PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کلیسای معموره - شهرستان بروجن - استان چهار محال و بختیاری

mohsen mount
07-01-2012, 02:01 AM
درود و سلام

اينم عكساي 6 سال پيش كليساي معموره – شهرستان بروجن – استان چهارمحال و بختياري
ببخشيد اگه عكسا كيفيت نداره. چون از عكس، عكس گرفتم اينجوري شد.عجله رو هم اضافه ميكنم!!
You can see links before reply (You can see links before reply)

You can see links before reply (You can see links before reply)

در زمان شاه عباس (البته اينارا شنيدم و اطميناني ندارم) چون شاه عباس علاقه ي خاصي به ارامنه مسيحي داشته خيلي از اونارا مياره اصفهان و اطراف اصفهان. يه سري از اونا هم ميان شهرستان بروجن توي روستاهاي معموره ، قلعه ممكا ، و... .قلعه اي در كنار قلعه ي مسلمانان روستا مي سازن و ساكن ميشن.بقاياي قلعه هارو هم خودم ديدم.تا چند سال پيش بودشون ولي الان...

خوب بگذريم تا اينكه در دوره ي رضا شاه و سر همون جريانات اصلاحات ارضي ارامنه مجبور ميشن برن اصفهان و جاي ديگه اي هم اگه رفتن خبر ندارم!
و چون در روستاي معموره جمعيت ارامنه زياد بوده (به نسبت اطراف) يه كليسا ساخته بودن و اونجا كاراي مربوط به دين خودشون رو انجام ميدادن (سنگي كه مال غسل تعميد بود توي كليسا بود. ميراث فرهنگي از ترس اينكه سودجوها نبرنش، اومدن بردنش + چنتا چيز ديگه)
بعد از اينكه در حدود 8 سال پيش اين كليسا بازسازي شد، ارامنه از ساير جاهاي ايران و حتي كشورهاي خارجي مي اومدن روستاي معموره و از كليسا بازديد مي كردن.
و اما چشتون روز بد نبينه كه نمي دونم چيطور شد يهو چندتا كارگر افتادن به جون مناره(محل ناغوس) بالاي كليسا و خرابش كردن چند روز بعد اعلام شد كه اينجا شده كانون. من كه رفتم ديدم خيلي ناراحت شدم. آخه براي كانون روستا توي مسجد وحسينيه جا كم بود كه اينو هم اضاف كرديد؟؟!!
آخه اين كليسا كه هرهفته كم كمش 5 تا توريست مي كشوند روستا چرا بايد تغيير كاربريش بدين؟

امان ازاين كارهاي بدون فكر ما !!

قبرستان ارامنه هم در روستاي معموره هستش و يه سنگاي خيلي بزرگي روي قبرها گذاشتن اگه رفتم عكس مي گيرم ميذارم ببينيد. ميتونه براتون جالب باشه !

شادین
08-01-2012, 10:00 AM
سلام
چه کلیسای زیبائی میشه بیشتر توضیح بدید مسیحیا از کی تو این مکان بودن ایا اثار دیگه ای هم وجود داره :13::13::13::13::13::13::13::13::13:

rasol
08-01-2012, 12:51 PM
از این کلیسا اثری باقی مانده است؟

مصطفی شهریاری
08-01-2012, 01:25 PM
باسلام
ساختمان کنونی کلیسای معموره مربوط به دوران قاجار میباشد ولی اشیاء کلیسا بویژه سنگ غسل تعمید مربوط به دوران قبل از اسلام میباشند دو دیدگاه وجود دارد یا شاه عباس کلیسای قدیم را خراب کرده و از نو ساخته که نیاز به کاوش و تست کربن 14 میباشد و یا اشیاء مربوط به جای دیگری بوده است .این کلیسا در سال 1380 با سرمایه ارامنه خارجی و ایرانی بازسازی شد و با شماره 6003 ثبت اثار ملی ایران قرار گرفت . این کلیسا هر سال بیش از 35000 نفر توریست ایرانی و خارجی به خود جذب میکرد متاسفانه در سال 87 صلیب و ناغوس و تمام اشیای ان برده و ناغوسخانه هم خراب شد و مبدل به حسینیه و کتابخانه شد یک کلیسای دیگر هم در یک غار کوچک نزدیک تالاب گندمان هست که قدمت وجود مسیحیت از قبل از اسلام را در این منطقه اثبات میکند میترسم ادرس بدم خرابش کنند در این استان مقبره های مسیحی در روستاهای خیراباد و گلوگرد و مورچگان و وستگان و معموره و بلداجی و لیوانگان و سناجان و کنرک و اقبلاق و بیزگرد . ...ووو .موجود میباشد. این عکس مربوط به پنج شنبه گذشته میباشد

با تشکر مصطفی شهریاری

10952

omid_9611
08-09-2012, 04:03 PM
جناب شهریاری در منطقه فریدن هم آثار زیادی از این دست وجود داره خصوصاً در روستاهای خویگان و سینگرد که در دومی هنوز ارامنه سکونت دارند

donkishot
09-09-2012, 12:19 PM
برادر از اين بي مهري ها كم نداريم حتي به مرده هم رحم نميكنند چندي قبل به زادگاهم رفته بودم و طبق معمول سري هم به درگذشتگان جهت خواندن فانحه رفته بودم كه كاش نميرفتم
اهالي محترم خيلي از قبرها را كنده بودند و استخوان انسان بود كه بر بالاي تپه پخش شده بود سوالي از اهالي كردم كه چرا؟
و درجواب گفتند كه طبق اعتقادات اهالي مسيحيان در قديم مرده را با زيورالاتش دفن ميكردند و براي بدست اوردن طلا و جواهرات قبور را يكي يكي كنده بودند

از اين موجود 2 پا چه چيزايي كه بر نمياد