PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سفرهاى نوروزى دوستان (فروردين 1389)

Meghdad
27-03-2010, 03:05 PM
دوستان عزيز،
حتما يادتون هست اولين موضوع انشا بعد از تعطيلات نوروز چى بود:
تعطيلات عيد را چگونه گذرانديد؟

از اونجايى كه هر يك از دوستان در ايام نوروز احتمالا سفرى و يا گشت و گذارى در گوشه و كنار اين سرزمين انجام دادند، از تمامى دوستان و همراهان تقاضا ميكنم تا شرح مختصر يا مفصلى(!) از برنامه نوروزى خودشون براى ساير دوستان ارايه كنند تا ضمن به اشتراك گذاشتن لحظات خوش سفر با همديگه، كمى از اطلاعات گردشگرى و خاطرات سفر هم بهره‌ايى ببريم و شايد براى دفعه بعدى با همديگه راهى نقاط گردشگرى بشيم كه دوستان قبلا رفتند و لذت بردند.

اگر تمايل داشتيد لطفا در مورد مكان و زمان سفر و اينكه چه جاهايى رو بازديد كرديد و چطور بودند، كمى توضيح بدين تا بهتر از صحبت‌هاى همديگه بهره‌مند بشيم.
خلاصه اينكه تعطيلات عيد را چگونه گذرانديد؟

متشكرم

Naser83
27-03-2010, 07:45 PM
دنیا گشتن بهتر از دنیا خوردن وقتیکه ادم تاریخ گذشته رو می خونه می بینه که بیشتر آدمای بزرگ از گردشگری وکنکاش ملتشونو بزرگ کردن حالا میشه سیر وسیاحت باشه یا میتونه سیرو سلوک باشه تبریک به گروه گردشگران که عید نوروز رو فقط بجای آجیل خوری ایرانگردی رو پیشه کردند

shervan
27-03-2010, 11:54 PM
سلام به همه عزیزان بویژه مهدی، مقداد و حامد. سال نو فرخنده. خسته نباشید از سفر. جاتون سبز من و سعید و مسعود هم رفتیم جنگل نوردی در آمل. کلی یادتون کردیم به امید دیدار شروان

Meghdad
28-03-2010, 01:33 AM
سلام بر آقا شروان
سال نو مبارك :)
هميشه به سفر، همش رو تنها تنها رفتين‌ها! ;)
اميدوارم به شما خوش گذشته باشه و لذت فضاى جنگل در آب و هواى اين فصل رو برده باشيد.

به اميد ديدار

Mehdi
28-03-2010, 11:51 AM
بندر گناوه: آب و هوای خوبی داره در ایام عید، اما اگر در انتخاب روزش دقت نکنید ممکنه به شلوغی بخورید و کمی از لذت ها محروم بشید. در ایام عید جای مناسبی برای خرید نیست اما در باقی روزها جنس های خوب با قیمت های خوبی میشه پیدا کرد.

جزیره شمالی: مردمان بسیار خوبی داره. می ارزه که یک روز اونجا کمپ بزنی. اما امکانات رفاهی نداره. کمی باید مراقب وسیله هاتون باشید. چون بچه های زیادی اطرافتون جمع میشن و ممکنه از روی کنجکاوی یه چیزایی ازتون بردارن.

خارک: دریایی که بین گناوه و خارک قرار گرفته بسیار زیباست. خود جزیره دیدنی های زیادی نداره و خیلی براش وقت نذارید. به علاوه اینکه با وجود مسئولین ناخوب در این جزیره احتمال اینکه اذیت بشید وجود داره. در ایام عید بازدید از جزیره آزاده اما ممکنه مثل امثال بخشدار این جزیره به دلایل شخصی از ورود شما ممانعت به عمل بیاره.

جزیره خارگو: این جزیره در کنار جزیره خارک قرار گرفته و در حال حاضر به دلیل وجود نیروهای نظامی ورود به این جزیره ممکن نیست.

سواحل عسلویه: آب و هوا در این منطقه آلوده شده. شاید جای مناسبی برای کمپ زدن نباشه.

خلیج نایبند: سواحل این خلیج در منتهی الیه جنوب و جنوب شرقی مکانی بسیار عالی برای استراحت به حساب میاد. دریایی بسیار تمیز و ساحلی بکر داره. جنگلی تنک با درختانی بزرگ هم در این منطقه دیده میشه.

بندر سیراف (طاهری): بندری زیبا با ظاهری آرام و سواحلی زیبا. حتما به دیدنش می ارزه

بندر مقام: مردمانی مهربان و مهمان نواز داره. اغلب مردمی فقیر هستن اما با همین فقر هم به خوبی بلدن از شما پذیرایی کنن.

جزیره لاوان: بیشتر جزیره را محدوده صنعتی تسخیر کرده. منطقه مسکونی بخش کوچکی از جزیره س. سواحل قشنگی داره و در بخش هایی از جزیره هم طبیعتی بکر وجود داره. منطقه گردشگر پذیر نیست به همین دلیل امکانات رفاهی نداره و طبیعتا مثل مکان های گردشگر پذیر آلوده نشده و همچنان بکر مونده.

جزیره شیتوار (مارو): جزیره ای کوچک و بسیار دیدنی. تمام جزیره پوشیده شده از درختچه ها و بوته های کوتاه. ساحل جزیره هم با آبی بسیار تمیز مملو از انواع جانوران و حیوانات کوچک و بزرگ است. دیدن این جزیره با وجود کوچک بودن آن ساعت ها و شاید روزها وقت لازم داشته باشه.

بندر لنگه: قلعه لشان شاید مهم ترین دیدنی این بندر باشه. بندر بزرگیه اما محل مناسبی برای خرید نیست.

بندرعباس: در ایام عید بسیار شلوغه، بهتره که برای مقصد مسافرت انتخابش نکنید.

جزیره هرمز: مردمان این جزیره با وجود خوب بودن، خونگرمی را از مردمان جنوب به ارث نبردن. به سختی ارتباط برقرار می کنن. کمی خشن هستن و لهجه ای که دارن نشون میده که از جایی غیر از مناطق جنوبی ایران به منطقه کوچ کردن. احتمالا از مناطق مرکزی تر ایران و مناطق کوهستانی زاگرس.
جزیره هرمز جزیره ای کوچک و دیدنیه. قلعه پرتقالی ها و کوه های هزار رنگ جزیره بسیار جذابه.

جزیره لارک (با فتح ر): این جزیره به داشتن سواحل ماسه ای و تمیز معروفه. منطقه مسکونی کوچکی داره.

Mohamad
28-03-2010, 08:40 PM
مهدی جان اشتباها به جای بندر لنگه دوباره بندر گناوه رو نوشتی :)

Mehdi
29-03-2010, 11:06 AM
مهدی جان اشتباها به جای بندر لنگه دوباره بندر گناوه رو نوشتی :)
ممنون
اصلاح شد.

Hamed Ehsani
30-03-2010, 10:40 PM
سلام بر دوستان عزیز.من که تو عید به خاطر سربازی جایی نتونستم برم :(( .ولی این جوری که شنیدم شماها حسابی ترکوندین :ymparty:
من فقط یه روز تونستم از دست سربازی فرار کنم برم بازار گل. @};- این عکسارو اونجا گرفتم ، دوست دارم اینارو تقدیم کنم به :

مهدی افشین مقداد حامد امید مجید امیر مهرداد فرزاد شهاب احسان محمد آقارضا حسین مصطفی آراز محمد(منتظری) +اوخمارت.
پروانه زهره اکرم نرگس نیلوفر عاطفه شهلا سعدیه فرشته.
پاکان رویا،پژمان پریسا و هوتن
حمیدرضا فیروزه.آزاده علیرضا.علی پانتا.
{فکر کنم اسم چندتایی از دوستان رو از قلم انداختم}
و... کاش میشد من این عکسارو بزرگتر میرسوندم به دستتون.
چون سلیقه دوستان رو نمیدونستم 2جور از عکسامو گذاشتم.

You can see links before reply

Amir
31-03-2010, 01:33 AM
حامد جان ممنون از این عکس های زیبا که هدیه های خیلی خوبی بود . سال زیبا و پرباری رو برات آرزومندم.
من اول بگم عکس دوم رو بیشتر دوست داشتم دیگه کسی نمیتونه انتخاب کنه گفته باشم. :D

Alirezaa
01-04-2010, 05:52 PM
جای دوستان خالی 3شب تو کویر مصر و روستای عروسان بودم که به زودی عکسهایی که گرفتم رو میزارم
در مورد مصر و فرحزاد چیزی نمیگم چون احتمالا همه دوستان طبیعت گرد و سفر دوست علی ساربون و آقای طباطبائی رو میشناسن و این دوتا روستا رو حسابی دیدن! اما عروسان یه ده با فاصله هوایی 20 کیلومتر از روستای مصر که جمعیتش امروز 2 نفر بیشتر نیست! یه جای سر سبز که توش هم گندم میکارن هم نخل داره, همینقدر بگم که انتهای دنیاست با توجه به اینکه جادش یه مسیر خاکیه که خیلی جاها از بست رودخونه رد میشه اصلا جاده خوبی نیست ولی انتهای مسیر انقدر زیباست که سختی مسیر رو دیگه بهش فکر نمیکنی!!
واقعا باید گفت عروس کویره @};- @};- @};- @};-

ماهان
03-04-2010, 11:49 AM
سلام
منم سال نو رو به تمامی دوستان تبریک عرض میکنم .
من به همراه خانواده از روز 2عید تا 12فروردین در خطه سر سبز گیلان روستای آقا سید شریف در مجاورت روستای توریستی سقالکسارگذراندم .
به زودی عکس های روستا سقالکسار را در سایت میگذارم.

Alirezaa
03-04-2010, 12:19 PM
اينم سري اول عكسهاي عروسان و مصر

Samankh
03-04-2010, 12:34 PM
سلام
در خدمت آنوبانینی رفتیم جنوب
گروهی شکل گرفت به نام "گروه اژدها"، هرچی بود خورده شد، چون نباید چیزی می رسید تهران!!!!

با رمز: larryyyyyy larryyyyy
محل عملیات: جنوب ایران
تعداد از دست رفتگان: نامعلوم

گروه اژدها منتظر دوستان در سفرهای بعدی می باشد...

Marzieh
03-04-2010, 01:31 PM
ما هم به اتفاق دو نفر از دوستان به یک سفر4 روزه در شهرستان هشتپر و اطرافش(روستای مریان و آق اولر, جاده اسالم-خلخال و آستارا و...) رفتیم که عکس هاش را در اولین فرصت میگذارم

Keivan.M
03-04-2010, 02:10 PM
سلام به دوستان :ymhug: من تازه عضو شدم ولی خیلی وقته با سایت آشنا هستم و همیشه آرزوی شرکت در گردشها رو داشتم اما بدلایل مختلف قسمت نشده :-\ .منم خواستم که نقشی تو این گروه داشته باشم واسه همین منم قسمتی از سفرم رو تعریف میکنم
من به منطقه ای ییلاقی در شمال کشور سفر کردم بنام دیلمان ولونک که جنگل ودشتی بسیار زیبا وبکر داره.مسیرش از رشت به سمت لاهیجان بالای شهر سیاهکل.
خیلی کم جنگل ودشت به این زیبائی دیدم و واقعا آرزو میکنم با جمع شما دوباره به آنجا سفر کنم.
براتون بهترینهارو آرزو میکنم :-bd

Parvaneh
03-04-2010, 02:46 PM
سلام به دوستان :ymhug: من تازه عضو شدم ولی خیلی وقته با سایت آشنا هستم و همیشه آرزوی شرکت در گردشها رو داشتم اما بدلایل مختلف قسمت نشده :-\ .منم خواستم که نقشی تو این گروه داشته باشم واسه همین منم قسمتی از سفرم رو تعریف میکنم
من به منطقه ای ییلاقی در شمال کشور سفر کردم بنام دیلمان ولونک که جنگل ودشتی بسیار زیبا وبکر داره.مسیرش از رشت به سمت لاهیجان بالای شهر سیاهکل.
خیلی کم جنگل ودشت به این زیبائی دیدم و واقعا آرزو میکنم با جمع شما دوباره به آنجا سفر کنم.
براتون بهترینهارو آرزو میکنم :-bd

سلام :)
خوش آمدید
امیدوارم به زودی در یکی از سفرها ببینمتون
در ضمن می تونید محلی که رفتید و لذت بردید در قسمت ديدنى هاى طبيعى ايران به آدرس ذیل قرار بدی :

fanoos
03-04-2010, 03:57 PM
سلام
سال نو بر همگی مبارک باشه
تصاویری از روستای با صفای چالهما که در استان مرکزی نزدیک شهرستان شازند قرار گرفته را در چهار قسمت تقدیم شما می کنم طول و عرض جغرافیایی: 33.791583 49.288917
این اعداد را که در گوگل ارت کپی پیست کنید مستقیما شما را به مکان روستا خواهد برد.

امیدوارم لذت ببرید
علی شریفی

Parvaneh
03-04-2010, 04:40 PM
جناب علیرضا
ممنون از عکس های زیبایتان

gol pesar
03-04-2010, 10:19 PM
به نام آنکه عشق را آفرید

سلام دوستان
من خیلی وقته که عضو سایت هستم و پست های دوستان و سفرهای جذاب شما ها رو هم کم و بیش
دنبال میکنم . اما به خاطر مشغله ای که دارم نمی رسم سفر ها رو بیام . اما تو این سال سعی میکنم بیشتر
سر بزنم و اگهرم شد یه چند تا سفر هم با هم بریم
دیدم همه ی دوستان از سفر هاشون گفتن گفتم منم یه سفرنامه ی چند خطی بنویسم
ما سه روز آخره عید رو رفتیم نوشهر . نوشهره نوشهرم که نه :D یه جایی بین نور و نوشهر
جاتون خالی هوا خیلی عالی بود
از جاذبه های اون منطقه هم می تونم از پلاژ شهرداری زیبا در نوشهر ، پارک جنگلی سیسنگان، پارک جنگلی رویان ،
آبشار زیبای آب پری و خیلی جاهای دیگه رو نام ببرم
اگه تونستد حتما به این نقطه از شمال کشور سفر کنید چون جای خیلی زیباییه

ببخشید ، زیدای حرف زدم
سال نو مبارک ;)

Majid
03-04-2010, 11:39 PM
به نام آنکه عشق را آفرید

سلام دوستان
من خیلی وقته که عضو سایت هستم و پست های دوستان و سفرهای جذاب شما ها رو هم کم و بیش
دنبال میکنم . اما به خاطر مشغله ای که دارم نمی رسم سفر ها رو بیام . اما تو این سال سعی میکنم بیشتر
سر بزنم و اگهرم شد یه چند تا سفر هم با هم بریم

سلام و خوش آمدید به سایت
خوشحال میشیم در سفر ها هم شما رو ببنیم
انشاالله که تو این سال جدید بتونین با ما همسفر بشین و لذت ببرین
سال خوبی داشته باشین

Marzieh
04-04-2010, 09:49 AM
این هم از عکسها
ما هم به اتفاق دو نفر از دوستان به یک سفر4 روزه در شهرستان هشتپر و اطرافش(روستای مریان و آق اولر, جاده اسالم-خلخال و آستارا و...) رفتیم که عکس هاش را در اولین فرصت میگذارم

آرزو سبحانی
04-04-2010, 12:41 PM
سلامی به سبزی بهار و به وسعت ایران عزیزمان
نوروز باستانی ایران بر همه دوستان مبارک.
جای شما خالی ما رفتیم به استان خوزستان ، از همه نظر عالی بود مردمان خوب ، هوای عالی همه چی خوب بود. من و همسرم به شهر های اهواز،شوشتر ، شوش ، هفتکل ، مسجد سلیمان ، لالی رفتیم . کلی هم عکس گرفتم که در اولین فرصت می زارمشون روی سایت.
امیدوارم سالی سراسر شادی و سلامتی همراه با موفقیت داشته باشید.

Behzad
04-04-2010, 01:30 PM
امسال عيد از خيلی جنبه ها سال خوبی بود. من مدتی در اصفهان بودم كه از دو منطقه ی موته و قمشلو ديدن كردم ولی هيچ عكسی نگرفتم. اين دو منطقه پناهگاه حيات وحشن كه واقعاً جای همگی طبيعت گردا به خصوص در اين فصل در اين مناطق خيلی خاليه !

Mehdi
04-04-2010, 02:06 PM
امسال عيد از خيلی جنبه ها سال خوبی بود. من مدتی در اصفهان بودم كه از دو منطقه ی موته و قمشلو ديدن كردم ولی هيچ عكسی نگرفتم. اين دو منطقه پناهگاه حيات وحشن كه واقعاً جای همگی طبيعت گردا به خصوص در اين فصل در اين مناطق خيلی خاليه !
اطلاعات بیشتری درباره این مناطق می تونید بدید؟
آدرس دقیقتر
چجوری باید رفت
پوشش گیاهی و جانوری
امکانات محل
احیانا شماره تماس
و...

Soheila
04-04-2010, 10:27 PM
من بیشتر تعطیلات عید رو در اردکان بودم و بیشتر به گشت و گذار در اطراف اردکان پرداختم.

