PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آفرودهای قدیمی تولید شده توسط پارس خودرو

omid020
12-03-2013, 02:22 PM
1 - جیپ آهو

You can see links before reply

omid020
12-03-2013, 02:28 PM
2 - جیپ کروکی (ارتشی)

omid020
12-03-2013, 02:31 PM
3 - لند رور

omid020
12-03-2013, 02:39 PM
4 - جیپ صحرا

majid_b
12-03-2013, 02:41 PM
یعنی قدرت لندرور اندازه پرایده ؟ :22:

omid020
12-03-2013, 03:15 PM
5 - جیپ شهباز

omid020
12-03-2013, 03:20 PM
6 - جیپ (وانت) سیمرغ

omid020
12-03-2013, 03:30 PM
7 - جیپ توسن

< پــــــــــــــــــایــــ ـــــــــــــــــــــــان >

Shahram
12-03-2013, 03:30 PM

این لندرور داستانش پیچیده است. مخصوصا تو ایران.
اول اینکه پارس خودرو یه مدت محدود لندرور زد و تولید کننده اصلی لندی تو ایران مرتب خودرو هست. کلی هم مدل مختلف هست با توانهای متفاوت.
دوم قدرت لندرور فقط تو موتورش نیست. خیلی عوامل روش اثر می ذاره. مهمترین تفاوتش با ماشین معمولی طول شاتون هست که موتور رو قدرتی تر می کنه ولی عامل اصلی در کنار طول شاتون گیربکس ماشینه. نسبت دنده ها خیلی متفاوت با ماشین معمولی هست. مثلا تو دنده یک و کمک سنگین واقعا این ماشین میلیمتری راه میره. حالا فکر کن نسبت دنده ها چه عددی باید باشه که با همون دور موتور سرعت اینقدر کم شده ! تو این وضعیت هست که می تونه با همون 70 اسب بخار چند تن بار رو بکشه. :3: و یا حتی فشار هم زیاد شد موتور کم نمی آره و می زنه پلوس رو می بره :13:
تو ماشینهای مدرن ما ماشین داریم که 230 اسب توان موتور داره ولی این توان فقط واسه سرعت استفاده می شه. یعنی یه تن بار رو هم نمی تونه جابجا کنه !!! کلا توان و سرعت رابطه عکس دارن.
در کنار اون وزن ماشین هم نگاه کن. تقریبا نصف پاترول وزن داره و قابل مقایسه با همون پرایده (وزن دقیق پراید رو نمی دونم). حتی مدل نیم تن داره (البته در واقعیت کمی سنگین تره) ولی توان موتور همینه. فکر کن چه توانی رو می تونه جابجا کنه !
عوامل دیگه هم موتره. مثلاً حجم سیلندره. یا کاربراتور.
سوم توان آفرود هم فقط توان موتور نیست.

omid020
12-03-2013, 03:43 PM

تمام فاکتورهایی که شهرام خان فرمودند در مورد قدرت خودرو صحیح است، بحث سرعت از توان جداست. هر چند همین مدل لند رور هم به لحاظ حجم موتور قابل قیاس با پراید GTX نیست.
البته یک سالی هست که پراید با موتور جدیدی به نام موتور بهینه داره تولید میشه و شنیدم قدرت این موتور نسبت به موتورهای زیمنس طرح قدیم بیشتره! :23:

وزن پراید جدید (با پنل های تقویتی) : 920 Kg

Ali.Goli
13-03-2013, 04:07 PM
omido از پست هات ممنون. راستی فکر کنم موتور های الان پراید 63 اسبی باشن. کاربراتوری قدیمیهاشم 70 تا رو می دادن.
در خصوص مقایسه قدرت ماشین ها بحث یکمی پیچیدگی داره ولی مهمترین پارامترها حداکثر گشتاور و دور موتوریه که اون گشتاور رو میده. دقت کردید همیشه کنار توان یا گشتاور دور موتور رو هم میدن؟!! همین اعلان دور نشون از اهمیتشه! همنجور که شهرام به قضیه شاتون اشاره کرد باید گفت که شاتون بلند گشتاور رو بیشتر میکنه. حجم موتور بیشتر هم اینکار رو معمولا میکنه. مثال معروفش پاترول 6 سیلندر با توان 140 اسبه که گشتاوری به مراتب بیشتر از رونیز 160 اسبی داره! در مورد بارکشی و دور: میدونستید خیلی از کشنده های 20 سال پیش توان موتوری حدود 400 اسب داشتند؟ (جدیدها حدود 600) و میدونید لندکروزهای جدید یا جنسیس هم نزدیک 400 اسب قدرت دارند. سوالم حالا اینه : یعنی قدرت یه کشنده ماک یا اسکانیا اندازه یه لند کروزه؟!! قطعا نه! چیزی که دیده نشده گشتاور و دور موتور بسیار پایینیه که گشتاور تو اون به حداکثر میرسه! و معنی این دور موتور پایین، در دسترس بودن گشتاور نزدیک به حداکثر تو دورهای مختلف موتوره. کلا تحلیل قضیه به این سادگی نیست. لبته تمام این حرفها که زدم ناقض این نیست که موتورهای اسطوری ما ایرانیها مثل موتور ماک، نیسان آبی ها (موتور پاترول 4سیلندر)، موتور لندرور چندان هم پر قدرت نیستند واتفاقا در مقایسه با ماشینه های امروز چندان هم پرگشتاور نیستند بلکه با سیستم انتقال قدرت قدرتی گشتاور نهایی تو سطح تماس چرخ رو بالا برده و نیروی بارکش خوبی به دست اومده.

omid020
13-03-2013, 04:59 PM
omido از پست هات ممنون. راستی فکر کنم موتور های الان پراید 63 اسبی باشن. کاربراتوری قدیمیهاشم 70 تا رو می دادن.

ممنون از اطلاعات خوبت علی جان. من هم جایی خوندم تا 70 اسب رو میدادن اما در مستندات سایپا چیزی در این باب ذکر نشده ولی فکر کنم بتونم از یه جای معتبر بپرسم.

Shahram
13-03-2013, 11:33 PM
ممنون از اطلاعات خوبت علی جان. من هم جایی خوندم تا 70 اسب رو میدادن اما در مستندات سایپا چیزی در این باب ذکر نشده ولی فکر کنم بتونم از یه جای معتبر بپرسم.

برادر پراید رو دست کم نگیر. همین علی آقا با پراید کلی آفرود رفته ها :4:

Ali.Goli
16-03-2013, 12:29 PM
برادر پراید رو دست کم نگیر. همین علی آقا با پراید کلی آفرود رفته ها :4:

من پاترول رو هنوز سه چرخ نکردم ولی خدا بیامرزه پرایدمو! اونو من سه چرخ کردم!

poriya
16-03-2013, 01:08 PM
من پاترول رو هنوز سه چرخ نکردم ولی خدا بیامرزه پرایدمو! اونو من سه چرخ کردم!

اقا صاحب جدید این پرایدت. پستت رو دیده میگه چرا موقع فروش بهش نگفتی با ماشینش اینکارارو کردی...یعنی با پراید افرود رفتی.؟:31::32:

Captain Slow
17-03-2013, 02:42 PM
چیزی که مهمه برای ماشینی مثل لندرور تورک اونه که آقا شهرام اون رو با طول شاتون مطرح کردن، و ضریب گیربکس.
فقط خواستم یه پرانتز باز کنم که لندرورهای نیم تن توانایی حمل نیم تن بار رو دارن (تناژ) و وزنشون بالاتر از نیم تنه. مدلهای یک تن طول محفظه بار بیشتر و دیفرانسیل قویتری دارن.

Ali.Goli
17-03-2013, 03:29 PM
اقا صاحب جدید این پرایدت. پستت رو دیده میگه چرا موقع فروش بهش نگفتی با ماشینش اینکارارو کردی...یعنی با پراید افرود رفتی.؟:31::32:

این پراید سوسوله که به اون فروختم که نه. با این یکی بزرگترین سفرم به گلپایگان با خودت بود. پراید خدا بیامرز مورد نظر سال اول 60000 تا واسم راه رفت!