاده باشيد .

13-سرعت باد را سنجيده محيط اطراف را كنترل و موانع احتمالي از قبيل بوته هاي خار و يا سنگهاي روي زمين را در نظر داشته باشيد .
(البته این کار رو مربی انجام میده)

-14دسته چتر كمكي را مشاهده و پيم هاي آنرا بررسي نماييد .

15-به نرمي با كشيدن بندها يA و درست كردن ديواره كوچكي آخرين چك را انجام داده و از نبودن هيچگونه گره و يا پيچ خوردگي در لاينها مطمئن شويد

:ymdaydream: :ymhug:

f.nabavi
31-05-2010, 11:33 AM
اگر برنامه ای برای پریدن :D داشتین، من و دوستهام احتمالا 4 یا 5 نفر میشیم. منتظر اخبار برنامه هستم.

Kosar
01-06-2010, 10:00 AM
بله برنامه داریم
میشه برای هر هفته جمعه ها هماهنگ کرد که بریم برای پرواز.چون من در طول هفته سرکارم.
فقط از یکی دو روز قبلش باهام تماس بگیرید که من سایت و جزئیات رو هماهنگ کنم.
البته در نظر داشته باشید که پرواز فوق العاده به هوا وابسته هستش و امکان داره در دقیقه 90 کنسل بشه که ممکنه تو ذوق خیلی ها بخوره اما این مسئله برای پرنده ها خیلی عادیه.
اگر خواستید برای آخر این هفته هم میشه هماهنگش کرد. :ymhug:
به امید دیدن همه دوستان در پرواز

Kosar
08-06-2010, 04:52 PM
سلام به همه دوستان
دیگه فصل پرواز داره نزدیک میشه هرکسی که آمادگیش رو داره اعلام کنه که به صورت تیم های 3 -4 نفره برای پرواز بریم.
یادتون باشه حتی تا دقیقه 99 هم امکان لغوش هست، ازنظر ایمنی صددرصد امنیت تضمین شده هستش،احتیاج به امکانات خاص یا توانایی خاصی نداره. از 8 سال تا 80 سال هم می تونن بپرن.جمعه ها که برنامه های گروه هستش اما برای روزهای هفته ساعت 5 به بعد میشه هماهنگی کرد.
منتظر اعلام آمادگی ها هستم.:ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymdaydream:

:x

Hamed Ehsani
05-07-2010, 01:42 AM
بچه ها من امروز پرییییییییییییییییییییییی یییییییدم.واااااااااااااا اااااااااااااااااااااای نمیدونین چه حالی میده. :-bd :-bd :-bd :-bd :-bd :-bd

کوثر خانوم دستت درد نکنه.خییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییی ییلی باحاااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااال بود

[attachment=1:2xp15gc6]IMG_1546 copy.jpg[/attachment:2xp15gc6]
[attachment=2:2xp15gc6]IMG_1545 copy.jpg[/attachment:2xp15gc6]
[attachment=3:2xp15gc6]IMG_1528 copy.jpg[/attachment:2xp15gc6]

یه چیزی نشون بدم به اونایی که میترسن ، برن خجالت بکشن
[attachment=0:2xp15gc6]IMG_1534.jpg[/attachment:2xp15gc6]

Mehdi
05-07-2010, 10:11 AM
تبریک میگم برادر حامد
از همه جلو افتادی ;)

Kosar
05-07-2010, 10:12 AM
بچه ها من امروز پرییییییییییییییییییییییی یییییییدم.واااااااااااااا اااااااااااااااااااااای نمیدونین چه حالی میده. :-bd :-bd :-bd :-bd :-bd :-bd

کوثر خانوم دستت درد نکنه.خییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییی ییلی باحاااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااال بود

یه چیزی نشون بدم به اونایی که میترسن ، برن خجالت بکشن
[[/]

خواهش می کنم
ییییییاااااااااااااااهههه ههههههههههوووووووووو
خیلی خوب بود جای همه خیلی خالی بود
احسان از اینکه اینقده خوشت اومد خیلی خوش حال شدم :-bd :-bd :-bd
همین جا بگم که با خیلی از دوستان تماس گرفتم که به هر دلیلی نشد باهاشون حرف بزنم و نشد که بیان ، اما امیدوارم روزهای دیگه ببینمشون :-bd @};-

Parvaneh
05-07-2010, 10:34 AM
خیییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییییلی باحاااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااال بود
O:-) :ymdaydream:
آقا حامد حالا می تونی بگی :خدا قسمت بکنه، خدا قسمت بکنه برای شما ایشالا ;)

Hamed Ehsani
08-07-2010, 02:55 AM
نمیدونم چه جوری بود.ولی فقط میتونم بگم حسش با شکار و ماهی گیری و موتور سواری و کوهنوردی و گردشگری و سوارکاری و عکاسی و...کاملا فرق میکرد

Meghdad
08-07-2010, 12:57 PM
درود بر همه دوستان پروازى و اهل اوج
كوثر خانم از لطفى كه نسبت به ما و ساير دوستان داشتيد ممنونم. اميدوارم هميشه اتفاق‌هاى خوب براى همه بطور غير منتظره پيش بياد تا لذت بيشترى از زندگى ببريم :ymhug:
همه لطف اين برنامه به اين بود كه همه چيز در مدت نيم ساعت جور شد و هيچ زمينه ذهنى براى اين كار وجود نداشت :D
فقط حيف كه همراهى دوستان رو نداشتيم تا همه با هم باشيم و لذت ببريم ~o)

حركت آكروباتيك آخر پرواز از همه هيجان انگيزتر هست (شيرجه مارپيچ :-ss )، پيشنهاد مى‌كنم دوستان فقط به انگيزه همين حركت اقدام كنند. \m/
البته قبل از هر چيز ايمنى و تيم پروازى كه براى اين كار انتخاب مى‌كنيد رو حتما با دقت بررسى كنيد.

[attachment=1:3r48gwr6]Paraglider.jpg[/attachment:3r48gwr6]
[attachment=0:3r48gwr6]IMG_1564.jpg[/attachment:3r48gwr6]

جمع دوستان و ياران پاينده باد %%-

donkishot
13-02-2011, 09:21 PM
با سلام
كوثر عزيز ايا محدوديت وزن داره؟
چون يادمه چند سال پيش براي چتر بازي خواستم اقدام كنم ولي اخر سر گفتند كه چترهاشون حد اكثر 80 كيلو را ساپورت ميكنه و من دست از پا درازتر نشستم سر جام

panda_419
15-05-2011, 09:04 AM
با سلام
كوثر عزيز ايا محدوديت وزن داره؟
چون يادمه چند سال پيش براي چتر بازي خواستم اقدام كنم ولي اخر سر گفتند كه چترهاشون حد اكثر 80 كيلو را ساپورت ميكنه و من دست از پا درازتر نشستم سر جام

با اجازه خانم کوثر که زحمت کشیدن و اطلاعات کامل در اختیار دوستان قرار دادن
اصلا چیزی به نام محدودیت در وزن وجود نداره فکر کنم یکی از بال هایی که دیدم و با هاش پریدم 270 کیلو گرم توانایی حمل مسافرش بود(خلبان+مسافر) اگه خواستید بگید اطلاعات بیشتری ارایه کنم

ولی یه نصیحت نیااااااااااید تو این ورزش اعتیااااااااااااااااااااا اد داره بیچارهههههههههههههههه میشید هاا