PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بخش نقد عکس های کاربران

lamaso
06-03-2013, 07:09 PM
با توجه به درخواست کاربران و در جهت بهبود کیفیت فنی عکاسان محترم آنوبانینی این قسمت برای نقد عکس های دوستان راه اندازی شده است.برای ارسال عکس ها و دریافت نقد چند نکته مهم هست که امیدوارم رعایت بشه

1- تنها عکس هایی مورد نقد و بررسی قرار میگیرند که در ماهیت آنها و در مستند بودن آنها تغییری از سوی عکاس داده نشود.به این معنی که عکاس عکس را از تلفیق چند عکس مختلف در برنامه های ویرایش عکس مثل فوتوشاپ ایجاد نکرده باشد.(توجه:تغییر کنتراست،تغییر وایت بالانس،تغییر رنگ و ... دست کاری در عکس محسوب نمیشود و کاربر میتواند از این موارد استفاده کند.)
2- با ارسال هر عکس توضیحاتی هم در مورد عکس ارسال شود.
3-عکس ها طبق قوانین "پیوست فایلها" که سایت تعیین کرده است ارسال شوند.
4- مشخصات فنی عکس نوشته شود(حساسیت،میزان نوردهی،دیافراگم،مدل دوربین )
5-در هر پست فقط یک عکس ارسال شود
6- نقد کننده باید در زمینه عکاسی تبحر داشته باشد.
7- نقد هایی که نقد کننده میکند باید با رعایت ادب و احترام و همچنین انصاف باشد.نقدهایی که شامل موارد نباشند حذف خواهند شد.

Mostafa
06-03-2013, 11:05 PM
سلام
ممنون از ایجاداین بخش که به نظرم بخش خوبی هم میشه اگه دوستان استقبال کنن و نقدها قطعن به دانش عکاسیمون کمک میکنه
--------
من تو برنامه دشت هویج یه عکس از منطقه افجه گرفتم از بالا که بعد از کراپ عکس دوتا عکس ایجاد شد می خواستم بدونم کدوم یکی
از عکسا کادر بندی بهتری داره و یا اگه میشه دوستان کراپ خودشون رو رویه عکس اعمال کنن و نظرشون رو بگن(ویرایش عکس ازاد)
You can see links before reply

LEON
06-03-2013, 11:14 PM
- با ارسال هر عکس توضیحاتی هم در مورد عکس ارسال شود.

من فکر می کنم شاید این توضیحات لازم باشه
حالا تصمیم گیری با بزرگان

مثلا ذکر مکان و زمان عکس
و یا کمی فنی تر مشخص کردن
حساسیت،میزان نوردهی،دیافراگم
مشخص کردن مدل دوربین و در صورت حرفه ای بودن دوربین نوع لنز

و اینکه در هر پست هم اگه میشه فقط یه عکس ارائه شود
اینگونه بیشتر مورد توجه قرار میگیرد

یه عنوان پیشنهاد بررسی شود
ممنون

Mostafa
06-03-2013, 11:27 PM

مثلا ذکر مکان و زمان عکس

ممنون
اگه این ارسال در مورد عکس منه:
پستم رو کامل بخونید من خواستم بدونم کدوم از عکسا کادربندی بهتری داره و دوعکسی که میبینید یک عکس هستن ولی با دوتا کراپ
در مورد نظر در مورد نورسنجی هم درسته حرفتون و اگزیف(exif)عکس باید باشه

LEON
06-03-2013, 11:38 PM
نه عزیز دلم
از بخت یاری ماست
موقع نوشتن پست هنوز پست شما ارسال نشده بود..من هم با تاخیر نوشتم
سوء تفاهم نشه بزرگوار
شما سروری

Mehdi
07-03-2013, 01:00 AM
سلام
ممنون از ایجاداین بخش که به نظرم بخش خوبی هم میشه اگه دوستان استقبال کنن و نقدها قطعن به دانش عکاسیمون کمک میکنه
--------
من تو برنامه دشت هویج یه عکس از منطقه افجه گرفتم از بالا که بعد از کراپ عکس دوتا عکس ایجاد شد می خواستم بدونم کدوم یکی
از عکسا کادر بندی بهتری داره و یا اگه میشه دوستان کراپ خودشون رو رویه عکس اعمال کنن و نظرشون رو بگن(ویرایش عکس ازاد)

کراپ خوبی استفاده کردی برادر. شلوغی ماشین ها و این چند تا خونه جلویی خیلی با آرامش روستا که احتمالا هدف عکست بوده هماهنگی نداشته.

فقط چرا نیمه پایین عکس (در حالت کراپ نشده) اینقدر کنتراست و رنگش با نیمه بالا فرق می کنه؟ نور هر دو (لااقل سمت راست تصویر) که تقریبا یکیه!

lamaso
07-03-2013, 01:35 AM

مثلا ذکر مکان و زمان عکس

ممنون

پیشنهادهای خیلی خوبیه که در حین ارسال حواسم نبود.اضافه شدند.

lamaso
07-03-2013, 01:53 AM
سلام
--------

خوب نمیدونم چقدر با مبانی عکاسی و بخصوص ترکیب بندی آشنا هستید.مواردی که سعی دارم بگم با توجه به اصل ترکیب بندی است.
اولین نکته درمورد نقطه ای که برای عکاسی انتخاب کردید،حالا شاید با توجه به شرایط گروه و محدودیت هایی که داره این تنها نقطه مناسبی بوده که شما تونستید برای عکس گرفتن پیدا کنید.اما واقعیت اینجاست که از لحاظ بصری این قسمت چیز مشخصی و جالبی رو به بیننده انتقال نمیده.کراپ هم اصولی انجام نگرفته چرا که نباید Aspect Ratio عکس اصلی بهم بریزید که در کراپ همانطور که میبینید عکس واید تر شده
عدم وجود المانهای مناسب و وجود المانهای نامناسب در عکس مشهود است و نکته بعدی هم در مورد ترکیب بندی نا صحیح و خط افقی که به سقف تصویر چسبیده است.وجود کوه سمت چپی که هیچگونه نکته خاصی در مورد اون وجود نداره و کاملا یک عنصر زائد هست.در واقع ضعف بزرگ این عکس وجود عاصر اضافی و مزاحم هستند.
همیشه به یاد داشته باشید که در چنین لوکیشن هایی سریع عمل نکنید بهترین شرایط رو برای عکاسی انتخاب کنید.شاید اگر کمی عکس رو با فوکال بالاتری میگرفتید عکس بهتری میشد.
امیدوارم عکس های بهتری ثبت کنید.
در آخر پیشنهاد میکنم کلاس عکاسی هفته بعد رو سعی کنید شرکت کنید.لینک (You can see links before reply)

Mostafa
07-03-2013, 09:16 PM
خوب نمیدونم چقدر با مبانی عکاسی و بخصوص ترکیب بندی آشنا هستید.مواردی که سعی دارم بگم با توجه به اصل ترکیب بندی است.
اولین نکته درمورد نقطه ای که برای عکاسی انتخاب کردید،حالا شاید با توجه به شرایط گروه و محدودیت هایی که داره این تنها نقطه مناسبی بوده که شما تونستید برای عکس گرفتن پیدا کنید.اما واقعیت اینجاست که از لحاظ بصری این قسمت چیز مشخصی و جالبی رو به بیننده انتقال نمیده.کراپ هم اصولی انجام نگرفته چرا که نباید Aspect Ratio عکس اصلی بهم بریزید که در کراپ همانطور که میبینید عکس واید تر شده
عدم وجود المانهای مناسب و وجود المانهای نامناسب در عکس مشهود است و نکته بعدی هم در مورد ترکیب بندی نا صحیح و خط افقی که به سقف تصویر چسبیده است.وجود کوه سمت چپی که هیچگونه نکته خاصی در مورد اون وجود نداره و کاملا یک عنصر زائد هست.در واقع ضعف بزرگ این عکس وجود عاصر اضافی و مزاحم هستند.
همیشه به یاد داشته باشید که در چنین لوکیشن هایی سریع عمل نکنید بهترین شرایط رو برای عکاسی انتخاب کنید.شاید اگر کمی عکس رو با فوکال بالاتری میگرفتید عکس بهتری میشد.
امیدوارم عکس های بهتری ثبت کنید.
در آخر پیشنهاد میکنم کلاس عکاسی هفته بعد رو سعی کنید شرکت کنید.لینک (You can see links before reply)

ممنون از پاسحتون علیرضا خان
والا اون قسمتی که من عکس گرفتم اخرین نقطه ای بود که روستا دیده میشد و در مورد فوکول هایه بالاتر هم چون ما داشتیم تو یه جایی مثل دره حرکت میکردیم نمیشد اون دامنه هارو حذف کرد و استفاده از فکوله هایه بالاتر فکر کنم باعث حذف قسمتی از روستا میشدودر مورد خط افق هم درسته حرفتون ولی اون کوه ها خیلی دورن و جزئیات درستی ازشون ثبت نمیشه و حذف کردنشون هم از تو عکس بوسیله فتوشاپ به مستند بودن عکس لطمه میزد.ولی حتمن با قرار گرفتن تو این موقعیت حتمن فکولهایه بالاتر رو استفاده میکنم ببینم نتیجه چی میشه
در مورد کلاس هم اگه یه کلاس تخصوصی در مورد کادر بندی و ترکیب بندی بزارید حتمن شرکت میکنم

lamaso
07-03-2013, 10:16 PM
ممنون از پاسحتون علیرضا خان
والا اون قسمتی که من عکس گرفتم اخرین نقطه ای بود که روستا دیده میشد و در مورد فوکول هایه بالاتر هم چون ما داشتیم تو یه جایی مثل دره حرکت میکردیم نمیشد اون دامنه هارو حذف کرد و استفاده از فکوله هایه بالاتر فکر کنم باعث حذف قسمتی از روستا میشدودر مورد خط افق هم درسته حرفتون ولی اون کوه ها خیلی دورن و جزئیات درستی ازشون ثبت نمیشه و حذف کردنشون هم از تو عکس بوسیله فتوشاپ به مستند بودن عکس لطمه میزد.ولی حتمن با قرار گرفتن تو این موقعیت حتمن فکولهایه بالاتر رو استفاده میکنم ببینم نتیجه چی میشه
در مورد کلاس هم اگه یه کلاس تخصوصی در مورد کادر بندی و ترکیب بندی بزارید حتمن شرکت میکنم

در مورد کلاس فکر کنم سرفصل های کلاس رو خوب مطالعه نمودید.لینک (You can see links before reply)
منظورم کوه نزدیک تر هست نه اون کوه ها که در دور دیده میشن
به امید عکس های بهتر

meli
09-03-2013, 04:35 PM
سلام ببخشید عکسامون فقط باید در رابطه با طبیعت باشند؟مثلا عکس از حیوانات نمیتونیم قرار بدیم؟

lamaso
09-03-2013, 07:28 PM
سلام ببخشید عکسامون فقط باید در رابطه با طبیعت باشند؟مثلا عکس از حیوانات نمیتونیم قرار بدیم؟

سلام
فرقی نمیکنه
سبکی که کار میکنید مهم نیست

meli
10-03-2013, 04:09 PM

lamaso
10-03-2013, 07:24 PM

خوب برای شروع بد نیست.اما فاقد اصول زیبایی شناختی است و تقریبا تکراری.کادر رو میتونستی بهتر ببندی.چشم های خوبی داره سعی کن با فواصل کانونی مختلف و همینوطر کادرهای مختلف عکس های دیگه ای ازش بگیری و تو عکس ها هم سعی کن اگه سوژه دیگه ای در کار نیست چشم ها به دوربین نگاه کنن.از نور طبیعی استفاده کن وبکگراندهای طبیعی.

Mehdi
11-03-2013, 11:36 AM
حاج آقا لاماسو و البت سایر دوستان فوتوگرافر

این عکسی بود که با دوربین جدید در سفر آخری که رفتیم گرفتم. از اونجایی که هنوز با دوربین جدید بلد نیستم درست کار کنم حدس میزنم ایرادهای زیاد داشته باشه. خوشحال میشم اگر بگید :3:

سرعت: 1/1000
دیاف: f/8
حساسیت: 200
فاصله کانونی: 105

دوربین: D7000 نیکون
لنز: کیت (18-105) (3.5-5.6)

محل عکس برداری: کویر مغستان،
زمان: دم غروب
بدون فلش
فاصله از سوژه: حدود 30 سانتی متر

سمت راست و بالای عکس کراپ شده
کنتراست و براینتنس کمی ویرایش شده

Mehdi
11-03-2013, 12:48 PM
اقا مهدی مشخصاتو یادتون رفت بزارید....
شرمنده قربان
تازه کارم یادم رفته بود :4:

meli
11-03-2013, 01:28 PM
ممنون بابت نقدتون ، خب این عکسا یه جور کلوزآپ هستن دیگه از بچه هام و سعی کردم بیشتر صورتشون تو کادر باشه ، من همینجوری تفریحی عکس میگیرم و تازه کارم و چیز زیادی در مورد عکاسی نمیدونم و به تازگی دوربین نیمه حرفه ای گرفتم و وقتای یبکاری کم وبیش عکس میگیرم و بچه هام (گربه هام) بهترین سوژه هام هستن :8: حالا عکسای بعدیم و هم کم کم میذارم

خدمت شما :
((فقط بعد از دیدن عکس یادتون نره بگین ماشالا ، بچه م چشم نخوره :5:))

omid020
11-03-2013, 02:51 PM
ممنون بابت نقدتون ، خب این عکسا یه جور کلوزآپ هستن دیگه از بچه هام و سعی کردم بیشتر صورتشون تو کادر باشه ، من همینجوری تفریحی عکس میگیرم و تازه کارم و چیز زیادی در مورد عکاسی نمیدونم و به تازگی دوربین نیمه حرفه ای گرفتم و وقتای یبکاری کم وبیش عکس میگیرم و بچه هام (گربه هام) بهترین سوژه هام هستن :8: حالا عکسای بعدیم و هم کم کم میذارم

خدمت شما :

جسارتاً عرض می کنم .به نظر من اولین قدم در عکاسی نیمه حرفه ای اهمیت قائل شدن برای تفاوت هاست و بعد از این توجه به تکنیک ها. برای عکاسی از یک گربه یا هر پستانداری، تفاوت در جهت نگاه کردن، تفاوت در فیگور نشستن یا ایسادن، تفاوت در انتخاب زاویه ی دید دوربین نسبت به سوژه (مثلاً چشم های گربه) ، حاشیه کلوزآپ، اشیائی که در پشت سوژه قرار دارند، نحوه ی بازتاب نور از سوژه از جمله مواردی هستند که باید امتحان بشه و بعد با توجه به تکنیکی که می خواهید عکاسی کنید، بهترین حالت رو برای خودتون انتخاب کنید. استفاده از تکنیک ها هم دیگه بستگی به آپشن ها و توانایی های دوربین داره . به طور مثال با توجه به ترکیب رنگ موی بدن و صورت، سیبیل ها و رنگ چشم های سوژه ی شما به نظر میاد بشه در نور کم تصویر جذابی از سوژه ایجاد کرد آن هم بدون توجه به زمینه کار، البته شاید چون باید دوربین تواناییش رو داشته باشه در نور کم عکس خوبی بگیره و در ثانی در مورد کار تنها پس از رویت عکس در سایز بزرگ میشه قضاوت کرد؛ و یا با الگوی عکس اول شما بهتره پشت سوژه اشیاء رنگی باشه و بعد روی سوژه فوکوس بشه و زمینه کار بلور (تار) بشه. ده ها تکنیک دیگر با توجه به سوژه حیوانات قابل استفاده است که قطعاً بسیاری از آن ها را می توانید با تمرین و دقت بسیار به دست آورید. سعی کنید کارهای حرفه ای را در نمایشگاه ها و سایت های عکاسی ببینید و الگوبرداری کنید :1:

lamaso
11-03-2013, 03:28 PM

این عکسی بود که با دوربین جدید در سفر آخری که رفتیم گرفتم. از اونجایی که هنوز با دوربین جدید بلد نیستم درست کار کنم حدس میزنم ایرادهای زیاد داشته باشه. خوشحال میشم اگر بگید :3:

