PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : غار نوردی

Parvaneh
17-02-2010, 05:55 PM
غارشناسی (Speleology) و غارنوردی در دنیا به دو بخش مجزا تقسیم گردیده است:

1- غارنوردی آماتور

2- غارنوردی حرفه‌ای

غارنوردی آماتور
غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می‌کنند. امروزه تعداد این غارنوردان از غارنوردان حرفه‌ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد کشف می‌شود. به طور کلی غارنوردی آماتور بیشتر در میان کوهنوردان رایج است. بسیاری از غارنوردان آماتور به خاطر علاقه خاصی که در طی سال ها غارنوردی به این فن پیدا می‌کنند تبدیل به غارنوردان حرفه‌ای می‌شوند و در بعضی از رشته‌های آن تجربه‌های زیادی کسب می‌کنند.

از نگاه غارنوردان آماتور غارنوردی ورزش تفریحی نوردیدن و اکتشاف غارهاست.

چالش‌های مربوطه به نوع و گونه غاری که نوردیده می‌شود بستگی دارد ولی معمولاً بهره‌گیری از میخ و طناب و گذر از تنگراه‌ها، دهلیزها و چالاب‌ها را شامل می‌شود. در ایران غارنوردی را یکی از گرایش‌های کوهنوردی می‌دانند ولی در برخی کشورها رشته‌ای جداگانه شمرده می‌شود. دیگر گرایش‌های کوهنوردی در ایران از این قرارند: کوه‌پیمایی (Hiking)، سنگ نوردی (Rock Climbing)، یخ نوردی (Ice Climbing) و صعودهای ورزشی (Sport Climbing)

مهم‌ترین، پرهیجان‌ترین و سخت‌نوردترین غار ایران غار پراو در استان کرمانشاهان است. استان کرمانشاه بعلت دارا بودن محیطی مناسب و در برگرفتن شمار بسیار زیادی غار از جمله ژرفترین و طولانی‌ترین غارهای ایران و داشتن علاقه مندان بسیار از پیشروترین استان‌های غارنوردی ایران بشمار می‌آید. بسیار بر این باورند تنی چند از غارشناسان کرمانشاه غاری ژرفتر از پراو را کشف نموده‌اند اما برای بکر ماندن آن از آشکار نمودن جایگاه آن خودداری می‌کنند!! از دیکر غارهای ایران که همواره مورد بازدید غارنوردان باشگاه‌های غارنوردی ایران قرار می‌گیرند می‌توان از غارهای یخ مراد –بورنیک – رود افشان و کهک، قاطرچی و کتله‌خور نام برد. از تجهیزات لازم برای غارنوردی می‌توان از اینها نام برد: طناب, کارابین (ابزار), شفت, میخ, کوله پشتی, کیسه خواب, رول, یومار، کلاه ایمنی، چراغهای پیشانی با لامپ ال.ای.دی, لباس ضدآب , هشت‌فرود - لوازم زخم بندی , پانسمان , انواع قرص و کپسول و آمپول جهت موارد گوناگون.

غارنوردی حرفه‌ای
غارنوردان حرفه‌ای کسانی هستند که برای اهداف خاصی بجز جنبه ورزشی آن پا به اعماق غارها می گذارند. این اهداف که جنبه علمی دارند به رشته‌های زیر تقسیم می‌شود: زمین شناسی، دیرین شناسی، باستان شناسی، انسان شناسی، آب شناسی و زیست شناسی.

منبع: ویکی‌پدیایا
یه لینک مفید:
You can see links before reply

Parvaneh
17-02-2010, 05:57 PM
جای خالی یه برنامه غار نوردی در برنامه ها کاملاً محسوسه! ;;)

Peymankhah
18-02-2010, 05:34 PM
طرح درس غارنوردی فدراسیون کوهنوردی:

مخصوص کارآموز:
ht tp://w ww.mfi.ir/site/images/stories/TarheDars/tarhe%20dars%20cave%20karamoz.pdf

RezaDemis
18-02-2010, 07:59 PM
من با غار نوردی کاملاً موافقم
2 بار رفتم که تا حالا مزش زیر زبونمه

Shahram
19-02-2010, 03:51 PM
جای این بحث خالی بود. من هم موافق چنین برنامه هایی هستم. 2 تا غار رو رفتم که جز تجربیات زیبای زندگیم هستند. قشم هم یه غار نمکی داره که طولانی ترین غار نمکی جهان هم هست. حیف که تو برنامه قشم فرصت نشد. انشالا برنامه های بعدی بتونیم این غار رو هم جزو برنامه داشته باشیم. و به خاطر افزایش رغبت مطلبی در مورد این غار قرار می دم.

غار نمک قشم
در بخش جنوبى گنبد نمکى نمکدان، غارهاى نمکى (Salt Caves) بسيار زيبا و شگفت‌انگيزى وجود دارند.

غار نمک در بخش جنوبى جزيره و در منتهى‌اليه غربى آن قرار گرفته است. دهانه غار رو به جنوب است و تا ژرفاى حدود 20 مترى آن با نور روز روشنايى دارد. ژرفاى غار نزديک به 100 متر، فرازاى آن بين 3 تا 10 متر و پهناى متوسط غار 5 متر است. اندازه‌هاى ذکر شده در زمان‌هاى مختلف دستخوش تغيير مى‌شود و دليل آن ميزان بارندگى، نفوذ آب و انحلال و تبلور نمک است.

شکل کل مسير غار به‌صورت يک کمان کاملاً خميده است و از حدود 30 مترى ژرفاى آن پيچش مسير به سمت چپ آغاز مى‌شود و پس از طى حدود 20 متر و رسيدن به يک فضاى نسبتاً وسيع، مجدداً پيچشى به سمت چپ صورت مى‌گيرد. اين نقطه بلندترين قسمت سقف غار است.

ديواره ورودى غار تشکيل شده است از نوارهاى رنگارنگ نمک و لايه‌هاى مختلفى از کانى‌هاى آهن‌دار ـ مانند هماتيت و اوليژيست ـ همچنين در مدخل غار آبگير يبه طول بيست متر مشاهده م‌شود که ميزان آب آن وابسته به ميزان نزولات جوى و متغير است. استلاکتيت‌ها و به ندرت استلاگميت‌هاى نمکى از اولين پيچش‌ غار قابل مشاهده هستند و به‌تدريج تعداد آنها افزايش مى‌يابد. متأسفانه تعدادى از استلاکتيت‌هاى زيباى اين غار تخريب و شکسته شده‌اند، به احتمال زياد اين کار توسط بازديدکنندگان و برخى از اهاى بومى جزيره به‌منظور تهيه نمک‌طعام با کيفيت بالا صورت گرفته است.

از نيمه غار تا انتهاى آن زيبايى غار را کف‌پوشى از نمک کريستاله دوچندان نموده است و در نزديکى ديواره‌ها، اتصال استلاکتيت‌ها و استلاگميت‌ها با يکديگر. ستون‌ها و ستونک‌هاى زيبايى را پديد آورده است.

در نزديکى دهانه غار نمکى چند دهانه ديگر نيز قابل مشاهده است که ژرفاى آنها از چند متر تجاوز نمى‌کند و پهنا و بلنداى محدودى دارند. ديواره اين قبيل حفره‌ها پوشيده از رسوبات گل‌کلمى نمک است.

چشمه نمکى مجاور غار نمکى، حاصل نفوذ آب‌هاى سطحى مربوط به بارندگى به داخل مجرا‌ها و کانال‌هاى گنبد نمکى نمکدان است. اين آب‌ها پس از نفوذ به داخل گنبد و حل‌کردن مقادير زياد نمک و ديگر مواد قابل انحلال، به شکل چشمه ظاهر مى‌شوند. آب اين چشمه محلول فوق اشباع نمک است و به‌همين دليل رسوب‌گذارى و تبلور نمک در حاشيه مسير اين چشمه به‌ وفور مشاهده مى‌شود و حاصل آن را مى‌توان به‌صورت نوارى سفيد رنگ از دوردست مشاهده نمود. در بستر سرخ‌رنگ اين چشمه، رسوبات گل‌ اخرا مشاهده مى‌شود که حاوى ترکيبات اکسيد آهن به‌خصوص هماتيت است. در اين ناحيه شکل‌هاى بسيار زيبايى از نمک قابل مشاهده است، از جمله:

پليگون‌هاى نمک (با قطر 30 سانتى‌متر تا يک متر)،

تيغه‌هاى نمکى بسيار تيز و برنده،

شکل‌هاى گل‌کلمى و قلوه‌اى، رشته‌هاى ذره‌بينى؛

بلورهاى خودشکل نمک

از دل کوه نمکدان و از ميان غار يک جريان آب زيرزمينى دائمى مى‌جوشد و راه خود را به خارج مى‌گشايد که پس از حل کردن نمک در مسير حرکت خود، به‌صورت چشمه‌ در دامنه کوه ظاهر مى‌شود و در گودال مقابل خود حوضچه‌اى طبيعى به‌وجود مى‌آورد. منظره اين حوضچه از دور همچون سطح وسيعى انباشته از برف زمستانى ديدنى است. اين چشمه در تمام فصل‌هاى سال جريان دارد.

نمک موجود در غار کوه نمکدان از بهترين نوع نمک سر سفره شناخته شده و در ترکيب آن عناصر ديگرى (همچون منيزيم) وجود دارد. به‌همين دليل مى‌تواند به‌عنوان نمک طبى به‌ويژه براى مصرف ورزشکاران حرفه‌اى ـ استخراج و به‌صورت کپسول مصرف شود.

نظير غار نمک جزيره قشم در کمتر نقطه‌اى از ايران و جهان ديده شده است. تحقيقاتى که اخيراً بر روى فضاى داخلى غار نمکدان انجام شده نشان مى‌دهد که اين غار داراى قابليت ويژه‌اى است که باقى‌ماندن و تنفس در آنها مى‌تواند به بهبود بيماران مبتلا به آسم و ناراحتى‌هاى تنفسى کمک کند. اما تحقيقات انجام شده اخير، حقايق تازه‌اى را بازگو مى‌کند.

در بهار سال 1384، يک گروه دانشمند زمين‌شناس از کشور چک، به همران استادان بخش زمين‌شناسى دانشگاه شيراز وارد جزيره قشم شدند تا مطالعات خود را در زمينه‌هايى چون تعيين نرخ فرسايش، زمان بالا‌آمدن کوه نمک و سن‌يابى گنبد نمکى جزيره قشم به‌ اجرا درآوردند. دکتر پرژى بوروتانز به همران 4 پژوهشگر دانشگاه چارلز پراگ (کشور چک) پس از بررسى‌هاى اوليه غار نمک جزيره قشم در اظهارنظرى گفت: ”از اين غار، حدود 5100 متر آن شناسايى شده و با همين طول مى‌توان گفت که به‌عنوان دومين غار بزرگ نمک جهان قطعيت دارد. با ادامه تحقيقات در آينده، شايد بتوان به اين نتيجه رسيد که اولين و بزرگ‌ترين غار نمک جهان باشد.“

يک سال بعد، با شناسايى بقيه مسير، معلوم شد که غار نمک قشم حدود 6400 متر درازا دارد و به اين ترتيب طولانى‌ترين غار نمک جهان به‌شمار مى‌رود.

لینک مرجع You can see links before reply

Mehdi
20-02-2010, 12:15 PM
غار نمکی قشم به خاطر شرایطی که داره، اغلب تورها و گروه ها ریسک نمی کنن مسافر اونجا ببرن.
خطرات:
1- قندیل های نمکی به طور دائمی در حال تشکیل و طبیعتا ریزش هستن. اگر تشریف بردید می تونید قندیل های بزرگ و کوچکی که به کف غار سقوط کردن را ببینید. افتادن یکی از این قندیل ها بر روی سر می تونه خطرناک باشه.
2- آب نمک غلیط به لباس های معمولی به شدت آسیب می رسونه. بعد از ورود به غار عملا باید لباستونو دور بندازید. بدون لباس رفتن هم به دلیل تماس بدن با دیواره ها و کف و سقف کار خطرناکیه و معمولا زخم های زیادی ایجاد می کنه.
3- بخش زیادی از غار با آب پر شده و عبور از این بخش ها کمی تبحر و تجربه می خواد که در گروه های معمولی کمتر وجود داره.
4- اگر کسی به هر دلیل دچار حادثه بشه بیرون آوردنش کار بسیار سخت و حتی غیر ممکنیه.

نتیجه: ورود به این غار نیاز به تجهیزات (حداقل کلاه، کفش و لباس مناسب) و اندکی تجربه داره.

Parvaneh
20-02-2010, 12:25 PM
با همه خطراتی که داره به نظرم آنقدر زیبا هست که به ریسک کردنش می ارزه ;)
دهانه ورودی غار هیجان خاص خودشو داره ;;)
داخل غار هم بی نظیره و بکر... :ymparty:
در ضمن یادتون باشه از لباساتون و کفشتون تا مدتها داره نمک می آد بیرون! :ymsick:

Shahram
20-02-2010, 03:26 PM
غار نمکی قشم به خاطر شرایطی که داره، اغلب تورها و گروه ها ریسک نمی کنن مسافر اونجا ببرن.
خطرات:
1- قندیل های نمکی به طور دائمی در حال تشکیل و طبیعتا ریزش هستن. اگر تشریف بردید می تونید قندیل های بزرگ و کوچکی که به کف غار سقوط کردن را ببینید. افتادن یکی از این قندیل ها بر روی سر می تونه خطرناک باشه.
2- آب نمک غلیط به لباس های معمولی به شدت آسیب می رسونه. بعد از ورود به غار عملا باید لباستونو دور بندازید. بدون لباس رفتن هم به دلیل تماس بدن با دیواره ها و کف و سقف کار خطرناکیه و معمولا زخم های زیادی ایجاد می کنه.
3- بخش زیادی از غار با آب پر شده و عبور از این بخش ها کمی تبحر و تجربه می خواد که در گروه های معمولی کمتر وجود داره.
4- اگر کسی به هر دلیل دچار حادثه بشه بیرون آوردنش کار بسیار سخت و حتی غیر ممکنیه.

نتیجه: ورود به این غار نیاز به تجهیزات (حداقل کلاه، کفش و لباس مناسب) و اندکی تجربه داره.

اینا رو که گفتین آدم بیشتر وسوسه می شه بره اونجا :D
راستی این غار نزدیک همون جایی است که تو برنامه قشم شبو تو ساحلش خوابیدیم ؟ چقدر فاصله داره ؟

با همه خطراتی که داره به نظرم آنقدر زیبا هست که به ریسک کردنش می ارزه ;)
دهانه ورودی غار هیجان خاص خودشو داره ;;)
داخل غار هم بی نظیره و بکر... :ymparty:
در ضمن یادتون باشه از لباساتون و کفشتون تا مدتها داره نمک می آد بیرون! :ymsick:

می خواستین دل ما رو بسوزونین که اونجا رو دیدین %-(
نمک هم بد نیست تا مدتها با نمک هستیم. به کار من یه نفر که زیاد می آد :))

Mehdi
20-02-2010, 04:06 PM
راستی این غار نزدیک همون جایی است که تو برنامه قشم شبو تو ساحلش خوابیدیم ؟ چقدر فاصله داره ؟

نه اصلا اونجاها نیست. خیلی فاصله داشت :-ss
تقریبا 200 کیلومتر خاکی، بعدش 4-5 ساعت کوهنوردی سنگین، بعد هم باید از یه دره خطرناک رد میشدیم، آخر سر هم از یه مرداب پر از تمساح و بعد هم از قبایل وحشی. 8-}

Parvaneh
20-02-2010, 07:17 PM
می خواستین دل ما رو بسوزونین که اونجا رو دیدین %-(
نمک هم بد نیست تا مدتها با نمک هستیم. به کار من یه نفر که زیاد می آد :))

اگه این طوری نخوایند بشنوید که انگیزه رفتن به اونجا براتون صد چندان نمی شه! ;)

saba
21-02-2010, 12:07 PM
من هم کاملأ موافقم . @};-

Peymankhah
21-02-2010, 12:26 PM
یک گزارش مبسوط از پیمایش غار نمکدان توسط غارنوردان ایرانی:

ht tp://w ww.sharemation.com/dam2/namakdan%20cave-3N%20cave.pdf

RezaDemis
25-02-2010, 03:39 AM

نه اصلا اونجاها نیست. خیلی فاصله داشت :-ss
تقریبا 200 کیلومتر خاکی، بعدش 4-5 ساعت کوهنوردی سنگین، بعد هم باید از یه دره خطرناک رد میشدیم، آخر سر هم از یه مرداب پر از تمساح و بعد هم از قبایل وحشی. 8-}

یعنی رفتن به این غار از نشتن تو اتوبوس به مدت 36 ساعت هم سخت تره

SAEID
27-03-2010, 01:01 AM
درود
این سایت لیستی از غارهای ایران و جهان رو داره : You can see links before reply

Aramin
13-04-2010, 05:34 AM
به نظر من اگه کم کم شروع به شناسایی و برگزاری برنامه های غار نوردی کنیم خوبه...
اولیش که غار بورنیک بود خیلی عالی بود. :ymapplause: :ymapplause:

BabakRash
15-05-2010, 11:33 PM
من یه سوال دارم:
جایی رو میشناسید کلاس غارنوردی داشته باشه ؟یعنی اموزش بدن؟
ممنون میشم راهنمائیم کنید

Meghdad
18-05-2010, 11:04 AM
من یه سوال دارم:
سلام
فدراسيون كوهنوردى متولى فعاليت‌هاى غارنوردى و آموزش‌هاى لازم در اين زمينه هست.
براى كسب اطلاع از چگونگى برگزارى دوره‌هاى آموزشى مى‌تونيد به بخش آموزش كليه باشگاه‌ها و هيئت‌هاى ورزشى زير نظر فدراسيون مراجعه كنيد.

البته اگر فقط غارنوردى مد نظر شما باشه پيشنهاد مى كنم مستقيما با مربى‌هاى اين زمينه ارتباط برقرار كنيد تا در زمان و خيلى مسايل ديگه حالت بهينه‌ايى رو داشته باشيد...

BabakRash
18-05-2010, 04:59 PM
مرسی مقداد جان :ymhug:

Shahram
19-05-2010, 03:55 PM
من یه سوال دارم:

طرح درسهای فدراسیون رو می تونید به صورت فایل PDF از این آدرس دانلود کنید که دوره های مختلف غارنوردی هم بینشون هست که در حقیقت جزوه درسی هم هست و به نظرم به زبان فارسی جزو بهترین مراجع هستند.

poupak
23-09-2010, 06:24 PM
ایرن- رامین نوری: با بازگشت پاییز دل انگیز و ماه مهر گروهی از غارنوردان کشور سعی بر آن دارند تا مهر خود را در تلاشی هم زمان نثار جهان پنهان کنند. بنابر این با پیشنهاد انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران ( در حال تاسیس ) اعضاء انجمن و دیگر غارنوردان کشور در حرکتی جمعی در روز دوم مهرماه مصادف با روز پاکسازی کوهستان تعدادی از غارهای کشور را پاکسازی می کنند

جواد نظام دوست در گفگتو با ایرن اعلام کرد، برنامه پاکسازی غارها در ایران برای اولین بار است که به صورت رسمی صورت می گیرد، وی از دوستداران غارهای پاک دعوت به عمل آورد تا همنوردانشان را در این راه همیاری کنند.

برای نام شهرستان ها و غارهای مورد نظر و سرپرست برنامه ها در شهرستان مذکور روی لینک زیر را کلیک کنید :‌

Shelman
13-11-2010, 11:39 AM
نوع غار : کشف شده
نام (های) غار : چال نخجیر
Chal Nakhjir : نام فارسی غار بصورت لاتین
34˚ 02' 14.7" : (N) عرض جغرافیایی دهانه غار
50˚ 45' 55.6" : (E) طول جغرافیایی دهانه غار
ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 1716 متر
GARMIN GPSmap 60CSx : نوع جی پی اس
تعداد دهانه غار : 1 دهانه
استان : مرکزی
نزدیکترین شهر : دلیجان
نزدیکترین روستا : حد فاصل دلیجان و نراق
نشانی محل غار : از سمت اتوبان اصفهان وارد شهر دلیجان شده. در خیابان اصلی از میدان اول و میدان دوم گذشته و بعد از میدان دوم (میدان سپاه) به خیابان سید عبدالهادی دلیجانی رسیده و وارد خیابان شده پس از آن به میدان بسیج رسیده و وارد بلوار فاضل نراقی شده و پس از آن به میدان دیگری می رسیم از آن میدان وارد جاده نراق شده و در کیلومتر 15 این جاده تابلوی راهنمای غار نصب شده پس از طی مسافتی در جاده، به ورودی غار می رسیم
طول غار : 1200 متر
عمق غار : 40-50 متر
نام عکاس : یاسر چلنگر

توضیحاتی درباره نوع غار : این غار یک غار طبیعی می باشد. جزء غارهای طبقاتی. غار سنگ ها از نوع گل کلمی. جزء غارهای خود احیای دنیا می باشد.
شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز : 1200 متر از این غار برای عموم مردم آماده شده و نیاز به ابزار و تجهیزات نمی باشد.
جانداران داخل غار : خیر
توصیف سختی غار برای پیمایش : قسمتی از غار که برای عموم مردم باز می باشد دارای سنگ فرش است و تردد در این قسمت راحت می باشد ولی برای رفتن به قسمتهای دیگر غار نیاز به ابزار و تجهیزات کامل می باشد و برای مردم ورود به این قسمت ها ممنوع است.
توضیحات دیگر : ورود دوربین و کیف به داخل این غار ممنوع می باشد. طول و عمق غار بیشتر از اعداد ذکر شده در قسمت بالا می باشد و این اعداد مربوط به قسمت های مورد بازدید می باشد.

