PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربیات سفر مرنجاب: آذر 1388

Mehdi
29-11-2009, 05:38 PM
دوستان عزیز؛
اگر تجربه مفیدی در این سفر کسب کردید که فکر می کنید ممکنه به درد دوستان دیگه بخوره همینجا بنویسید.
لطفا خلاصه و به دور از حواشی بیان کنید تا درک مطلب سریعتر اتفاق بیوفته.

Parvaneh
29-11-2009, 08:21 PM
تجربه من اینه که در هنگام شب اگه لباس خوب به اندازه کافی بپوشید میتونید به خوبی بخوابید .
(5 تا !!!!بلوز جواب داد اما 2 تا شلوار جواب نداد ! ) ;)
انداختن پانچو هم روی فوم کمک زیادی در عایق بندی کرد .
از یکی از دوستان هم قبلاً شنیده بودم که اگر پلاستیک پیچ کنی خودتو و بعد بری داخل کیسه خواب گرم تر می مونی که هنوز امتحان نکردم

omid
29-11-2009, 08:33 PM
مهمترین چیزی که دوستان رو اذیت کرد سرمای هوا در شب بود.
چند نکته برا خواب بهتر در چنین شرایطی به ذهن من میرسه:
1- اگه لباسهای زیر به هر دلیلی خیس شده(مثل تعرق) حتما عوض بشه قبل خواب.
2-با بیشترین لباس ممکن به داخل کیسه خواب بریم.مهمترین کار لباس و کیسه خواب حفظ دمای خود بدنه.از خیلی از دوستانی که از سرمای شب شاکی بودن وقتی پرس و جو کردم متوجه شدم مثلا کاپشنشون رو در آوردن.یا با یه شلوار نازک تا صبح سر کردن.
3-زیر انداز تک نفره کوه از ضروریاته.زمین واقعا سرده تو این شرایط.
4- بستن کامل دهنه کیسه خواب باعث کم شدن هوا و احساس خفگی و باز بودن اون باعث احساس سرما خصوصا در سر و صورت میشه.چاره چیه؟؟؟
الف:یک تکه پارچه نخی یا کتان میشه همراه داشت و بر روی سر و صورت در نقاط باز کیسه خواب کشید.این باعث میشه هم تنفس کنیم هم حرارت زیادی از دست ندیم
ب) سعی بر این باشه که هوای باز دم به داخل کیسه خواب و به سمت بدن دمیده شه.حرارت زیادی تو نفس بازدم ماست.
ببخشید که طولانی شد.

Atefe
29-11-2009, 09:33 PM
تجربه من اینه که در هنگام شب اگه لباس خوب به اندازه کافی بپوشید میتونید به خوبی بخوابید .
(5 تا !!!!بلوز جواب داد اما 2 تا شلوار جواب نداد ! ) ;)

باهات کاملا موافقم پروانه جان، مخصوصا پوشیدن شلوار، فکر می کنم که پوشیدن شلوار مناسب برای جلوگیری از نفوذ سرما به بدن خیلی کمک می کنه، من و بگو که چه دل خوشی داشتم با یک شلوار انتظار داشتم شبم رو سر کنم که سرانجام منجر به منجمد شدنم شد @-)

Meghdad
29-11-2009, 10:16 PM
در مورد خوابيدن در سرماى شب كوير دوستان نكات خوبى رو مطرح كردن، اما ميخوام تجربه خودم رو تو اون شب بگم كه باعث شد غير سر و صداى گروه همسايه كه لطف كردن و نذاشتن بخوابيم مشكلى نداشته باشم.

- اول از همه زير كيسه خواب رو با زير انداز و هر چى كه داشتم عايق كردم تا سرما از پايين نفوذ نكنه.
- قبل از وارد شدن به كيسه خواب سعى كردم كنار آتيش گرم بشم و پشت لباسم رو هم كاملا گرم كردم تا وقتى پشتم به سرماى كف كيسه خواب تماس پيدا ميكنه، گرماى كمترى رو از دست بدم و كيسه هم زودتر گرم بشه.
- خوابيدن با لباس‌هاى معمولى اما متعدد باعث شد تا هم خودم راحت‌تر باشم و هم اينكه تعداد لباس‌ها باعث شد تا لايه‌هاى هواى بين اونها گرماى بدنم رو بيشتر حفظ كنه و قسمت بالا‌تنه و ميان‌تنه گرم بود. چون قسمت بالاى كيسه خوابم كاملا باز هست يه كلاه مناسب هم تا صبح روى سرم رو كامل پوشونده بود كه سرما اذيت نكنه.
- از يك زير شلوارى و جوراب پشمى هم استفاده كردم تا پاهام گرم بمونه كه خوب جواب داد ولى نزديك‌هاى سحر كف پا و انگشت‌ها كمى سرد شد كه اصلا حس خوبى نبود براى همين باقى مونده چايى فلاسك رو تو بطرى آب خالى ريختم و بين پاهام گذاشتم و هر چند دقيقه جابجا ميكردم تا همه قسمت‌هاى پا گرم باشه.
- علاوه بر اين موارد يك كاپشن و پتوى نجات هم كنارم گذاشتم تا اگر سرما بيشتر از انتظار بود ازش استفاده كنم.
- مطمئنم اگر بيواك همراه داشتم، خيلى راحت‌تر از اين هم ميخوابيدم. ;)

وقتى كه صبح شد هم دوستان لطف كردن و كلى كوله انداختن روى ما! ;) كه اين موضوع تجربه شد تا كنارم وسايلى مثل دمپايى و غيره قرار بدم تا در مواقع لازم ازش استفاده كنم. :D :ar!

Peymankhah
29-11-2009, 10:31 PM
خواب شب:

- من معمولا قبل سفر به شبي كه قراره در محل بخوابم اول خوب فكر ميكنم!!
- اعتقاد شديدي به كلاه خوب دارم (نه لزوما گران قيمت)؛ كلاهي با الياف فشرده و جنس پلي استر
- علاقه زيادي به ملافه سبك (از اون قديميها كه تو خونه هاي همه امون هست) دارم و در آخرين لايه قبل از كيسه خواب از اون استفاده ميكنم.
- از زير انداز فومي هم به عنوان دشك بهره ميگيرم :D .
- اعتقاد به اين ندارم كه حتما بايد لباسهاي خفن پوشيد و تو كيسه خواب رفت. لايه لايه بودن لباسها (تهداد بيشتر با حجم كمتر) بيشتر به من حال ميده :-\
- سعي ميكنم كيسه خواب يا كيسه بيواك به من نچسبه . استفاده از روزنامه مچاله شده يا هرچيزي كه يه فاصله هوايي بين بدن و كيسه خواب بندازه را هميشه در نظر دارم.
- استفاده از كيسه آب داغ (به شرط كيپ بودن) يا كيسه هايي كه بشه باهاش سنگ و شن داغ را به داخل كيسه خواب برد را توصيه ميكنم.
- هميشه قسمت كمر و يك وجب بالا و پايين ترش را نسبت به سرما شديدا محافظت ميكنم.
اونهايي كه خيلي حساس هستند اونها را به همراه داشتن گرمكن هاي كشي ناحيه كمر توصيه مي كنم!!

بقيه اشم حسش نيست!!

Meghdad
29-11-2009, 10:38 PM
البته بايد در نظر داشت كه آقا حامد اون شب بيرون از چادر و در فضاى باز خوابيد ;)
حامد خان توصيه هاى شما كه يك سلسله مباحث آموزشى رو براى خودش مى‌طلبه، اما يه كم از تجربه اون شب بگو ;)

ميخوامت اوووووجوررتا.... :ymhug:

Amir
30-11-2009, 08:44 AM
وقتى كه صبح شد هم دوستان لطف كردن و كلى كوله انداختن روى ما! ;) كه اين موضوع تجربه شد تا كنارم وسايلى مثل دمپايى و غيره قرار بدم تا در مواقع لازم ازش استفاده كنم. :D :ar!

نشنوم کسی سربه سر مقداد بزاره!! :ar! :-q

(Mohsen)
30-11-2009, 09:03 AM
سلام

محل حركت گروه در اين برنامه به نظر من از يك جهت بسيار مناسب بود . در نزديكي محل حركت يك پاركينگ شبانه روزي خودرو قرار داشت كه باعث شد ما هم راحت تر به محل برسيم و هم در هزينه صرفه جويي كنيم .

