PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمای خرید کیسه خواب (کیسه خواب پر، کیسه خواب الیاف)

مصطفی
14-07-2009, 08:42 AM
به نظر من 4 تا فاكتور اصلي در انتخاب كيسه خواب نقش داره كه دوتاش خيلي مهمه، يكيش يه خورده مهمه (از اون لحاظ) و آخريش هم كه يه فاكتور زنونه هست!
1. حداقل درجه حرارتي كه ميشه از اين كيسه خواب استفاده كرد. (واضحه و هيچ توضيحي نمي خواد)
2. وزن و حجم كيسه خواب. (به لطف پيشرفت تكنولوژي الان ميشه به كيسه خوابهاي جيبي هم اميدوار بود. اما واقعا بعضي از كيسه خوابا خيلي ظلمن! من خودم يه كيسه خواب دارم كه شده وبال گردنم! 66.6% حجم كوله پشتي و 43.9% وزن اونو به خودش اختصاص ميده لامُروّت!)
3. قيمت كيسه خواب. :!:
4. رنگ كيسه خواب. (اينش ديگه به ما ربطي نداره!)

Mehdi
14-07-2009, 11:31 AM
الان کیسه خواب های متنوعی تو بازار هست. از کیسه خواب هایی که این دوره گردها به قیمت 10-15 تومن می فروشن تا کیسه خواب های 300-400 تومنی. منم یه کیسه خواب الکی بزرگ دارم. اما دوستانمون کیسه خواب های جورواجوری الان دارن که باعث شده کمی در این مورد تجربه کسب کنم.
درسته که تو کیسه خواب های جدید از الیاف جدید با رسانایی حرارتی بسیار کمتر استفاده میشه, اما نازک کردن این کیسه خواب ها برای کم شدن وزن اونا نتیجه عکس به ماجرا میده. البته منظورم این نیست که کیسه خواب های گرون جدید خوب نیستن. می خوام بگم خوبن اما نه به اندازه قیمتشون.
کیسه خوابی که من خریدم 40 تومن بیشتر قیمت نداشت. الان هم فکر میکنم 4-5 سال دارم. درسته که شب هایی بوده که توش راحت نبودم و سردم بوده اما تو همون شبها کسایی که کیسه خواب 300 تومنی هم داشتن سردشون شده.
از نظر من کیسه خواب همه ماجرا نیست. کیسه خواب هرچقدر هم خوب باشه اگر چند نکته دیگه رو رعایت نکنی حتما سردت میشه.
نکات:
1- حتما و حتما با لباس خشک بردید تو کیسه خواب. یعنی اگه لازم شدن همه لباساتونو عوض کنید. حتی اگه لباس خشک نداشتید لخت برید تو کیسه خواب. اگر جنگل ابر برید احتمال داره دچار این مشکل بشید. اونجا همه چی سه سوت خیس میشه. مگه اینکه لباسهای اضافی که همراه آوردید را داخل کیسه گذاشته باشید.
2- در شرایطی که هوا سرده با لباس کافی برید تو کیسه خواب. یه نوع لباس چسبان هست که اگر سربازی رفته باشید می دونید کدوم منظورمه. لباس های تنگ و بسیار گرمی هستن که پیشنهاد میکنم حتما یه دست از این لباسها داشته باشید. وزنی هم ندارن. اگر سنگین بود یا نتونستید تهیه کنید فقط پایین تنه را تهیه کنید. بخش زیادی از گرمای بدن از پایین تنه بیرون میره.
3- حتما صبح (اگر فرصت داشتید) بذارید کیسه خواب جلو آفتاب خشک بشه.

اگر چیزای دیگه هم یادم اومد می گم.

Peymankhah
15-07-2009, 08:39 PM
به نظرم اول باید مشخص کنید که برای چه نوع برنامه ای شما کیسه خواب میخواهید. قطعا کیسه خواب یک کوهنورد که به مناطق برفی و سردسیر میرود با کسی که به کمپینگ می رود خیلی متفاوته. از این نظر نمیشه یک کیسه خواب برای همه برنامه ها داشت مگر اینکه قابلیت کم شدن لایه یا امکانات مشابه رو داشته باشه.
به نظرم اندازه اون خیلی مهمه. چون من یک کیسه خواب دارم که تا دمای 0 درجه رو همین جوری جواب میده ولی خیلی بزرگه. تقریبایک سوم کوله 70 لیتری رو میگیره از این نظر فاکتور بدی به حساب میاد.
ولی قیمتش اون زمانی که خرید مناسب بود. 30 تومان خریدم. کیسه خواب فروشگاه جم بود.
به نظرم مهمتر از کیسه خواب طرز استفاده از اونه و مهیا کردن محیط استفاده از اون.
زیر سازی کیسه خواب خیلی مهمه. من به شخصه برای جلوگیری نم زدن از پانچو یا بارونی ام در زیر کیسه خواب استفاده میکنم. روی پانچو معمولا از فوم زیر انداز استفاده میکنم.
داخل کیسه خواب هم سعی میکنم با لیاس کم حجم در حد لباس زیر چسبون سربازی یا پلیور گرم کوله ام استفاده میکنم. معمولا بدنه داخلی کیسه خوابها یک لایه کم دارن و اونم لایه داخلی کیسه خواب که بهترین حالتش پشمی(توی کیسه خوابهای آمریکایی نظامی هست) ولی من همیشه از یک ملافه کم حجم و سبک استفاده میکنم که کاربریهای چند منظوره داره. با تعدد لایه در داخل کیسه خواب یک لایه هوایی بعنوان عایق به نگهداشتن دمای بدن شما کمک میکند.
همیشه هم از کلاه استفاده میکنم. چون سوز سرما از سر خیلی بیشتر اذیت میکنه و بیشتر حرارت بدن از سر دفع میشه.
ضمنا از جوراب مناسب هم استفاده میکنم.

یه تجربه هم بگم شاید یه روزی بدردتون خورد:
در یک برنامه ای ما با دوستان پس از 7 روز بارش مستمر مجبور به استقرار در محل شدیم.
با چادر دو نفره و 4 پتو. دما در ساعت 7 شب داخل چادر یخ میزد.
کف زمین کاملا خیس. برای ایزوله کردن کف از رطوبت من و دوستم شروع به تمیز کزدن کف از سنگهای بزرگ و تیز کردیم.
روی کف از شاخه های نازک درخت استفاده کردیم و پوشوندیم. روی اون از پلاستیک زباله های بزرگ سیاه کشیدیم و یه زیلو روش انداختیم. روی زیلو یک پتو نداختیم و قابل توجهتون بگم که با همه این داستانها از کف کاملا سرما محسوس بود و چنانچه یک شب روش میخوابیدیم نابود میشدیم. خلاصه از لایی کاپشن برای پوشش کمر و پایین تنه استفاده کردیم.
برای دو نفرمون حالا 3 تا پتو مونده که هر جوری حساب کنی تو اون سرما جور در نمیومد.(قابل توجه بگم که اسمشون پتو بود و آبروی پتو رو هم برده بودن)
خلاصه تصمیم گرفتیم بطور مشترک از پتو ها استفاده کنیم.
خلاصه اون شب از شدت سرما اون چند شب من و دوستم همدیگر رو بغل میکردیم و زیر پتو ها میخوابیدیم.
سعی میکردیم یه فاصله هایی بین بدنمون و پتو هم ایجاد کنیم و خودش غیر از اینکه عایق میشد هوای نفس ما هم اون و گرم میکرد که واقعا مطبوع بود.
اون چند شب اونقدر تجربه شد که بعد از اون شب و شب دوم به کلی بچه های دیگه هم این و یاد دادیم و تونستن بعد از اون شب سخت بخوابند.

pesare1404
21-07-2009, 03:41 PM
محض اطلاع کیسه خواب از 12 تومن همون معروف به امریکایی ها که دست فروشا میفروشن هست تا اینا که میانگینشون 50 تومنه

[attachment=0:2ytsuz5f]DSC00588.JPG[/attachment:2ytsuz5f]

pesare1404
21-07-2009, 03:43 PM
البته 100 یا 200 یا 300 به بالا هم میتونید تو منیریه پیدا کنید

Mehdi
21-07-2009, 03:50 PM

اکیدا پیشنهاد می کنم اگر جنس بالای 20-30 تومن (چه کفش، چه کیسه خواب و...) می خوای بگیری گمرک نگیر. مگر اینکه بلد باشی چونه بزنی. قیمت ها تو منیریه تا حدی معلومه نهایتا 10 درصد بالا و پایینه. اما تو گمرک به راحتی 2-3 برابر می کنن تو پاچه آدم.
اگه دیدی یه جنس قیمت می دن مثلا 50 تومن مطمئن باش 25 تومن می فروشن و سود هم می کنن :cry:

pesare1404
21-07-2009, 03:56 PM

اکیدا پیشنهاد می کنم اگر جنس بالای 20-30 تومن (چه کفش، چه کیسه خواب و...) می خوای بگیری گمرک نگیر. مگر اینکه بلد باشی چونه بزنی. قیمت ها تو منیریه تا حدی معلومه نهایتا 10 درصد بالا و پایینه. اما تو گمرک به راحتی 2-3 برابر می کنن تو پاچه آدم.
اگه دیدی یه جنس قیمت می دن مثلا 50 تومن مطمئن باش 25 تومن می فروشن و سود هم می کنن :cry:

چشم اما فکر نکنم بالای 30 تومن پول بابت کیسه خواب بدم نه اینکه نخوام خوب زندگی سخته :mrgreen: اینم از اون لباس گرما گفته بودید البته قیمت نکردم
[attachment=0:1ekj2v0o]DSC00595.JPG[/attachment:1ekj2v0o]

Mehdi
21-07-2009, 04:08 PM
منظورم از این لباس ها نبود. البته اینم حرف نداره ها ولی صحبت من یه چیز دیگه س.
اونی که من گفتم یه لباسه که زیر لباس های اصلی باید بپوشی. رنگش معمولا سفید یا مشکیه یک دسته. فروشنده های گمرک بهش میگن گرم کن سربازی. دو تیکه س و هم بالاتنه و هم شلوار داره. قیمتش هم 4-5 تومن بیشتر نیست.

این لباس هم که نشون دادی خیلی خوبه. به اینا می گم پولیور سبز. اتفاقا اینی که نشون دادی جنس تقریبا خوبیه. قیمتش هم حدود 6-7 تومن باید باشه. یه جور دیگه هست که این پارچه های سرشونه و آرنج رو نداره و خیلی نازک تره. از اونا نگیر. بی مصرفه.

در ضمن ترکیب این دوتا با همدیگه تو بدترین شرایط آب و هوایی کاملا گرم نگهت می داره. هرچند که احساس خفگی پیدا می کنی. اما خیلی حال میده وقتی همه دارن از سرما می لرزن تو داری آب به سر و صورتت می زنی که خنک شی :lol:

Peymankhah
26-07-2009, 04:56 PM
توی سفر خلخال- اسالم تصمیم گرفتم کیسه خواب با خودم بر ندارم.
دارم به جایگزینش فکر میکنم و یه کارهایی هم کردم.
امیدوارم تجرب ی سختی نباشه.