از جمله شهر عقدا که تقریباً بخشهای قدیمی و سنتی آن هنوز بکر مونده بود و برای عکاسی خیلی جالب بود، نکته جالبی که وجود داشت برخورد اهالی این شهر کوچک بود، یکی از اهالی محله ی قدیمی شهر وقتی که سردرگمی من رو دید، به صورت خودجوش نقش راهنمای محلی رو ایفا کرد و باعث شد که هشت ساعت کامل بین بادگیرهای بلند و خانه های خشت و گلی و چادرهای رنگی دختران و باغ های انار این شهر متوجه گذر زمان نباشم.

چک چک یا آرامگاه پیر سبز از جمله مکانهای مقدس برای زرتشتیان است که تقریباً در دامنه کوهستانی به فاصله 40 کیلومتری اردکان هست و به خاطر عید نوروز حال و هوای مخصوص به خودش روداشت و در معبد به روی همه مسافران باز بود، بوی عود و نیایش های نوروزی و لباسهای رنگی هم شهری های زرتشتیم در چک چک خاطره ی سحرگاه های روزهای نخست نوروزیم بود.

در خود اردکان هم کوچه ی آشتی کنان و بازار قدیمی و آب انبار بازار و محله های قدیمی رو دیدم.

سفر کوتاهی هم از یزد به کرمان داشتم ولی نه از مسیر دوبانده و همیشگی (یزد،مهریز،انار،رفسنجان، کرمان)، از جاده ی تقرباً باریک و خلوتی که از شهر بافق شروع می شد سفر رو شروع کردم.
شهرها و روستاهایی را در این مسیر دیدم که شرح هر کدوم مفصل هست، روستاهایی که در حاشیه ی خشونت کویری یاد گرفته بودند مثل گز و تاق مقاوم باشند و زنده بمونند،اگه درختی سبز از دور می دیدی،بی شک در کنارش امامزاده ای بود.

یکی از این روستاهای دیدنی شیطور نام داشت،حفظ پوشش سنتی روستاییانش برای من جالب بود.
معدن ذغال سنگ پابه دانا در ادامه ی مسیر بود که با رفتن به داخل معدن با تمام وجود بالاتر از سیاهی رو دیدم.
واما کرمان و بازار و حمام گنجعلی خان و ماهان و شاه نعمت ا... و باغ شازده اش برای همه ما آشناست و نیازی به توضیح ندارد هم از جمله جاهایی بود که دیدم.

ماهان
04-04-2010, 11:14 PM
عکس های سد خاکی روستای سقالکسار 03062009114.jpg[/attachment:y2cej4iq][attachment=5:y2cej4iq]03062009111.jpg[/attachment:y2cej4iq][attachment=6:y2cej4iq]03062009108.jpg[/attachment:y2cej4iq][attachment=7:y2cej4iq]03062009103.jpg[/attachment:y2cej4iq][[attachment=8:y2cej4iq].jpg[/attachment:y2cej4iq][attachment=2:y2cej4iq]04062009133.jpg[/attachment:y2cej4iq][attachment=1]04062009146.jpg[/a

pesare1404
05-04-2010, 12:53 AM
سلام دوستان شرمنده از اینکه مدتیه نیستم و همین نبودم باعث شده بسیاری از دوستان جدید رو نشناسم .
در هر حال به لطف عنایت عموی عزیزم مسافرتی برای زیارت امام هشتم به مشهد الرضا داشتیم و تحویل سال در خدمت اقا بودیم.
عجب هوایی بود در هر لحظه یاد حرف های استاد مرحوم می افتادم که هوا بس نا جوانمردانه سرد است. چنان که پدر عزیز همراه برادرش تاب تحمل نیافت به منزل رهسپار شد. سال را با پسر عمو در محضر اقا تحویل کردیم.

خدا رفته گانتان را بیامرزد شب هنگام در سوز و سرما بعد از تحمل سختی راه برای برگشت خبری بد دل همه مان را غم الود کرد . آن گران ، پدر بزرگ مهربانم تاب تحمل سال جدید را نکرد بعد از تحویل و شنیدن سخن حق کار خود را تمام شده دانست و به استراحت ابدی رفت.

روحش شاد .
برای شادی روحش فاتحه ای میخوانم کاش هنوز می بود تا برای اخرین بار لبخند مهربانش را ببینم.