بدون فلش

به به رئیس بزرگ:4:
خوب برای شروع خوبه.کراپ رو هم خوب انجام دادی.اما برایتنس رو بیش از حد به کار بردی.اشباء رنگی کاملا تو کار حس میشه که با توجه به لوکشن و سوژه جالب نیست.درک درستی از سوژه داشتی که سرعت شاتر رو روی 1/1000 قرار دادی.آفرین.دیافر و هم خوب بستی چون اگه اینکار رو نمیکردی وضوح سوژه با توجه به عمق میدان و البته نوع لنز کمتر میشد.کما اینکه فوکوس هم خوب کار نشده.میتونستی تو فوتوشاپ از طریق منوی Filter-->Sharpen-->unsharp mask کمی شارپنس رو بالا ببری.نکته دیگه هم سعی کن که از فرمت raw استفاده کنی در آینده هم کلاسی در رابطه با کارکردن با این فرمت خواهیم گذاشت.پس پیشنهاد میکنم که حتما نوع عکس ها(کیفیت) رو روی Raw+Jpeg بزاری اینطوری اگه بلد هم نباشی با raw کار کنی عکس Jpeg رو هم داری و فرمت خام رو هم البته،که بعد از گزراندن کلاس قول میدم ارزش این فرمت رو بیشتر درک میکنی.بازم میگم کلاس این هفته رو از دست برادر حتما بیا...:d19:

خدمت شما :

خوبه که آدم برای کسی یا چیزی اهمیت قائل باشه.امیدوارم توصیه های قبلی رو هم به کار ببندید.فضاهای طبیعی کلا برای حیوانات میتونن مفید باشند مثل پارک ها.بعضی مواقع حسوانات کارهای جالبی میکنن که حتی اگر عکس استاندار نباشد میتواند جالب باشد برای بیننده..///در رابطه با صحبت های دوست خوبمونomid020 (You can see links before reply) هم باید بگم که شاید فرد عکاس درک درستی از عکاسی نداشته باشه و اینکه تازه شروع به عکاسی کرده باشه و اصلا دوربین رو هم نشناسه.نباید نا امیدش کرد.هرچند که صحبت های شما درست هستند اما به نظرم تا فردی از سوژه خود عکاسی درک اولیه رو نداشته باشه نباید انتظار زیادی داشت.
موفق باشید.منتظر بقیه دوستان هم هستیم.نترسید عکس هاتون رو بزارید و ایرادتون رو بشناسید تا عید چیزی دیگه نمونده ها!!!:d74:

LEON
11-03-2013, 03:52 PM
البته قبل از استفاده از فرمت raw یه رم 16 گیگ برای دوربین داشته باشید..:دی
چون raw+jpeg بالای 20 مگ میشه به ازای هر عکس
البته خود آقا مهدی استاده تو این قضیه و الان یه هارد اکسترال پر از عکسهای خام داره...
آهان پس یه هارد اکسترنال 1 ترابایت هم به سبد خریدتون آضافه کنید
و راستی یه چیزی دیگه بگم مهدی جان
اینکه ازتون خواستم عکس هارو با مشخصات کامل بزارید به این دلیل که نوعی آموزش برای خود من حساب میشه.به هر حال باید حالا حالا ها شاگردی کنیم...
من خیلی دوست دارم کلاس هارو بیام اما این روزا درگیرم... یه سری پیشنهاد دارم امیدوارم ببینمتون و براتون مطرح کنم...

Mehdi
11-03-2013, 03:54 PM
به به رئیس بزرگ:4:
خوب برای شروع خوبه.کراپ رو هم خوب انجام دادی.اما برایتنس رو بیش از حد به کار بردی.اشباء رنگی کاملا تو کار حس میشه که با توجه به لوکشن و سوژه جالب نیست.درک درستی از سوژه داشتی که سرعت شاتر رو روی 1/1000 قرار دادی.آفرین.دیافر و هم خوب بستی چون اگه اینکار رو نمیکردی وضوح سوژه با توجه به عمق میدان و البته نوع لنز کمتر میشد.کما اینکه فوکوس هم خوب کار نشده.میتونستی تو فوتوشاپ از طریق منوی Filter-->Sharpen-->unsharp mask کمی شارپنس رو بالا ببری.نکته دیگه هم سعی کن که از فرمت raw استفاده کنی در آینده هم کلاسی در رابطه با کارکردن با این فرمت خواهیم گذاشت.پس پیشنهاد میکنم که حتما نوع عکس ها(کیفیت) رو روی Raw+Jpeg بزاری اینطوری اگه بلد هم نباشی با raw کار کنی عکس Jpeg رو هم داری و فرمت خام رو هم البته،که بعد از گزراندن کلاس قول میدم ارزش این فرمت رو بیشتر درک میکنی.بازم میگم کلاس این هفته رو از دست برادر حتما بیا...:d19:

رئیس خودتی:10:.
این اشباء رنگی که گفتم نفهمیدم یعنی چی. قبول دارم یه مقدار رنگ ها مخصوصا زرد و قرمز اغراق شده اما به خاطر ویرایش من اینجوری نشده. رنگ محیط همین بود به علاوه اینکه عکس دم غروب گرفته شده که رنگ های طیف قرمز را قوی تر کرده.
برا ذخیره raw هم چشم. اما قبلش باید یه مموری دیگه بگیرم. الان یه 8 گیگ دارم که جوابگو نیست :3:

omid020
11-03-2013, 04:05 PM

بدون فلش

مهدی جان من عاشق این نگاه جنتلمنیشم :8: :4: :16:
فقط همونطور که استاد lamaso گفتند کاش در محل استتارش نبود و رنگ زمینه تفاوت داشت :3:

استاد lamaso فرمایشات شما صحیحه :1: من هم این همه آسمون ریسمون بافتم که بگم اول باید سوژه ی خودتو خوب بشناسی و بعد با توجه به سوژه اقدام کنی، در کارهای حرفه ای هم کاملاً معلومه یک سوژه چگونه به خوبی شناسایی میشه و به همین خاطر خودمم هم یکی از طرفدارای پر و پا قرص الگوبرداری از این کارها هستم :6: من خودم رو هم مبتدی می دونم و بعد از چند سال هنوز هم وقتی عکس خوبی می گیرم با خودم میگم شانسی شانسی خوب از آب دراومد :4: :3:

meli
11-03-2013, 04:06 PM
ممنون دوستان، بابت توضیحاتتون ، من که عکاس نیستم فقط دوست دارم اگه میخوام عکسی بگیرم عکس خوبی بگیرم و هیچوقت به صورت حرفه ای دنبالش نرفتم و براش وقت نذاشتم یعنی نه حوصله شو دارم نه وقتشو ولی خب از اونجایی که همه چیز و تو بهترین حالت ایده آل و سطح بالا میپسندم دلم میخواست عکسهایی که به ثبت میرسونم حس خوبی به بیننده ای که عکسام و نگاه میکنه القا کنه ، خودم این دو تا عکس و خیلی دوست دارم و حس خوبی نسبت بهشون دارم و همین برام کافیه ، بهرحال ممنون به خاطر راهنماییتون سعی میکنم نکته هایی که بهش اشاره فرمودین و بیشتر رعایت کنم.:53:

omid020
11-03-2013, 04:13 PM
meli عزیز، هیچ عکاسی از روز اول عکاس نبوده، تنها علاقه، دقت و تمرین هست که می تونه یک کاربر معمولی رو به عکاسی حرفه ای تبدیل کنه :3:

Mehdi
11-03-2013, 04:14 PM
مهدی جان من عاشق این نگاه جنتلمنیشم :8: :4: :16:

وقتی داشتم عکس میگرفتم احساس حقارت کردم از این نگاهش :10:

omid020
11-03-2013, 04:17 PM
وقتی داشتم عکس میگرفتم احساس حقارت کردم از این نگاهش :10:
دقیقن :4: :3:

lamaso
11-03-2013, 04:59 PM
رئیس خودتی:10:.
این اشباء رنگی که گفتم نفهمیدم یعنی چی. قبول دارم یه مقدار رنگ ها مخصوصا زرد و قرمز اغراق شده اما به خاطر ویرایش من اینجوری نشده. رنگ محیط همین بود به علاوه اینکه عکس دم غروب گرفته شده که رنگ های طیف قرمز را قوی تر کرده.
برا ذخیره raw هم چشم. اما قبلش باید یه مموری دیگه بگیرم. الان یه 8 گیگ دارم که جوابگو نیست :3:

منظورم همون اغراق شدن رنگ هاست رئیس:4: ربطی به نور غروب نداره بعید میدونم چشم آدمیزاد رنگ ها رو اینطوری کنه.اگه تو ادیت اینطوری نشده تو تنظیمات دوربین ببین.
صد در صد :3:

omid020
11-03-2013, 07:40 PM
این عکس رو در یکی از سفرهای اخیرم انداختم. کمی شارپش کردم. جو بالای تصویر خاکستری رنگ بود و برای این که تصویر زیباتر به نظر بیاد شدت رنگ آبی رو افزایش دادم که خوشبختانه روی جو اثر خوبی گذاشت بدون اینکه بخواد روی تپه ماهورها اثر منفی بزاره. دوستان خوشحال میشم اگر نکته ای برای بهتر شدنش هست مطرح کنید :1:

ExposureMode Auto exposure
ExposureTime 1/170 sec.
FNumber f/8.0
FocalLength 18.0 mm
ISOSpeedRatings 100
Digital Camera FinePix S200EXR

JackLondon
11-03-2013, 08:28 PM
علیرضاخان دستت درد نکنه...خیلی کار زیباییه...
یه پیشنهاد...اگه بشه چندتا تاپیک درست کنی که توی هرکدوم یه عکس های مشخص و شبیه به هم قرار بگیره که وقتی کارها زیاد میشه بشه راحت تر تفاوت ها رو در نظر گرفت...مثلا یه تاپیک کویر...تاپیک پرتره...جنگل و ...البته استاد شمایی و ما صرفا پیشنهاد میدیم:3:

lamaso
11-03-2013, 09:06 PM
این عکس رو در یکی از سفرهای اخیرم انداختم. کمی شارپش کردم. جو بالای تصویر خاکستری رنگ بود و برای این که تصویر زیباتر به نظر بیاد شدت رنگ آبی رو افزایش دادم که خوشبختانه روی جو اثر خوبی گذاشت بدون اینکه بخواد روی تپه ماهورها اثر منفی بزاره. دوستان خوشحال میشم اگر نکته ای برای بهتر شدنش هست مطرح کنید :1:

ExposureTime 1/170 sec.
FNumber f/8.0
FocalLength 18.0 mm
ISOSpeedRatings 100

لوکیش بسیار خوبی رو انتخاب کردی(کجاست؟ خالد نبی استان گلستانه؟:7:) و همینطور محلی که برای عکاسی انتخاب کردی خیلی خوب و درست بوده.اولین مشکل بزرگ تصویر متأسفانه عدم توجه به خط افق و اون ولوم فوگ(مه محلی که تو همه جای زمین هست و با حرکت به سمت افق بیشتر میشود ((به خصوص ساعات اولیه صبح و ساعاتی قبل از غروب آفتاب که با توجه به سایه ها شما هم ظاهرا در یکی از این زمان ها عکاسی کردید.))و باعث از بین رفتن نمای افق میشود.)توی تصویر هست.اگه دقت کنی به دلیل اون مه تو تصویر خط افق به زحمت قابل تشخیص هست و حس جالبی رو تو بیننده نمیزاره به علاوه اینکه هدف عکاس به دلیل مه(امتداد این تپه ها منظورم هست) با درصد کمی از بین رفته است.تو این شرایط اگر از فیلترهای مخصوص استفاده بشه میشه تا حدودی این مه ها رو از بین برد اما اگه از تجهیزات مناسب برخوردار نیستید میتونید از فواصل کانونی بالاتر برای ازبین بردن این عیب استفاده کنید.نمیدونم تو چه ساعتی عکاسی کردید اما اگر میشد مثلا موقع طلوع آفتاب و همینطور غروب آفتاب عکس بگیرید و البته و صد البته با توجه به بافت محل و سایه ها و نورها از تکنیک HDR استفاده میکردید عکس بسیار زیبایی داشتید هرچند که همین هم خوبه اما باید بهتر بشه.یه نکته دیگه هم در مورد اون تپه های جلویی که سایه گرفتن با توجه به بقیه تصویر که از روشنایی بیشتری برخوردار هستند و با توجه به اینکه قرار دادنشون تو تصویر بدون رعایت تناسب ها بوده زیاد خوب نشده.و نکته آخر هم اینکه تصویر خیلی یک دست هست که در مورد اون دیگه تویضح بیشتر نمیدم که خیلی زیاد میشه :4:در مورد ادیت هم تا فایل اصلی رو نبینم نمیتونم نظر بدم.

علیرضاخان دستت درد نکنه...خیلی کار زیباییه...
یه پیشنهاد...اگه بشه چندتا تاپیک درست کنی که توی هرکدوم یه عکس های مشخص و شبیه به هم قرار بگیره که وقتی کارها زیاد میشه بشه راحت تر تفاوت ها رو در نظر گرفت...مثلا یه تاپیک کویر...تاپیک پرتره...جنگل و ...البته استاد شمایی و ما صرفا پیشنهاد میدیم:3:
شما لطف داری الیاس جان:d27:.راستش در مورد ایجاد کردن تاپیک های مختلف فکر کنم محدودیت سرور سایت اجازه نده و آقا مهدی باید بگن که میتونیم تاپیک های مجزا درست کنیم یا نه؟البته فکر کنم برای انجمن ما با توجه به استقبال دوستان همین تاپیک جوابگو باشه...ما مخلص همه بچه های آنوبانینی هستیم.:d29:

mohsen mount
11-03-2013, 09:24 PM
سلام

اينجا كجاس!!!!!!!!!؟ ايرانه!؟:13:

omid020
11-03-2013, 09:50 PM
بسیار ممنونم از نقدتون، تمام مواردی که فرمودید از نظر خودم هم جزو اشکالات محسوب میشه. راجع به خط افق متاسفانه توی ویزور متوجه غیر یکنواختی فضای مه آلود نتونستم بشم و موقعی که داشتم عکس رو می گرفتم فکر کردم خط افقم یک فضای مه آلود یکنواخت هست که تپه ها رو از آسمون جدا می کنه، غلظت مه به قدری بود که فاصله ی کانونی بالاتر هم تقریباْ نتیجه مشابهی داشت. این عکس حدوداً ۴۰ دقیقه پیش از غروب آفتاب گرفته شده. از روی تنبلی تا حالا یکبار هم hdr کار نکردم اما خب با توجه به دوربینم نمی دونم hdr کردن تا چه حد نسب به همین شارپ کردن در نرم افزار می تونه به شفافیت تصویر کمک کنه :7: البته این عکس بدون سه پایه گرفته شده. راجع به سایه های جلوی تصویر هم اصلاْ مایل نبودم اینطوری سایه دار بشه اما وقتی کمی زوم می کردم که این سایه ها رو رد کنم نمی دونم دیگه چرا پستی و بلندی ها به زیبایی این حالت دیده نمی شد :7: :2: . منظور شما رو در خصوص یکنواختی تصویر متوجه نشدم اما این منظره به خاطر همین وسعت و یکنواختیش برام جذاب شد که ازش عکس گرفتم و اصلاً همین یکنواختی تپه ماهورها باعث خاص بودن این پدیده شده.
تصویر هم از تپه ماهورهای بین رامهرمز و رامشیر در منتهی الیه شرقی رودخانه جراحی هست.

lamaso
11-03-2013, 09:57 PM
بسیار ممنونم از نقدتون، تمام مواردی که فرمودید از نظر خودم هم جزو اشکالات محسوب میشه. راجع به خط افق متاسفانه توی ویزور متوجه غیر یکنواختی فضای مه آلود نتونستم بشم و موقعی که داشتم عکس رو می گرفتم فکر کردم خط افقم یک فضای مه آلود یکنواخت هست که تپه ها رو از آسمون جدا می کنه، غلظت مه به قدری بود که فاصله ی کانونی بالاتر هم تقریباْ نتیجه مشابهی داشت. این عکس حدوداً ۴۰ دقیقه پیش از غروب آفتاب گرفته شده. از روی تنبلی تا حالا یکبار هم hdr کار نکردم اما خب با توجه به دوربینم نمی دونم hdr کردن تا چه حد نسب به همین شارپ کردن در نرم افزار می تونه به شفافیت تصویر کمک کنه :7: البته این عکس بدون سه پایه گرفته شده. راجع به سایه های جلوی تصویر هم اصلاْ مایل نبودم اینطوری سایه دار بشه اما وقتی کمی زوم می کردم که این سایه ها رو رد کنم نمی دونم دیگه چرا پستی و بلندی ها به زیبایی این حالت دیده نمی شد :7: :2: . منظور شما رو در خصوص یکنواختی تصویر متوجه نشدم اما این منظره به خاطر همین وسعت و یکنواختیش برام جذاب شد که ازش عکس گرفتم و اصلاً همین یکنواختی تپه ماهورها باعث خاص بودن این پدیده شده.
تصویر هم از تپه ماهورهای بین رامهرمز و رامشیر در منتهی الیه شرقی رودخانه جراحی هست.