Shelman
13-11-2010, 11:45 AM
جای همتون خالی من دیروز اینجا ( غار نخجیر ) بودم . واقعا دیدنی هستش . علاوه بر اینکه این غار زنده است و در حال رشد . می خواستم پیشنهاد کنم گروه یه برنامه یه روزه ( با توجه به بعد مسافت فکر می کنم بشه ) بزاره ...

Mehdi
13-11-2010, 11:51 AM
ن
توضیحات دیگر : ورود دوربین و کیف به داخل این غار ممنوع می باشد.

اگر واقعیت داشته باشه یعنی مسئولین این غار تمایلی به جذب گردشگر ندارن :3:

Shelman
13-11-2010, 12:17 PM
متاسفانه همین طوریه . همه کیف ها ، موبایل های دوربین دار و دوربین ها رو جلوی در ورودی جمع کردند و بهانه ایشون این بود که فلاش دوربین باعث رشد جلبک روی بدنه غار میشه .

ولی در بیرون غار cd فیلم غار و توضیحاتش و همچنین یک cd هم شامل تصاویر موجود بود که به فروش می رسید . من فکر می کنم این ممنوعیت ها فقط برای فروش محصولات خودشون بودند . چون جلوی چشم راهنما ما عکس می گرفتیم ( تقریبا ) چیزی بهمون نگفت . :4:

Parvaneh
13-11-2010, 01:20 PM
جای همتون خالی من دیروز اینجا ( غار نخجیر ) بودم . واقعا دیدنی هستش . علاوه بر اینکه این غار زنده است و در حال رشد . می خواستم پیشنهاد کنم گروه یه برنامه یه روزه ( با توجه به بعد مسافت فکر می کنم بشه ) بزاره ...

آقا شلمان یه چیز دیگه از خدا می خواستید:3:
در لیست برنامه ها قرار داره:1:
تازه...(بعدا مشخص میشه:4:)

Shelman
13-11-2010, 02:21 PM
تازه...(بعدا مشخص میشه:4:)

دیری دیرییییییییین :4: داستان داره جذاب میشه ...

Dr Ernesto
21-02-2011, 09:36 PM
واسه پيمايش در غارهاي در حال بهره برداري اقتصادي مثل نخجير،سهولان،قوري قلعه و .... احتياج به كسب مجوز هستش كه خيلي سخت ميدن و انحصاري در دست فدراسيون و گروههاي علمي هستش
واسه غارهاي ديگه ميشه اقدام گروهي كرد كه ريسك هم داره مثل غار نمكدان

Dr Ernesto
29-05-2011, 10:14 AM
میخوام ببینم،تو انجمن غارنورد داریم؟
یا کسی کلاس غارنوردی سراغ داره؟

Mehdi
29-05-2011, 12:07 PM
میخوام ببینم،تو انجمن غارنورد داریم؟
یا کسی کلاس غارنوردی سراغ داره؟
1- تعریف غارنورد را نمی دونم اما تا جایی که میدونم آقا مهدی پارسا غار زیاد میره. میتونی ازش اطلاعات بگیری. با آی دی mmparsa
2- یه کم صبر کنی اتفاقات خوبی قراره در انجمن در ارتباط با غارنوردی صورت بگیره :3:

Dr Ernesto
29-05-2011, 12:30 PM
1- تعریف غارنورد را نمی دونم اما تا جایی که میدونم آقا مهدی پارسا غار زیاد میره. میتونی ازش اطلاعات بگیری. با آی دی mmparsa
2- یه کم صبر کنی اتفاقات خوبی قراره در انجمن در ارتباط با غارنوردی صورت بگیره :3:

آخه من به صورت علمی در رابطه با غارنوردی آموزش ندیدم،ولی به علت ارتباط با رشته تحصیلی به غار هم میرفتم.میخوام اگه میشه یه اکیپ درست بشه و برای این کار آماده بشیم.
ممنونم از شما و اتفاقات خوب