Majid
05-04-2010, 05:40 PM
خدا رفته گانتان را بیامرزد شب هنگام در سوز و سرما بعد از تحمل سختی راه برای برگشت خبری بد دل همه مان را غم الود کرد . آن گران ، پدر بزرگ مهربانم تاب تحمل سال جدید را نکرد بعد از تحویل و شنیدن سخن حق کار خود را تمام شده دانست و به استراحت ابدی رفت.

روحش شاد .
برای شادی روحش فاتحه ای میخوانم کاش هنوز می بود تا برای اخرین بار لبخند مهربانش را ببینم.
محسن جان تسليت مي گم داداش :(
انشاالله غم آخرت باشه
خدا رحمت كند پدربزرگ رو :ympray:

Behzad
05-04-2010, 06:05 PM
دوست عزیز آقا مهدی در پاسخ به شما باید بگم که قمشلو یکی از قدیمی ترین شکارگاه های ایران که تنوع زیستی و غنای محیطی خوبی داره و در چند کیلومتری شهر اصفهان در امتداد نیروگاه شهید منتظری قرار داره که از طریق جاده اصفهان-شاهین شهر و یا جاده نجف آباد به تیران قابل دسترسیه. در مرکز این پناهگاه حیات وحش قلعه کاه گلی بزرگی دیده میشه که متعلق به ضل سلطان حاکم عهد قاجار اصفهان که شکارگاه این آقا بوده و من توی این قلعه دیدنی رفتم که جای مناسبی برای اقامته و نیاز به اجازه از محیط زیست اصفهان داره. با این که منطقه فوق العاده نابیه ولی به درد این کارش می خوره، کسی که متخصص حیات وحش باشه و درسته که از نظر پوشش گیاهی از موته غنی تر ولی سیمایی بیابانیش دل طبیعت گردا را حال نمیاره. بالعکس موته منطقه خوبی برای طبیعت گردای کار درسته؛ موته بهشت آهوان ایران و خیلی از گونه های نادر پرنده را می توان به راحتی در اون دید. این منطقه در بین جاده اصفهان-گلپایگان قرار داره که سیمای کلی اون دشت-کوهستان و دشتهاش جولانگاه آهوان و در تپه ها و دره ها گیاهانی نظیر کنگر ، گون و ... و نیز گونه های مخنلف سگ سان ، گربه سان ، قوچ و میش اصفهانی و کل و بز را به همراه انواع پرندگان و خزندگان قابل مشاهدن. در کنار جاده اصفهان-گلپایگان که در واقع یک راه فرعی است روستای موته قرار داره که اهالیش مردمانی مهربانن و با پرداخت اندک مایه ای میشه برای اقامت روی اونها حساب کرد. موته یک معدن طلا هم داره.
اصفهان یه پارک ملی خفنم به نام کلاه قاضی داره که مأوای دوستان سنگ نورد اصفهانیمه. در این منطقه کل و بز و پلنگ ایرانی کم نیست.
اما به نظر من موته خیلی زیباست و قمشلو زیباتر.
در ضمن مهدی خان ایمیل من zadhoush68@yahoo.com شما شماره تلفنتون را به من بدید تا با هم در مورد تورهای غواصی در کیش ، رفتینگ و برنامه های دیگه صحبت بنماییم :ymhug:

فرزاد
07-04-2010, 11:33 AM
چشمه هاي شگفت انگيز باداب سورت

P1[attachment=7:dpswg3wf]01.jpg[/attachment:dpswg3wf]
چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، روستاي سورت، بعنوان دومين اثر ملي ايران درخرداد ماه 1387 ثبت گرديد
[attachment=6:dpswg3wf]02.jpg[/attachment:dpswg3wf]
چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت - حد فاصل روستاهاي اروست و مال خاست واقع در استان مازندران است.چشمه هاي اسرار آميز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه مي باشند. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچكي است كه عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر ، پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز ونارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.
[attachment=5:dpswg3wf]03.jpg[/attachment:dpswg3wf]

[attachment=4:dpswg3wf]04.jpg[/attachment:dpswg3wf]