اگر کسی ایده ای داره لطفا جواب بده و اینکه بگید ارزش یه عنوان جدا رو داره ؟

pesare1404
26-07-2009, 05:25 PM
توی سفر خلخال- اسالم تصمیم گرفتم کیسه خواب با خودم بر ندارم.
دارم به جایگزینش فکر میکنم و یه کارهایی هم کردم.
امیدوارم تجرب ی سختی نباشه.

اگر کسی ایده ای داره لطفا جواب بده و اینکه بگید ارزش یه عنوان جدا رو داره ؟

حرفه ای ها باید جواب بدن

اما به نظر من
12 تومن هزینه ی ارزون ترین کیسه خوابه20 تا 30 تومن هم یک کیسه خواب متوسط :roll:

توی این مسیر اگه کیسه بر نمی دارید کلا برنامه براتون زجر اور میشه چون جمع جور ترین وسیله ی خواب همین کیسه خوابه هر وسیله ی دیگه ای سنگین تر و بارتونو بیشتر میکنه
شبهای این مسیر واقعا سرده تاکید میکنم واقعا سرده سرد رو با خنک اشتباه نگیرید به سردی روستای ابر نباشه کمتر نیست و داشتن خواب راحت نیاز به لباس گرم و کیسه خوابه مناسبه
حالا اگه کیسه خواب برنداری که وا ویلا ...
حالا اگه مسیر دیگه ای بود یه چیزی

قرص سردرد و سرما خوردگیو حتما ببر :mrgreen:

Peymankhah
01-08-2009, 07:30 PM
برنامه خلخال- اسالم رو بدون کیسه خواب سر کردم.
برنامه توی تابستان اجراشد. و حداقل دما در حد 2-3 درجه بود. البته به غیر از یک شب که هوا بارونی و رطوبت بالای 90 درصد بود.
به جای کیسه خواب من یک عدد کیسه بیواک و یک عدد پتوی سفری زیپ دار L شکل تهیه کردم.
داخل کیسه بیواک زیر انداز ابری انداختم و روی آن یک عدد پانچو برای جلوگیری از نفوذ نم به داخل پتو سفری و استفاده از یک ملافه نازک برای دور بدن پیچیدن استفاده کردم.
کلاه لازم نشد چون هوا خوب بود.
این کاری که کردم چند حسن داشت اینکه حداکثر وزنشون تا حدود 1 کیلو شد و حجم کمتر از کیسه خوابهای معمول و اینکه روکشها متعدد شد و از این بابت لایه لایه شدن باعث گیر افتادن هوا داخل این لایه ها میشد که نوعی عایق هم محسوب میشد.
هم این برنامه رو داخل چاد تست کردم هم در فضای باز کنار آتش.
سرجمع داشتن یک کیسه بیواک خوبه چون روی کیسه خواب هم که استفاده کنید حد اقل 2-3 درجه تاثیر مثبت داره.

Mehdi
02-08-2009, 10:29 AM
كيسه بيواك يعني چي؟ :?: :mrgreen:

جدیده حاج مصطفی... :?
ما از دنیا عقبیم نمی دونیم چه خبره :(

مصطفی
02-08-2009, 12:35 PM
خيلي ممنون حامد خان.
روزگار غريبي شده والا . . .

jafar roshan
23-10-2009, 12:27 PM
سلام به همگی.
یه نوعی از کیسه خواب هست که زیپ چپ و راست داره به درد متاهل ها میخوره به هم وصل میشه و در واقع

دو نفره میشه.( مارک لافوما)

araz
24-10-2009, 07:58 AM
سلام به همگی.
یه نوعی از کیسه خواب هست که زیپ چپ و راست داره به درد متاهل ها میخوره به هم وصل میشه و در واقع

به سلامتی،عجب خبر خوشی بود ;)
دوستان مجرد مشکلشون دیگه حل شد.
عزیزان مجرد دیگه چی میخان :)
کیسه خواب متاهلی هم که در اومد، زن بگیرید دیگه =))

Peymankhah
24-10-2009, 05:12 PM
سلام به همگی.

حیف که قوانین سایت دست و پام و بسته ....

pesare1404
25-10-2009, 03:33 PM
سلام به همگی.

حیف که قوانین سایت دست و پام و بسته ....

حیف که اسلام دستمو بسته وگرنه حسابی اگاهتون میکردم :D

omid
21-12-2009, 10:02 PM
این معیارها رو برای خرید کیسه خواب شناختم تا الان :
1- دما
کیسه خوابهای استاندارد 3 دما روشون ثبت شده.comfort-level-extreme
comfort همونطوری که از اسمش برمیاد دماییه که یک آدم معمولی (مثلا یک خانم که چندان تجربه ای و مقاومت ویژهای نداره) در این دما به راحتی میتونه بخوابه.
extreme هم یعنی سرد ترین دمایی که شما تو این کیسه خواب هلاک نمیشید و شما رو زنده نگه میداره.اما خواب راحتی نخواهید داشت.
عموما بهتره برای خرید به دمای comfort توجه بشه.یعنی دمای جایی رو که میخواید شب رو درش اقامت کنید در نظر بگیرید.اگه عدد comfort در اون حول و حوش باشه کیسه مناسبیه برا شما.زیاد هم بحث رو پیچیدش نکنیم.
2-وزن : دومین فاکتر مهم انتخاب کیسه خواب مناسب وزنشه.شاید براتون جالب باشه که مهمترین عامل تعیین کننده قیمت یک کیسه خواب وزنشه.البته این نکته در تمام تجهیزات کوهنوردی صادقه.کیسه خوابها اغلب بین 800 گرم تا 2 کیلو گرم وزن دارن.من یک کیسه خواب 1500 گرمی دارم.برا طبیعت گردی و هایکینگ خوبه.اما وقتی پای ارتفاع و کوه نوردی بیاد وسط تقریبا خودزنی به حساب میاد اگه بخوای بالای 4000 ببریش.
3-جنس : پر و الیاف.کیسه های تهیه شده از پر طبعا سبکتر و گرمترن.اما اگه خیس بشن خیلی دیرتر از الیاف خشک میشن.به نظرم وقتی عامل دما و وزن رو در انتخاب لحاظ میکنید دیگه لزومی نداره مجهولی به نام جنس رو به معادلتون اضافه کنید.
توصیه نهایی: اگه خریدتون زیر 100 هزار تومنه به جنسهای ایرانی معتبر حتما اعتماد کنید.خیلی به صرفه تر و بهترن.اگه خریدتون بالاتر از اون حرفاست حتما برندهای معروف خارجی رو شناسایی کنید.

Peymankhah
24-12-2009, 01:30 PM
دوستان در مورد کیسه خوابهایی که دارند و در این سفر ها تست کرده اند در دو الی سه جمله نظر خودشان را بهند.
این نظر شامل زمان خرید، قیمت، سفری که در آن استفاده کرده اید، شرایط کلی حاکم بر آن سفر و در نهایت احساس آسایش خواب

این کار هم تجربه خوبیست از شناخت بازار و هم برای تولید کنندگان و فروشندگانی که تا به حال یکبار هم در کیسه خواب نخوابیدند!!

Peymankhah
24-12-2009, 01:58 PM
کیسه خواب مارک جم (فروشگاه جم)
ایرانی
دمای آسایش ، +5
وزن 2.2 کیلوگرم، سایز بزرگ
مواد پر کننده از الیاف مصنوعی
قیمت خرید: سال 86 به قیمت 30 تومن

تست حداکثری تا دمای صفر تا حد اکثر 2 ال 3 درجه پایین تر.
عیب : وزن زیاد و حجم بالا
مزایا: دوخت خوب، با دوام، ظاهری زیبا، کارکرد تا دمای صفر درجه با آسایش خوب

چند مورد از تست در سفر:
گهر تابستان و بهار - حد اکثر دما تا نزدیک صفر. داخل چادر. کار آیی قابل قبول با یک ملافه سبک و یک لایه لباس گرم
خلخال-اسالم در پاییز و تابستان- حد اکثر دما صفر، در شرایطی رطوبت 70 تا 90 درصد. کار آیی قابل قبول با حفاظت کف در برار رطوبت
و ...

Mehdi
24-12-2009, 02:17 PM
دوستان در مورد کیسه خوابهایی که دارند و در این سفر ها تست کرده اند در دو الی سه جمله نظر خودشان را بهند.

ممنون برادر
این آمار و اطلاعات باید مستند باشه.
منظورم اینه که باید در شرایط مشخص نتیجه تست اعلام بشه. سرعت باد، میزان رطوبت، شرایط چادر، شرایط زیر انداز و از همه مهمتر درجه حرارت محیط.
خیلی وقته دنبال یه دماسنج و رطوبت سنج خوب و مناسب سفر می گردم اما هنوز پیدا نکردم. اگر بتونم پیدا کنم می تونیم شروع کنیم به استانداردسازی کیسه خواب ها و...

Meghdad
24-12-2009, 04:42 PM
همونطور كه مهدى اشاره كرد بهتره كه بررسى اين كيسه خواب‌‌ها در شرايط يكسان و استانداردى صورت بگيره ولى براى خالى نبودن عريضه اطلاعات كيسه خواب خودم رو هم ميذارم اينجا:
كيسه خواب Camp Pro با الياف پلى‌استر و پوشش داخلى كتان.
ابعاد 210x 80 x 50 سانتى‌متر و وزن تقريبى 800gr داره و نسبت وزن به حجمش 150gr / m2 و نسبتا چيز جمع و جور و خوبيه.
براى دماى بالاى 5 درجه خيلى مناسب هست ولى تا دماى صفر رو هم باهاش سر كردم و براى دماى زير صفر هم با پوشش اضافى دور كيسه خواب و چند جور فن ديگه جواب گرفتم.
تقريبا تو هر آب و هوايى هم ازش استفاده كردم (البته با ملزومات اضافى) و با توجه به وزن و حجمى كه داره ازش راضيم.
نقطه قوتش هم پوشش داخلى اون هست كه در حفظ دما (تا حدودى) و راحتى خيلى كمك ميكنه و نقطه ضعف اون هم عدم همخوانى ابعاد كيسه خواب با قد و قواره منه!! ;)

habib
16-01-2010, 11:52 PM
مطالب زیر را از دو سایت کپی کردم که فکر میکنم مفید باشه:{البته بعضیاش تکراریه}
منبع:
You can see links before reply
برای اكثر گردشگران كيسه خواب جزء مهمی از سيستم خوابيدن در طبيعت را تشكيل می دهد. يك كيسه خواب خوب متناسب با قد شماست، حرارت بدن را حفظ ميكند، وزن آن سبك و دارای قابليت فشرده شدن است. مناسب ترين كيسه خواب مدلی معروف به موميايی است.
گرمای كيسه خواب توسط ماده عايقی كه در بين آن قرار دارد و باعث حبس هوا در بين خود ميشود، بوجود مي آيد. اين لايه، عايقی برای هوای گرم درون و هوای سرد بيرون كيسه خواب است. اينكه هر كيسه خواب در گرم نگه داشتن بدن چقدر ميتواند موثر باشد، بستگی به مقدار اين مواد عايق، ضخامت يا پف كردن آن، اندازه كيسه خواب (اگر اندازه بدن شما باشد) و استيل كيسه خواب دارد.

مواد عايق

دو ماده عايق در كيسه خواب ها وجود دارد : پرقو و الياف مصنوغی. هر كدام آنها دارای مزايا و اشكالات خاص خود هستند.

1- پر قو : پر قو با كيفيت بالا معروف به درجه انبساط 700 تا 800 است، هر گرم آن 405 تا462 سانتی متر مكعب ميتواند انبساط پيدا كند. پر ؛ گرم ترين، سبكترين، قابل فشرده ترين و لوكس ترين ماده عايق موجود است. اشكالات پر، قيمت بالای آن و از دست دادن خاصيت گرمايی در صورت خيس شدن است. رويه اكثر كيسه خوابها كاملا" ضد آب نيستند، بنابراين در محيطهای مرطوب، كيسه خواب را قبل از اينكه دركوله پشتی قرار دهيد، درون يك كيسه پلاستيكی كاملا" ضد آب قرار دهيد.

2- الياف مصنوعی : كیسه خوابهای الياف مصنوعی بسیار ارزانتر از كيسه خوابهای پر هستند و هنگام خيس بودن هم تا حدی خاصيت گرمايی خود را حفظ ميكنند. البته خوابيدن در كيسه خواب خيس (چه پر چه الياف مصنوعی) عذاب آور است. اشكالات الياف مصنوعی در مقايسه با پر اينست كه قابليت فشرده شدن كمتری دارد و نسبت به يك كيسه خواب پر مشابه، سنگين تر ميباشد. بعلاوه يك كيسه خواب الياف مصنوعی قابليت فشرده شدن و باز شدن زياد مانند پر را ندارد و از اين رو خاصيت پف كردن و در نتيجه گرمای خود را سريع از دست ميدهد.

مواد روكش كيسه خواب :

معمولا" چند نوع ماده برای روكش داخلی يا خارجی كيسه خوابها مورد استفاده قرار ميگيرد. محبوبترين نوع آن پارچه های پوششی تنفسی، ميكرو و نايلون ميباشد.

1- پارچه های ورقه ای و پوشش ضد آب – تنفسی : اين پارچه ها باعث ميشوند كه رطوبت به بيرون دفع شود. اين نوع پارچه ها گران هستند ولی در محيطهای مرطوب مثل چادر، غار برفی يا كيسه بيوواك محاسن زيادی دارند . استفاده آنها در كيسه خوابهای پر بسيار مطلوب است. مرحله تنفسی كردن لايه رويی بسيار پيچيده است و اين لايه بر اثر استفاده به مرور خاصيت خود را از دست می دهند.

2- پارچه های ميكرو : اين نوع پوشش های كيسه خواب از نخ های بسيار نازك نايلون يا پوليستر بافته شده اند كه قابليت ضد آب _ تنفسی دارند. بعضی از پارچه های میكرو بوسيله پليمرهايی مانند سيليكون عمل آورده شده اند كه قابليت ضد آب و دوام آنها را بالاتر ميبرد. پارچه های ميكرو در مقايسه با پارچه های ورقه ای و پوششی ضد آب – تنفسی سبك تر هستند و دارای قابليت فشرده شدن ميباشند.

3- نايلون : پوشش نايلونی كيسه خوابها، سبك ترين، قابل فشرده ترين و تنفسی ترين پارچه موجود است. متاسفانه اين پارچه ها در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت هوای بيرون كمترين كارايی را دارند.

شكل ظاهری و اجزاء :

شكل و اجزائ كيسه خواب باعث كار آمدی و تهويه آن ميشود. يك كلاه خوب كيسه خواب تمام سر شما را می پوشاند، گرما را حفظ ميكند و به صورت شما اجازه ميدهد كه آزاد باشد تا راحت تنفس كنيد. قسمت معروف به يقه كيسه خواب دور گردن شما را ميپوشاند و مانع خروج گرمای بدن به بيرون ميشود. زيپ های بلند، ورود و خروج به كيسه خواب را راحت تر ميكند و در عين حال به كمك آنها ميتوان هوای درون كيسه خواب را تهويه كرد. طراحی بعضی از كيسه خوابها به صورت يك زيپ راست و يك زيپ چپ انجام ميشود و از اين رو ميتوان دو كيسه خواب را از طريق زيپ به هم وصل كرد. زيپهای نصفه يا 4/3 تا حدی وزن و حجم كيسه خواب را كاهش ميدهند. اما در عين حال بعضی از امكانات تهويه را حذف ميكنند. يك زبانه سرتاسری بر روی قسمت زيپ ها باعث كيپ و حايل شدن قسمت زيپ يا هوای سرد بيرون ميشود.

لوازم جانبی :

بعضی از توليد كنندگان كيسه خواب يك كيسه آستری اضافه قابل شستشو هم توليدميكنند كه وجود آن باعث حبس شدن بيشتر گرمای بدن و چند درجه گرمتر شدن درون كيسه خواب ميشود. اين كيسه آستری مانع نفوذ چربی بدن به آستر درونی و يا لايه ميانی كيسه خواب ميشود. كيسه آستری در برنامه های طولانی مدت كه شستن كيسه خواب امكان ندارد، مفيد است. اما وجود اين كيسه آستری باعث افزايش وزن و حجم كيسه خواب ميشود.

كيسه های آستری واترپروف از جنس نايلون غير تنفسی ساخته شده اند و شما اول درون اين كيسه سپس داخل كيسه خواب ميشويد . اين كيسه ها با كاهش دادن اتلاف گرمای بدن، باعث گرمای بيشتری ميشوند . آنها در مناطق بسيار سرد، مانع نفوذ رطوبت به درون لايه گرمايی كيسه خواب ميشوند كه همين كار مانع از تشكيل يخ درون اين لايه ميشود. با وجود مزايای اين كيسه ها ، خيلی از گردشگران آن را غير لازم و ناراحت كننده می دانند. از اين رو قبل از اينكه با يكي از اين كيسه های آستری عازم سفر شويد آن را امتحان كنيد.

اندازه :

اين مهم است كه كيسه خواب، اندازه بدن شما باشد. كيسه خواب خيلی عريض؛ جاگير، سرد و سنگين تر است. اگر كيسه خواب برای شما تنگ باشد ، بايد به زور زيپ آن را ببنديد و داخل آن بخوابيد. در اين حالت بدن شما با فشاری كه به جدار كيسه خواب وارد ميكند، باعث فشرده شدن لايه عايق آن ميشود و هوای مابين آن را خالی ميكند و در نتيجه درون كيسه خواب سرد ميشود. اگر كيسه خواب خيلی كوتاه باشد، لايه عايق در قسمت پا و سر فشرده تر ميشود و باعث سردتر شدن كيسه خواب ميشود.
كيسه خوابها در عرض و طولهای مختلف برای اندامهای مختلف توليد ميشوند. از اين رو كيسه خوابی را بخريد كه متناسب اندازه و سايز بدن شما باشد. برای فعاليتهای زمستانی، كيسه خواب خود را كمی بلندتر انتخاب كنيد. از فضای اضافی موجود ميتوان برای خشك كردن وسايل مثل دستكش، جوراب و پوش داخلی كفش استفاده كرد.

سيستم درجه بندی :

توليد كنندگان مقياسی برای حداقل درجه حرارت گرما يا راحت بودن در كيسه خواب را بيان ميكنند. اين مقياس بايد فقط به عنوان يك راهنمايی كلی در نظر گرفته شود. اين مقياس برای اجناس گوناگون و كارخانه های مختلف متفاوت است. با استفاده از اين مقياس ها نمی توان كيسه خوابهای توليدكنندگان مختلف را با هم مقايسه كرد.
عوامل زيادی باعث ميشوند تا شما در يك كيسه خواب احساس گرما يا سرما كنيد. در بين اين عوامل از سوخت و ساز درونی هر بدن، درجه حرارت محيط و عايق بودن سطح زير كيسه خواب را ميتوان ذكر كرد . توجه داشته باشيد كه كيسه خواب شما را كه درون آن قرار گرفته ايد، گرم نمی كند بلكه اين شما هستيد كه با حرارت بدن خود كيسه را گرم ميكنيد. لايه گرمايی و لايه بيرونی كيسه خواب كمك می كنند تا از دست دادن حرارت بدن تقليل يابد.

كيسه خوابهای مخصوص :

بعضی از گردشگران ترجيح ميدهند تا حتی المقدور سبك حركت كنند در نتيجه كمی از راحتی خود را قربانی مزيت سبك بودن ميكنند. اين گروه، از كيسه خوابهای نيم تنه يا 4/3 تنه استفاده ميكنند كه وزن و حجم كمتری دارند. اين تيپ كيسه خوابها زمانی كه با تركيب كت پر و ساير لباسهای گرمايی استفاده شوند، ميتوانند برای دمای زير صفر هم مناسب باشند.

مراقبت و نظافت:

دمای کیسه خواب :
برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال 2004 استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد ، استاندارد اروپایی En13537.
اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندار شرایط یکسانی را برای همه آزمایشگاهها تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که برای کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در زمان استفاده نیز مربوط می شود.
مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب :

خريد كيسه خواب يك سرمايه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت ميتوان برای سالها آن را حفظ كرد. هميشه توصيه های توليد كننده را به كار ببنديد. كارخانه ای كه آن را توليد كرده است، مسلما" بهتر ميداند كه چگونه بايد از آن مراقبت كرد. با توجه به مطالب توليد كنندگان، چند روش برای دوام بيشتر كيسه خواب آورده ميشود.

Maximum comfort temperature : حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد ، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.
Comfort temperature: دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.
Lowest comfort: کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.
Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید به دمای راحت comfort توجه کنید. به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

چند توصیه سودمند :

به هنگام خرید کیسه خواب به نوع فعالیت ، دما و رطوبت ، اندازه و حجم کیسه خواب و وزن کیسه خواب توجه کنید و از افراد با تجربه تر کمک بگیرید. برای داشتن یک خواب راحت به این موارد نیز توجه کنید :
یک زیرانداز خوب بخرید تا علاوه بر اینکه بر روی آن احساس راحتی داشته باشید از سرمای زمین نیز مصون بمانید.
یک چادر خوب بخرید .یک چادر خوب شما را در مقابل هوای بد محافظت می کند. خوابیدن در شرایط باد و یا رطوبت به شدت از کارایی و گرمای کیسه خواب شما کم می کند.
خودتان را به لباسهای اضافی مجهز کنید. این لباسهای را در شرایط بسیار سرد و یا در طول شب بپوشید. در شرایط سرمای زیر صفر در صورت نیاز از کلاه ضد طوفان و اگر دارید کیسه بیواک ، نیز استفاده کنید.
درست و کامل بخورید در غیر اینصورت بدن گرمای کمتری تولید می کند و بدن در مقابل سرما حساس می شود. نوشیدن هم بسیار مهم است زیرا که کمبود آب بدن نیز موجب کاهش گرمای تولیدی در بدن میشود. از نوشیدنیهای الکلی به شدت پرهیز کنید. این نوشیدنیها به شما یک احساس گرمای موقت می دهند اما مدتی بعد شما احساس سرمای بیشتری نسبت به قبل خواهید کرد.
تجهیزات خود را خشک نگه دارید به خصوص کیسه خوابتان اگر پر باشد با خیس شدن بسیار ناکارآمد می شود. برای این منظور می توانید از روکشهای مخصوص ضد رطوبت استفاده کنید. در هر صورت در اولین فرصت کیسه خوابتان را در فضای باز خشک کنید ، به عنوان مثال در طول روز بر روی چادرتان پهن کنید. در صورت امکان هر از گاهی هوای تازه وارد چادرتان کنید تا هوای داخل چادر دم کرده و مرطوب نشود.
موارد اعلام شده برای درجه بندی اعداد کیسه خواب آنچیزیست که کمپانی فرینو برای کیسه خوابهاش ذکر میکنه اما اونطور که خودم دیدم تمامی مارکها به این گستردگی اعداد رو اعلام نمی کنند و بعضیها فقط Comfort رو بیان می کنند که در اصل ما هم طبق اونچیزی که در متن بود باید به همین عدد توجه کنیم تا ببینیم دمای راحت اون برای برنامه ای که ما میخوایم بریم مناسب است یا خیر. در ضمن این اعداد ذکر شده کیسه خوابها برای خوابیدن با لباس لایه اول هستش و با پوشیدن لباس بیشتر همونطور که تو متن هم بود میشه به دمای بیشتری رسید به خصوص استفاده از کلاه ضد طوفان و کت پر اگه خیلی سرد بود تویه زمستون . نکته آخر هم اینکه ما حداقل به 2 تا کیسه خواب نیاز داریم. یکی برای فصل گرم که اصطلاحا بهش 3 فصل میگن در حالی که عموما برای تابستان و اوایل پاییز مناسبه و دارای حجم و وزن و قیمت کمتریه و دومین کیسه خواب برای اواخر پاییز تا اواسط بهار که هم گرم تر ، سنگین تر و البته گران تر که انتخاب دومیه حساس تر هستش.

امیداورم که مفید باشه.

برگرفته از وبلاگ چال

نگهداری :

هميشه كيسه خواب را در حالت آزاد نگهداری كنيد. كيسه خواب را فقط برای مدت زمان كوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری كنيد.

محافظت از چرك شدن :

با استفاده از يك آستری درونی مجزا، از چرك شدن كيسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری كنيد.

نظافت :

نقاط كثيف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تميز كننده ای كه توليد كننده توصيه كرده است، تمييز كنيد. هر چند وقتی هم بايد كيسه خواب را بشوييد. هيچگاه از خشك شويی بری تمييز كردن آن استفاده نكنيد. كيسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون يك ماشين لباس شويی بزرگ با سرعت چرخش كم بشوييد. چند بار زمان آبكشی را تجديد كنيد تا مطمئن شويد كه كليه مواد شستشو از كيسه خواب بيرون رفته است. برای خشك كردن، آن را در معرض حرارت متوسط يك دستگاه خشك كن قرار دهيد .هرچند وقت آن را از دستگاه بيرون آوريد و با كوبيدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش كرده و يا با قرار دادن يك توپ تنيس در آن (در يك ربع آخر خشك شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشويد. پس از پايان كاربا فشردن و لمس كردن لايه درونی آن مطمئن شويد كه كاملا" خشك شده باشد. شستن و خشك كردن يك كيسه خواب چند ساعت طول ميكشد. مغازه هايی هم هستند كه كار تعميرات و سرويس وسايل كوهنوردی و از جمله شستن كيسه خواب را انجام ميدهند.

omid
10-07-2010, 05:58 PM
حقیقتا میشه گفت اگه از کیسه خواب برا ارتفاع و کوه میخواهید استفاده کنید ، کیسه خواب پر قابل قیاس با الیاف نیست.
چند وقت پیش مجبور شدم تو ارتفاع 4000 بدون چادر تو هوای باز ، تو یه کیسه پر خوب بخوابم.تو شرایطی که هر چند تابستانی بود اما باد سرد و سوز لحظه ای منو به حال خودم رها نکرد.عملکرد کیسه پرم فوق العاده بود.واقعا یک عایق عالی و یک هوای مرده واقعی تو کیسه خواب ایجاد کرده بود ، که بعد از یکی دو ساعت ، دیگه زیادی گرمم شده بود و از گرما منفظ کیسه خواب رو باز کرده بودم.جالب این که ذره ای از سوز باد رو رو بدنم حس نمیکردم.
برا تهیه کیسه خواب پر ، فقط برندهای معروف رو پیشنهاد میکنم .سر آمد همشون که RAB هستش و همه کوهنوردای حرفه ای رو به تعظیم وادار میکنه و البته هزینه بالایی داره.بعد از اون میشه SALEWA رو اگه اصلش گیرتون بیاد، عالی توصیف کرد.مابقی برندها رو تقریبا در یک سطح میشه توصیف کرد : DUTER - CAMP - ,...

Carlos
09-08-2010, 01:02 AM
یه کیسه خواب دیدم که جنسش پر مرغابی تا 10- رو تحمل میکنه حجمش 25 لیتره و قیمتش هم 30 تومان هست ساخت چین هم هست . خوبه به نظر شما ها دوستان؟

Soheila
09-08-2010, 01:26 AM
یه کیسه خواب دیدم که جنسش پر مرغابی تا 10- رو تحمل میکنه حجمش 25 لیتره و قیمتش هم 30 تومان هست ساخت چین هم هست . خوبه به نظر شما ها دوستان؟
راستش با توجه به قیمتی که ذکر کردین، در مورد پر بودنش مشکوک شدم، به نظر دمای -10واقعی نمیاد.

Aramin
09-08-2010, 01:39 AM
محاله ی همچین قیمتی باشه!!!!
من خودم در منیریه هیچ وقت ندیدم که کسی راست بگه...
یادمه یکی از فروشنده ها کیسه کامفورت منفی 18 را 45 تومان می داد...
البته اینقدر تو بازار انواع کیسه خواب هستش که ادم گیج می شه...

Mehdi
09-08-2010, 10:07 AM
با تفاسیری که فرموردید -10 عدد لیمیت کیسه خواب بوده. این عدد معیار انتخاب نیست. از فروشنده باید بپرسی عدد کانفورت چنده. برا قیمت 30 تومن بعیده بتونی کیسه خوابی با کانفورت پایین تر از +5 پیدا کنی که عملا یه کیسه خواب بهاره به حساب میاد.

Carlos
09-08-2010, 03:54 PM
با تفاسیری که فرموردید -10 عدد لیمیت کیسه خواب بوده. این عدد معیار انتخاب نیست. از فروشنده باید بپرسی عدد کانفورت چنده. برا قیمت 30 تومن بعیده بتونی کیسه خوابی با کانفورت پایین تر از +5 پیدا کنی که عملا یه کیسه خواب بهاره به حساب میاد.
در ضمن وزنشم 1.5 کیلو گرم. بالاخره خوبه بخرم یا نه؟

Mehdi
09-08-2010, 04:09 PM
در ضمن وزنشم 1.5 کیلو گرم. بالاخره خوبه بخرم یا نه؟
اگر بهار فقط سفر میری بخر.

Carlos
10-08-2010, 10:03 PM
اگر بهار فقط سفر میری بخر.

خریدمش. 35تومن. وزن 1.5 کیلو.رنگی سیاه و قرمز خوشگله. جنسش واقعا پر. خیلی گرمه رفتم تو سرد خونه تست کردم. از شدت گرما حالم بد شد تو دمای مصنوعی و بدون باد 0 درجه.از قیمتش تعجب نکنید.
:19::19::19::19:تخصصم جاهای مخفیه که ارزون تر از حتی منیریه میدن.تو این سفر نشونتون میدم.:6::48:

امير منصوري نيا
11-08-2010, 03:29 AM
منظورم از این لباس ها نبود. البته اینم حرف نداره ها ولی صحبت من یه چیز دیگه س.
اونی که من گفتم یه لباسه که زیر لباس های اصلی باید بپوشی. رنگش معمولا سفید یا مشکیه یک دسته. فروشنده های گمرک بهش میگن گرم کن سربازی. دو تیکه س و هم بالاتنه و هم شلوار داره. قیمتش هم 4-5 تومن بیشتر نیست.

این لباس هم که نشون دادی خیلی خوبه. به اینا می گم پولیور سبز. اتفاقا اینی که نشون دادی جنس تقریبا خوبیه. قیمتش هم حدود 6-7 تومن باید باشه. یه جور دیگه هست که این پارچه های سرشونه و آرنج رو نداره و خیلی نازک تره. از اونا نگیر. بی مصرفه.

در ضمن ترکیب این دوتا با همدیگه تو بدترین شرایط آب و هوایی کاملا گرم نگهت می داره. هرچند که احساس خفگی پیدا می کنی. اما خیلی حال میده وقتی همه دارن از سرما می لرزن تو داری آب به سر و صورتت می زنی که خنک شی :lol:
برادرمهدي سلام .بنظر ميرسد تجهيزات يك كوله در يك سفر از هر مهمي مهمتر باشد . پتوي نجات در تمام فصول سال - داشتن بيواك مناسب . يك بيواك استاندارد قيمتي معادل يك كيسه خواب تقلبي دارد .اما در شرايط سخت به اندازه چند پتو كاربرددارد . كيف نجات و....چند مورد ديگر كه لازم است نحوه استفاده صحيح از آنها رادوستان بما نيز بياموزند . وشايد روزي نه چندان دور ليستي از اين وسايل بصورت ملزومات اجباري به منظور ايمني بيشتر سفر در كوله ي تمام دوستان باشد.:53::53::53:

Carlos
11-08-2010, 09:11 PM
....قيمتي معادل يك كيسه خواب تقلبي دارد...:53::53::53:

من رو می فرمایید ...... کیسه خوابش اصل اصل چین :4::4::4:

kai-zen
12-08-2010, 04:22 PM
از کجا خریدی ؟

البته چینی ها هم جنس خوب دارنا :3:

Aramin
23-08-2010, 11:15 PM
از اونجا که هر از چند گاهی وسایل جدید و فانتزی تر به بازار میاد بد ندیدم این بالش جدید رو معرفی کنم...

این بالش که نمی دونم اسمش چیه ترکیبی از بالش های بادی و الیافیست و تازه وارد بازار شده...

از مزایای این بالش می توان
به ارتفاع بیشتر...
جمع و جور تر نسبت به بالش الیافی..
نرم تر نسبت به بالش بادی....

