PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پر کردن کپسول های گاز مسافرتی با گاز معمولی

hojjat300107
14-12-2011, 12:33 PM
يه سوال:
پر كردن كپسول هاي اجاق گاز با استفاده از پيك نيك در صورتي كه كمتر از ميزان گاز اوليه اش پر بشه ممكنه خطرناك باشه ؟

Mehdi
14-12-2011, 01:16 PM
يه سوال:
پر كردن كپسول هاي اجاق گاز با استفاده از پيك نيك در صورتي كه كمتر از ميزان گاز اوليه اش پر بشه ممكنه خطرناك باشه ؟

فشار داخل کپسول گاز مایع یا همون lpg ربطی که میزان گاز موجود داخلش نداره. یعنی چه 10 درصد کپسول پر باشه چه 90 درصد فشار داخلش ثابته و تنها تابع دمای محیطه و یه سری پارامترهای کیفیتی.

و اما پر کردن

هرچند که استاندارد کپسول ها بعد از استفاده دور انداختنشونه اما اگر بلد باشی چجوری شارژ کنی که به شیر یک طرفه کپسول آسیب نرسه میشه چند باری با ریسک پایین کپسول را شارژ کرد. البته ترکیب گاز پیک نیک مثل کپسول اصلی نیست و در آب و هوای سرد کارایی کپسول اصلی را نداره.

Carlos
14-12-2011, 03:09 PM
ببخشید یه هو اومدم وسط
من تازه چند وقت پیش که داشتم روی کپسولم رو نگاه میکردم فهمیدم که قابل شارژ نیست. ولی دوستان شارژ میکنند چند تا دوستان هم براشون اتفاق افتاده دیدن که موقع پر کردن کپسول کف کپسول حباب گاز بزرگی تشکیل شده. فکر کنم به ریسکش نمی ارزه . فشارش هم خیلی میاد پیین برای مثال تو ساحل با کپسول مجدد پر شده شما به سختی میتونی یه کتری اب رو به جوش بیاری ولی با کپسول ترکیبی پروپان بوتان خیلی سریع این اتفاق میافته.
لازم هم نیست کپسول گرون kovea حتما خریداری کنیم من کپسول بوتان پروپان ایرانی خریدم از فروشگاه قیمتش 5000 تومان بود فشارش هم به همون خوبی بود. با این قیمت ادم میتونه چد تا کپسول بگیره و خطر پر کردن هم نداشته باشه. کپسولای خوبی هستند این ایرانیا.

rasol
14-12-2011, 03:24 PM
ببخشید یه هو اومدم وسط
من تازه چند وقت پیش که داشتم روی کپسولم رو نگاه میکردم فهمیدم که قابل شارژ نیست. ولی دوستان شارژ میکنند چند تا دوستان هم براشون اتفاق افتاده دیدن که موقع پر کردن کپسول کف کپسول حباب گاز بزرگی تشکیل شده. فکر کنم به ریسکش نمی ارزه . فشارش هم خیلی میاد پیین برای مثال تو ساحل با کپسول مجدد پر شده شما به سختی میتونی یه کتری اب رو به جوش بیاری ولی با کپسول ترکیبی پروپان بوتان خیلی سریع این اتفاق میافته.
لازم هم نیست کپسول گرون kovea حتما خریداری کنیم من کپسول بوتان پروپان ایرانی خریدم از فروشگاه قیمتش 5000 تومان بود فشارش هم به همون خوبی بود. با این قیمت ادم میتونه چد تا کپسول بگیره و خطر پر کردن هم نداشته باشه. کپسولای خوبی هستند این ایرانیا.
میشه توضیح بدید حباب کف کپسول یعنی چی تشکیل میشه؟
قیمت کپسول ایرانی را نمیدونم اما اگر به گفته شما 5 تومن باشه نمی ارزه چون مارک کره ای 6 تومن قیمتش.

Mehdi
14-12-2011, 05:07 PM
فشارش هم خیلی میاد پیین برای مثال تو ساحل با کپسول مجدد پر شده شما به سختی میتونی یه کتری اب رو به جوش بیاری ولی با کپسول ترکیبی پروپان بوتان خیلی سریع این اتفاق میافته.

احتمالا یه دلیل دیگه داشته چون فشار بخار پروپان و تمام ترکیب درصدهای پروپان-بوتان (که در پیک نیک های خانگی استفاده میشن) خیلی بالاتر از حدیه که افزایش چند صدم بار فشار ساحل دریا تاثیری در میزان خروج بخار ترکیب ایجاد کنه.

You can see links before reply

Carlos
14-12-2011, 05:48 PM
میشه توضیح بدید حباب کف کپسول یعنی چی تشکیل میشه؟
قیمت کپسول ایرانی را نمیدونم اما اگر به گفته شما 5 تومن باشه نمی ارزه چون مارک کره ای 6 تومن قیمتش.

یعنی اینکه از گودی کف کپسول یک حباب بزرگ به همون سطح مقطع هنگام پرکردن ایجاد شده و این حباب گاز بوده نه چیز دیگه ای. پس کره ایش و میخریم بااین وجود .ولی خوب کره ایش همیشه در دسترس نیست.

احتمالا یه دلیل دیگه داشته چون فشار بخار پروپان و تمام ترکیب درصدهای پروپان-بوتان (که در پیک نیک های خانگی استفاده میشن) خیلی بالاتر از حدیه که افزایش چند صدم بار فشار ساحل دریا تاثیری در میزان خروج بخار ترکیب ایجاد کنه.