بسیار جای زیبای ایست.شبه خالد نبی استان گلستانه.راستش HDR تکنیک جالبی هست.که تو این هفته ما کلاسی در رابطه با همین زمینه لینک (You can see links before reply) داریم که اگه بتونی شرکت کنی برات مناسب هم خواهد بود.مهم نیست من هم خیلی از مواقع تنبل میشم.:4: اگه دوربین بتونه Raw ثبت کنه که چه خوب اگه هم نتونه میشه کار کرد.

omid020
11-03-2013, 10:10 PM
بسیار خوب، یه مقدار برنامه هام فشرده است اما سعی می کنم حضور داشته باشم و از حضور شما استفاده کنم، اتفاقاً خیلی خوب میشه اگه بشه، بعد از مدت ها الیاس خان رو هم زیارت می کنیم :3:
مجدد ممنونم:1:

Mehdi
11-03-2013, 11:15 PM
شما لطف داری الیاس جان:d27:.راستش در مورد ایجاد کردن تاپیک های مختلف فکر کنم محدودیت سرور سایت اجازه نده و آقا مهدی باید بگن که میتونیم تاپیک های مجزا درست کنیم یا نه؟البته فکر کنم برای انجمن ما با توجه به استقبال دوستان همین تاپیک جوابگو باشه...ما مخلص همه بچه های آنوبانینی هستیم.:d29:
راحت باش برادر. هر زمان نیاز بود تاپیک مجزا ایجاد کنی نگران محدودیت ها نباش :3:

Mostafa
11-03-2013, 11:34 PM
نظرتون در مورد این کادربندی چیه؟و همچنین نورسنجی؟(عکس دارایه اگزیف هست)

lamaso
12-03-2013, 12:38 AM
راحت باش برادر. هر زمان نیاز بود تاپیک مجزا ایجاد کنی نگران محدودیت ها نباش :3:
مخلص رئیس...چشم ببینم چه طوری میشه ....

نظرتون در مورد این کادربندی چیه؟و همچنین نورسنجی؟(عکس دارایه اگزیف هست)

در مورد نورسنجی که اگه به صورت دستی انجام شده باشه قابل قبول هست.(البته اطلاعات رو نزاشتی ها برادر:3:)
در مورد کادر بندی باید بگم مشکل اولین عکسی که تو این تاپیک ارسال شده رو داره تقریبا.همون رو بخونید راهنماییتون میکنه.

Mehdi
12-03-2013, 10:21 AM

ExposureTime 1/170 sec.
FNumber f/8.0
FocalLength 18.0 mm
ISOSpeedRatings 100

این کراپ به نظر کار را قشنگ تر نمی کرد؟

omid020
12-03-2013, 11:09 AM
این کراپ به نظر کار را قشنگ تر نمی کرد؟

You can see links before reply]

نمی دونم چی بگم :7: آخه در Landscape ها همیشه آسمون رو به عنوان بخش قابل توجهی از عکس دیدم. اما بد قضیه اینجا بود که هنگام عکاسی از تووی ویزور اون لایه مه آلود رو خیلی غلیظ تر و یکنواخت تر (به صورت یک خط صاف) دیده بودم و به همین علت به نظر مشکلی ایجاد نمی کرد اگر جو بالای تپه ها هم باشه چون ظاهراً دارای مرز مشخصی و قابل قبولی بود :22:

gfattah
13-03-2013, 01:27 PM
سلام. من این عکس را چند ماه پیش در دریاچه حوض سلطان گرفتم (با دوربین کامپکت Canon PowerShot A640).به نظر خودم کمی نور تصویر زیاده. اگر اشکالات عکس را بفرمایید ممنون می شوم.

F stop: f/8
exposure time: 1/160s
focal length: 17mm
(پارامترها را درست نوشته ام؟؟)

16309

lamaso
13-03-2013, 02:52 PM
سلام. من این عکس را چند ماه پیش در دریاچه حوض سلطان گرفتم (با دوربین کامپکت Canon PowerShot A640).به نظر خودم کمی نور تصویر زیاده. اگر اشکالات عکس را بفرمایید ممنون می شوم.

F stop: f/8
exposure time: 1/160s
focal length: 17mm
(پارامترها را درست نوشته ام؟؟)

کادر بندی نسبتا خوبی داره من یه ادیت براتون زدم.اگه فایل اصلی رو دارید شاید بتونید کمی نورهای اضافی رو از بین ببرید.پارامترهای رو هم درست نوشتید.اگر یک نورسنجی خوب انجام میدادید عکس خوبی میشد.موضوعیت عک هم خوبه.
بیتشر دقت کنید کارت بهتر میشه.

meli
16-03-2013, 04:28 PM
سلام خوشحال میشم این عکس هم مورد نقد خودتون قراربدین:

مشخصات :

مکان : شهرک سینمایی غزالی
دوربین : Canon PowerShot SX40 HS
ایزو : 100
سرعت شاتر:1/25
دیافراگم : f.5/6
no flash

lamaso
16-03-2013, 07:02 PM

خوب این عکس خوب هست.به خصوص اینکه درصد خوبی از ترکیب بندی در این عکس دیده میشه.دو خط راه ریل آهن که از گوشه های تصویر شروع شدن و تسکیل دوتا قطر رو دادن خیلی خوبه.فقط کمی سوژه زیاد قابل توجه نیست و اینکه کادر هم کمی کج شده اما در کل از لحاظ ترکیب بندی خوبه.اون نقطه سیاه گوشه پایین سمت راست رو هم میشه با کراپ متقارن حذفش کرد.مشخصات عکس رو هم لطفا در همون پست ویرایش کنید که قوانین رعایت بشه.
آفرین کارت خوب بود.

meli
17-03-2013, 12:56 PM
ممنون lamaso جان ، مشخصات اضافه شد.

omid020
17-03-2013, 01:59 PM

مشخصات :

مکان : شهرک سینمایی غزالی
دوربین : Canon PowerShot SX40 HS
ایزو : 100
سرعت شاتر:1/25
دیافراگم : f.5/6
no flash

با توجه به سرعت شاتر پایین و احتمالاً عدم استفاده از سه پایه واقعاً عکس خوبی شده :41::41:
البته به نظر خودم عادت نکردن به سه پایه بهتر از عادت کردن بهش هست (به خصوص در عکاسی طبیعت و عکاسی خیابانی)

meli
17-03-2013, 02:16 PM
ممنون آقا امید نظر لطفتونه،اتفاقا از سه پایه استفاده کردم ، با سه پایه عکسام بهتر میشن اما بدون سه پایه احساس میکنم یه کم تار میشن فکرکنم به خاطر لرزش دستم باشه :1:

omid020
17-03-2013, 02:26 PM
ممنون آقا امید نظر لطفتونه،اتفاقا از سه پایه استفاده کردم ، با سه پایه عکسام بهتر میشن اما بدون سه پایه احساس میکنم یه کم تار میشن فکرکنم به خاطر لرزش دستم باشه :1:
لرزش دست اوایل طبیعیه :1: بعد که دست به وزن دوربین عادت می کنه رفته رفته این لرزش خیلی کم میشه ( سعی کنید سرعت شاتر رو تا جایی که امکانش هست بالا ببرید که با لرزش های کوچیک عکس تار نشه). البته اینجا جاش بود که از سه پایه استفاده کنید اما احتمالاً سه پایه تراز نبوده که عکس مقدار کمی کج شده :7: اگر سه پایه خودش تراز داشته باشه با استفاده از این تراز میشه دقیق تر عکاسی کرد.

meli
17-03-2013, 02:48 PM
خیلی ممنون آره دستم هنوز به گرفتن دوربین عادت نکرده ؛ زمینش هموار نبود شاید به خاطر اون کج شده ، آقا امید سرعت شاتر رو ببرم بالا یعنی مثلا بذارم 4" ثانیه یا کمتر خوبه ؟

omid020
17-03-2013, 03:02 PM
خیلی ممنون آره دستم هنوز به گرفتن دوربین عادت نکرده ؛ زمینش هموار نبود شاید به خاطر اون کج شده ، آقا امید سرعت شاتر رو ببرم بالا یعنی مثلا بذارم 4" ثانیه یا کمتر خوبه ؟
هر چه عدد شاتر بالاتر بره سرعت نورگیری هم افزایش پیدا می کنه و در نتیجه احتمال تاری تصویر کاهش پیدا می کنه. یعنی احتمال تاری به طور مثال در سرعت شاتر 200 خیلی کمتر از 20 هست. البته شرایط نوری باید به شما این اجازه رو بده که بتونید افزایش سرعت شاتر داشته باشید.
این یک برش از عکس شماست که کمی چرخوندمش، خوبیش اینه که کجیش تا حد زیادی برطرف شده اما بدیش اینه که دیگه عکس کوچک تر از سایز واقعیش هست. می تونید سایز این عکس رو با عکس پست خودتون مقایسه کنید.

meli
17-03-2013, 03:20 PM
ممنون بابت راهنماییتون و تشکر به خاطر ویرایش عکسم ، بله اینجوری بهتر شد و اون کجی از بین رفت سایز عکس هم تفاوت چندانی نکرده من که احساس نکردم.:1:
فقط نمیدونم چرا گوشه عکسام سیاه میشن تو بعضی عکسا چیکار باید انجام بدم که سیاه نشه ؟

omid020
17-03-2013, 03:36 PM
ممنون بابت راهنماییتون و تشکر به خاطر ویرایش عکسم ، بله اینجوری بهتر شد و اون کجی از بین رفت سایز عکس هم تفاوت چندانی نکرده من که احساس نکردم.:1:
فقط نمیدونم چرا گوشه عکسام سیاه میشن تو بعضی عکسا چیکار باید انجام بدم که سیاه نشه ؟
نمی دونم این سیاهی گوشه ها از چی می تونه باشه :7: لااقل تا الان در هیچ دوربین دیجیتالی به این مورد برخورد نکرده بودم؛ امیدوارم استاد lamaso بتونن در این مورد راهنمایی کنند.

Mehdi
17-03-2013, 03:50 PM
روی لنز هود داری؟

یه چیزی شبیه به این

meli
17-03-2013, 03:53 PM
نه هود نداره ، فقط فیلتر روی لنزش گذاشتم،البته تو همه عکسام این حالت بوجود نمیاد بیشتر عکسایی که تو فضای باز میگیرم اینجوری میشه:7: .

Mehdi
17-03-2013, 04:05 PM
نه هود نداره ، فقط فیلتر روی لنزش گذاشتم،البته تو همه عکسام این حالت بوجود نمیاد بیشتر عکسایی که تو فضای باز میگیرم اینجوری میشه:7: .
بدون فیلتر چند تا عکس بگیر مخصوصا در وایدترین حالت لنز. ببین بازم این اتفاق میفته.
حدس میزنم این سیاهی تصویر لبه های فیلتر باشه.

lamaso
17-03-2013, 05:52 PM
یه چیز در مورد سرعت شاتر بهتون بگم.دوربین های کامکپت به دلیل وزن کمشون میتونن چند استپ پایین تر از حد معمول دوربین های اس ال آر سرعت شاتر قبول کنن.و اینکه منظور درست از سرعت شاتر بالاتر 200 یا 800 نیست بلکه 1/800 یا 1/1000 هست و عددی که خانوم فرمودند ،4 میشه همون چهار ثانیه عادی.
پیشنهاد میکنم مقاله عکاسی پایه رو بخونید تا بهتر متوجه بشید.لینک (You can see links before reply)

در مورد اون سیاهی هم تا دوربین رو نبینیم و با هاش تست نکنیم نمیشه یزی گفت ولی اون مواردی که مهدی گفت رو انجام بدید ببینیم شاید از فیلتری چیزی باشه.

خیلی خوبه بچه ها دارن شرکت میکنن تو بحث ها اما روی صحبتم با دوستانی هست که عکس میگیرن و به دلایلی عکس ها رو اینجا نمیزارن.عکاسی حد و مرزی نداره من خودم 3 سال هست که به صورت جدی دارم عکاسی رو دنبال میکنم ولی هنوز هم دارم یاد میگیریم.مطمئن باشید که اگه عکس هاتون از لحاظ فنی نقد بشن پیشرفت رو تو کارهاتون رفته رفته احساس میکنید.از نقد کردن هم اصلا نترسید هیچ چیزی ازتون کم نمیشه بلکه چیزی هم مطمئنا به معلوماتتون اضافه میشه.
امیدوارم مشارکت بچه ها بیشتر باشه:d27:

Mehdi
17-03-2013, 06:07 PM
دوربین های کامکپت به دلیل وزن کمشون میتونن چند استپ پایین تر از حد معمول دوربین های اس ال آر سرعت شاتر قبول کنن.
بیشتر توضیح میدی لطفا

omid020
17-03-2013, 06:11 PM
سلام استاد
این عکس رو در سفر اسالم-خلخال انداخته بودم. روی نور و کنتراست کار شده، تاثیر رنگ زرد به خصوص در نواحی چمن (سبزه) کمتر شده تا چمن پر تر به نظر بیاد. به نظر شما کار مصنوعی شده!؟ :7:
کادر بندی و ترکیب بندی می تونست بهتر باشه؟ اگر آره چگونه؟
ممنون :1:

lamaso
17-03-2013, 06:31 PM
بیشتر توضیح میدی لطفا
خوب خیلی ساده است.به خاطر وزن کم بهتر میشه روی دست نگهش داشت.چون کمتر به عضله ها فشار وارد میشه و در نتیجه لزش هم کمتر میشه. و میشه مثلا سرعت شاتر رو یه دو استپ پایین تر آورد.مثلا از 1/60 بیاری روی 1/30 :3:

سلام استاد
این عکس رو در سفر اسالم-خلخال انداخته بودم. روی نور و کنتراست کار شده، تاثیر رنگ زرد به خصوص در نواحی چمن (سبزه) کمتر شده تا چمن پر تر به نظر بیاد. به نظر شما کار مصنوعی شده!؟ :7:

سلام امید جان.به قول رئیس بزرگ استاد خودتی:d34:

خوب با توجه به محیط و اینکه عکس معلومه سریع گرفته شده زیاد هم روش فکر نشده ...خوب شده:fellow:
خوب کادربندی خوبی داره هرچند که میتونست بهتر باشه مخصوصا محل قرار گیری اون کلبه که اصلی ترین سوژه تصویر هست و از بقیه المانهای تصویر کشش بیشتری داره.به نظر من کلبه میتونست با توجه به سمت پنجره ها سمت چپ تصویر قرار بگیره و البته در نقطه طلایی و دوتا گوسفند سمت چپی و سمت راستی که از نیمه قطع شدن یا اصلا تو تصویر نبودن و یا کامل میافتادن.
اما اگه من جای تو بودم(ببین میگم من جای تو بودن نه اینکه فکر کن حتما باید نسبت به دلیل من یا هر کسه دیگه ای عکس بگیری نه صرفا یه نظر شخصی هست) اول اینکه یه زمان مناسبت تر رو انتخاب میکردم برای عکاسی به خصوص اینکه فکر کنم با توجه به سایه ها اگه اشتباه نکنم دم ظهر عکس گرفته شده.دو سوم رو به آسمون میدادم و برای اینکه جلوه آبی آسمون بیشتر هم بشه دیاف رو هم از 7 به 11 تغییر میدادم و گوسفندها روهم با استفاده از فاصله کانونی بهتر از این تو تصویر قرار میدادم.
در مورد رنگ ها هم به نظر بد نشده هرچند که رنگ سبز کمی پرکنتراست شده اما خوبه.

آخر سر هم اینکه مشخصات عکس کو...؟:angry:

omid020
17-03-2013, 08:32 PM
خوب خیلی ساده است.به خاطر وزن کم بهتر میشه روی دست نگهش داشت.چون کمتر به عضله ها فشار وارد میشه و در نتیجه لزش هم کمتر میشه. و میشه مثلا سرعت شاتر رو یه دو استپ پایین تر آورد.مثلا از 1/60 بیاری روی 1/30 :3:

سلام امید جان.به قول رئیس بزرگ استاد خودتی:d34:

خوب با توجه به محیط و اینکه عکس معلومه سریع گرفته شده زیاد هم روش فکر نشده ...خوب شده:fellow:
خوب کادربندی خوبی داره هرچند که میتونست بهتر باشه مخصوصا محل قرار گیری اون کلبه که اصلی ترین سوژه تصویر هست و از بقیه المانهای تصویر کشش بیشتری داره.به نظر من کلبه میتونست با توجه به سمت پنجره ها سمت چپ تصویر قرار بگیره و البته در نقطه طلایی و دوتا گوسفند سمت چپی و سمت راستی که از نیمه قطع شدن یا اصلا تو تصویر نبودن و یا کامل میافتادن.
اما اگه من جای تو بودم(ببین میگم من جای تو بودن نه اینکه فکر کن حتما باید نسبت به دلیل من یا هر کسه دیگه ای عکس بگیری نه صرفا یه نظر شخصی هست) اول اینکه یه زمان مناسبت تر رو انتخاب میکردم برای عکاسی به خصوص اینکه فکر کنم با توجه به سایه ها اگه اشتباه نکنم دم ظهر عکس گرفته شده.دو سوم رو به آسمون میدادم و برای اینکه جلوه آبی آسمون بیشتر هم بشه دیاف رو هم از 7 به 11 تغییر میدادم و گوسفندها روهم با استفاده از فاصله کانونی بهتر از این تو تصویر قرار میدادم.
در مورد رنگ ها هم به نظر بد نشده هرچند که رنگ سبز کمی پرکنتراست شده اما خوبه.

آخر سر هم اینکه مشخصات عکس کو...؟:angry:

ممنون از نقدت :9: یعنی میشه منم یه روز استاد بشم!؟‌ :63: :1:
راستش همچین بی فکر هم نبود :16: این صحنه بدین شکل بود که ظرف ۲۰ ثانیه این گوسفندها که تازه رها شده بودند از هم جدا شدند و پراکندگیشون به کلبه رسید، لحظه ی که نیت به عکاسی کردم همچنان در حال حرکت بودند تا اینکه برای چند لحظه بیشترشون ایستادند و من که نمی دونستم چقدر این حالت ادامه داره سعی کردم از همون جایی که ایستادم سریع عکس رو بگیرم که این مشکل نصفه شدن گوسفندهای ابتدا و انتهای کادر پیش اومد و موضوعی که راجع به دیاف گفتی کاملاً درسته، اما واقعاً با توجه به شرایط اصلاْ به فکرم نرسید :2: هر چند باید بیشتر حواسم رو جمع کنم، خیلی جاها دارم دیاف رو فدای سرعت شاتر می کنم :17:
بابت مشخصات هم واقعاً شرمنده :2: یه ربع بعدش یادم اومد نزاشتم You can see links before reply

Camera model : FinePix S200EXR
Exposure time : 1/320 s
Aperture : F7.1
Exposure bias : 0
Focal length : 11.7 mm
ISO speed : 100
Exposure mode : Manual

Mehdi
18-03-2013, 12:54 AM
سلام استاد

منم چند سال قبل همینجا عکس مشابهی گرفتم. البته شما رو به شمال عکس گرفتی من رو به غرب
(شرمنده که سایز کوچک میذارم. اصل عکس الان دم دستم نیست)

منتظر نقدهای سبز شما هستم

مشخصات:
دوربین: سونی h7
شاتر: 1/400
دیاف: 5.6
حساسیت: 100
لنز: 9 میلیمتر (حدود 35 میلیمتر فول فریم)
بدون کراپ. با کمی تغییر در برایتنس و کنتراست

lamaso
18-03-2013, 01:37 AM
منم چند سال قبل همینجا عکس مشابهی گرفتم. البته شما رو به شمال عکس گرفتی من رو به غرب
(شرمنده که سایز کوچک میذارم. اصل عکس الان دم دستم نیست)

منتظر نقدهای سبز شما هستم

مشخصات:
شاتر: 1/400
دیاف: 5.6
لنز: 9 میلیمتر (حدود 35 میلیمتر فول فریم)
بدون کراپ. با کمی تغییر در برایتنس و کنتراست

این نما خیلی بهتر از نمای قبلی هست به خصوص اینکه دیگه اثری از درخت های مزاحم تو تصویر نیست و بجاش درختها به شکل یک جنگل نسبتا انبوه در بکگراند تصویر دیده میشه.نقاط قوت عکس یکی انتخاب نمای مناسب،بخش بندی خوب تصویر و انتخاب بکگراند مناسب.اما نقاط ضعفش یکی اینکه بخش 1/3 تصویر (بخش پایینی) که کلبه هم تو اون دیده میشه میتونست کمی بیشتر سهم داشته باشه البته حدود 20 درصد،محل قرار گیری کلبه که در اینجا به عنوان نقطه اتکا تو تصویر مشخص شده کمی باید به سمت راست میرفت الان اگه دقت کنید داره از کادر میره بیرون و نقطه ضعف بعدی که تو اکثر کارهای کاربرای سایت دیده میشه انتخاب زمان نا مناسب برای گرفتن عکس(فکر کنم با توجه به سایه گوسفندها عکس تو ساعت ظهر گرفته شده) که اگه دقت کنید روی ابرهای بالایی تصویر اثر گذاشته.و یه نکته دیگه اینکه فکر کنم کادر عمودی میتونست تو این کار خیلی خودنمایی کنه.البته باید تست بشه ولی به نظرم خیلی خوب میشد.

omid020
18-03-2013, 08:43 AM
علیرضا جان حرف شما رو برای انتخاب زمان مناسب قبول دارم اما واقعاً در تیپ سفرهای ما نمی گنجه، مثلاً عکس خودم مربوط به قبل از ساعت 9 هست اما معتقدید باز هم نور مناسب نیست و خب ما یک ساعت بعد، از اون منطقه حرکت کردیم و من فرصت دیگه ای برای امتحان نداشتم. میخوام بگم روند رو بیشتر روی این بزاریم که چیکار کنیم در شرایط نوری غیر استاندارد (خیلی پر نور یا خیلی کم نور) بتونیم عکسی ایده آل بگیریم، فکر می کنم این چیزیه که یک طبیعت گرد بیشتر بهش نیاز داره، چون بارها پیش میاد درست در زمانی که شاید واقعاً مناسب عکاسی نیست شما فوق العاده ترین منظره سفرتون رو می بینی و واقعاً شرایط سفر اجازه نمیده فقط به خاطر همان منظره توقف داشته باشی تا به نور مناسب تری دست پیدا کنی.

lamaso
18-03-2013, 12:36 PM
علیرضا جان حرف شما رو برای انتخاب زمان مناسب قبول دارم اما واقعاً در تیپ سفرهای ما نمی گنجه، مثلاً عکس خودم مربوط به قبل از ساعت 9 هست اما معتقدید باز هم نور مناسب نیست و خب ما یک ساعت بعد، از اون منطقه حرکت کردیم و من فرصت دیگه ای برای امتحان نداشتم. میخوام بگم روند رو بیشتر روی این بزاریم که چیکار کنیم در شرایط نوری غیر استاندارد (خیلی پر نور یا خیلی کم نور) بتونیم عکسی ایده آل بگیریم، فکر می کنم این چیزیه که یک طبیعت گرد بیشتر بهش نیاز داره، چون بارها پیش میاد درست در زمانی که شاید واقعاً مناسب عکاسی نیست شما فوق العاده ترین منظره سفرتون رو می بینی و واقعاً شرایط سفر اجازه نمیده فقط به خاطر همان منظره توقف داشته باشی تا به نور مناسب تری دست پیدا کنی.

بله دلیل شما موجه.در مورد اینکه عکاس چه کار باید بکنه: اگه کسی تو این دوتا کلاس اخیر شرکت میکرد که واقعا میگم من سعی کردم هرچه کی میتونستم تو این زمان محدود بزارم،میتونست تو این سفرهای جدید اونها رو به کار ببنده و خودش متوجه میشد که چه قدر کارش تحت تأثیر قرار میگرفت .منتظر عکس های دوستانی که تو لاسها شرکت کردن تو سفرهای جدید هستیم امیدوارم که از نکته ها به خوبی استفده کنن.در مورد شرایط نوری غیر استاندار هم فکر کنم گفتم که hdr بهترین گزینه است(البته با توجه به اون دوتا قانون کلی که تو کلاس درموردش گفتم) در کل دوستانی که شرکت کردن بهترین و مناسبترین گزینه ها رو برای چنین شرایطی آموزش دیدن و من انتظار دارم که تو سفرهای بعدی حداقل از بعد نور این مشکلات وجود نداشته باشه.:63:

Mehdi
18-03-2013, 02:57 PM
شاتر: 1/60
دیاف: 3.2
محل: فکر می کنم کاخ نیاوران

ویرایش:
اتو کنتراست،
180 درجه چرخش

lamaso
18-03-2013, 03:44 PM
شاتر: 1/60
دیاف: 3.2
محل: فکر می کنم کاخ نیاوران

ویرایش:
اتو کنتراست،
180 درجه چرخش

خیلی هم خوب.ولی ای کاش از خود کاخ به همراه تقارنش عکس میگرفتی.یا اینکه حداقل از خود کاخ.ولی همین هم برای کنکاش در عکاسی خوب هست.تقارن خوبی داره.دقت و تلاش بیشتر:d27:

Mehdi
18-03-2013, 04:16 PM
خیلی هم خوب.ولی ای کاش از خود کاخ به همراه تقارنش عکس میگرفتی.یا اینکه حداقل از خود کاخ.ولی همین هم برای کنکاش در عکاسی خوب هست.تقارن خوبی داره.دقت و تلاش بیشتر:d27:
این شکلی هم گرفتم. اما قبلی را بیشتر پسندیدم

lamaso
18-03-2013, 04:46 PM
دوستانی که دوربینشون قابلیت گرفتن عکس با فرمت RAW رو داره.یک تاپیک آموزشی در خصوص پردازش این فایلها درست کردم میتونید از ویدئوهای آموزشی اون استفاده کنید.

لینک (You can see links before reply)

omid020
27-03-2013, 01:53 AM
خب و اما اولین عکس HDR ما :16:

سه عکس پایه :

سه تا عکس پایه رو بدون سه پایه انداختم (یعنی در واقع از روش HDR بدون سه پایه یا روش براکت که از استاد کریم پور آموخته بودیم بهره جستم)، عکس های پایه اختلاف موقعیتی کمی داشتند که در نرم افزار برطرف کردم. به جز انطباق موقعیتی عکس ها چیزی حدود یک و نیم ساعت روی این عکس کار کردم که آخرش هم نتیجه شد این :

تصویر نهایی HDR :

خوشحال میشم نظرتونو در مورد خروجی کار بدونم :1:

lamaso
28-03-2013, 02:10 AM
بسیار هم خوب.اول در مورد ترکیب بندی یه چند تا نکته مد نظرم بود که میخواستم بگم.از تقارن خیلی خوب و به جا استفاده شده کادر بندی هم به نظرم خوبه جز اینکه احساس میکنم کمی به سمت چپ کج شده که میشه تو نرم افزار درستش کرد.در مورد پرسپکتیو تصویرت هم یه اشکال اساسی داره و اون هم محلی هست که برای عکاسی انتخاب کردی.اگه میرفتی دقیقا روبری ساختمون بزرگ(اون که از همه بلندتره)می ایستادی فکر کنم نتیجه خیلی بهتری میگرفتی اینطوری یکم احساس خوی به آدم دست نمیده وقتی عکس رو نگاه میکنی.
اما در مورد اچ دی آر ،خروجی کار به نظر من ضعیف شده اما چرا؟
اول اینکه اگه تو عکس نرمال و اورت دقت کنی اختلاف نور و جزئیات خیلی کمه و به خاطر همین هم در ادیت نتونستی جزئیات ساختمون رو با عکس آندرت خوب در بیاری.و اگه دقت کنی تو خروجی ساختمونها تاریکترن که ایراد اصلی کاره قسمت انعکاس ابرها تو آب خوب از کار در اومده اما بقیه قسمت نه.و نکته آخر اینکه مشکل اصلی از اونجا آغاز شده که نورسنجی رو خوب انجام ندادی ما چند حالت برای نورسنجی داریم که اگه عمری باقی بمونه سعی میکنم یه مقاله یا ویدئو راجع به اونها بزارم.اما خوبه بیشتر تلاش کن و دقت.عجله ای هم در کارت نباشه.

