PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی روستای آّبپرده

fatemeh28
10-11-2011, 09:32 PM
روستای آبپرده در بخش مرکزی شهرستان شیراز ودهستان دراک و در 60 کیلومتری شمال غربی شیراز و در همسایگی روستاهای کودیان ازشش کیلومتری چشمه تلخ از یازده کیلومتری کلستان ازپانزده کیلومتری سررود از ده کیلومتری وهمچنین شول قراردارد ودارای آب و هوایی درتابستان خنک ودر زمستان سردمی باشدنکته جالب درمورد اب وهوای ابپرده اینکه به دلیل خنکی هوا درتابستان نیاز به استفاده ازکولر ووسایل خنک کننده نمی باشد واین روستا باجمعیت بالغ بر 500نفری که حدودسه برابراین جمعیت درشیرازساکن هستندوحدود 120خانوار دارای حدود4500هکتارزمین کشاورزی می باشدشغل اصلی مردم کشاورزی وباغداری می باشدکه محصولاتی مانندگندم لوبیا عدس نخود ذرت ومیوه جاتی مانندسیب وهلوکشت می شود روستای قدیمی ابپرده در محلی به نام چشمه صفا به صورت قلعه قرارداشه است که به دلیل امنیت بیشترهمه مردم درکنار هم دراین قلعه به گذران زندگی می پرداختند که بعداز گذشت بیش از یک قرن هنوزاثاری ازاین قلعه به جامانده است ودر نزدیکی محل فعلی روستا یک تپه بزرگ خاکی به نام نامدارخانی قرارداردکه به گفته پیشینیان این تپه قلعه ویران شده ای مربوط به ساکنان زردتشتی قبل از ورود مردم ابپرده به این روستا می باشد که به دلیل اتش سوزی تمام کسانی که دراین مکان ساکن بوده اند زیرخاک مدفون شده اندوتاکنون این تپه به صورت اولیه و دست نخورده باقی مانده وجزء اثارملی ایران به ثبت رسیده است درگذشته اب مورد نیاز کشاورزی این روستا ازطریق چندرشته قنات به نام های قنات سلطان اباد قنات جباری قنات جعفرابادوقنات معروف وپراب چشمه صفا که تامین کننده اب شرب مصرفی روستا بوده است تامین می شده است که دوسه سال اخیربه دلیل خشک سالی وخشک شدن اب تمام قنات هااب مصرفی کشاورزی وشرب مصرقی روستا ازطریق تلمبه های چاه تامین می شود.

محصولات کوهی اب پرده (You can see links before reply)

روستای اب پرده درمحدوده رشته کوه های زاگرس قرارداردبه طوری که کوه های سر به فلک کشیده وسرسبز اطراف روستارااحاطه کرده است این کوه ها دارای تنوع گیاهان خوراکی ودارویی می باشد از گیاهان خوارکی میتوان از کارده نام بردکه بااین گیاه اش کارده درست می کنند که دسر غذایی موردعلاقه بسیاری ازشیرازی ها میباشدهمچنین از دیگرگیاهان میتوان لپو سبزی خوش طعم که درون دمپخت میریزند وقارچ که همزمان باباران بهاری رویش میکندوریواس که گیاهی با ساقه های ترش مزه می باشدو درخت مجک (در زبان فارسی بخورک) که تقریبا تمام کوه های ابپرده راپوشیده است وگیاهان دارویی چای سفیدوابیشن را نام بردودراین کوه ها جانورانی مانند روباه خرگوش گرگ وپرندگانی مانند کبک به حیات ادامه می دهند.

خداوند

گناهم لباس خواری بر تنم کرده است ودوری از تو درماندگی را آرایشم شده است . وافزونی لجن گناهم ماهی دلم را میرانده است .ای نهایت آرزویم ! ای زیباترین مطلوبم ! ای تنها پاسخگویم ! وای محبوب دلم ! ماهی دلم را با جریان زلال توبه پذیرت زنده گردان

بچه ها اینم در آخر اضافه کنم وقتی اومدم این روستا را معرفی کنم به یاد کودکی خودم که تابستونامو تو روستای کودیان که همسایه همین روستا هست وزادگاه مادریم هست افتادم

کاش یکبار دیگه بتونم اونجا را از نزدیک ببینم
هیچی زندگی روستایی نمیشه
:54::53: