PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربیات سفر شهداد: دى 1388

Meghdad
24-01-2010, 12:51 AM
دوستان و همسفران گرامى
لطفا تجربيات و نكاتى رو كه فكر مى‌كنيد در اين سفر باهاش برخورد داشتيد رو در اين مبحث مطرح كنيد تا براى ساير دوستان هم مفيد واقع بشه

متشكرم

Mehdi
24-01-2010, 03:02 PM
اين سفر شباهت زيادي با سفر مصر داشت. فكر مي كنم بيشتر تجربياتي كه مصر به دست آورده بودم اينجا هم تكرار شد.
تجربه ها (هرچند تكراري):
1- هواي شب كوير اگر خنك باشه، هواي صبح حتما سرد خواهد بود.
2- خوابيدن كف ميني بوس و اتوبوس به شرطي كه زير انداز خوبي داشته باشي حرف نداره.
3- راننده خوب، در خوب پيش رفتن برنامه خيلي تاثير داره.
4- الويه و تخم مرغ پخته كه چند روز در گرماي كوير مونده باشه قابل خوردنه :D
5- برخي كلوت ها سمي هستن :D

Afshin_Sadeghi
24-01-2010, 03:10 PM
یک تجربه:
اگر حتی 10% هم احتمال بیماری (منجمله سرما خوردگی ) رو می دید هیچ سفری رو همراهی نکنید.
چون بعدش خیلی خوش می گذره و شما مجبور هستید با صلاحدید دکتر 2 روز خونه استراحت کامل داشته باشید. :D

Amir
24-01-2010, 04:55 PM
و آما....
۱. برای بستن بار سفر فقط یک دقیقه وقت بیشتر لازم دارم.
۲. قبل از سفر های ۲۲ ساعته با مینی بوس کمی بیشتر فکر کنم.
۳. چه در جنگل چه در کوه چه در دشت و چه کویر کنسرو زبان گوساله با مخلفات همچنان می چسبه.
۴. سه تا بسته زیتون برای یک سفر ۳ روزه کافی نیست.
ادامه دارد...

Parvaneh
24-01-2010, 07:52 PM
-چای در لیوان شیشه ای خیلی می چسبه!
-اگر در فلاکس آبجوش ریخته بشه و بعد زمان صرف چای لیپتون در لیوان انداخته بشه و بعد آبجوش مزه اش خیلی بهتره (نسبت به اینکه همزمان آبجوش و لیپتون در فلاکس انداخته بشه )
-خوردن عدس پلو و شوید پلو در سفر (که در سفر طبخ می شه!)تومنی صد نار با خوردن کنسرو تفاوتشه!

Mehdi
25-01-2010, 12:24 PM
خوشم مياد كلا رفتيم تو مايه هاي خوراك
اين خبر خوبيه! يعني دوستان در سفرهاي قبل مشكلات جدي تر خودشونو حل كردن و حالا رسيدن به خوردن :-?

Peymankhah
25-01-2010, 05:03 PM
توصیه های شکمی تمکیلی!!
1- تو ماشین میشه غذا گرم کرد مخصوصا اگر غذای خانه باشه و عطر و بوی خونه!! :D
2- تو ماشین میشه آب هم جوش آورد و فلاکس پرکرد :-\
3- روشن کردن گاز توی ماشین خطر دارد.
4- سیب زمینی و تخم مرغ پخته غذای حاضری خیلی خوبی است.
5- دارچین و هل را به عنوان پایه اصلی همیشه توی فلاکس چای بصورت غیر پودری ترجیحا استفاده کنید.
6- در سفرهای طولانی از مصاحبت تک تک اعضاء بهره مند شوید.
7- حالتهای خواب در ماشین را بیاموزید.
و
.
.
.

Parvaneh
25-01-2010, 05:32 PM
با توجه به مدت زمان زیاد سفر:
هیچ راهی دور نیست اگر همراهان خوبی در سفر داشته باشید. :)
نتیجه :سفر طولانی خود را با دوستان خوب کوتاه نمایید!

Mehdi
25-01-2010, 06:06 PM
نتیجه :سفر طولانی خود را با دوستان خوب کوتاه نمایید!
:ymapplause:

ahmadi
25-01-2010, 08:35 PM
دوستان خوب
یک سفر عالی و بامزه در طبیعت به اینه که
اولا حتما ی چای زغالی و با اتش درست کنید بعد بخورید به جای فلاکس
اگه ی دیگچه مسی داشته باشید با کمی برنج و گوشت
میشه بهترین غذای خوشمزه ومقوی تو دل طبیعت درست کرد
به نام :« دیگی» با کمترین امکانات
قول میدم وقتی به طبیعت ما اومدید
خودم براتون درست کنم .
خوشحالم از اینکه از سفرهاتون لذت میبرید
همیشه خوش باشید