You can see links before reply

والا چه ارض کنم تو برگشت از اق اولر بود کنار ساحل برای نهار نگه داشته بودیم. کپسول هم کپسول ارمین بود که گازش کمبوده. نیم ساعتی روشن بود و جوش نیومد اب ولی با اون کپسول ایرانیه که تعویض شد سریعا جوش اومد. شاید به خاطر فشار کم کپسول بوده

Mehdi
14-12-2011, 06:08 PM
والا چه ارض کنم تو برگشت از اق اولر بود کنار ساحل برای نهار نگه داشته بودیم. کپسول هم کپسول ارمین بود که گازش کمبوده. نیم ساعتی روشن بود و جوش نیومد اب ولی با اون کپسول ایرانیه که تعویض شد سریعا جوش اومد. شاید به خاطر فشار کم کپسول بوده
بعضی گازها در مقابل تغییر فشار ناگهانی که موجب تغییر دمای شدید میشه یخ میزنن. حدس میزنم مشکل همینجا باشه. طراحی سرشعله های موجود در بازار کوهنوردی برای ترکیب LPG خانگی نیست. LPG خانگی ترکیبی از پروپان و بوتانه اما کپسول های کوهنوردی ترکیبات دیگه مثل Iso-Butane هم توش هست که باعث تغییرات زیادی در خواص ترمودینامیکی گاز و به زبان ساده تر جلوگیری از یخ زدگی گاز میشه. کپسولی که با پیک نیک پر شده ممکنه باعث یخ زدن مجرای سرشعله و پیرو اون کاهش گاز عبوری بشه و این کاملا محتمله.

جمله ای که در ابتدا گفتم همین بود:

البته ترکیب گاز پیک نیک مثل کپسول اصلی نیست و در آب و هوای سرد کارایی کپسول اصلی را نداره.

majid_b
11-02-2012, 04:23 PM
هرچی میخرین پارسیان نخرین، من خودم کپسول ترکیبی i.c.e میخرم، ایرانیه، فکر کنم 4 تا 5 تومنه، تا -2 ، -3 جواب میده تقریبا، ولی کپسول ترکیبی پارسیان فقط شکل کپسولای 230 گرمیه، حتی تو دمای 5 درجه هم روشن نمیشه، باید با دست بدنه رو گرم کنی، اگه جای خیلی سرد میخوان برین فکر کنم یا سوخت مایع ببرین، یا حداقل نمونه های اروپاییشو بخرین، به این کره ای ها هم اعتمادی نیست

Majid 64
22-04-2012, 11:32 AM
سلام به دوستان عزیزم:8:
میخواستم بدونم تا حالا کسی کپسول مسافرتیش رو پر کرده؟:7:
من موقع پر کردن به مشکل میخورم!!!فقط اولش که به پیک نیک وصل میکنم پر میشه.بعد چند ثانیه دیگه پر نمیشه؟:2:
خواهشن اونایی که تجربه دارن کمک کنن:3:

Mehdi
22-04-2012, 11:45 AM
سلام به دوستان عزیزم:8:
میخواستم بدونم تا حالا کسی کپسول مسافرتیش رو پر کرده؟:7:
من موقع پر کردن به مشکل میخورم!!!فقط اولش که به پیک نیک وصل میکنم پر میشه.بعد چند ثانیه دیگه پر نمیشه؟:2:
خواهشن اونایی که تجربه دارن کمک کنن:3:

1- شیلنگ را به کپسول و پیک نیکی وصل می کنی
2- پیک نیکی را سرپایین می کنی و شیرشو باز می کنی. گاز مایع شروع می کنه به وارد شدن به کپسول
3- بعد از 30-40 ثانیه صدای انتقال کم میشه و بعد قطع میشه. اینجا شیر پیک نیکی را میبندی و بعدش شیر هواگیری که رو شیلنگ (نزدیک کپسول) هست را باز می کنی. اونقدری صبر می کنی که خروج گاز از کپسول شدتش کم بشه (حدود 10-20 ثانیه).
4- دوباره شیر هواگیری را میبندی و شیر پیک نیکی را باز می کنی.

کل این پروسه را 3-4 بار انجام بدی کپسول پر میشه. فقط پیشنهاد می کنم حتما این کار را تو فضای باز انجام بده. گازی که موقع هواگیری خارج میشه حجم زیادی داره و اگر شعله نزدیکش باشه خطرناکه

fereydoon1
17-06-2015, 10:01 AM
1- شیلنگ را به کپسول و پیک نیکی وصل می کنی
2- پیک نیکی را سرپایین می کنی و شیرشو باز می کنی. گاز مایع شروع می کنه به وارد شدن به کپسول
3- بعد از 30-40 ثانیه صدای انتقال کم میشه و بعد قطع میشه. اینجا شیر پیک نیکی را میبندی و بعدش شیر هواگیری که رو شیلنگ (نزدیک کپسول) هست را باز می کنی. اونقدری صبر می کنی که خروج گاز از کپسول شدتش کم بشه (حدود 10-20 ثانیه).
4- دوباره شیر هواگیری را میبندی و شیر پیک نیکی را باز می کنی.

کل این پروسه را 3-4 بار انجام بدی کپسول پر میشه. فقط پیشنهاد می کنم حتما این کار را تو فضای باز انجام بده. گازی که موقع هواگیری خارج میشه حجم زیادی داره و اگر شعله نزدیکش باشه خطرناکه
نمیترکه ؟زیاد بزنیم مثلا