PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درس 7 - معرفی انواع زیراندازها و نحوه استفاده صحیح از آنها برای جلوگیری از نفوذ آب به چادر

Mehdi
16-06-2012, 11:30 AM
اغلب چادرهای دو پوش، آسیب پذیری کمی در مقابل باران دارند که هم به جنس پارچه ها و هم به دو پوش بودن آن باز می گردد. اما دو پوش بودن فقط مربوط به روی چادر است و زیر چادر تنها یک لایه پارچه است. در چنین شرایطی عموما چادرها از کف مقاومت کمتری در برابر نفوذ آب دارند که باید به شکلی جبران شود. به این منظور طبیعت گردان زیراندازهای مختلفی استفاده می کنند مانند؛ نایلون، زیراندازهای آماده از جنس خود چادر، گونی و...

هر کدام از این زیراندازها مزایا و معایبی دارند که آیتم وار گفته می شود:

نایلون:
نایلون کاملا ضد آب بوده و در هر ابعادی قابل تهیه است اما به راحتی در اثر تماس با سنگ و اجسام نوک تیز پاره می شود. سنگین است و کثیفی زمین را کاملا به خود جذب می کند که شستشوی آن سخت است.

You can see links before reply

نایلون به عنوان زیرانداز چادر

زیراندازهای آماده:
سبک است اما به اندازه نایلون ضد آب نیست. به راحتی قابل شستشو است. مشکل عمده این زیراندازها کوچک سایز بودن اغلب آنها است که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

گونی:
سبک است و در هر ابعادی قابل تهیه و یا دوخت است. تنوع فراوانی در بازار دارد و میتوان هر نوعی با هر مشخصاتی تهیه نمود.
با وجود اینکه چادرهای دوپوش عموما اجازه نفوذ آب باران از قسمت بالا نمی دهند اما اگر در شرایط خاصی مثلا باران بسیار تند و طولانی قرار گرفتید می توان با گذاشتن یک لایه اضافه مانند یک پانچو در فضای مابین دو پوش، احتمال ورود آب را کاهش داد. بهتر است در این حالت پانچو به شکلی به چادر بسته شود زیر دیده شده که ضربه های ناشی از باد بعد از مدت کوتاهی باعث افتادن پانچو می شود.

یک نوع گونی به عنوان زیرانداز چادر

استفاده صحیح از زیرانداز - زیر چادر
اگر یک زیرانداز را به صورت معمولی در زیر چادر قرار دهید تنها هدف کثیف نشدن چادر به وسیله آن محقق می شود. زیرانداز باید از هر طرف چادر حداقل 15 سانتیمتر بزرگتر باشد.

زیر انداز باید از هر طرف حداقل 15 سانتی متر بزرگتر از چادر باشد

بعد از گذاشتن چادر و نصب آن، این 15 سانتی متر به طرف بالا و زیر پوش دوم تا شده تا در صورت بارندگی آب باران اجازه ورود به مابین زیرانداز و کف چادر را پیدا نکند. با تا کردن زیرانداز در صورت بارندگی آب جاری شده به زیر زیرانداز رفته که امکان نفوذ آن کاهش پیدا می کند.

زیر انداز به بین دو لایه تا زده می شود

در صورتی که ابعاد زیرانداز شما کوچک است و یا به هر دلیل بین دو لایه نمی ماند می توانید از چند قطعه سنگ یا چوب برای رو به بالا نگه داشتن زیرانداز استفاده کنید.

قرار دادن سنگ برای حفظ موقعیت زیرانداز چادر

نکته مهم:
قرار دادن زیر انداز بدون رعایت این نکنه که لبه آن به سمت بالا باید تا بخورد در شرایط بارندگی باعث ورود بیشتر آب به چادر می شود.

زیرانداز داخل چادر
علاوه بر زیرانداز زیر چادر، شما برای یک خواب راحت نیازمند یک زیرانداز دیگر در داخل چادر هستید. این زیرانداز باید عایق حرارتی بوده تا سرمای زمین را حس نکنید، نرم باشد تا وجود سنگ ریزه و سایر اجسام در زیر چادر شما را اذیت نکند و همچنین ضدآب باشد تا در صورت نفوذ آب به چادر، شما و کیسه خوابتان خیس نشوید. انواع و اقسام مختلفی از این زیراندازها در بازار لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی وجود دارد که می توانید با مراجعه به این بازارها آنها را تهیه کنید. اما پیشنهاد ما برای آن دسته از علاقه مندان که کم کردن هزینه را در دستور کارشان دارند، استفاده از فوم های پلی اتیلن است که در بازار با قیمت های پایین قابل تهیه است. این فوم ها در ضخامت ها مختلف وجود دارد که می توانید متناسب با سلیقه خودتان یکی از آنها را تهیه کنید. معمولی ترین ضخامت برای نیاز ما حدود 7 تا 8 میلیمتر است.

برخی انواع زیراندازهای موجود در بازار

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره زیراندازها می توانید به اینجا (You can see links before reply)مراجعه نمایید

دلوار
22-06-2012, 09:20 AM
سلام به آقا مهدی ،ممنون از اطلاعات ارایه شده.
چند وقته که از بنر و فلکسی های تبلیغاتی (خام و یا چاپ شده که دیگر مورد استفاده تبلیغ ندارد)بعنوان
زیر انداز استفاده می کنم بد نیست ،معایبی هم داره ، ولی کم حجم و پشت بافت دار و دارای استحکام خوبیه
امتحان کنید...!!؟

majid_b
22-06-2012, 01:43 PM
چند وقته که از بنر و فلکسی های تبلیغاتی (خام و یا چاپ شده که دیگر مورد استفاده تبلیغ ندارد)بعنوان
زیر انداز استفاده می کنم بد نیست ،معایبی هم داره ، ولی کم حجم و پشت بافت دار و دارای استحکام خوبیه
امتحان کنید...!!؟
عرضش خیلی کم نیست؟ به همم بدوزیش، تو کوله جا نمیشه

Mehdi
22-06-2012, 02:07 PM
امتحان کنید...!!؟
انتخاب زیر انداز بستگی به سلیقه داره. چیزایی که بالا گفتم زیراندازهایی بود که بیشتر استفاده میشد.

درباره بنری که گفتید نظری ندارم چون استفاده نکردم اما تصور می کنم از نایلون و گونی کمی سنگین تر باشه.

دلوار
23-06-2012, 02:45 AM
انتخاب زیر انداز بستگی به سلیقه داره. چیزایی که بالا گفتم زیراندازهایی بود که بیشتر استفاده میشد.

درباره بنری که گفتید نظری ندارم چون استفاده نکردم اما تصور می کنم از نایلون و گونی کمی سنگین تر باشه.

عرضش خیلی کم نیست؟ به همم بدوزیش، تو کوله جا نمیشه
تو بازار بصورت رول با عرض های 2و 3.20و 5 متر هست البته ساخت چین است و لی کره ای ان کم شده
آره یه کم سنگین تره اما ابعاد کوچکش بسته به استفاده چندان سنگین نیست /ممنون از توجهتون