موفق باشی:41:

omid020
28-03-2013, 08:46 AM
ممنونم علیرضا خان :1:

در مورد میزان نور ساختمون ها کاملاً با شما موافقم اما چون عکس حدود ۷ صبح گرفته شده واقعاْ دورترها حتی با چشم غیرمسلح تاریک دیده می شد و به نظرم در عکس نرمال دوربین به خوبی تونست اون ساختمونی رو که چشم می بینه ثبت کنه. یعنی منظور شما اینه که باز می شد سوژه ی دور رو پر نورتر از اون چیزی که چشم غیرمسلح می بینه ثبت کرد؟

lamaso
01-04-2013, 12:31 PM
ممنونم علیرضا خان

در مورد میزان نور ساختمون ها کاملاً با شما موافقم اما چون عکس حدود ۷ صبح گرفته شده واقعاْ دورترها حتی با چشم غیرمسلح تاریک دیده می شد و به نظرم در عکس نرمال دوربین به خوبی تونست اون ساختمونی رو که چشم می بینه ثبت کنه. یعنی منظور شما اینه که باز می شد سوژه ی دور رو پر نورتر از اون چیزی که چشم غیرمسلح می بینه ثبت کرد؟

خواهش میکنم.
ببین امید جان تو تعریف HDR سر کلاس هم گفتم که این تکنیک برای جبران نور تو نقاطی است که تاریک شده و یا بیش از اندازه روشن شده و باید با استفاده از روش توضیح داده شده این جبران نوردهی رو انجام داد.تغییر محسوسی بین نوردهی هایی که انجام دادی به خصوص اون دو براکت نرمال و آندر دیده نمیشه.و همین مسئله باعث شده که عکس نهایی اینطور بشه.البته هیچ ایرادی نیست بهت چون تازه داری تجربه اش میکنی و مطمئن باش که با تجربه بیشتر میتونی خیلی راحت تر و با فهم دقیق تر مسائل رو حل کنی.به نظرم مشکل اصلی کارت عکس اورت بوده که تقریبا مثل همون نرمال شده و همین کم بودن شدت اور باعث که نرم افزار نتونه نور خوبی رو روی ساختمون ها کار کنه.البته اگه فایلهای دوربینت Raw هست با توجه به تاپیک مربوط به فایلها میتونی تا حدودی این مشکل رو بر طرف کنی.البته اگه jpg هم باشه و به فوتوشاپ آشنا باشی میتونی کم نور رو بهتر کنی.اگه برات ممکنه فایل های اصلی رو برام بفرست تا بهتر و دقیق تر بشه نظر داد و اگه شد یه ادیت هم بزنم.

omid020
04-04-2013, 10:08 PM
خواهش میکنم.
ببین امید جان تو تعریف HDR سر کلاس هم گفتم که این تکنیک برای جبران نور تو نقاطی است که تاریک شده و یا بیش از اندازه روشن شده و باید با استفاده از روش توضیح داده شده این جبران نوردهی رو انجام داد.تغییر محسوسی بین نوردهی هایی که انجام دادی به خصوص اون دو براکت نرمال و آندر دیده نمیشه.و همین مسئله باعث شده که عکس نهایی اینطور بشه.البته هیچ ایرادی نیست بهت چون تازه داری تجربه اش میکنی و مطمئن باش که با تجربه بیشتر میتونی خیلی راحت تر و با فهم دقیق تر مسائل رو حل کنی.به نظرم مشکل اصلی کارت عکس اورت بوده که تقریبا مثل همون نرمال شده و همین کم بودن شدت اور باعث که نرم افزار نتونه نور خوبی رو روی ساختمون ها کار کنه.البته اگه فایلهای دوربینت Raw هست با توجه به تاپیک مربوط به فایلها میتونی تا حدودی این مشکل رو بر طرف کنی.البته اگه jpg هم باشه و به فوتوشاپ آشنا باشی میتونی کم نور رو بهتر کنی.اگه برات ممکنه فایل های اصلی رو برام بفرست تا بهتر و دقیق تر بشه نظر داد و اگه شد یه ادیت هم بزنم.

ممنون علیرضا، حتماً در اولین فرصت ارسالشون می کنم :3:

zamani.ax
04-04-2013, 10:22 PM
16471
سلام ممنون میشم اشکالات عکس منم بگید
مکان عکاسی
خزر شهر , مازندران
اگزیف عکس موجود است

lamaso
05-04-2013, 01:42 AM
16471
سلام ممنون میشم اشکالات عکس منم بگید
مکان عکاسی
خزر شهر , مازندران
اگزیف عکس موجود است

آفرین...خیلی خوبه...استفاده از شاتر مناسب برای القای حس حرکت در این شاخه ها نسبت دهی مناسب بین سوژه اصلی و آسمان و ادیت مناسب و در جهت القاء حس عکس.فقط در مورد نورسنجی فکر کنم یکم دچار اشتباه شدید و با آندر اکسپوژ مواجه هستیم که میشد تو ادیت برطرف کرد.
اگزیف عکس موجود نیست(یعنی حداقل من ندیدم)لطفا برای رعایت قوانین مشخصات فنی رو در همین پست ویرایش کنید.
با سپاس از اشتراک شما.موفق باشید:41:

Mehdi
07-04-2013, 12:02 PM
اولین عکس نوروزی

محل: پاسارگاد
زمان: ظهر
تکنیک: hdr
دیاف: 3.5
لنز: 18
ISO: 100
شاتر: 2000، 3200، 6400
دوربین: d7000

lamaso
07-04-2013, 01:36 PM
اولین عکس نوروزی

تکنیک: Hdr
iso: 100
دوربین: D7000

به به میبینم که پیشرفت در بچه ها کاملا محسوس شده:4: آفرین آفرین:41: اول از همه از ترکیب بندی بسیار خوب کار دوست دارم صحبت کنم.نسبت بندی مناسب وجود دو المان در سمت چپ و راست پایین تصویر(سکوهای سنگی) باعث کشش در بیننده به سمت سوژه اصلی شده.و سوژه اصلی به درستی در مرکز تصویر قرار گرفته. هر چند به نظرم میشد از فوکال 20 یا 24 استفاده کرد تا کمی از اضافات سمت چپ و راست کم کرد اما خوبه.درک خوب از نور و استفاده از hdr برای بدست آوردن یک نور مناسب هم بسیار خوب بوده.و خیلی خوب اینکه از hdr اغراق آمیز استفاده نشده.فقط تو این فکرهستم که نمیشد یکم زودتر اونجا بودی ظهر عکس نمیگیرفتی؟:17:

اون درخت بالای عمارت رو میشه با فوتوشاپ حذف کرد چون آسیبی به ماهیت عکس نمیرسونه.اما الان به عنوان یه المان اضافی شناخته میشه.در کل خیلی خوبه.آفرین ادامه بدین.

Mehdi
07-04-2013, 05:17 PM
به به میبینم که پیشرفت در بچه ها کاملا محسوس شده:4: آفرین آفرین:41: اول از همه از ترکیب بندی بسیار خوب کار دوست دارم صحبت کنم.نسبت بندی مناسب وجود دو المان در سمت چپ و راست پایین تصویر(سکوهای سنگی) باعث کشش در بیننده به سمت سوژه اصلی شده.و سوژه اصلی به درستی در مرکز تصویر قرار گرفته. هر چند به نظرم میشد از فوکال 20 یا 24 استفاده کرد تا کمی از اضافات سمت چپ و راست کم کرد اما خوبه.درک خوب از نور و استفاده از hdr برای بدست آوردن یک نور مناسب هم بسیار خوب بوده.و خیلی خوب اینکه از hdr اغراق آمیز استفاده نشده.فقط تو این فکرهستم که نمیشد یکم زودتر اونجا بودی ظهر عکس نمیگیرفتی؟:17:

اون درخت بالای عمارت رو میشه با فوتوشاپ حذف کرد چون آسیبی به ماهیت عکس نمیرسونه.اما الان به عنوان یه المان اضافی شناخته میشه.در کل خیلی خوبه.آفرین ادامه بدین.
ممنون از تعریف ها برادر
بالاخره آدم یه استاد خوب داشته باشه پیشرفت می کنه :4:

1- این داستان زود و دیر رسیدن تو سفرها قابل حل نیست. برنامه ها اغلب فشرده ست و نمیشه کاریش کرد.

2- درباره درخت هم حق با شماست. وقت داشتم حذفش میکنم. اینو بدون ویرایش گذاشتم که اشکالات در بیاد.

حسن
08-04-2013, 10:02 AM
محل :کامیاران -اطراف مقبره حضرت عکاشه

زمان :12

دیاف :7.1

ایزو :100

شاتر :1/320

دوربین :G9

بدون ادیت

lamaso
08-04-2013, 11:31 AM

دوربین :G9

بدون ادیت

نسبت بندی ها خوبه.اما عدم وجود یک سوژه متمرکز باعث شده که عکس زیاد چشم گیر نباشه.تو عکاسی لند اسکیپ درسته که زیبایی محل مهم هست اما باید به این نکته هم توجه داشت که وجود یک سوژه اصلی که دید بعد از چرخش در سطح عکس روی اون متمکز باشه هم اهمیت داره.به طور مثال در این عکس از سمت چپ بالا به سمت راست میام و بعد دوباره به چپ پایین اما خوب وجود اون درخت که از بقیه درخت ها نزدیک تره نمیتونه کشش لازم سوژه که مد نظر هست رو داشته باشه چون چند درخت دور دست و همینطور دو تا درخت پشتش به عنوان عناصر مزاحم شناخته میشن.و دلیلشون هم عدم پیوستگی و متقاطع بودن اونها تو تصویر هست.نکته بعدی هم در مورد خط افق است که درست از وسط شاخه ها رد شد و صورت خوبی پیدا نکرده.میتونستی از نماهای دیگه استفاده کنی از زاویه های متفاوت و غیره...اما در کل خوبه فقط یکسری نکات ریز باید رعایت میشد که نشده.ادامه بده آفرین..:41:

هومن
08-04-2013, 12:17 PM
اولین عکس نوروزی

خیلی خوب شده مهدی جان.
من کادر کمی بسته تر رو ترجیح میدم به جهت حذف آسمون آبی خالی از ابر در بالا و همچنین تمرکز بیشتر روی سوژه. البته این صرفاً سلیقه من هست و نه ایراد عکس
با حذف شاخه های مزاحم هم موافقم البته اگه بخشی از تنه از یکی از پنجره‌ها دیده میشد بدم نمیومد نگرش دارم ولی الآن مثل این می‌مونه که رو سقف درخت سبز شده :21: . رنگ ها هم هنوز جای اصلاح دارن. کمی قرمز می بینم تو آبی آسمون و برخی سنگ ها . از فیلتر پلاریزه استفاده نکردی؟
دوربین جدید هم مبارک :3:

16569

Mehdi
08-04-2013, 01:04 PM
خیلی خوب شده مهدی جان.
من کادر کمی بسته تر رو ترجیح میدم به جهت حذف آسمون آبی خالی از ابر در بالا و همچنین تمرکز بیشتر روی سوژه. البته این صرفاً سلیقه من هست و نه ایراد عکس
با حذف شاخه های مزاحم هم موافقم البته اگه بخشی از تنه از یکی از پنجره‌ها دیده میشد بدم نمیومد نگرش دارم ولی الآن مثل این می‌مونه که رو سقف درخت سبز شده :21: . رنگ ها هم هنوز جای اصلاح دارن. کمی قرمز می بینم تو آبی آسمون و برخی سنگ ها . از فیلتر پلاریزه استفاده نکردی؟

16569

من و شما اصلا با هم تفاهم نداریم برادر هومن :4:

چون فکر می کردم کادر بسته شده پانوراما گرفتم :4:

اینم محصول پانوراما hdr با حذف درخت

به hdr هنوز به قدر کافی تسلط ندارم. نامناسب بودم رنگ ها را فعلا به بزرگواری خودتون ببخشید که چشمام عادت کنه به این طبیف رنگی جدید

lamaso
08-04-2013, 04:03 PM
خیلی خوب شده مهدی جان.

البته حذف آسمون به نظر من کاملا اشتباهه چون خود آسمون ابرهای خیلی قشنگی داره و البته یکی از مشخصه های مرحوم فریدونی هم ابرها در آسمون بود و به خوبی ازشون استفاده میرکد.الان هم وجود ابرها خیلی به عکس کمک کرده.اگه ظهر نبود که عالی هم میشد.:1:

lamaso
08-04-2013, 04:07 PM
این پانوراما hdr خیلی خیلی بهتر از شات قبلی هست.هرچند ایرادهای کوچیکی مثل فوکوس نشدن اون تلهای خاکی سمت چپ و راست هم در کار هست.یکم هم به نظرم محل بسته شدن کادر رو میشد به سمت راست هدایت کرد.تکنیک پانوراما hdr هم جزو تکنیک های جالبی هست که واقعا اگه درک بشه میسه عکس های خیلی جالبی باهاش ایجاد کرد.
الان فکر کنم به دلیل زیاد نزدیک شدن به المانهای مزاحم(همون تل ها رو میگم) مشکل دیستورشن در کار هست که با تجربه ای مشکل بر طرف خواهد شد..:41:

Mehdi
09-04-2013, 11:52 AM
شاتر: 2500، 3200، 4000

omid020
09-04-2013, 12:16 PM

خیلی خوب شده :41: با این همه آدمی که در حال آمد و شد هستند چجوری عکس های پایه hdr رو انداختی مهدی جان؟

Mehdi
09-04-2013, 01:50 PM
خیلی خوب شده :41: با این همه آدمی که در حال آمد و شد هستند چجوری عکس های پایه hdr رو انداختی مهدی جان؟
عکس کمی ویرایش شده
یه بخشی از اثرات حرکت هم هنوز مونده اگر دقت کنی :3:

تکنیک Motion HDR (این ترکیب ساخته خودمه و نمیدونم وجود داره یا نه :4:) ظاهرا داستانی داره برا خودش که من بلد نیستم :7:

lamaso
09-04-2013, 03:58 PM

خیلی خوب شده به خصوص وجود این همه سوژه انسانی یه حس خاصی به تصویر داده.فقط کمی مشکل اعوجاج و همینطور حالت شبه شدن آدمها تو تصویر هست که نحوه از بین بردن اونها رو در فوتوماتیک به صورت ویدئویی توضیح دادم.به راحتی میشه از بین برددشون.نسبت بندی خیلی خوب.کادر خوب و نورسنجی مناسب.
پیشنهادات:
1- مد HDR سیاه سفید به نظرم خیلی خوب بشه.امتحانش کن.ضرر نداره.
2- سمت راست اون پایین فک کنم یک بلند گو و یک سایه بون هستند میتونی با فوتوشاپ حذفشون کنید.خیلی بهتر میشه کار چون الان به عنوان نقاط زائد شناخته میشن.
3- با استفاده از Adobe Raw ابتدا اعوجاج تصویر رو اگه نگرفتی بگیر بعد برو سراغ HDR

خوب میشه تو این ساعت از روز از روش براکتینگ استفاده کرد که خیلی سریع کار رو انجام میده.اما اگه از روش براکتینگ هم استفاده نکنی میتونی با استفاده از امکان remove ghost فوتوماتیکس شبه ها رو از بین ببری و بقیه رو نگه داری.هر چند که با این حجم سوژه متحرک احتمالا زمان بر خواهد شد.

حسن
10-04-2013, 10:58 AM

دوربین :g9

بدون ادیت

lamaso
10-04-2013, 01:50 PM

بدون ادیت

آفرین..:41:

عکس خیلی خوبی شده فقط حیف که دوربین یکم کیفیتش پایینه.البته ایرادی به شما نیست.میتونی تو فوتوشاپ با استفاده از گزینه Filter-->Sharpen--->unsharp mask وضوح تصویر رو بالاتر ببری.