تنها مشکل این بالش ها حجم ان است ( حدود یک فلاسک 0/5 لیتری )

دریچه باد کردن بالش به صورت پیچیه که خیلی از بالش قدیمی ها بهتر است...
دارای یک کاور تمام پوش...
قیمت ان در حدود 7 الی 8 تومن بیشتر نیست.
در کل این بالش فانتزی بدرد کسانی می خورد که هم خر رو میخواهند و هم خرما رو....:4:

Aramin
23-08-2010, 11:48 PM
در پست های قبلی دوستان به طور کامل در مورد کسیه بیواک صحبت کردند.فقط لازم دیدم ی چند تا عکس ازش بزارم دوستان بیشتر اشنا بشن...
این بیواک شیلر جزو بیواک های خوب بازاره و از نظر اندازه بزرگه و جنسش گورتکسه و ی حسن خوب دیگه داره اگه شب بخواهید بیرون بخوابید می تونید کل صورتتونو پوشش بدید تا موجود موزی ایی تو کیستون نیاد....:4:

JackLondon
03-09-2010, 01:58 PM
سلام

از همه ممنون که اطلاعات خیلی خیلی خوبی در رابطه با کیسه خواب گذاشتند

یه سوال داشتم...دمای comfort یک کیسه خواب اگه که 0 باشه خوبه؟یا مثلا بهتره که برم سراغ -7؟...دوتا کیسه خواب دیدم از جنس پر و الیاف که یکی 0 هستش و یکی -7...اولی 45000 تومان و دومی 80000تومان...البته بدون تخفیف...می خواستم بدونم که الان که می خوام دومین کیسه خوابم رو بگیرم کدومش بهتره؟قبلیه یه کیسه خواب نطامی آمریکایی بود که مال ابوی بوده اما خیلی گرمه و دیگه زهوارش هم در رفته...

ممنون از راهنمایی سروران گرامی!

ایمان
04-09-2010, 02:05 AM
در پست های قبلی دوستان به طور کامل در مورد کسیه بیواک صحبت کردند.فقط لازم دیدم ی چند تا عکس ازش بزارم دوستان بیشتر اشنا بشن...
این بیواک شیلر جزو بیواک های خوب بازاره و از نظر اندازه بزرگه و جنسش گورتکسه و ی حسن خوب دیگه داره اگه شب بخواهید بیرون بخوابید می تونید کل صورتتونو پوشش بدید تا موجود موزی ایی تو کیستون نیاد....:4:

آرمین جان قیمت نمی‌دی؟:39:

Mehdi
04-09-2010, 10:41 AM
سلام

از همه ممنون که اطلاعات خیلی خیلی خوبی در رابطه با کیسه خواب گذاشتند

یه سوال داشتم...دمای comfort یک کیسه خواب اگه که 0 باشه خوبه؟یا مثلا بهتره که برم سراغ -7؟...دوتا کیسه خواب دیدم از جنس پر و الیاف که یکی 0 هستش و یکی -7...اولی 45000 تومان و دومی 80000تومان...البته بدون تخفیف...می خواستم بدونم که الان که می خوام دومین کیسه خوابم رو بگیرم کدومش بهتره؟قبلیه یه کیسه خواب نطامی آمریکایی بود که مال ابوی بوده اما خیلی گرمه و دیگه زهوارش هم در رفته...

ممنون از راهنمایی سروران گرامی!
بستگی داره بخوای از کیسه خوابت تو چه شرایطی استفاده کنی. اگر طبیعت گرد هستی که کانفورت 0 عالیه. چون تو برنامه های طبیعت گردی به ندرت اتفاق می افته که دما زیر صفر بیاد.
قیمت هایی که گفتی خیلی معقول نیست. کیسه خواب با کانفورت 0 را نمیتونی 45 بگیری مگر یه جای کارش ایراد داشته باشه و یا وزنش زیاد باشه.
وزن و ابعادش چقدره؟

JackLondon
04-09-2010, 03:53 PM
بستگی داره بخوای از کیسه خوابت تو چه شرایطی استفاده کنی. اگر طبیعت گرد هستی که کانفورت 0 عالیه. چون تو برنامه های طبیعت گردی به ندرت اتفاق می افته که دما زیر صفر بیاد.
قیمت هایی که گفتی خیلی معقول نیست. کیسه خواب با کانفورت 0 را نمیتونی 45 بگیری مگر یه جای کارش ایراد داشته باشه و یا وزنش زیاد باشه.
وزن و ابعادش چقدره؟

مارک شیلر هستش...ایرانیه...وزنش حدود 500 گرم و خیلی جمع و جور و کوچیکه...
البته امروز رفتم هیمالیا پیش آقا پژمان...کمک خیلی خوبی کرد...احتمالا کیسه خواب الیاف با comfort 0 که حدود 75 هست رو بگیرم...البته -7 رو هم داره توی همین قیمتها اما این رو توصیه کرده
جایی هم که می خوام استفاده کنم نهایتا برنامه های طبیعت گردی مثل جنگل ابر یا اسالم خلخال هستش

ممنون از اینکه اینجارو معرفی کردین آقا مهدی:6:

Mehdi
04-09-2010, 04:27 PM
مارک شیلر هستش...ایرانیه...وزنش حدود 500 گرم و خیلی جمع و جور و کوچیکه...

با نهایت احترام خدمت شما و آقا پژمان باید عرض کنم که با این وزن و این قیمت، کانفورت 0 معقول نیست. احتمالا دمای لیمیت و یا حتی اکستریم این کیسه خواب 0 باید باشه که با این اوصاف کیسه خواب بهاره حساب میاد. احتمالا دمای کانفورت این کیسه خواب بالاتر از +10 باشه.
بیشتر تحقیق کن که بعدن پشیمون نشی. :3:

Aramin
04-09-2010, 10:38 PM
آرمین جان قیمت نمی‌دی؟:39:

ایمان جان الان قیمتش بین 27 تا 32 تومان است...

JackLondon
05-09-2010, 08:31 PM
با نهایت احترام خدمت شما و آقا پژمان باید عرض کنم که با این وزن و این قیمت، کانفورت 0 معقول نیست. احتمالا دمای لیمیت و یا حتی اکستریم این کیسه خواب 0 باید باشه که با این اوصاف کیسه خواب بهاره حساب میاد. احتمالا دمای کانفورت این کیسه خواب بالاتر از +10 باشه.
بیشتر تحقیق کن که بعدن پشیمون نشی. :3:

چشم...بیشتر تحقیق می کنمم ،منونم:113:
.اما یه نکته که باید عرض کنم اینه که اون کیسه خواب اولیه که عرض کردم(comfort 0 با قیمت 45 تومان)رو آقا پژمان به من نگفت.توی یکی از مغازه های کنار میدون دیدم.
تو هیمالیا که رفتم ایشون یه کیسه خواب الیاف با comfort +1 رو پیشنهاد داد که 70 تومان هستش و گفت که دوستان بردن و امتحان کردن و جواب پس داده...
البته از کیسه خواب پر هم خیلی تعریف کرد...فقط حدود 250 تومان...خواب راحت معمولا واسه من خیلی مهمه:28::105:...

حالا موندم که پر بگیرم یا الیاف...درسته که قیمتش زیاده اما خوب شاید بشه یه کاریش کرد...:39:
اگه شما بودین چی کار می کردین؟؟

Carlos
05-09-2010, 09:40 PM
به جیبم نگاه میکردم.......:1:

Mehdi
06-09-2010, 12:34 AM
:39:
من جای شما نیستم برادر. خودت باید تصمیم بگیری.
من مدت هاست که کیسه خواب با خودم سفر نمی برم. مگر موارد خاص. با یه بیواک سر می کنم.:3:
البته این روش را به هیچ وجه توصیه نمیکنم:26:

Aramin
06-09-2010, 03:33 AM
من جای شما نیستم برادر. خودت باید تصمیم بگیری.
من مدت هاست که کیسه خواب با خودم سفر نمی برم. مگر موارد خاص. با یه بیواک سر می کنم.:3:
البته این روش را به هیچ وجه توصیه نمیکنم:26:

البته منم با روش اقا مهدی موافقم...
شخصا ترجیح میدم کولم سبک باشه تا شب راحت بخوابم....:4::37:
یک نکته دیگم اینه که با بیواک شب می تونی راحتتر بیرون بخوابی...( چون ضد ابه )

Peymankhah
06-09-2010, 12:27 PM
حالا موندم که پر بگیرم یا الیاف...درسته که قیمتش زیاده اما خوب شاید بشه یه کاریش کرد...:39:

به پست های قبلی یه سر بزن. پست 25 ام. استانداردهای کیسه خواب و پر و الیاف و ... رو گفته.

در مجموع کیسه خواب الیاف برای طبیعت مناسب تره. بالای 90 درصد از دوستان از این نوع کیسه خواب استفده میکنند.
نکته اساسی اینه که کیسه خواب خوب لزوما شرط یک خواب خوب نیست شرایط دیگه ای هم لازمه که با تجربه خودت اول و استفاده از تجربه دیگران کسب میشه.

Zapata
06-09-2010, 04:22 PM
البته منم با روش اقا مهدی موافقم...
شخصا ترجیح میدم کولم سبک باشه تا شب راحت بخوابم....:4::37:
یک نکته دیگم اینه که با بیواک شب می تونی راحتتر بیرون بخوابی...( چون ضد ابه )

آرمین درباره بیواک یه خورده توضیح میدی ؟

Peymankhah
06-09-2010, 06:21 PM
آرمین درباره بیواک یه خورده توضیح میدی ؟

پست 14 هم این مبحث صفحه 2 راهگشاست.

Mehdi
18-09-2010, 05:55 PM
مطلبی در رابطه با کیسه خواب تو یه وبلاگ پیدا کردم که به نظرم مختصر و مفید بود. عین مطلب را گذاشتم تا دوستانی که قصد خرید کیسه خواب دارن استفاده کنن.

خرید تجهیزات کوهنوردی همیشه کاری وقت گیر و اغلب اوقات تخصصی است. می توانیم با خرید چندین باره یک وسیله و صرف وقت و هزینه زیاد بالاخره با تجربه بدست آمده به وسیله دلخواه برسیم و یا با کسب اطلاعات و آگاهی مانند یک متخصص به خریدی عالی و مناسب اقدام کنیم. از جمله حساس ترین و فنی ترین وسایلی که همه ما به آن احتیاج پیدا می کنیم و جزو وسایل گرانقیمت ما نیز هست ، کیسه خواب است. اگر بدانیم اعداد و اطلاعات اعلام شده بر روی کیسه خوابها به چه معناست و چگونه باید از کیسه خواب به صورت صحیح استفاده کنیم خیلی راحت تر می توانیم در خرید و انتخاب کیسه خواب اقدام کنیم . از میان مطالب مختلف راهنمای کمپانی ایتالیایی فرینو به نظرم کاملتر و مختصر تر آمد و چون خودم هم از کیسه خواب همین کمپانی استفاده می کنم و فوق العاده راضی ام این راهنما رو ترجمه کردم و در اختیار شما میذارم.

نواع کیسه خواب :
پر ، یک انتخاب سنتی به جهت گرمای فوق العاده و اندازه کوچک است . مرغوبیت پر استفاده شده در کیسه خواب با عددی درصدی مشخص می شود مانند %80 که به عنوان مثال این عدد بیانگر 80 درصد کرک و 20 درصد پر است. هرچه میزان کرک بیشتر باشد جنس پر مرغوب تر است. عایق گرما بودن پر نیز با واحدی به نام CUIN مشخص می شود. که این عدد میزان ارتفاع 30 گرم پر را به واحد اینچ بیان می کند یا به عبارتی مقدار پف کردن یا باد شدن پر.
الیاف ، انتخابی خوب برای راحتی و گرما و مقاومت در برابر رطوبت هستند به علاوه اینکه برای شست وشو نیز مشکلی ندارد.این الیافهای ساخته بشر ، گرمای بدن را به طور یکنواخت در سرتاسر کیسه خواب توزیع می کنند. این الیاف در کیسه خواب در لایه های مختلف گذاشته می شوند تا این لایه بندی شما را در مقابل سرما محافظت کنند.
برای شستشوی کیسه خواب آنرا باید با دست یا در دمای 30 درجه سانتیگراد با ماشین بشویید و بدون استفاده از خشک کن ماشین ، کیسه خواب را در فضای باز قرار دهید تا خشک شود.