ممنون

Amir
30-11-2009, 09:04 AM
دوستان عزیز؛
اگر تجربه مفیدی در این سفر کسب کردید که فکر می کنید ممکنه به درد دوستان دیگه بخوره همینجا بنویسید.
لطفا خلاصه و به دور از حواشی بیان کنید تا درک مطلب سریعتر اتفاق بیوفته.

مهدی جان این مبحث به شدت در انجمن جای خالیش احساس میشد. سپاس از توجه شما. امیدوارم قبل و بعد از هر سفر یک جمع بندی از این گفتار داشته باشیم.

Meghdad
30-11-2009, 04:23 PM

امير خان خيلى مخلصيم :) :ymhug:
موضوع اين بود كه صبح ما ميخواستيم كمى بيشتر بخوابيم و دوستان ميخواستن به سمت درياچه نمك برن و براى همين كوله‌هاشون رو آوردن داخل چادر ما گذاشتن، و چون تعداد كوله‌ها زياد شد يه چندتايى هم افتاد رو من و محمد و ما گير كرديم!!
و اين موضوع باعث شد به اين تجربه برسيم:
موقع خواب حتما دمپايى كنار خودتون داشته باشيد! ;)

Mehdi
30-11-2009, 06:45 PM
موضوع اين بود كه صبح ما ميخواستيم كمى بيشتر بخوابيم و دوستان ميخواستن به سمت درياچه نمك برن و براى همين كوله‌هاشون رو آوردن داخل چادر ما گذاشتن، و چون تعداد كوله‌ها زياد شد يه چندتايى هم افتاد رو من و محمد و ما گير كرديم!!
تست هوشه برادر؟ :-\
کوله + گیر کردن = دمپایی 3:-O

Meghdad
30-11-2009, 08:57 PM
تست هوشه برادر؟ :-\
کوله + گیر کردن = دمپایی 3:-O
اگر دمپايى و اينجور چيزا دم دستم بود از خودم در برابر كسانى كه هى ميومدن دم چادر و ميرفتن دفاع ميكردم ;)
ضمن اينكه يك خانمى هم اونجا بود كه خيلى صداى بلندى داشت و چند بار اومد دم چادر بدون اينكه يه ياالله بگه ما رو غافلگير كرد! حالا خدا رو شكر ما سرمون رو با كلاه پوشونده بوديم ولى محمد كه سرش باز بود چى!؟ :-s
اين دمپايى و... اون موقع به درد ميخوره برادر :D
هم كسى نمياد سروصدا كنه و هم اينكه كوله‌ها رو روت نميندازن كه گير كنى و خواب دم صبح كوفتت بشه :))

Narges
01-12-2009, 07:27 AM

امير خان خيلى مخلصيم :) :ymhug:
به هر حال تمام کسایی که بیان دم چادرتون کفش همراهشونه اونم کفش کوه ;)
گفتم که یه وقت به فکر تجربه کردن قضیه دمپایی نیفتی آخرش معلومه :D
;)

Soheila
02-12-2009, 12:46 AM
یه نکته خوب وسط بحث دمپایی به ذهنم رسید اونم این که اگه 5 تا لایه شلوار هم پوشیدید،حتماً حتماً حتماً لایه بیرونی شلوارتون بادگیر باشه! این همون رمز موفقیته!!!
یه چیز دیگه هم اینه که هیچ وقت اجازه ندید تو شرایط آب و هوایی زمستونی کویر بدنتون حرارت رو از دست بده و سرما نفوذ کنه، اون وقته که برگردوندن حرارت کار حضرت فیله. #-o

Meghdad
02-12-2009, 05:15 AM
;)
اون كفش ها رو براى فرار از دست آدمى كه از دنده چپ از خواب بلند شده لازم دارن :ymdevil: :ymdevil:

Peymankhah
02-12-2009, 11:10 AM
در خصوص شب خوابیدن در کمپ اینها را هم مرور می کنیم:
- خوابیدن یکباره در فضای چادر یا بیرون آنهم در دماهای نزدیک صفر و پایین تر کار آسانی نیست. دمای خواب در اتاق های خواب بین 19-24 در جه است و وقتی شما بخواهید حداقل در جایی که 20 درجه اختلاف دمایی دارد بخوابید حتما بدن شما آمادگی لازم را نخواهد داشت.
سعی کنید متناسب سفر پیش رو از یک الی دو روز قبل سفر دمای اتاق خوابتان را به حداقل ممکن کاهش دهید و یا حتی با پنجره باز در اتاق بخوابید. (البته احتمالا با نگاه های عجیب و غریب خانواده هم مواجه خواهید شد!!)
- خوابیدن در کیسه خواب را تمرین کنید.
خوابیدن در کیسه خواب؛ آنهم در منزل با این که کار مسخره ای به نظر میاد ولی تجریبه ذهنی شما را کامل می کند.
- قرار نیست شب تا صبح آنهم در سفر یک خواب 8 ساعته داشته باشد. تقسیم خواب بین روز و شب در شبهای سرد به تنظیم خواببدن کمک میکند.
- نوع کیسه خواب
با یک کیسه خواب نمیتوان به طور 4 فصل در همه جا خوابید!!
کیسه خوابهای با الیاف مصنوعی قیمتهای ارزانی داشته و بیشتر ما از آن ها استفاده میکنیم. این کیسه خوابها از دمای حداکثر منفی 2 و 3 تا 15 درجه سانتیگراد را فراهم می کنند.
کیسه خواب خوب در مقابل رطوبت و آب یک مقاومتی از خودش نشان میده و بهتره که کیسه خواب را در تمام فصول در یک پلاستیک از آب و رطوبت محافظت کنیم.
- تله کردن هوا
یک اصل مهم. هوا عایق بسیار خوبی است. هزار ایده بزنید تا از این عایق خوب استفاده کنید.
یکی از دم دستی ترین هاش همین متکاهایی است که باد میکنید و زیر سر میگزارید. کافی یکی از اینها بین بدن شما و لایه بالایی (که هر چی میتواند باشد) قرار بگیرد.
استفاده از ملافه.
استفاده از پتوی نجات . (که شما را از باد و باران محافظت خوبی می کند.) در جای خودش.

منابع: کتاب بقا در طبیعت – مهارت های ضروری ماجراجویی در طبیعت
سال انتشار: 2009
و تجربیات شخصی

Narges
02-12-2009, 11:17 AM
;)
اون كفش ها رو براى فرار از دست آدمى كه از دنده چپ از خواب بلند شده لازم دارن :ymdevil: :ymdevil:
پس کفش من و خوب ندیدی
مطمئن باش اگه کفشم و رو صورتت می دیدی اصلا یادت نمی موند از کدوم دنده پا شدی که حالا بخوای... ;) :ymdevil:

omid
02-12-2009, 04:57 PM
در خصوص شب خوابیدن در کمپ اینها را هم مرور می کنیم:
- خوابیدن یکباره در فضای چادر یا بیرون آنهم در دماهای نزدیک صفر و پایین تر کار آسانی نیست. دمای خواب در اتاق های خواب بی.....
- تله کردن هوا
یک اصل مهم. هوا عایق بسیار خوبی است. هزار ایده بزنید تا از این عایق خوب استفاده کنید.
یکی از دم دستی ترین هاش همین متکاهایی است که باد میکنید و زیر سر میگزارید. کافی یکی از اینها بین بدن شما و لایه بالایی (که هر چی میتواند باشد) قرار بگیرد.
استفاده از ملافه.
استفاده از پتوی نجات . (که شما را از باد و باران محافظت خوبی می کند.) در جای خودش.

منابع: کتاب بقا در طبیعت – مهارت های ضروری ماجراجویی در طبیعت
سال انتشار: 2009
و تجربیات شخصی
يكي از چيزهايي كه تو بازار ديدم زير اندازي بود كه بادي بود.يك بالش بادي هم داشت كه به هم وصل ميشدن برا خواب.فكر كنم حدود 30 تومن بود قيمت هر دوشون.مخصوصا اگه داخل كيسه خواب بشه 2 تا از اونها رو استفاده كرد (يكي زير و يكي رو) عاليه.البته به شرطي كه وزنش برا حمل زياد نباشه.تو فروشگاه رهبر ديده بودم.

Parvaneh
02-12-2009, 05:42 PM
يكي از چيزهايي كه تو بازار ديدم زير اندازي بود كه بادي بود.يك بالش بادي هم داشت كه به هم وصل ميشدن برا خواب.فكر كنم حدود 30 تومن بود قيمت هر دوشون.مخصوصا اگه داخل كيسه خواب بشه 2 تا از اونها رو استفاده كرد (يكي زير و يكي رو) عاليه.البته به شرطي كه وزنش برا حمل زياد نباشه.تو فروشگاه رهبر ديده بودم

این تشکو عمار تو سفر خارتوران آورده بود و قیمتی که اون می داد 50 تومان بود . خیلی هم راضی بود .