Peymankhah
26-01-2010, 12:28 AM
دوستان خوب
...
همیشه خوش باشید

آقا احمدي
مگه ميشه رفت طبيعت و چايي آتيشي نخورد. :x ما اينقدر آتيش ميسوزونيم تو اين برنامه ها و اينقدر چايي آتيشي كه آخر از دست اين قوري كتري ها ميبرنمون جهنم!!
چند تا قوري داريم كه بغل به بغل قوري چوپانها ميزنه!! :D

Mehdi
26-01-2010, 09:46 AM
دوستان خوب
...
همیشه خوش باشید

آقا احمدي
مگه ميشه رفت طبيعت و چايي آتيشي نخورد. :x ما اينقدر آتيش ميسوزونيم تو اين برنامه ها و اينقدر چايي آتيشي كه آخر از دست اين قوري كتري ها ميبرنمون جهنم!!
چند تا قوري داريم كه بغل به بغل قوري چوپانها ميزنه!! :D
اه اه...
چایی آتیشی خیلی بدمزه س :^o
نخورید یه وقت... مریض میشید. بذارید من و حامد بخوریم :D

Parvaneh
26-01-2010, 11:00 AM
دوستان خوب
اگه ی دیگچه مسی داشته باشید با کمی برنج و گوشت
میشه بهترین غذای خوشمزه ومقوی تو دل طبیعت درست کرد
به نام :« دیگی» با کمترین امکانات
قول میدم وقتی به طبیعت ما اومدید
خودم براتون درست کنم .
خوشحالم از اینکه از سفرهاتون لذت میبرید
همیشه خوش باشید

برنامه چایی فلاکسی مختص ماشینه! در آینده بنا داریم تو ماشین هم بساط چایی آتیشی راه بندازیم ;)
ولی اون دیگی بدجور! خوش مزه به نظر می رسه =p~
اگه قسمت شد حتما مزاحم تون می شیم جمیعا!! ;)

ahmadi
28-01-2010, 06:27 PM
دوستان از همین الان بساط دیگی رو آماده میکنم
چند عکس هم دارم از دیگی ببینید تا زودتر بیایید
(تجربیات سفرهاتون بیشتر از خوراکیه نه؟) :D[attachment=3:1fr0pxhh]IMG_0557.jpg[/attachment:1fr0pxhh][attachment=2:1fr0pxhh]IMG_0573.jpg[/attachment:1fr0pxhh][attachment=1:1fr0pxhh]IMG_0574.jpg[/attachment:1fr0pxhh][attachment=0:1fr0pxhh]1.jpg[/attachment:1fr0pxhh]

(Mohsen)
28-01-2010, 07:39 PM
(تجربیات سفرهاتون بیشتر از خوراکیه نه؟)
سلام

جناب احمدی ظاهراً شما رگ خواب این گروه شکمو رو خوب پیدا کردید . این عکسای آخری بد جوری زد ما رو داغون کرد x_x =p~

به امید دیدار :ymhug:

Meghdad
29-01-2010, 12:40 AM
دوستان فقط غذا كه نبوده!
از مطالب ديگه هم ذكر كنيد تا انقدر اسم ما بد در نره!!! ;)

Peymankhah
31-01-2010, 11:03 AM
- در قدم برداشتن روی کلوتها همیشه با احتیاط عمل کنید. کنارهای بیرونی معمولا ساییده شده و لبه ها از استحکام کافی برخوردار نیستند.
- هیچگاه از گروه اصلی جدا نشوید چون تمام مسیر ها به همدیگر شبیه هستند.
- در شروع و پایان پیاده روی یک نقطه نشانی را برای تمام افراد گروه مشخص کنید تا در صورت گم شدن به آنجا بیایند.
از نقطه نشانی های شاخص در منطقه میتوان به جاده منطقه و مراکز آنتن موبایل اشاره کرد.
- آب کافی همراه داشته باشید مخصوصا بعد از ناهار!!
- عکس انداختن از سایه های همسفران را از دست ندهید.
- از مسیری حرکت کنید که بتوانید از سایه کلوتها بهره مند شوید.
- همیشه با برنامه ریزی مناسب زمان بندی کنید که به غروب آفتاب نخورید و از روشنایی بهره مند شوید.
- بررسی سفر از جهت اینکه طلوع ماه چه زمانی است و ماه کامل است یا ناقص را در نظر داشته باشید.
- سعی کنید در کویر از مصاحبت دوستان منجم بهره مند شوید.
- هیچگاه در کمپ و شب مانی حتی به صورت تکی به جایی نروید.
- زباله های خود را حتما و حتما از محل خارج کنید.