دمای کیسه خواب :
برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال 2004 استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد ، استاندارد اروپایی En13537.
اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندار شرایط یکسانی را برای همه آزمایشگاهها تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که برای کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در زمان استفاده نیز مربوط می شود.
مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب :

Maximum comfort temperature : حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد ، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature: دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest comfort: کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید به دمای راحت comfort توجه کنید. به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

منبع:

ardeshir
10-10-2010, 12:41 AM
برای یک مسافرت به سبک هیچ‌هایکینگ در مسیر پاکستان، هند، نپال، بنگلادش، برمه، تایلند، مالزی و اندونزی چه کیسه خوابی رو پیشنهاد می‌کنید؟ توجه کنید که در این مسیر، هم جای مرتفعی مثل نپال هست که زمستان‌های مشهوری داره و هم منطقه‌ی استوایی اندونزی.
در واقع یک کیسه خواب جنرال می‌خوام که چهار فصل سال رو در ارتفاع ماکزیمم 3000 متری جواب بده

توی منیریه یک کیسه خواب دیوتر از جنس الیاف قیمت کردم، 270 هزار تومن. دمای کامفورت -8 بود. به نظر میومد که راه برای تخفیف هم داشت تا حدودی. خود فروشنده گفت برای چنین سفری بسیار مناسب هست.

ممنون می‌شم اگر راهنمایی کنید که 1-از کجا بخرم؟ 2- برای چنین سفری چه جنس (الیاف یا پر؟) و چه دمای کامفورتی جواب می‌ده؟ 3-نظرتون راجع به این کیسه خواب دیوتر که گفتم چیه؟

پیشاپیش ممنونم

Mehdi
10-10-2010, 10:19 AM
کیسه خواب ها هم دمای کانفورت دارن هم ماکسیمم کانفورت. باید ببینی ماکسیمم کانفورت اون کیسه خواب چنده. تعریف ماکسیمم کانفورت هم تو 1-2 تا پست قبل تر هست.

پیشنهاد:
من اگر جای شما بودم یه کیسه خواب میبردم و یه بیواک. اینجوری رنج دمایی که می تونی راحت بخوابی از بالا و پایین 7-8 درجه افزایش پیدا می کنه. بیواک سبک 300-400 گرمی هم بگردی می تونی پیدا کنی.

جای مطمئن برای کیسه خواب نمیشناسم. دلیلش هم اینه که اکثر فروشنده های ایرانی خودشون اینکاره نیستن. تست نمی کنن و بدون تست هیچ جوری نمیشه به اصل بودن یه برند پی برد. الان تقریبا همه چی چینی شده و تفاوت قائل شدن بین یه جنس چینی خوب و بد کار هر کسی نیست.

ardeshir
10-10-2010, 10:56 AM
پیشنهاد:
من اگر جای شما بودم یه کیسه خواب میبردم و یه بیواک.

برای استفاده در داخل چادر؟

Mehdi
10-10-2010, 11:07 AM
برای استفاده در داخل چادر؟
نفهمیدم منظورت چیه. بیواک هم داخل چادر و هم بیرون چادر قابل استفاده است. بیواک عملا یه لایه پارچه نازک از جنس گورتکس بیشتر نیست.

ardeshir
10-10-2010, 12:51 PM
نفهمیدم منظورت چیه. بیواک هم داخل چادر و هم بیرون چادر قابل استفاده است. بیواک عملا یه لایه پارچه نازک از جنس گورتکس بیشتر نیست.

درباره پیشنهاد شما پرسیدم. این رنجی که گفتی به دمای کیسه خواب اضافه میشه در صورت استفاده از بیواک در داخل چادر هست یا بدون چادر؟
یه سوال دیگه، استفاده از کیسه خواب در داخل چادر و بدون بیواک تاثیر مشابهی داره؟
مرسی

Mehdi
10-10-2010, 03:45 PM
من توضیح میدم بیواک چیکار می کنه خودت جواب سوالتو فکر میکنم پیدا کنی
علاوه بر اضافه شدن یک لایه به کیسه خواب، بین بیواک و کیسه خواب یه فضای هوایی مختصر ایجاد میشه که به شکل عایق عمل می کنه. همین عایق باعث میشه گرمای داخل کیسه خواب دیرتر به بیرون منتقل بشه.

ardeshir
10-10-2010, 05:30 PM
من توضیح میدم بیواک چیکار می کنه خودت جواب سوالتو فکر میکنم پیدا کنی
علاوه بر اضافه شدن یک لایه به کیسه خواب، بین بیواک و کیسه خواب یه فضای هوایی مختصر ایجاد میشه که به شکل عایق عمل می کنه. همین عایق باعث میشه گرمای داخل کیسه خواب دیرتر به بیرون منتقل بشه.

ممنون متوجه شدم کاملا
حالا برای مناطقی که توضیحش رو دادم، یک کیسه خواب با دمای کامفورت -8 با یک چادر دو پوش مناسب و یک بیواک کفایت می کنه در زمستان؟

Mehdi
10-10-2010, 05:47 PM
ممنون متوجه شدم کاملا
حالا برای مناطقی که توضیحش رو دادم، یک کیسه خواب با دمای کامفورت -8 با یک چادر دو پوش مناسب و یک بیواک کفایت می کنه در زمستان؟
من شرایط دمایی اون منطقه را نمی دونم. اما اگر درباره کیفیت تجهیزات مطمئنی فکر می کنم تا منفی 10-15 درجه با خیال راحت می تونی بخوابی.

نکته:
مراقب باش که کیسه خوابت واقعن کانفورتش -8 باشه. خیلی از فروشنده ها عدد لیمیت را به جای کانفورت می گن.
در ضمن به نظرم با این قیمتی که شما فرمودی کیسه خواب -8 با وزن کم نمیشه خرید. ببین اگر وزنش پایینتر از 1.5 بود یه جای کار ایراد داره.
یکی از دوستان ما کیسه خواب صفر درجه با حدود 1 کیلو وزن اخیرا با قیمت حدود 350 خریده.

Pita
07-12-2010, 04:26 PM
اشکال مختلف کیسه خواب :

۱- مستطیل شکل :
بیشترین فضا و راحتی رو فراهم میکنه و اگه اندازه و زیپ دوتا ازین مدل بهم بخوره میشه دو کیسه خواب رو بهم متصل کرد و یک کیسه خواب دوبل رو درست کرد.

۲- مامی -Mummy
گرمترین نوع و همچنین محدودکننده ترین نوع کیسه خوابه و اکثرا دارای کلاهکی هست که سر رو پوشش بده

۳- شبه مستطیلی یا بشکه ای :
درعین اینکه فضای تحرک ایجاد میکنه گرمای خوبی هم داره

پس باتوجه به عادات خوابی که دارید کیسه خواب مناسب رو انتخاب کنید

kai-zen
14-01-2011, 07:37 PM
كيسه خواب جديد

شاید بتوان گفت این گرم ترین لباس زمستانی است که میشود آن را تهیه کرد . البته این لباس که نقش کیسه خواب را هم بازی می کند برای پوشیدن در خیابان نیست.

Azadeh
14-01-2011, 09:22 PM
كيسه خواب جديد

شاید بتوان گفت این گرم ترین لباس زمستانی است که میشود آن را تهیه کرد . البته این لباس که نقش کیسه خواب را هم بازی می کند برای پوشیدن در خیابان نیست.

تصویر نشون نمیده.

soo_libra
29-01-2011, 11:12 PM
سلام
من هم تازه طبیعت‌گردی رو شروع کردم و هم امروز عضو اینجا شدم:5:

که از قضا از منیریه هم بر می‌گردم و از دیدن قیمت ِ کیسه خواب‌ها تعجب کردم!:13:

راستش من دنبال یه کیسه‌خوابم که برای این فصل کویر مناسب باشه.

بهم گفتن باید دمای کامفورتش 15- باشه.

یه کیسه خواب دیدم با همین دمای کامفورت و ریسک 25- با برند campsor که 80 تومن قیتش بود.

به نظرتون مناسبه؟

کیسه خوابهای دیگه ای که دیدم بین 200 تا 400 تومن قیمتشون بود که همچین پولی ندارم:2:

Shahram
29-01-2011, 11:31 PM
سلام

یه کیسه خواب دیدم با همین دمای کامفورت و ریسک 25- با برند campsor که 80 تومن قیتش بود.

به نظرتون مناسبه؟

کیسه خوابهای دیگه ای که دیدم بین 200 تا 400 تومن قیمتشون بود که همچین پولی ندارم:2:

با سلام و خوش آمد :53:
کامفورت 15- به قیمت 80 تومن قابل قبول نیست. باید قیمتش بیشتر از این حرفها باشه. :106:

JackLondon
29-01-2011, 11:37 PM
سلام
به نظرتون مناسبه؟

دوست عزیز شما میتونین برای اینکه ببینین چه کیسه خوابهایی و با چه قیمتی توی بازار هست به قسمت تجهیزبانینی در بخش تجهیزات برین....

اما در این دمایی که شما گفتین چیزی با این قیمت اصلا نداریم...هرکسی بهتون گفته قطعا میخواسته جنسش رو بندازه بره:3:

موفق باشین:3:

soo_libra
29-01-2011, 11:44 PM
از شهرام و جک لندن تشکر می‌کنم.
یه‌کم رودند کار با اینجا رو بلد نیستم.
ولی قول میدم زود یاد بگیرم!

خوشحالم که موفق نشدن چیزی بهم بندازن :10:

تجهیز بانینی رو دیدم.
ولی با اون تفاسیر بعیده با زیر 100 تومن بشه چیز قابلی تهیه کرد.

JackLondon
29-01-2011, 11:47 PM
از شهرام و جک لندن تشکر می‌کنم.
یه‌کم رودند کار با اینجا رو بلد نیستم.
ولی قول میدم زود یاد بگیرم!