[attachment=3:dpswg3wf]05'.jpg[/attachment:dpswg3wf]
آب هاي روسوبي اين دو چشمه در مسير خود از بالاي كوه به پائين طي هزاران سال دهها حوضچه كوچك بسيار زيبا در رنگ هاي نارنجي و زرد و قرمز و در اندازه هاي مختلف ايجاد كرده اند كه اسراري از دنياي مستور و پوشيده طبيعت بكر و دل انگيز را به نمايش گذاشته است.
چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در پليوستوسن و پليوسن (دوران چهارم زمين شناسي) شكل گرفته است.
اين چشمه در ارتفاع 1841 متري از سطح دريا واقع شده و از جهت شمال ارتفاعات و تپه هاي پوشيده از جنگل هاي سوزني برگ، از جهت جنوب دره مشرف ارتفاعات از جهت شرق ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته اي و درختچه و از جهت غرب معدن سنگ هاي تزئيني احاطه كرده است.
[attachment=2:dpswg3wf]07.jpg[/attachment:dpswg3wf]
[attachment=1:dpswg3wf]08.jpg[/attachment:dpswg3wf]
مردم منطقه به دليل گوگردي بودن اين چشمه ، كه براي امراض پوستي كاملا مفيد مي باشد، از وجود اين چشمه آگاهي كافي دارند و از آن به عنوان سرشور ياد مي كنند. به گفته ساكنان منطقه آنها براي شفا يافتن از امراض پوستي خود با آب چشمه حمام مي كنند اما بدليل اينكه دماي آن تنها مقدار كمي از دماي محيط بالاتر است براي گرم كردن آن از داغ كردن سنگهاي موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده مي نمايند.
در ايران اين اثر بي نظير بوده و فقط در آسيا در كشور تركيه مشابه آن بصورت رسوبات نمكي و فقط به رنگ سفيد وجود دارد.
.منابع : آرشيو گروه كوه نوردي لواسان -سايت خبري سازمان ميراث فرهنگي -You can see links before reply

kfarah82
08-04-2010, 01:08 PM
سلام دوستان عزیز . سال نو مبارک . امیدوارم امسال بهترین سال عمرتان باشد و به بالاترین آرزوهایتان برسید انشاالله .
من به همراه خانواده و دوستان به جزیره قشم رفتیم . خیلی خوش گذشت چون اولین بار بود که جنوب می رفتم . البته ایران گردی کردیم . در مسیر اصفهان و شیراز و یزد هم دیدیم . سعی می کنم در اولین فرصت عکسهای که گرفیتم رو براتون بگذارم . امیدوارم امسال بتونیم در برنامه هاتون همراه باشیم .البته اگه برنامه های باشه که بشه با بچه ها اومد . با تشکر

aminzadehm
11-04-2010, 10:16 AM
با سلام به همه دوستان :)
من تازه به جمع دوستان پیوستم ( البته همیشه میل های شما رو دریافت می کردم و در جریان سفرهای شما بودم و جا داره همین جا از این اطلاع رسانی تشکر کنم )
خوشحالم از اینکه دوستان را اینقدر فعال می بینم و امیدوارم همیشه شاد باشید . می خواستم به همه دوستان بازدید از چشمه زیبای باداب سورت را پیشنهاد نمایم . بسیار زیباست .
البته در زمستان به دلیل وجود قندیل های یخی زیباتر است ، اما در فصل بهار هم بسیار زیباست .
عید امسال آنجا بودم و جای همه دوستان سبز @};-

می خواستم عکسهایی از اونجا بزارم ، اما حجم عکسهام خیلی زیاد بود و ضمنا یکی از دوستان زحمت کشیدن و عکسهای بسیار زیبایی از این چشمه گذاشتند .

Majid
11-04-2010, 11:37 PM
با سلام به همه دوستان :)
من تازه به جمع دوستان پیوستم ( البته همیشه میل های شما رو دریافت می کردم و در جریان سفرهای شما بودم و جا داره همین جا از این اطلاع رسانی تشکر کنم )
خوشحالم از اینکه دوستان را اینقدر فعال می بینم و امیدوارم همیشه شاد باشید . می خواستم به همه دوستان بازدید از چشمه زیبای باداب سورت را پیشنهاد نمایم . بسیار زیباست .
البته در زمستان به دلیل وجود قندیل های یخی زیباتر است ، اما در فصل بهار هم بسیار زیباست .
عید امسال آنجا بودم و جای همه دوستان سبز @};-