Mehdi
02-12-2009, 05:48 PM
[b]
- تله کردن هوا

ممنون برادر حامد از این دسته بندی
فقط می خواستم جهت اطلاع علاقه مندان بگم که زیر اندازهای بادی هم تو بازار وجود داره. دقیقا شبیه به متکا هست البته با ارتفاع کمتر (حدود 2 سانتی متر). بعد از جمع شدن خیلی کم حجم و سبک میشه و خوابیدن روش خیلی راحته. فقط تنها مشکلی که داره، آسیب پذیری در مقابل اجسام نوک تیزه. در واقع هرجایی باهاش نمیشه خوابید.

Fardar
04-12-2009, 11:39 AM
1- اولین چیزی که تجربه برانگیز برای دوستانم بود استفاده از کیسه خواب و چگونگی استفاده از وسایل گرما زا درون چادر است .
من خودم پیشنهادم فوم یک یا دو سانتی است که باعث شد سرما از زیر چادر به داخل نفوذ اصلا نکند .
2- استفاده از لباس گرم متناسب با این سفرهاست . مثلا یک شلوار استرج هیچگاه نمیتواند کار یک شلوار گرمکن را انجام دهد و یا اینکه حتما استفاده از شلوار جین کلفت بجای شلوارهای معمولی کتانی رو شدیدا پیشنهاد میکنم.
3- گذاشتن کلاه هنگام خواب خودش یه جور عایق بندی کامل می تونه باشه
4- نکته ایی که سهیلا خانوم اشاره کردن فوق العاده بود . هیچگاه نگذارید سرما به داخل بدنتان نفوذ کنه چون برگردون کردن دمای عادی خیلی سخته .
5- استفاده از کیسه آب جوش توی این سفر کلی تجربه بود ( البته نه برای من )
6- داشتن پتوهایی که مقاومت گرمایی بالا دارند در این سفر برای همسفرانم کلی تجربه بود

لازم به ذکر است این مسایل با استفاده از تجربیاتی که دوستان تو بخشهای مختلف به اشتراک گذاشته بودند قبل از سفر برای دوستان اصفهانی توضیح داده شده بود . ( اما بعضی ها یادشون رفت :-ss )

طاهر
04-01-2010, 06:27 PM
تجربیات دوستان جالب بود . خیلی استفاده کردم
من یه زیر انداز فوم دارم . تا حالا که خوب جواب داده . البته تو شرایط خیلی سخت تست نکردم .

Peymankhah
30-06-2010, 04:32 PM
مبحث مرتبط با زيرانداز:

You can see links before reply

Carlos
30-04-2011, 02:35 PM
1. کوله کوچکی که برای ورود به کویر انتخاب میکنید استاندارد باشه تا مثل من تا 1 هفته کمر درد نگیرید.
2. باتوم به همراه خورشیدی سر باتوم کمک زیادی در بالا رفتن از رملها میکنه...خیلی زیاد
3. زمان استراحت میوه یکی از بهترین گزینه هاست برای میان وعده...معجزه میکنه.
4. گتر چیز خوبیه ولی مرغوبش.
5.اگر در فصل سرما به مرنجاب میرید حتما صورت خودتون رو بپوشونید...بادهای خیلی نامردی ای داره:4:

donkishot
30-04-2011, 03:18 PM
دوستان با عرض معذرت كه اينجا پست ميزارم اخه من كه نبودم ولي خواستم تجربه ام را منتقل كنم
چون ديدم كه همگي از سرما اذيت شدند
من هميشه كيسه خوابم را حسابي گشاد انتخاب ميكنم
چون همون موضوع عايق هوا اتوماتيك لحاظ ميشه
شخصا لباس زياد رو اصلا نمي پسندم (هر قدر سبكتر ،خواب راحتتر ) ميشه با لباس وارد كيسه شد و داخل كيسه با لباس خواب عوض كرد كه گرما رو از دست نديم
بالاخره تو خواب غلتيدن و چرخيدن هست كه توي كيسه گشاد اين امكان فراهمه

باز هم ببخشيد كه اينجا پست دادم
اگر صلاح نديديد پاكش كنيد
التماس و دعا