خوشحالم که موفق نشدن چیزی بهم بندازن :10:

ولی متوجه نشدم گفتین از کجا می‌تونم لیست قیمت ها و اینا رو ببینم.
تجهیزبانینی؟؟؟ :17:

تجهیز بانینی اینجاست :3:

هممون در طول زندگی داریم از هم یاد میگیریم...:53::53:

sam32
31-01-2011, 10:02 AM
فكر كنم بتوني با لباس پوشيدن و اينجور چيزا كمي گرمايش كيسه رو رو بهبود بدي ولي به نظر من قبل از خريد حسابي تحقيق كن و بعد هم تا جاييكه ميتوني جنس گرون و با كيفيت بگير
راستي يجا خوندم بعضي ها دوتا كيسه خواب دماي بالا رو توي هم ميكنن براي خواب كه گرمتر بشه شايد اينجوري ارزون تر هم برات در بياد ولي قبل از اطمينان خريد نكن

fumed
31-01-2011, 01:01 PM
فكر كنم بتوني با لباس پوشيدن و اينجور چيزا كمي گرمايش كيسه رو رو بهبود بدي ولي به نظر من قبل از خريد حسابي تحقيق كن و بعد هم تا جاييكه ميتوني جنس گرون و با كيفيت بگير
راستي يجا خوندم بعضي ها دوتا كيسه خواب دماي بالا رو توي هم ميكنن براي خواب كه گرمتر بشه شايد اينجوري ارزون تر هم برات در بياد ولي قبل از اطمينان خريد نكن

سلام به همه دوستان
پوشیدن لباس توی کیسه خواب برای گرمتر کردن کیسه خواب کار اصولی نیست دلیلشم یه جورایی به وزن و حجم چیزی که با خودت حمل می کنی مربوط میشه (تقریبا با قسمت بعدی جوابم دلیلش یکیه). توی کوهنوردی و کوهپیمایی وزن و حجم چیزی که حمل می کنی خیلی مهمه. کیسه خواب یعنی می خوای یه جا شب مانی کنی. حالا اگه 2 تا کیسه خواب داشته باشی یعنی مثلا حدود 1 کیلو بار اضافه:2: و مثلا حداقل دو لیتر فضای مفید کوله:2:. این کار هم منطقی به نظر نمیرسه.
یه تجربه::3:: خیلی مهمه با در نظر گرفتن جوانب تاجایی که میشه سبک و جمع و جور سفر کنیم. یادمه یک بار توی یه سفر کوهنوردی 5 روزه که کوله هامون بین 30 تا 34 کیلو شده بود:20: یکی از دوستان جدا از این وزن نرمال چند دست پوشاک هم با خودش آورده بود. بنده خدا روز دوم یا سوم (خاطرم نیست) اینقدر وزن کوله بهش فشار آورد:2: که بعضی لباس هاشو به طبیعت هدیه داد:3:.
خوش باشید.

sam32
31-01-2011, 01:15 PM
حرفتون كاملا به جا و درسته اما بايد اين نكته رو هم در نظر داشت كه خيلي از ما نميتونيم براي خريد لوازم خوب هزينه كنيم و مهمتر از اون از اول هم قصد شبماني تو برف رو نداريم پس موقع خريد با شنيدن قيمت يك كيسه -25 ميگيم مگه ميخوايم كجا بريم و يه محصول ضعيفتر ميگيريم و بعد تو يك برنامه كه شايد سالي يك دفعه پيش بياد نميشه رفت دوباره يك كيسه گرون گرفت برا همين پيشنهاد دادم با پوشيدن لباس منظورم همون لباسهاي كوه يا طبيعت گرديه مسلا يك پلار البته اگر خشك باشن ميشه گرما رو بهبود داد وگرنه استفاده از لوازم خوب و رده بالا مسلما خيلي بهتره
ببخشيد كه باقالي كاشتم

fumed
31-01-2011, 01:50 PM
حرفتون كاملا به جا و درسته اما بايد اين نكته رو هم در نظر داشت كه خيلي از ما نميتونيم براي خريد لوازم خوب هزينه كنيم و مهمتر از اون از اول هم قصد شبماني تو برف رو نداريم پس موقع خريد با شنيدن قيمت يك كيسه -25 ميگيم مگه ميخوايم كجا بريم و يه محصول ضعيفتر ميگيريم و بعد تو يك برنامه كه شايد سالي يك دفعه پيش بياد نميشه رفت دوباره يك كيسه گرون گرفت برا همين پيشنهاد دادم با پوشيدن لباس منظورم همون لباسهاي كوه يا طبيعت گرديه مسلا يك پلار البته اگر خشك باشن ميشه گرما رو بهبود داد وگرنه استفاده از لوازم خوب و رده بالا مسلما خيلي بهتره
ببخشيد كه باقالي كاشتم

سلام به همه دوستان
من اول یک مساله ای رو اینجا واضح اعلام می کنم You can see links before reply( اگه هم خواستین با تمام وجود رو هر قله (البته داخل ایران):4: که شما گفتین واستون داد میزنم:3:) همه ما اینجا یه چیزایی بلدیم خیلی چیزارم بلد نیستیم. همه هم با هم رفیقیم. چرا اینجور فکر میکنید؟ موقعی که خیلی از دوستان قدیمی تر خرید های کوه می خواستن انجام بدن واقعا همچین فضای فعالی وجود نداشت تا همه با هم همفکری کنن و خیلی از کارها و انتخاب ها سعی و خطایی بود. الان همه از هم چیز یاد میگیریم و باید به هم کمک کنیم چون دوست همیم:3:. You can see links before reply

اما راجع به کیسه خواب You can see links before reply
واسه طبیعت گردی که -25 خیلی زیاده و در ضمن هر کیسه خوابی واسه زنان و مردان درجه های Extreme مختلفی داره. اگه چادر هم دارید که چند درجه با بیرون عموما توفیر داره. اما حرف شما درسته از پوشاک هم میشه استفاده کرد اگه خشک باشن (به شرطی که بار اضافه حساب نیان:3:). روی قیمت ها حسابی حواستونو جمع کنین کیسه خوابی که یکی تو منیریه 90 تومن میداد یکی دیگه تو منیریه همونو 140 میداد:13:.
در مورد انتخاب کیسه خواب هم هم خوب خودتون باید ببینین برنامه های شما چه جوریه و چقدر میخواید خرج کنین و بعد کیسه خوابتونو واسه خرید انتخاب کنین.

خوش باشید.

Shahram
31-01-2011, 03:43 PM
بعضی از کوهنوردا از تکنیک دو کیسه خواب استفاده می کنند به این شکل که یه الیاف ارزون و سبک و یه پر ارزون و سبک می گیرن و واسه برنامه هایی که دما زیاد پایین نمی آد از الیاف و واسه برنامه هایی با دمای پایینتر از پر و واسه برنامه های سخت از هر دو استفاده می کنند. این طوری واسه برنامه های سبک تا متوسط هم وزن کمتر می شه.
به نظرم واسه طبیعت گردی ترکیب یه بیواک با کیسه خواب بهتره تا دو کیسه خواب.

sam32
31-01-2011, 03:45 PM
منظورم از باقالي پست بي دليل بود و توضيح واضحات مثل همين پستم:4:

nostro
12-05-2011, 12:16 AM
سلام
من این کیسه خواب رو تو میراث خانوادگیمون پیدا کردم :4:
گویا یه کیسه خواب نظامی آمریکایی
ضمنا داخلش از پر استفاده شده
بدرد می خوره؟ واسه چه جور آب وهوایی و تا چه دمایی؟

JackLondon
12-05-2011, 08:20 AM
سلام
من این کیسه خواب رو تو میراث خانوادگیمون پیدا کردم :4:
گویا یه کیسه خواب نظامی آمریکایی
ضمنا داخلش از پر استفاده شده
بدرد می خوره؟ واسه چه جور آب وهوایی و تا چه دمایی؟

اينجوري كه نميشه نظر داد ... خوب حداقل وزنش رو هم بگين:3:..شايد شايد بشه يه نظراتي داد:4:

nostro
12-05-2011, 10:47 PM
همش سه کیلو ؟!!

hojjat300107
26-11-2011, 07:41 PM
از اساتيد خودم يه سوال دارم:
تصميم به خريد كيسه خواب با دماي كامفورت 0 دارم
بين الياف و پر موندم كدومو بگيرم... حجم كم و وزن كيسه خواب برام خيلي مهمه ...
فقط در رابطه با يك موضوع شك دارم كه تو نوشته هاي دوستان نبود...
جنس الياف كيسه خواب ها چيه؟
درسته كه ميگن بعضي هاشون پشم شيشه داره؟!!!
براي سلامتي الياف ضرري ندارن؟
تو اين رنج قيمت چه ماركي رو ميشه پيدا كرد؟

fumed
26-11-2011, 10:58 PM
سلام به همه دوستان

از اساتيد خودم يه سوال دارم:
تصميم به خريد كيسه خواب با دماي كامفورت 0 دارم
بين الياف و پر موندم كدومو بگيرم... حجم كم و وزن كيسه خواب برام خيلي مهمه ...
فقط در رابطه با يك موضوع شك دارم كه تو نوشته هاي دوستان نبود...
جنس الياف كيسه خواب ها چيه؟
درسته كه ميگن بعضي هاشون پشم شيشه داره؟!!!
براي سلامتي الياف ضرري ندارن؟
تو اين رنج قيمت چه ماركي رو ميشه پيدا كرد؟
اولا که استاد خودتونید:1:
کیسه خواب های پر همونطور که از اسمشون پیداست با پر قو، اردک و ... پر میشن. میزان پر موجود در کیسه خواب به صورت درصد کرک وساقه پر بیان می شه .مثلا پر 40/60 یعنی 40% آن ساقه و60% آن کرک پر هست . بدین ترتیب کیسه خواب های 30/70 و 20/80 و 10/90 و 5/95 و 97/3 نیز موجوده که این دو نوع آخر بسیار حرفه ای و مخصوص صعود های بلند هستش . لازم به ذکره که هر چی درصد کرک بیشتر باشد کیسه خواب گرمتر و سبکتر میشه.
مزیت این کیسه خواب ها هم توی یک وزن یکسان با کیسه خواب های الیاف گرمتر بودنشونه. در ضمن موقع جمع بودن حجم کمتری رو در مقایسه با کیسه خواب های الیاف اشغال می کنند. ایرادشونم اینه که اگه خیس بشن اونوقت دیگه گرم نیستند( چرا که پف پر هست که گرما رو محبوس می کنه و چون پر دیگه پف نمی کنه گرم هم نیست!)و با خیس شدن عمرشون هم به شدت کم میشه. عمر کلیشون هم به نسبت کیسه خواب های الیاف کمتره.
بیشتر مناسب کوهنوردیند.
اما کیسه خواب های الیاف:
جای پر از الیاف مصنوعی متفاوتی مثل اینها استفاده شده:
Polarguard: که نزدیک به بیست ساله که از آن در صنعت ساخت کیسه های الیاف مصنوعی استفاده می شه بسیار مقاوم و سریع خشک می شه.
Polarguard HV: نسخه جدیدی از کیسه های فوق الذکر هست ولی به میزان بیست درصد گرمتر و بیست و پنج درصد سبکتر از آنهاست.
Polarguard 3D: مقاوم ترین کیسه های الیاف مصنوعیه که علاوه بر خواص دو مدل فوق فشرده تر، گرم تر و بسیار راحت می باشد.
Quallofil: خصوصیت این الیاف به حفظ گرما و سبک بودن اونه در واقع برای گرم ماندن مجبور به حمل یک کیسه سنگین نمی باشید.
Hollofil: از الیاف بکار رفته در کیسه های تابستانه هست که گرمای آن بیست درصد از Polarguard بیشتر است.
و الیاف هایی مثل Climashield XP، PrimaLoft و ...
اما به جان خودم کیسه خواب های الیاف پدر مادر دار :3: پشم شیشه ندارند. در ضمن برای سلامتی هم ضرری ندارند مگر اینکه به یک ماده خاص پوست شما حساسیت داشته باشه.
مزیت اینها به عمر بالاتر؛ داشتن گرما حتی وقتی یک خورده خیس باشند و ارزونتر بودن هست. اما به نسبت کیسه خواب های پر حجیم ترند و در یک وزن یکسان این کیسه خواب ها سرد تر از کیسه خواب های پر هستند.
این کیسه خواب ها بیشتر مناسب طبیعت گرد ها هست.
خوش باشید :53:

hojjat300107
14-12-2011, 01:08 PM
در بين كيسه خواب هاي الياف براي طبيعت گردي و با دماي كامفورت تقريبي 0 تا 7+ چه برندهايي رو توصيه ميكنيد ؟
كارايي ، وزن ، حجم ، قيمت به ترتيب پارامترهاي مهم براي من هستن....