می خواستم عکسهایی از اونجا بزارم ، اما حجم عکسهام خیلی زیاد بود و ضمنا یکی از دوستان زحمت کشیدن و عکسهای بسیار زیبایی از این چشمه گذاشتند .
سلام به انجمن خوش آمدید :)
منتظر حضور شما در برنامه ها هستیم :ymhug:
حتما اگر فرصتی پیش بیاد به این چشمه سر خواهیم زد
ممنون و سپاس @};- @};-

sapahi
12-04-2010, 04:47 PM
با سلام و تبريك سال نو به همه دوستان آنوبانيني @};-
خوب امسال ما هم بيش از 2000 كيلومتر مسافت را به قصد سيرو سياحت طي كرديم . از تهران به مقصد يزد و از آنجا به مقصد اصفهان - خرم آباد و همدان . تفريح و سياحتمان از كاشان شروع شد با بازديد از فين كاشان و تپه هاي سيلك بعد در اردستان با ديدن مسجد جامع آن كه يكي از زيباترين مساجد جامع در نوع خود بود كه قدمت 1000 ساله داشت و همچنين قنات آن . سپس اردكان كه همانطور كه يكي از دوستان نوشتند زيارتگاه زرتشتيان در چي چك كه به روايتي محل ناپديد شدن دختر يزدگرد سوم است در آنجا قرار داره و درادامه ميبد با كاروانسراي معروف آن و همچنين كبوترخانه بسيار زيبايش كه دهان آدمي از معماري درون آن باز ميماند و همچنين دروازه قديمي شهر ميبد كه در نوع خود ديدني بود سپس اشكذر با آسياب آبي معروفش و همچنين درخت چنار 1000 ساله اش و آنگاه يزد با ديدني هاي فراوان مثل آتشكده زرتشتيان - باغ دولت آباد كه گويند محل زندگي حاكم يزد در گذشته ها بوده و مسجد اميرچخماق و مسجد جامع و از همه ديدني تر محله قديمي شهر يزد با بافت بسيار زيبا كه آدم را به ياد شهرك سينمايي مياندازد و خانه بسيار زيباي لاريها و دخمه زرتشتيان ( محلي كه زرتشتيان اموات خود را در آنجا برفراز بلندي ميگذاشتند تا طعمه پرندگان ( لاشخورها ) شوند ) لازم به توضيح است كه زرتشتيان معتقدند آب و خاك و آتش مقدسند و جسد انسان نجس و نبايد با اين سه عنصر پاك اصلا در تماس باشد . :-o آش شولي يزد خوردني بود واقعا .
بعد اصفهان با ديدن مناره جنبان و اتشكده اصفهان - سپس خرم آباد با قلعه فلك افلاك آن كه بسيار زيباست و طبيعت بسيار سبزش - آنگاه همدان كه متاسفانه برف و سرماي آنجا اجازه ماندن به ما نداد و سرانجام تهران . :ymblushing:
جالب اين بود كه در اين مسير طولاني و در مدت 10 روز ما تقريبا سه فصل تابستان - بهار و زمستان را در طي مسير وشهرهاي آن تجربه كرديم كه در نوع خودش جذابيت سفرمان را دو چندان كرد .
مردم يزد بسيار مهربان و خونگرم بودند . اصفهاني ها الكي جريمه امان كردند صرفا به خاطر اينكه مشاهده يه خانم در حال رانندگي در جاده شايد خيلي به مذاقشون خوش نيومده بود چون به معاينه فني گير دادند و چون ديدند كه مشكلي نيست و برچسب آن را رو ماشين داشتيم الكي گير دادند به برگه معاينه كه خوب همراهمون نبود و چون به هر حال قصد داشتند جريمه امان كنند و نميدونستند چي بنويسند بنابراين الكي نوشتن نبستن كمربند :-o جالب بود كه افسره اعتراف كرد بايد 50 برگ جريمه رو دست مونده اش را حتما پركند =)) .
خرم آبادي ها مهمان نواز بودند و همداني ها را نميدانم چون نتونستيم زياد اونجا بمونيم چون لباس گرم زمستوني همراهمون نبود :D

Aramin
13-04-2010, 05:32 AM
من هم امسال در رکاب اقا مهدی و دوستان در تور 9 روزه جنوب بودم.
فقط در مورد این سفر می تونم بگم دیدم به زندگی عوض شد و بهترین سفر زندگیم بود. :)

sjanghorban
26-04-2010, 10:58 PM
درود خدمت دوستان آنوبانینی

من هم روزهای نوروز رو تا تونستم به به گردش در طبیعت رفتم تعدادش از حد شمار خارجه و لی یه چندتایی از عکساشو گذاشتم؛ در ظاهر خیلی دیر خبر دار شدم.