کادربندی خوب به همراه ترکیب بندی مناسب و مرتبط.حذف سوژه های اضافی به درستی انجام گرفته.خوبه ادامه بده:3:

Mehdi
10-04-2013, 05:59 PM
کلاس خصوصی شده انگار با 2 نفر شاگرد :7:

دوستان عکس بذارید. حیفه کسی باشه ایرادهای عکساتون را بگه و استفاده نکنید :1:

محل: جنگل های زاگرس
زمان: عصر
شاتر: 2000، 2500، 4000

lamaso
10-04-2013, 06:56 PM
کلاس خصوصی شده انگار با 2 نفر شاگرد :7:

دوستان عکس بذارید. حیفه کسی باشه ایرادهای عکساتون را بگه و استفاده نکنید :1:

زمان: عصر
شاتر: 2000، 2500، 4000

واقعا چرا عکس نمیزارید....؟:7:

مهدی جان مطمئنی موقع عکاسی عصر بوده؟سایه های درختا بدجوری مشکوک میزنن ها:4: این برنامه ریزهایی گروه برای سفر آخر سر من رو به مرز جنون میرسونه:d42:

اما در مورد عکس.یه نکته منفی که تو خیلی از کارات دیدم قرار دادن یه همچین آفتاب بی ربطی تو عکس ها هست.این آفتاب جز اینکه یه عنصر زائد هست هیچ کاربر دیگه ای نمیتونه انجام بده.
کارت بر خلاف دوتا کار قبلی تمرکز نداره.یعنی بیننده گیج میشه توش.
به نظرم اگه یه چند متر به سمت راست میرفتی و یکم هم به عقب میرفتی تا اون نمای دور دست هم در تصویر میبود بهتر از این بود که بیشتر تصویر رو فدای این درخت های سمت چپ و اون کوه سمت راست میکردی.
نسبت آسمون برای تصویر زیاده.چون آسمونت چیز خاصی هم نداره بهتر بود کمی از سهم آسمون کم میکردی.
تو یه همچین لنزهایی سعی کن دیاف رو یه استپ بالاتر ببندی.الان فکر کنم لنزت حداقل دیافش تو 18 همون 3.5 باشه که بهتره تا از 4 یا 5.6 استفاده کنی.چون یکم باعث از بین رفتن عمق میدان میشه.
در آخر هم اینکه دارم فکر میکنم اگه این عکس رو یه چند ساعت بعد میگرفتی چه اچ دی آر قشنگی میشد.:3:

Mehdi
10-04-2013, 07:01 PM
مهدی جان مطمئنی موقع عکاسی عصر بوده؟سایه های درختا بدجوری مشکوک میزنن ها:4: این برنامه ریزهایی گروه برای سفر آخر سر من رو به مرز جنون میرسونه:d42:

در آخر هم اینکه دارم فکر میکنم اگه این عکس رو یه چند ساعت بعد میگرفتی چه اچ دی آر قشنگی میشد.:3:

ساعت 4:40 بعد از ظهر گرفته شده دقیقا :3:

چند ساعت بعدتر هم یه hdr گرفتم که اتفاقا خودمم خیلی خوشم اومد. در اولین فرصت میذارم

zamani.ax
11-04-2013, 03:15 AM

محل: روستای فیلبند ( آمل )
تکنیک: raw
دیاف: 9
ISO: 800
شاتر:1/1000s
دوربین: d500

lamaso
11-04-2013, 05:10 PM

محل: روستای فیلبند ( آمل )
تکنیک: raw
دیاف: 9
ISO: 800
شاتر:1/1000s
دوربین: d500

بسیار هم زیبا...آ فرین:41:
از ترکیب بندی خیلی خوبی بهره میبره.حس خاصی در عکس موجود است.نسبت های خیلی خوبی بین عناصر موجود است.کشش المانهای اصلی تصویر(درخت و اون جاده و مه) بسیار عالی است.
ایراد اصلی که به کار میتونم بگیرم ادیت نا مناسب کار هست.الان اگه دقت کنیم تن سبز رنگ به کار غالب شده که زیاد خوب نیست.پیشنهادم با توجه به اینکه فرمت خام تصویر موجود هست ادیت دوباره است.از این قسمت (You can see links before reply) هم میتونید استفاده کنید

در آخر اینکه raw گرفتن عکس تکنیک محسوب نمیشه.و یه مزیت برای یه دوربین هست.:3:
با اجازتون من یه ادیت سیاه و سفید ساده هم رو کارتون زدم.
آفرین بابت این عکس زیبا

zamani.ax
15-04-2013, 01:30 AM

ممنون میشم اگر در مورد این عکس ,,, راهنمایی بفرمایید
اگزیف عکس موجود است

هومن
15-04-2013, 10:16 AM
سلام و خسته نباشید خدمت بزرگان..خیلی خیلی از این تاپیک دارم استفاده میکنم و دست همتون مخصوصا علیرضا جان بابت راهنمایی های فنی شون درد نکنه
حالا منم با اجازه یه عکس بزارم و اشکالاش هم معلوم شه
محل:بندر نایبند
زمان:غروب آفتاب
f/14
1/10 S
Canon EOS DIGITAL REBEL XSi (450D) -18-55
ISO هم الان یادم نیست ولی فکر میکنم ۴۰۰ بود البته عکس با فرمت خام یا همون RAW گرفته شده.اگه لازم می دونید اپلود یا ایمیل کنم

16614

درود بر امیر خان
عرض شود مهمترین ایراد عکس اینه که خط افق به طرز فجیعی کجه . اصن یه وضییییی :4: به دریا نگاه کنی متوجه میشی
تا جایی که یادم میاد اینجا با سه پایه عکس می‌گرفتی و بنابراین جا داره تصویر وضوح و شارپنس بهتری داشته باشه
بنظر من بهتر بود نقطه فکوس رو روی درخت که سوژه اصلی هست تنظیم می کردی
از ترکیب و نور عکس خوشم میاد

هومن
15-04-2013, 10:36 AM

بدون ادیت

سلام
بنظر من این عکس تعادل نداره
زمین به سمت چپ شیب داره و درخت به سمت راست متمایل شده و به نظر بیننده عکس کج میاد حتا اگر دوربین واقعاً تراز بوده باشه

Mohammad.Z
15-04-2013, 10:49 AM
علیرضای عزیز ممنون از وقت که میذاری

محل: جنگل پلنگ دره
زمان: 4 بعد از ظهر
دیاف:5
لنز: 18-135
ISO: 320
شاتر:1/60s
دوربین: 60d

هومن
15-04-2013, 11:09 AM
.... به این موضوع اگاه بودم و یکی از هدف هام همین بود که اندکی rotate شه.. :)

آخه مگه آزار داری؟؟؟؟ :2::13:.... :21::4:

خوبه همچین تغییرات تعمدی رو در توضیحات بنویسی

lamaso
15-04-2013, 01:34 PM
ممنون میشم اگر در مورد این عکس ,,, راهنمایی بفرمایید
اگزیف عکس موجود است
بک نکته در مورد این عکس قبل از اینکه سراغ خود عکس برم باید بگم.حاله سیاه که دور عکس هست و به اصطلاح به اون Post Crop Vignetting میگیم،اصلا به درد این سوژه و این نوع عکاسی نمیخوره
اما در مورد عکس:برخلاف عکس قبلی این عکستون چندان خوب از آب در نیومده.نسبت بندی ها به نظرم چندان خوب نیست و خط افق هم جای درستی استفاده نشده و باعث از بین رفت پرسپکتیو کار شده.اما چیزی که عکاس تو صحنه دیده (منظورم همون تلألو نور از میان ابرها احتمالا بر سر اون روستا) نکته مثبت کار هست.ولی در پرداخت خوب از آب در نیومده طوری که به زحمت میشه فهمید که در افق روستایی یا خانه ای موجود است.فاصله دیداری بین دو المان جلویی تصویر (بوته ها) تا سوزه بعدی خیلی زیاده و به دلیل مشکلی قبلی هم کشش لازم رو نداره.
به امید عکس های بهتر.:41:
یک نکته لازم میدونم به بچه هایی که تازه دارن شروع میکنن به عکاسی بگم و اون اینکه سعی کنید از ادیت های غیر متعارف فعلا دوری کنید تا عکس رو بهتر درک کنید.بعد میتونید از ادیت های مختلف استفاده کنید.

سلام و خسته نباشید خدمت بزرگان..خیلی خیلی از این تاپیک دارم استفاده میکنم و دست همتون مخصوصا علیرضا جان بابت راهنمایی های فنی شون درد نکنه
حالا منم با اجازه یه عکس بزارم و اشکالاش هم معلوم شه
محل:بندر نایبند
زمان:غروب آفتاب
f/14
1/10 S
Canon EOS DIGITAL REBEL XSi (450D) -18-55
ISO هم الان یادم نیست ولی فکر میکنم ۴۰۰ بود البته عکس با فرمت خام یا همون RAW گرفته شده.اگه لازم می دونید اپلود یا ایمیل کنم

ممنون از شما لطف دارید.
نکته اول رو هومن عزیز گفتن و اون هم کج بودن خط افق هست.البته این یک ایراده ولی شهامتتون رو تحسین میکنم.ولی در کل بهتره که فعلا سعی کنید از اصول پیروی کنید تا بعد....
اما در مورد نکات بعدی:
از تنالیته رنگی خاص کار خوشم میاد.اما سوژه اصلی داره از کادر میزنه بیرون (منظورم درخت هست).نسبت بندی خوبه ولی کج بودن خط افق کمی اون رو خراب کرده.وجود اون نقطه های سیاه کوچیک تو ساحل به کار لطمه زده،از اونجا که حذفشون مشکلی در ماهیت عکس بوجود نمیاره میتونید حذفش کنید.حذف کردنشون هم راحته.
وجود اون بوته یا درخت خشکل سمت راست رو اصلا درک نکردم...به نظرم میتونستید از کادر بهتر ،نمای عکاسی بهتر،و همینطور تکنیک HDR برای یک دست کردن نور تصویر استفاده کنید.الان تقریبا عکستون 1/2 یا 1 استپ آندر اکسپوژ شده.
به امید عکس های بهتر.موفق باشید:41:

lamaso
15-04-2013, 01:41 PM

به به محمد عزیز...آقا مشتاق دیدار...خواهش میکنم برادر
بسیار هم زیبا...تکنیک خوبیه برای القاء حرکت در عمق..اما جاش به نظر من اینجا نیست.به دو دلیل.اول اینکه ماهیت تصویر چنین چیزی رو نمیطلبه.دوم عدم وجود سوژه ای در جلو یا عمق تصویر حس خوبی رو به آدم نمیده چون الان شما چه از چپ به عکس نگاه کنید چه از راست نگاهتان همراستا میشه با پنینگ تصویر به سمت عمق و در عمق هم چیز خاصی دیده نمیشه به همین دلیل بیننده سرد میشه.اما ترکیب بندی کار خیلی خوبه.تنالته خوب رنگیش رو هم دوست دارم.نسبت بندی ها و پرسپکتیو کار هم صحیحه.ولی بازم میگم که مشکل اصلی کار همون سوژه مشخص است که عکس نداره.
منتظر عکس های بعدیت هستیم محمد جان:41:

Mehdi
15-04-2013, 01:43 PM
زمان: غروب
شاتر: 2500، 3200، 4000، 5000، 6400، 8000

Mehdi
15-04-2013, 02:12 PM

ممنون حاج محمد
اینو تو حرکت گرفتی یا با رینگ زوم؟ یا روش دیگه؟
به خاطر این میپرسم که چند باری که سعی کردم مشابه این عکس بگیرم حرکت المان ها سینوسی میشد اما اینجا خوب خطی شده همه چی.

lamaso
15-04-2013, 02:22 PM

واااااااووووو....
این عکس خیلی زیباست....آفرین...:41:
حاج مهدی میبینم که بد جور پیشرفتت محسوسه:4:
ترکیب بندی بسیار مناسب،نسبت بندی های عالی و حساب شده.در تمام تصویر میشه کشش رو به سمت اون آفتاب خوش رنگ احساس کرد.گرمی تصویری در کنار سبزی های موجود در تصویر عالی هست.استفاده عالی و منطقی از تکنیک hdr که واقعا به تصویر قوام داده.المانهای بسیار مناسب...
دوستان دقت کنن حتما نسبت بندی نباید از خطوط افقی صاف تشکیل شده باشه.درک درست عکاس از طبیعت سوژه، نسبت بندی های اوریب که شکل مثلثلی به خودشون گرفته هندسه تصویر رو عالی کرده.وجود اون خط که از افق پایین راست به داخل تصویر کشیده میشه توازن سمت خودش رو کامل کرده...آفرین بابت این ثبت بسیار زیبا.دیاف 3.5 رو میشد یه استپ بالاتر برد هرچند که الان هم خوبه.شارپنس تصویر هم خیلی عالیه
تنها نکته منفی که میتونم به کار بگیرم وجود اون فرد قرمز پوش هست که احتمالا پروانه خانومه:4:.اگه امکانش هست برای نسخه چاپی حذف بشه:3:

LEON
15-04-2013, 04:51 PM
ممنون از دوستان بابت راهنمایی هاشون
من یک عکس دیگه هم میزارم تا ایراد هاشو بهم بگید... (البته ایرادهای تابلو:دی)

راستی تولد سایت تو همین ماه هست؟
زمان:حدود 4-5 بعد از ظهر

مکان:هرمز

f/11 1/400 s
Iso:100
Camera & Lens:
450D Canon/18-55

lamaso
15-04-2013, 05:15 PM
ممنون از دوستان بابت راهنمایی هاشون
من یک عکس دیگه هم میزارم تا ایراد هاشو بهم بگید... (البته ایرادهای تابلو:دی)

راستی تولد سایت تو همین ماه هست؟
زمان:حدود 4-5 بعد از ظهر

مکان:هرمز

f/11 1/400 s
Iso:100
Camera & Lens:
450D Canon/18-55

خوب leon عزیز وقتی عکسی رو میگیری باید به این نکته هم توجه داشته باشی که اگه کسی بخواد عکس من رو ببینه چه چیزی رو میتونه توش در بیاره؟چه چیزی رو این عکس به بیننده نشون میده؟تو این عکس هم ما یک ضد نور میبینیم که شاید قصد عکاس نشون دادن اون اشکال عجبی هست که به واسطه ضد نور بودن تو صخره ایجاد شده.اما واقعا چیز قابل کشش و جالبی برای بیننده نداره!بازهم کادر کج و خط افق کج که ربطی به موضوع نداره.نسبت بندی ها بدک نیست اما زیاد هم خوب نیست.بازم میگم سعی کن ابتدا اصول رو یاد بگیری و باهاشون کار کنی بعد سراغ ساختار شکنی بری.
آفرین به تلاشت ادامه بده.:41:

Mohammad.Z
15-04-2013, 06:22 PM
ممنون حاج محمد
اینو تو حرکت گرفتی یا با رینگ زوم؟ یا روش دیگه؟
به خاطر این میپرسم که چند باری که سعی کردم مشابه این عکس بگیرم حرکت المان ها سینوسی میشد اما اینجا خوب خطی شده همه چی.

راستش یه چند تایی تو حرکت گرفتم قبلا ، خوب از آب در نیومد ولی اینو با رینگ زوم (زوم بک البته)گرفتم بدون سه پایه نسبت به اونا بهتر شدش .
فکرکنم یه بخشیش مربوط به نوردهی باشه یه بخشی هم جاگیری المانهای کنار سوژه اصلی که با سوژه تقریبا تو یه خط نیستن . بازم تخصصی ترش علیرضا میتونه بگه.

به به محمد عزیز...آقا مشتاق دیدار...خواهش میکنم برادر
بسیار هم زیبا...تکنیک خوبیه برای القاء حرکت در عمق..اما جاش به نظر من اینجا نیست.به دو دلیل.اول اینکه ماهیت تصویر چنین چیزی رو نمیطلبه.دوم عدم وجود سوژه ای در جلو یا عمق تصویر حس خوبی رو به آدم نمیده چون الان شما چه از چپ به عکس نگاه کنید چه از راست نگاهتان همراستا میشه با پنینگ تصویر به سمت عمق و در عمق هم چیز خاصی دیده نمیشه به همین دلیل بیننده سرد میشه.اما ترکیب بندی کار خیلی خوبه.تنالته خوب رنگیش رو هم دوست دارم.نسبت بندی ها و پرسپکتیو کار هم صحیحه.ولی بازم میگم که مشکل اصلی کار همون سوژه مشخص است که عکس نداره.
منتظر عکس های بعدیت هستیم محمد جان:41:

ممنونم علیرضای عزیز.
ایشالله فرصت کنم بازم حتما عکس میذارم تا نکات وایرادات ریزبینانه ت رو بشنوم و تصحیح کنم.