Meghdad
26-03-2010, 03:13 PM
-اگر در فلاکس آبجوش ریخته بشه و بعد زمان صرف چای لیپتون در لیوان انداخته بشه و بعد آبجوش مزه اش خیلی بهتره (نسبت به اینکه همزمان آبجوش و لیپتون در فلاکس انداخته بشه )
-خوردن عدس پلو و شوید پلو در سفر (که در سفر طبخ می شه!)تومنی صد نار با خوردن کنسرو تفاوتشه!

- صد البته كه چاى هيزمى (زغالى) از همه جور چاى بهتر هست. اما گزينه بهترى براى استفاده از چاى كيسه‌ايى هم هست! ;)
چاى كيسه‌ايى رو در فلاسك رها نكنيد چون باعث ميشه بعد از مدتى پوشش كيسه چاى از بين بره و تمام ذرات ريز اون در آبجوش وارد بشه كه در اين صورت يك چاى كدر و با طعم بدى نصيب خواهد شد كه حتما تا حالا تجربه كرديد. بهتره كه تعدادى چاى كيسه‌ايى متناسب با حجم آبجوش رو در فلاسك بذاريم و بعد از مدتى چاى رو خارج كنيم تا تنها رنگ و بو به آبجوش اضافه بشه و نه چيزاى ديگه! ;)
فقط كمى حوصله ميخواد كه معمولا چون تو سفرها همه براى چاى عجله دارن، امونش نميدن!

- در پياده روى در ميان كلوت‌ها هرگز از گروه اصلى جدا نشيد. شباهت مسير و عوارض طبيعى محيط حتما احتمال گمراه شدن را تا حد زيادى قطعى مى‌كنند!

- در بيابان لنگه كفشى نعمت است.

- در پياده روى بيابان آب و تجهيزات به اندازه كافى و فقط به اندازه كافى همراه داشته باشيد تا هم نيازهاى ضرورى مرتفع گردند و هم از حمل بار اضافى اجتناب كنيد. انرژى و توان جسمانى در محيطى كه هيچ موجود زنده‌ايى در آن وجود ندارد، گنج با ارزشى است كه نبايد به آسانى آن را خرج كرد.

- اگر راننده مسئوليت بستن بارهاى باربند و تخليه آن‌ها را بر حسب وظيفه انجام داد حتما دعايش كنيد! :D

- كمپ‌ها با وجود داشتن امكانات اقامتى لازم، برخى مواقع از داشتن آب و برق و ساير موارد معذورند! نهايت استفاده را از سكوت، خلوتى كمپ و تاريكى شب براى رصد آسمان ببريد.

- پخت و پز در بالاى كلوت‌ها در كنار مناظر بكر بيابان فوق‌العاده است. به ويژه زمانى كه يك دوغ خانگى اعلا را از تهران تا كوير لوت همراه داشته باشيد تا در كنار املت و ماكارونى و برنج و... (باقيش رو يادم نيست!) نوش جان كنيد. :ymhug:

- حتما يك صندلى مسافرتى در ماشين آماده داشته باشيد تا در صورتيكه صندلى شما توسط تلسكوپ اشغال شد از آن استفاده كنيد. ;)

- چاى دارچينى هميشه جواب ميده :D از چاشنى‌ها و ادويه‌هاى باب ميل هميشه استفاده كنيد كه لذت سفر را به شدت تحت تاثير قرار مى‌دهند.

- راننده‌ها و وضعيت روحى آن‌ها را هميشه مد نظر داشته باشيد. چون در صورت افسردگى يا هيجان زيادى آن‌ها، بايد فرمان را به دست خدا بسپاريد!

- از مصاحبت با دوستان و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد علاقه نبايد غافل شد. چون هم زمان رو به نحو مطلوبى سپرى ميكنه و هم اينكه لذت وافرى از نتايج صحبت‌ها ممكنه ببريد. (خودم در اين سفر يكى از به ياد ماندنى ترين تبادل نظر و صحبت‌ها رو با دوستان در مورد بخش عكاسى داشتم كه هنوز با يادآوريش كلى خوشحال ميشم :ymhug: )

SAEID
27-03-2010, 12:29 PM
درود
حالا كه صحبت بشتر از خوراكيه:
1-ليمو ترش تازه كه پوستش خشك شده باشه (چون ديگه تلخ نميشه و ميشه با پوست خوردش)براي سفر هاي طولاني عاليه
2-انجير، مويز و خرما خشك در سفر حكم طلا داره

Meghdad
27-03-2010, 03:35 PM
آقا سعيد اين موارد كه شما ذكر كرديد به اضافه خيلى چيزاى مشابه ديگه، هميشه در بساط سفرها آماده هست.
علاوه بر اين دوستان برخى خوردنى‌ها و چاشنى‌ها رو با خودشون ميارن كه جاى تعجب هم داره ;)

بجاى ليمو ترش تازه (البته اگر همراهمون نباشه) معمولا خودم از پودر كپسول‌ ليمو ترش استفاده مى‌كنم كه طعم فوق‌العاده ايى داره و هيچوقت هم تازگيش رو از دست نميده...

Negooli
12-11-2010, 10:05 PM
تجربه ی سفر نرفته ی من
عوض لحظه شماری برای سفر درستون رو بخونید که دو روز مانده به سفر 4 نمره ی امتحانی رو از دست ندید:دی
پ.ن:دارم به کیف آبجوش فکر میکنم برای توی کیسه خواب دقیقا کف پا!:7:

AzinAzin
12-11-2010, 10:29 PM
دقیقققققققققققققن همین طوره:1:.... به همین فکر میکردم... روز رفتن بهتره خیالم راحت باشه که کارای هفته م و درست انجام دادم نه اینکه کل هفته فقط دلم آب شده باشه برا سففففررررر....:4::8:

Carlos
12-11-2010, 10:44 PM
حالش به اينه كه دنيا رو ول بدي و زندگي رو بپيچوني بري تو كوير ...اگه ميشد 5 سال برنميگشتم خونه.......جدي ميگم

AzinAzin
12-11-2010, 10:47 PM
راجه به آب و هوا فقط گفتید شبش سرده!
ممنون میشم راجه به هوای اونجا و طی روز هم بگید ؟ :1:
سرد تره از اینجا آیا ؟

Mehdi
12-11-2010, 11:27 PM
راجه به آب و هوا فقط گفتید شبش سرده!
ممنون میشم راجه به هوای اونجا و طی روز هم بگید ؟ :1:
سرد تره از اینجا آیا ؟
به طور معمول روزهای کویر گرمه. سال قبل که یه تیشرت جواب میداد :3:

Carlos
03-12-2010, 04:57 PM
1. براي هر نفر يك بطري اب كافيست اگر بيشتر همراه داشته باشيد اب بيشتري مصرف ميكنيد و ذخيره اب تمام ميشود با اين روش اب را سهميه بندي ميكنيد.(در مسير برگشت در شهداد پس از نهار 1 بطري اب داشتيم براي 4 نفر كه در طول مسير با سهميه بندي اب با اينكه 6- 7 نفر ديگه هم اب خوردن اب اضافه اومد)

2. با يك پارچه سر و در صورت نياز گردن خود را بپوشانيد. بهترين وسيله چفيه عربي است براين اينكار(ترجيحا مرطوب)You can see links before reply

3. براي جلوگيري از افتاب سوختگي به جاي تي شرت از يك بليز استين دار خنك و نازك استفاده منيد(رنگ روشن)
4. عينك افتبي استاندارد فراموش نشود
5. غذاهايي همراه داشته باشيد كه تشنه نكنند .مثلا تن ماهي تشنه ميكند.
6.چاقو هميشه همراه داشته باشيد.
7.ليمو ترش يك معجزه براي رفع تشنگي به ساب مياد در كوير همراه داشته باشيد.
تركيب اب و اب ليمو ترش فوق العاده اسن.
8. قبل از حركت به داخل كوير با خوردن يك خوراكي شيرين قند خون خود را تنظيم كنيد تا در كوير دچار ضعف نشويد.
9.كفش مناسب بپوشيد(تركينگ) كتانيهاي ورزشي شما را به زحمت مياندازند . پوتينها با داشتن ساق بلند مانع از ورود شن به داخل پا ميشوند.

10. در انتخاب مسير(زمين) ياده روي دقت كنيد سطحهاي نرم انرژي شما را تلف ميكنند و شما دچار خستگي ميشويد.
11. در بالا رفتن از سطوح شيبدار عجله نكنيد و با دقت و ارامش بالا برويد(براي حفظ انرژي)
12. در كوير از انجام كارهاي بيهوده اجتناب كنيد و انرژي خود و اب بدن را خيره سازيد.

اينها تجربيات شخصي من در سفر به شهداد 89 بود اميدوارم مفيد واقع شده باشه.:77::77:

Carlos
13-12-2010, 10:06 PM
13. اگر خواستید کف اتوبوس بخوابید حتما یه زیر انداز گرم زیرتون پهن کنید تا دچار سرما خوردگی نشوید.
(فوم کلفت بهترین گزینه است)
14. یه لباس گرم مثل کاپشن یا سوئیشرت داخل اتوبوس همراه داشته باشید تا موقع خواب و پیاده شدن در بین راه جهت خرگوش گیری سرما نخورید.

نکته: جماعت زیادی بر اثر همینها تا یک هفته بعد سفر سرماخورگی همراهشون بود.