rasol
14-12-2011, 03:48 PM
در بين كيسه خواب هاي الياف براي طبيعت گردي و با دماي كامفورت تقريبي 0 تا 7+ چه برندهايي رو توصيه ميكنيد ؟
كارايي ، وزن ، حجم ، قيمت به ترتيب پارامترهاي مهم براي من هستن....

mh_hshk
20-12-2011, 06:00 PM
یه سوال!
بین کیسه خواب های کمپ و دیوتر چقدر فرق وجود داره؟
واقعا کمپ بهترینه؟؟؟

sabaa_de
03-04-2012, 01:13 AM
سلام ، من امروز منیریه بودم برای خرید کیسه خواب با دمای کامفورت 0.چیزی که با قیمت پایین همه توصیه کردند یک کیسه خواب پر چینی با مارک کلمبیا بود.وزن 1.200و حجمشم کم بود.من تخصصی ندارم ولی 5تا مغازه همینو پیشنهاد کردند قیمت 120هزار تومان

sabaa_de
03-04-2012, 06:35 PM
من یک کیسه خواب دیدم مارک کلمبیا ، چینی ، دمای کامفرت 0 ، پر ، وزن 1.200 ، قیمت 115
به نظرتون خوبه ؟ تقریبا همه تو منیریه داشتن

Mehdi
13-05-2012, 02:16 PM
من یک کیسه خواب دیدم مارک کلمبیا ، چینی ، دمای کامفرت 0 ، پر ، وزن 1.200 ، قیمت 115
به نظرتون خوبه ؟ تقریبا همه تو منیریه داشتن
راه هایی که میشه به صحت اعداد نوشته شده روی کیسه خواب اعتماد کرد 2 تا بیشتر نیست

1- کیسه خواب برند معتبر را از جای معتبر بخری
2- خودت یا یه فرد مطمئن قبلا امتحان کرده باشه

حسن
13-05-2012, 02:49 PM
اين درسته كه ميگن اگر كيسه خواب به مدت زياد بلااستفاده و ثابت در كيسه خود قرار بگير جا مي اندازه و خراب ميشه؟؟؟ و بهتر است آويزان باشه!!

Mehdi
13-05-2012, 03:03 PM
اين درسته كه ميگن اگر كيسه خواب به مدت زياد بلااستفاده و ثابت در كيسه خود قرار بگير جا مي اندازه و خراب ميشه؟؟؟ و بهتر است آويزان باشه!!

خاصیت عایقی (گرم ماندن) کیسه خواب ها (مخصوصا در نوع پر) به دلیل قابلیت پوش کردن اوناست. پوش کردن هم به دلیل وجود ساختار شاخه ای (درختی) پرهاست. به این معنی که هر پر با داشتن شاخه هایی روی خودش برای قرار گرفتن در وضعیت ایده آل باید در بازترین حالت قرار بگیره. برای تقریب ذهن میشه هر پر را به یک فنر تشبیه کرد. هر بار که شما کیسه خواب را باز و جمع می کنید این شاخه ها یه بار در وضعیت فنر باز و یه بار فنر فشرده قرار میگیرن. حالا تصور کنید که شما یه فنر را همیشه در وضعیت بسته نگه دارید. اتفاقی که میفته اینه که فنر به مرور خاصیت ارتجایی خودشو از دست میده. پر هم همینطوره و اگر در وضعیت متراکم نگرش داری کم کم میزان پوش (یکی از پارامترهای مهم عایقی پر محسوب میشه) خودشو از دست میده.

این قضیه در مورد کیسه خواب های الیاف هم صادقه اما نه به شدت کیسه خواب های پر

mohsenxxxxx
12-06-2012, 05:29 PM
با سلام من عضو جدید هستم یک سوال دارم من یک کیسه خواب از یک دست فروش به قیمت 60 تومن گرفتم میگفت قیمتش تو مغازه 120 تومنه از همین امریکایی هایی که عکسهاش تو اینترنت هست خواستم ببینم اصلیه یا نه ؟

Mehdi
12-06-2012, 06:35 PM
با سلام من عضو جدید هستم یک سوال دارم من یک کیسه خواب از یک دست فروش به قیمت 60 تومن گرفتم میگفت قیمتش تو مغازه 120 تومنه از همین امریکایی هایی که عکسهاش تو اینترنت هست خواستم ببینم اصلیه یا نه ؟

خوش آمدی

این سوال قبلا بارها پرسیده شده. مثلا اینجا (You can see links before reply)

اطلاعات مفصلی درباره کیسه خواب ها اینجا (You can see links before reply)هست. ببین اگر بازم سوالی بود بپرس

farshid37
12-06-2012, 10:48 PM
اگه از اون مدلی هست که داخلش استر قرمز و نارنجی داره و کیفش تقریبا چهار گوشه 30-40 بیشتر نمیارزه و چینی درجه 2-3 هست.

meli
30-12-2012, 02:31 PM
ببخشید من تازه واردم و هیچی هنوز نمیدونم در مورد وسایل کوه،تا الان یه کوله و یه جفت کفش و باتوم خریدم،میشه راهنماییم کنین در مورد کیسه خواب؟ نمیخوام بیشتر از 50 تا 80 هزینه کنم،و چیز به درد بخوری باشه و سرما رو نگه داره.

Mehdi
30-12-2012, 02:40 PM
ببخشید من تازه واردم و هیچی هنوز نمیدونم در مورد وسایل کوه،تا الان یه کوله و یه جفت کفش و باتوم خریدم،میشه راهنماییم کنین در مورد کیسه خواب؟ نمیخوام بیشتر از 50 تا 80 هزینه کنم،و چیز به درد بخوری باشه و سرما رو نگه داره.
اینجا لیست تمام کیسه خواب های موجود در بازاره. البته قیمت ها مال قبل از افزایش دلاره. ممکنه تا 2 برابر هم گرون شده باشه.

Mee
29-01-2014, 03:39 PM
درود
دوستان کسی از کیسه خواب های فراز استفاده کرده؟

marjane_abi
04-04-2016, 10:10 AM
سلام دوستان.من یه کیسه خواب کم حجم و سبک می خوام که بشه سه فصل ازش استفاده کرد، هم برای طبیعت گردی و هم برای کوهنوردی.قدم 164. وزنم 55
اگه ممکنه بر اساس تجربیاتتون موارد مناسب و بهم معرفی کنید
ممنون:8:

Mehdi
04-04-2016, 07:33 PM
سلام دوستان.من یه کیسه خواب کم حجم و سبک می خوام که بشه سه فصل ازش استفاده کرد، هم برای طبیعت گردی و هم برای کوهنوردی.قدم 164. وزنم 55
اگه ممکنه بر اساس تجربیاتتون موارد مناسب و بهم معرفی کنید
ممنون:8:

معیار خرید کیسه خواب چند فصل بودن نیست. بلکه درجه حرارت راحت خواب، وزن و جنس و البته قیمت معیار خرید شماست. این موارد را اول مشخص کنید و بعدش با استفاده از کاتالوگ های شرکت های معتبر یا مراجعه به فروشگاه، کیسه خواب مورد نظرتون را انتخاب کنید.

marjane_abi
09-04-2016, 12:51 PM
معیار خرید کیسه خواب چند فصل بودن نیست. بلکه درجه حرارت راحت خواب، وزن و جنس و البته قیمت معیار خرید شماست. این موارد را اول مشخص کنید و بعدش با استفاده از کاتالوگ های شرکت های معتبر یا مراجعه به فروشگاه، کیسه خواب مورد نظرتون را انتخاب کنید.

ممنون از توضیحات شما راستش من می خواستم از تجربیات عملی دوستان استفاده کنم
کیسه خوابی می خوام که تا دمای -20 رو ساپورت کنه و کم حجم و سبک باشه.قیمتش هم بین 400 تا 800....حالا یه خورده بالا و پایین مهم نیست
ممنون میشم راهنماییم کنید

farshid37
09-04-2016, 05:30 PM
کیسه خواب هی معتبر ا یک دمای راحت یا کامفورت دارنذ و یک دمای اکسترم یا نهایی که توش چنذ ساعت بتونید زنده بمونید ویک دمای حداقل که توش از گرما کلافه نشید. ولی برای خواب راحت نیست. این استانداردها هم بسته به ویژگی های جسمی افراد و زن و مرد بودن می تونه متغیر باشه. شما اگه کیسه خوای کامفورت 20 با وزن زیر یک کیلو پیذا کنید مطمیینت چنذ میلیون قیمتش خواهذ بود. در ضمن ئیگه بدرد تابستون و بهار و پاییز نمی خوره. حذاقل باید دو کیسه خوای برای هوای مختلف بگیرید. یا اینکه تو هوای خیلی سرد دو کیسه خواب معمولی رو نو هم استفاده کنید که البته وزن رو می بره بالا. به هر حال هر چه وزن کمتر بشه معمولا در دمای سرد کمتر قابل استفاده هست مگر مارک های خیلی خوب و مدل های گرونشون.

marjane_abi
12-04-2016, 05:14 PM
کیسه خواب هی معتبر ا یک دمای راحت یا کامفورت دارنذ و یک دمای اکسترم یا نهایی که توش چنذ ساعت بتونید زنده بمونید ویک دمای حداقل که توش از گرما کلافه نشید. ولی برای خواب راحت نیست. این استانداردها هم بسته به ویژگی های جسمی افراد و زن و مرد بودن می تونه متغیر باشه. شما اگه کیسه خوای کامفورت 20 با وزن زیر یک کیلو پیذا کنید مطمیینت چنذ میلیون قیمتش خواهذ بود. در ضمن ئیگه بدرد تابستون و بهار و پاییز نمی خوره. حذاقل باید دو کیسه خوای برای هوای مختلف بگیرید. یا اینکه تو هوای خیلی سرد دو کیسه خواب معمولی رو نو هم استفاده کنید که البته وزن رو می بره بالا. به هر حال هر چه وزن کمتر بشه معمولا در دمای سرد کمتر قابل استفاده هست مگر مارک های خیلی خوب و مدل های گرونشون.
پس با این حساب باید دنبال کیسه خواب با مشخصات دیگه ای باید باشم که به پولم بخوره...ممنون از راهنمایی شما