Shahram
15-04-2013, 09:58 PM

خیلی قشنگ شده :41:

خورشید بدون ویرایش اینجوری افتاده ؟ فوکوس اتوماتیک بوده ؟

تنها نکته منفی که میتونم به کار بگیرم وجود اون فرد قرمز پوش هست که احتمالا پروانه خانومه:4:.اگه امکانش هست برای نسخه چاپی حذف بشه:3:

:76:
یعنی خوشم میاد داری مو رو هم از ماست بیرون می کشی :3:

Mehdi
15-04-2013, 11:34 PM
خیلی قشنگ شده :41:

خورشید بدون ویرایش اینجوری افتاده ؟ فوکوس اتوماتیک بوده ؟

چشات قشنگ میبینه برادر :10:
ویرایشی نداشته عکس
فوکوس را معمولا دستی انجام میدم. اما این عکس اینقدر همه جا شفاف شده که خودمم شک کردم :7:

Marzieh
16-04-2013, 11:43 AM
سلام
این عکس رو پارسال اردیبهشت تو شهرستانک گرفتم حدود 1 یعد از ظهر (ادیتش نکردم به جز کاهش سایز)

lamaso
16-04-2013, 08:53 PM
سلام
این عکس رو پارسال اردیبهشت تو شهرستانک گرفتم حدود 1 یعد از ظهر (ادیتش نکردم به جز کاهش سایز)

با سلام
خوبه اما فقط برای شروع.تقریبا چیز خاصی تو عکس نیست.پراکندگی و عدم تمرکز سوژه روی مقصودش کاملا در عکس مشخص هست.وجود اون سنگ های سمت چپ کاملا ریتم کار رو بهم زده.وقتی شما در عکسی اشارتون به عمق هست باید قطعا یا در ابتدا یا در عمق تصویر یک سوژه مشخص رو مد نظر داشته باشید که اینجا ما چیزی رو نمیبینم.
بیشتر تلاش کن...آفرین

Mehdi
17-04-2013, 11:44 AM
آقای لاماسو بی زحمت این عکس را هم نقد بفرمایید

درباره فلرهای لنز هم کلا یه توضیحی بدی خوبه. باشه، نباشه، چجوری باشه و... :3:

محل: چهارمحال
دیاف: 22
شاتر: 40، 80، 120، 320، 640، 1600

(این عکس را با دیاف بسته گرفتم چون میخواستم تصویر خورشید تا جایی که میشه واقعی و به صورت یک دایره در بیاد)

lamaso
17-04-2013, 06:36 PM
آقای لاماسو بی زحمت این عکس را هم نقد بفرمایید

درباره فلرهای لنز هم کلا یه توضیحی بدی خوبه. باشه، نباشه، چجوری باشه و... :3:

محل: چهارمحال
دیاف: 22
شاتر: 40، 80، 120، 320، 640، 1600

(این عکس را با دیاف بسته گرفتم چون میخواستم تصویر خورشید تا جایی که میشه واقعی و به صورت یک دایره در بیاد)

خواهش میکنم.
اول در مورد ترکیب بندی: یکم نسبت بندی ها جای کار بیشتری رو داشت.الان یکم احساس میشه کادر خفه است اون آزادی لازم رو برای چشم نداره.پیش زمینه نیاز به ادیت بهتری داره چون به نظرم یکی از اهداف نشون دادن اون گل های جلوی تصویر بوده که تقریبا اصلا معلوم نیست.دوباره میگم قرار دادن خورشید در تصویر نیازمند سنجش های زیبایی شناسی زیادی هست.الان مرکز ثقل تصویر خورشید شده که به نظرم خوب نیست ،برخلاف عکس قبلی.الان تمرکز لازم رو هم بین سایر عناصر نداریم مگر اینکه پیشزمینه از بقیه تصویر متمایز میبود.مثلا گلهای سرخ رنگ یا حتی همین گل های زرد رنگ که بشه تو تصویر دیده شون.
در مورد فلار هم باید گفت که تشخیص وجود فلار آفتاب یا منبع نور در تصویر بر عهده عکاس هست.مثلا به نظرم من تو این عکس اصلا جالب نیست و یکی از نقاط منفی عکس است.اما ممکنه تو یه ثبت دیگه خیلی هم تأثیر گذار ظاهر بشه.در کل به عهده عکاس هست من نظر تکنیکی خاصی نمیتونم در مورد اینکه کجا استفاده بشه یا نشه بدم .به عهده خودتون
اما نکته آخر در مورد دیافراگم.این دیافراگم بسته روی شارپنس تصویر تأثیر منفی میزاره.و چند دلیل دیگه هم هست که بهتره از چنین دیافراگم های بسته ای استفاده نشه.اول اینکه در فوکال های واید مثل 18 شما هرکاری بکنی خورشید کوچیک میافته و اعوجاج هم خواهد داشت کما اینکه همین الان هم اعوجاح رو میشه تو خورشید دید.دومین دلیل هم همون انتقاد همیشه گی من به استفاده بی مورد از خورشید در تصویر هست.
منتظر عکس های بعدی هستیم رئیس...میگم بد جوری زدی تو نخ hdr ها...!:3:
خوبه ادامه بده رئس:41:

zamani.ax
20-04-2013, 02:59 AM
فک کنم
توضیح در مورد عکس من تو این شلوغیا گم شد :17:
کسی پیداش کرد یه خبری هم به من بده ...
یا اینکه اساتید قابل ندونستند ...:26:

حسن
20-04-2013, 03:59 PM
محل :خرم آباد -پارک شریعتی

زمان :14

دیاف :6.3

شاتر :1/500

بدون ادیت

lamaso
20-04-2013, 08:59 PM
فک کنم
توضیح در مورد عکس من تو این شلوغیا گم شد :17:
کسی پیداش کرد یه خبری هم به من بده ...
یا اینکه اساتید قابل ندونستند ...:26:

صفحه 11 پست دوم رو بخونید

lamaso
20-04-2013, 09:18 PM
محل :خرم آباد -پارک شریعتی

زمان :14

دیاف :6.3

شاتر :1/500

بدون ادیت

سلام حسن جان
در مقایسه با عکس قبلیت نقات ضعف زیادی داره.خیلی شلوغ و دارای عناصر مزاحم زیاد هست.
بیشتر تلاش کن.آفرین

gfattah
20-04-2013, 11:31 PM
سلام. ممنون می شوم اگر نظرتان را در مورد دو عکس زیر بفرمایید. (این عکس ها دیوار ارگ سلجوقی در شهر ری هستند.)
جدا از اشکالات فنی کدام کادر بندی بهتر است؟
یا باید نوع سومی عکس می گرفتم؟ با سپاس

16683
16684

lamaso
21-04-2013, 08:02 PM
سلام. ممنون می شوم اگر نظرتان را در مورد دو عکس زیر بفرمایید. (این عکس ها دیوار ارگ سلجوقی در شهر ری هستند.)
جدا از اشکالات فنی کدام کادر بندی بهتر است؟
یا باید نوع سومی عکس می گرفتم؟ با سپاس

16683
16684

در مورد کادر بندی به نظر من با توجه به محل قرار گیری شما و حرکت در عمق دیوار کادر افقی بهتره هست.
اما در مورد مباحث فنی (بر اساس عکس با کادر افقی توضیح میدم)
عکس کمی اور اکسپژ شده.با توجه به زمان عکاسی که فکر کنم ظهر هست باید کمی بیتشر دقت میکردید الان آسمان اصلا جالب نیست.
کنتراست کار کم است.
زمان عکاسی اصلا زمان مناسبی نیست.
کادر بندی کار خوبه.نسبت بندی هم خوبه.عمق حرکت در عمق تصویر هم خوبه.
اما عکس فاقد عناصر لازم برای جلب توجه کردن هست.سعی کنید اگه به محل علاقه مند شدید زمان مناسبتری رو برای عکاسی استفاده کنید.
آفرین...موفق باشید:3:

rahim
23-04-2013, 04:29 PM
سلام استاد عزیز
با عرض تبریک سال جدید
شاتر 1/800 ایزو 100 f=4

lamaso
23-04-2013, 08:11 PM
سلام استاد عزیز
با عرض تبریک سال جدید
شاتر 1/800 ایزو 100 f=4

با سلام
عکس خوبیه.تقارن قشنگی در کار موجود هست.فقط ای کاش کمی دوربین رو بالاتر می آوردید تا اون شاخه های اضافی پایین تصویر نیافتن
آفرین ادامه بده.:41:

rahim
24-04-2013, 01:26 PM
با سلام
عکس خوبیه.تقارن قشنگی در کار موجود هست.فقط ای کاش کمی دوربین رو بالاتر می آوردید تا اون شاخه های اضافی پایین تصویر نیافتن
آفرین ادامه بده.:41:

با تشکر فراوان
اگه عکس رو بهتر میکنه می تونم با فتوشاپ خذفشون کنم

lamaso
24-04-2013, 08:18 PM
با تشکر فراوان
اگه عکس رو بهتر میکنه می تونم با فتوشاپ خذفشون کنم

بله حتما اگه میتونید بدون از بین بردن انعکاس درختهای بالا که تو آب افتادن اینکار رو بکنید حتما انجام بدید.البته کار آسونی

mohebis
25-04-2013, 02:56 AM
باسلام.مكان عكس كاروانسراي بيستون دركرما (You can see links before reply)نشاه است .دوربين nikon d90 - 1/400sec - iso 200 - لنزmYou can see links before reply

Ali Reza_Arab
25-04-2013, 12:54 PM
سلام استاد

ممنون میشم نظرتون رو در مورد این دو عکس بفرمایید

البته از اینکه کادر اضافی و لوگو داره عذر میخوام !! چون قبلا آپلود کرده بودم دیگه همون رو قرار دادم ( انشا ا.. دفعات بعد )

دشت هویج

Canon EOS 60D

ISO 100

f/5.6

1/1000 sec

15:00

دشت هویج

Canon EOS 60D

ISO 100

f/22

1/100 sec

16:30

lamaso
25-04-2013, 09:57 PM
كاروانسراي بيستون دركرمانشاه
باسلام.مكان عكس كاروانسراي بيستون دركرما (You can see links before reply)نشاه است .دوربين nikon d90 - 1/400sec - iso 200 - لنزmYou can see links before reply

با سلام
با توجه به تجهیزاتی که داشتید باید بگم که خوب عمل نکردید متأسفانه.اولین چیزی که باید گفت اینه که مقصود عکاس نشان دادن یکی از بنای های معماری ایران که در دوره پس از اسلام ساخته شده است بوده است.اما قافل از این قضیه که در نشان دادن بناهای ایرانی-اسلامی تقارن مهمترین اصل هست.خوب ما در کاروانسر که در پیشزمینه ظاهر شده است هیچ تقارنی نمیبینیم.ضمن اینکه به دلیل استفاده لنز 8 میلیمتری اعوجاج تصویر در دور دست خیلی زیاد شده و ما احساس میکنیم که کاروان سرا به شکل نامآنوسی کاملا کج شد. در مورد اون دیوار آجری که سعی نمودید با استفاده از اون تصویر رو قاب کنید هم باید بگم که ناقص هست.میتونستید از تمام دیوار استفاده کنید.نکته مثبت در کار رو میتونم استفاده درست از عمق میدان و نورسنجی خوب عنوان کنم.در استفاده از لنزهای خیلی واید مثل همین لنز خیلی باید دقت کرد.ترکیب بندی در این لنزها کمی سخت هست.

بیشتر تلاش کنید.آفرین:41:

سلام استاد

ممنون میشم نظرتون رو در مورد این دو عکس بفرمایید

البته از اینکه کادر اضافی و لوگو داره عذر میخوام !! چون قبلا آپلود کرده بودم دیگه همون رو قرار دادم ( انشا ا.. دفعات بعد )

دشت هویج

Canon EOS 60D

ISO 100

f/5.6

1/1000 sec

15:00

دشت هویج

Canon EOS 60D

ISO 100

f/22

1/100 sec

16:30

اشکالی نداره ما همینطوریش رو هم قبول داریم.:3:
آفرین.هر دو عکس از رگه های ابتدایی ترکیب بندی خوب بهره میبرند.بخصوص عکس اول که از یک تضاد خیلی خوب بهره میبره.وجود اون رده پاها در برف بکگراند، و اون دوستان عزیز که بر روی فورگراند و قسمت سنگی محیط نشته ان کاملا همخوانی دارد حس خوبی رو به بیننده منتقل میکنن.فقط کمی در انتخاب زاویه عکاسی به نظرم دچار اشتباه شدید چون الان اگه دقت کنید اون شاخه های جلویی روی زمین که نمیدونم چی هستن به صورت فلو کمی مزاحم هستند،به نظرم اگه کمی بلند میشدد بهتر بود.نسبت بندی های تصویر هم خیلی خوبه.
در مورد عکس دوم هم به نظرم خوب هست المانهای خوبی داره اما فاقد عنصر اصلی در تصویر هست.که کمی برای بیننده کسل آور هست.نسبت بندی ها هم یه نظرم میتونست بهتر باشه.از اون آفتاب بی ربط تو تصویر هم چندان خوشم نمیاد بیشتر شبیه یک عنصر اضافی هست.اما یکم از عناصر زیبایی شناختی بهره میبره.
آفرین خیلی خوبه.ادامه بده:41:

علیرضا رضایی
01-05-2013, 12:48 AM
سلام ممنون میشم نظرتون رو در رابطه با این عکس بفرمایید...
من تازه عضو این انجمن شدم و هنینطور به تازگی دوربین خریدم
650D
F5.6
ISO 100
Shutter 1/8000
ساعت 4
هیچ ویرایشی روی عکس انجام نشده فقط سایز عکس رو کم کردم خودم دوست داشتم درخت سمت راست توی کادر نباشه ولی در محلی که من بودم امکانش نبود سمت چپ عکس هم یک درخت کوتاه تر بود اما فضای زیبایی نداشت خانه های ویلایی در حال ساخت بودن

lamaso
01-05-2013, 06:30 PM
سلام ممنون میشم نظرتون رو در رابطه با این عکس بفرمایید...
من تازه عضو این انجمن شدم و هنینطور به تازگی دوربین خریدم
650D
F5.6
ISO 100
Shutter 1/8000
ساعت 4
هیچ ویرایشی روی عکس انجام نشده فقط سایز عکس رو کم کردم خودم دوست داشتم درخت سمت راست توی کادر نباشه ولی در محلی که من بودم امکانش نبود سمت چپ عکس هم یک درخت کوتاه تر بود اما فضای زیبایی نداشت خانه های ویلایی در حال ساخت بودن

سلام به انجمن خوش آمدید:d27:
در مورد عکس فقط میتونم بگم فوکوس و نورسنجی خوب صورت گرفته.از لحاظ مفهومی خیلی جای کار داره.از نظر معیار های فنی ترکیب بندی هم خیلی ضعیف هست.منظره افق اصلا مطلوب نیست و هیچ برداشت خاصی برای بیننده عکس نداره.محل کات شدن کاراکتر عکس خوب نیست(قطع شدن دست ها)تیپ شخصیت هم که بماند.
بیشتر تلاش کنید.موفق باشید

mjkzh
17-05-2013, 12:21 PM
با سلام
Fuji S200
ISO 100
F 8
1/750 sec
17140
تصویر فقط crop شده

lamaso
17-05-2013, 05:28 PM
با سلام
Fuji S200
ISO 100
F 8
1/750 sec
17140
تصویر فقط crop شده

سلام
خوش آمدید به انجمن
نسبت بندی خوبه.نورسنجی هم خوب انجام شده.یکم کیفیت تصویر پایین هست که میشد با ادیت درست کرد.
اگه چند دقیقه ای صبر میکردید تا آفتاب پایین تر بیاد قطعا غروب و نور بسیار خوبی از آفتاب رو در تصویر میتونستید ثبت کنید.الان آفتاب خیلی تنده و چشم رو اذیت میکنه.
صحنه خیلی یک نواخت است.

mjkzh
18-05-2013, 10:24 AM
سلام
خوش آمدید به انجمن
نسبت بندی خوبه.نورسنجی هم خوب انجام شده.یکم کیفیت تصویر پایین هست که میشد با ادیت درست کرد.
اگه چند دقیقه ای صبر میکردید تا آفتاب پایین تر بیاد قطعا غروب و نور بسیار خوبی از آفتاب رو در تصویر میتونستید ثبت کنید.الان آفتاب خیلی تنده و چشم رو اذیت میکنه.
صحنه خیلی یک نواخت است.

سلام
متشکرم از نظرتون

rahim
30-05-2013, 12:48 PM
17337
f/5
1/400
iso:400

lamaso
30-05-2013, 05:50 PM
17337
f/5
1/400
iso:400

برای موارد فنی لطفا مدل دوربین و لنز خودتون رو بنویسید تا بهتر بشه نظر داد.
اما در سایر موارد تقریبا باید گفت که عکس خیلی درهم هست.فوکوس خیلی بد صورت گرفته.نورسنجی درست نبوده و به خاطر همین بخشی از گل که در آفتاب قرار گرفته است اور اکسپژ شده است.گل سمت چپ که نصهه تو تصویر افتاده کار رو خراب کرده و گلی هم که تقریبا عمود هست داره از کادر بیرون میزنه.احتمالا به خاطر تجهیزات نا مناسب نتونستید از عمق میدان کم استفاده کنید و به همین خاطر یک پسزمینه شلوغ داریم که کار رو خراب کرده.
بیشتر تلاش کنید،موفق باشید:41:

rahim
01-06-2013, 10:46 AM
با تشکر از نظرات استاد
17359
f/4.5
1/500
iso 100
camera: fuji finepix HS10

lamaso
01-06-2013, 06:42 PM
این عکس به مراتب از عکس قبلی بهتر است.ضمن اینکه یک سوژه مناسب دارد.با توجه به امکانات دوربین عکس خوبی است.اما هنوز همان ضعف بکگراند شلوغ رو داره.نمیدونم عکس ادیت شده یا نه ولی ادیت خوب صورت نگرفته و و ته رنگ در عکس دیده میشه.و رنگ ها از حالت طبیعی در اومدن.اون شاخه پایین سمت راست هم کمی به کار لطمه زده.
ادامه بدید.موفق باشید

JackLondon
01-06-2013, 10:41 PM
علیرضاجان دست شما درد نکنه...یه سری هم عکس های آماتوری رو گرفتیم...ایرادات ما رو هم بگیری که خیلی ممنون میشم

f/3.5
iso400
1/26

f/3.5
1/62
iso 213

f/3.5
1/60
iso-243

سپاس فراوان

lamaso
02-06-2013, 06:54 PM
علیرضاجان دست شما درد نکنه...یه سری هم عکس های آماتوری رو گرفتیم...ایرادات ما رو هم بگیری که خیلی ممنون میشم

f/3.5
iso400
1/26

f/3.5
1/62
iso 213

f/3.5
1/60
iso-243

سپاس فراوان

خواهش میکنم الیاس جان.
در مورد عکس ها به ترتیب چیزی که خودم دوباره آپلودشون کردم توضیح میدم چون نتونستم عکس هایی که شما گذاشته بودید رو ببینم و از روی کد عکس ها رو پیدا کردم.
نورسنجی در همه عکس ها خوبه.با توجه به تجهیزات هم به نظرم کار خوب شده منتهی ایرادی که به نظر من تو هر سه کار هست عدم جذاب بودن سوژه های انتخابی هست.مثلا تو عکس اول ما یه سری برگ میبینیم که از شاخه یه درخت بیرون اومدن کادر بندی و بقیه موارد خوبه ولی واقعا سوژه جذاب نیست و خیلی زود میشه ازش عبور کرد.مثلا تو ارتباط سوژه اصلی با بکگراند از نظر منطقی میشه ارتباط رو داد ولی از لحاظ هنری به نظرم چندان به هم مربوط نیستند
در مورد عکس دوم کمی کشش تو عمق تصویر هست اما چشم جواب نهایی رو نمیگیره.چشم اول از تنه درخت شروع میکنه و بعد اون راه فلو شده رو ادامه میده اما به کجا میرسه...؟بن بست .یعنی سوژه مهم و مربوطی نیست که بتونه نمیه فوکوس شده عکس رو به نیمه فلو شده ارتباط بده.
عکس سوم به نظرم به مراتب از دو عکس قبلی بهتر هست.چون حداقل میشه گفت یه سوژه مهم مثل شبنم روی اون برگ ها هست که بشه بهشون توجه کرد.اما از لحاظ کادربندی جای کار داره.بکگراند تصویر هم به نظرم خوبه البته چون سوزه به نظر زیادی به زمین نزدیک بوده کمی عمق میدان تصویر بیش از حد زیاد شده ولی در کل بهتر از دو عکس قبلی هست.

Mehdi
17-06-2013, 03:18 PM
محل: غار کرفتو
سرعت: 1/3
دیاف: 4

ویرایش: کراپ، کنتراست و برایتنس، B&W

lamaso
17-06-2013, 05:31 PM
محل: غار کرفتو
سرعت: 1/3
دیاف: 4

ویرایش: کراپ، کنتراست و برایتنس، B&W

آفرین.عکس خیلی خوبی هست.
فرض کنیم که اون سوژه های انسانی تو عکس موجود نبودن...عکس خیلی سرد و کسل کننده و در عین حال گنگ به نظر میامد.اما استفاده از سوژه های انسانی به عکس جنبش بخشیده و باعث کشش بیشتر بیننده تو عکس شده.نورسنجی هم خیلی خوب صورت گرفته فقط میتونستی تو ادیت فایل خام ،صورت نفر سمت راست رو که فکر کنم زهره خانوم باشن رو روشنتر و پشت پروانه خانوم رو هم کمی نورش رو کمتر میکردید چون الان اور شده.ژست اون دوستمون که سمت چپ و من افتخار آشناییشون رو ندارم خوبه اما بطری که تو دستش هست به نظر من زیاد جالب نیست.ژست های بقیه افراد بیشتر به نظرم شبیه به عکس های یادگاری هست.میشد کمی ژست ها هنری تر باشه.
یه پیشنهاد هم دارم.اگه برات مقدور هست یه اچ دی آر از تک شاتی که داری ایجاد کن.به نظرم خوب بشه.
:41:

Mehdi
18-06-2013, 11:12 AM
آفرین.عکس خیلی خوبی هست.
فرض کنیم که اون سوژه های انسانی تو عکس موجود نبودن...عکس خیلی سرد و کسل کننده و در عین حال گنگ به نظر میامد.اما استفاده از سوژه های انسانی به عکس جنبش بخشیده و باعث کشش بیشتر بیننده تو عکس شده.نورسنجی هم خیلی خوب صورت گرفته فقط میتونستی تو ادیت فایل خام ،صورت نفر سمت راست رو که فکر کنم زهره خانوم باشن رو روشنتر و پشت پروانه خانوم رو هم کمی نورش رو کمتر میکردید چون الان اور شده.ژست اون دوستمون که سمت چپ و من افتخار آشناییشون رو ندارم خوبه اما بطری که تو دستش هست به نظر من زیاد جالب نیست.ژست های بقیه افراد بیشتر به نظرم شبیه به عکس های یادگاری هست.میشد کمی ژست ها هنری تر باشه.
یه پیشنهاد هم دارم.اگه برات مقدور هست یه اچ دی آر از تک شاتی که داری ایجاد کن.به نظرم خوب بشه.
:41:
ممنون برادر از پیشنهادها

صورت زهره و بطری را ویرایش کردم اما پشت پروانه قابل ویرایش نیست. نورش کلا از دست رفته

hdr را تست کردم. کمی بهتر شد اما چون عکس دیگه ای برا اصلاح نورها نداره در نهایت تفاوت قابل لمسی توش ندیدم

عکس جدید:

lamaso
18-06-2013, 04:51 PM
به نظرم این بهتره شده.:3:

Mehdi
22-06-2013, 02:28 PM
برادر لاماسو لطفا درباره عکس پایین نظر بدید

شاید چیز خاصی تو این عکس نباشه. هدف تولید یک عکس کامپوزیت بوده. این عکس از 2 عکس مختلف تولید شده با این مشخصات:

عکس 1:
شاتر: 20 ثانیه
iso: 200

عکس 2:
شاتر: 75 ثانیه

هدفم از کامپوزیت، تولید یک عکس بود که هم کوهستان و هم آسمان به قدر کافی شفاف و واضح باشه. عکس شماره 1 آسمون شفاف بود اما کوهستان به قدر کافی نوردهی نمیشد. عکس شماره 2 کوهستان نور خوبی داشت اما ستاره ها به صورت یک خط نشون داده میشد.

Shahram
22-06-2013, 03:18 PM

شاید چیز خاصی تو این عکس نباشه. هدف تولید یک عکس کامپوزیت بوده. این عکس از 2 عکس مختلف تولید شده با این مشخصات:

عکس 1:

عکس 2:

هدفم از کامپوزیت، تولید یک عکس بود که هم کوهستان و هم آسمان به قدر کافی شفاف و واضح باشه. عکس شماره 1 آسمون شفاف بود اما کوهستان به قدر کافی نوردهی نمیشد. عکس شماره 2 کوهستان نور خوبی داشت اما ستاره ها به صورت یک خط نشون داده میشد.

برادر قمر در عقرب داره می شه ها، اتفاقی نیفتاد ؟ :10:

lamaso
22-06-2013, 05:32 PM

عکس 1:

عکس 2:

خوب در رابطه با این طور عکاسی کردن با این دامنه وسیع از پیشزمینه(منظورم از نظر فیزیکی است نه ترکیب بندی)کار خیلی سخت میشه
اولین چیزی که تو عکاسی از آسمون مهم و مد نظر هست اینه که همیشه باید موقعی عکاسی کرد که ماه تو آسمون نباشه.چون باعث مییشه جزئیات کمتری از آسمون در عکس ثبت بشه.این از نکته ای که در خصوص عکاسی از آسمون باید گفته میشد.
اما برای چنین ثبتی به دو روش میشه عمل کرد.اول اینکه شما نور سنجی و تنظیمات رو بر حسب آسمون انجام بدین که معمولا سرعت شاتر 30 ثانیه،دیافراگم 5.6 و ایزو 400 یه ثبت نرمال از آسمون و یا کهکشان راه شیری به دست میده.فوکوس رو هم به صورت دستی روی بینهایت میزاریم.البته ممکنه تنظمات کمی تغییر کنن.اما معمولا همین میزان جوابگو هست.بعد از اینکه نورسنجی رو برحسب آسمون انجام دادین برای اینکه پیشزمینه هم تو عکس دارای جزئیات بشه با یک چراغ قوه (بسته به اندازه فیزیکی پیشزمینه داره) مناسب،حالا قوی یا متوسط سطح پیشزمینه رو شروع میکنیم به نورپردازی کردن.اینطوری در طول مدت 30 ثانیه پیشزمینه هم دارای جزئیات میشه و احتیاجی هم به ترکیب کردن دو عکس با هم نیست.فقط مدت زمان نورپردازی با چراغ قوه تجربی هست و باید تو همون لوکشن بعد از چند شات تعیین بشه.با توجه به این پیشزمینه بزرگ احتمالا شما به چراغ قوه قدرتمندی نیاز داشتی.:19:
روش دوم هم همون کاری هست که خودت انجام دادی.

Mehdi
23-06-2013, 11:00 AM
استاد لاماسو عزیز

چند روز پیش فرصتی پیش اومد که کنار یه دریاچه کمی آب بازی کنیم و عکس بگیریم. ممنون میشم اگر عکس ها را ببینی و به همین بهانه کمی درباره عکاسی سرعتی توضیح بدی. من اولین بار بود این نوع عکاسی را تجربه می کردم و به نظرم کار جالبی میاد و حتما در آینده بازم از این عکس ها میگیرم :3:

f/8
1/250
ISO-100
D7000
18-105mm

f/5.3
1/2500
ISO-400
D7000
18-105mm

f/5.3
1/2500
ISO-400
D7000
18-105mm

lamaso
23-06-2013, 06:06 PM
استاد لاماسو عزیز

چند روز پیش فرصتی پیش اومد که کنار یه دریاچه کمی آب بازی کنیم و عکس بگیریم. ممنون میشم اگر عکس ها را ببینی و به همین بهانه کمی درباره عکاسی سرعتی توضیح بدی. من اولین بار بود این نوع عکاسی را تجربه می کردم و به نظرم کار جالبی میاد و حتما در آینده بازم از این عکس ها میگیرم :3:

f/8
1/250
ISO-100
D7000
18-105mm

f/5.3
1/2500
ISO-400
D7000
18-105mm

f/5.3
1/2500
ISO-400
D7000
18-105mm

عکاسی با سرعت بالا یکی از بخش های جالب عکاسی هست.و با کمی خلاقیت میتونید عکس های خیلی جالبی در طبیعت و استودیو بگیرید.
مهمترین نکته در عکاسی با سرعت بالا نور و بعد سرعت شاتر است.
بزار کمی از تجربه خودم تو اولین عکسی که با این روش گرفتم توضیح بدم.عکس زیر مربوط به برخورد یک قطره شیر بر سطح شیر داخل قاشق هست که حدودا 1 سال پیش گرفتمش.این ثبت رو با دوربین 600 دی که دوربین قبلیم بود گرفتم.سرعت شاتر این دوربین محدود به 1/4000 ثانیه است و برای چنین حرکتی میشه گفت تا حدودی کم هست.این اولین مشکلی بود که باهاش روبرو شدم.چون نور استودیویی نداشتم مجبور شدم از نور طبیعی استفاده کنم.از یک پارچه مشکلی برای پس زمینه استفاده کردم و چون از اول میدونستم که عکس رو سیاه و سفید خواهم کرد ایزو رو بالا بردم و از دیافراگم 7.1 استفاده کردم.خواهرم هم زحمت قطره چکانی شیر با یک سرنگ رو کشید.مد عکاسی رو روی continuos گذاشتم و از یک ریموت برای شات زدن استفاده کردم.فوکوس رو به صورت دستی تنظیم کردم از سه پایه استفاده کردم چون موقعیت سوژه ثابت بود و با آزمون و خطا محل برخورد رو داخل محدوده فوکوس قرار دادم.بعد از این تنظیمات با شمارش من اولین قطره چکانده میشد و قبل از اینکه شمارش من شروع بشه من شات زدن رو شروع کرده بود و بعد از حدود 30 دقیقه شات زدن این نتیجه حاصل شد.
اما نکته ای که من متوجه شدم داشتن سرعت شاتر بالاتر از 1/4000 ثانیه در این نوع عکاسی هست.این نوع عکاسی رو هم با استفاده از آموخته های ابتدایی که مطمئنم یاد گرفتی میشه انجام داد.کمی هم خلاقیت و تفکر رو هم بهش اضافه کنی میشه عکس های خوبی گرفت.اما در مورد عکاسی در استودیو با نور مصنوعی باید با قوائد نورپردازی و البته خود نورها هم آشنا باشی.
بازم هم اگه نکته خاصی مد نظرت هست من در خدمتم

Viiipa
07-10-2014, 10:09 AM
سلام بر همه!!
اینجا هنوز فعاله یا از یکسال پیش تا الان یخ زده!؟ :request:

Viiipa
07-10-2014, 12:23 PM

D7100
f22
Iso100
شاتر رو یادم نیست
مکان: کلوت های شهداد, حدود صبح

داشت طوفان شن شروع میشد و همه جا پر از شن به غیر از دوربین :63::1: چشم همینجوری منظره رو میدید و خیلی دوست داشتم که همون جوری هم بتونم ثبتش کنم. ممنون میشم که نقدش کنید. البته راهنمایی بفرمایید که دفعه بعدی چه نکاتی رو باید دقت بیشتر کنم؟
متشکرم