PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوچرخه سواری!

farez
01-11-2011, 06:53 PM
با اجازه بزرگان سایت من این بخشو شروع میکنم باشد مورد قبول و عنایت واقع شود!:3:
اگرچه من خودم به شخصه دوچرخه سواری رو به لحاظ تفریحی و به عنوان ورزشی برای تقویت بدن و کمک به سلامت اون ترجیح میدم،اما به هرحال دوچرخه سواری هم مثل بقیه ی رشته های ورزشی جنبه تخصصی هم داره و اصول و روشهایی داره که رعایت اونا و دونستن اونا نه تنها برای دوچرخه سوار حرفه ای ای که خودشو واسه مسابقاتش آماده میکنه لازمه که رعایتشون توسط آماتورهام باعث ذخیره انرژی بیشتر،خستگی کمتر،رکاب زدن درمدت زمان بیشتر،درد کمتر در عضلات و. . . میشه.در هر حال به نظر من بدون آموزش تخصصی و بدون رعایت این نکاتم میشه از این رشته ی عالی لذت برد.(ولی تجربه حداقل به من نشون داده که با رعایت نکات واقعا هم کمتر خسته میشیم و هم لذت بیشتری میبریم)

farez
01-11-2011, 07:03 PM
« اصطلاحات و بخشهای مختلف دوچرخه»

تنه (Frame) :در اصل شاسی چرخ است که کلیه لوازم به آن بسته شده و طراحی خاصی برای هر رشته داشته و انواع مختلف آلیاژ دارد . که از قسمتهای مختلفی تشکیل شده به شرح زیر :
پيشانی (Head Tube ) -
لوله بالایی تنه (Top Tube)-
لوله زیرین تنه (Down Tube ) -
لوله نگهدارنده زین در تنه(Seat Tube ) -
قسمت زیر زنجیر در تنه ( Chain Stay )
پيشانی ( Head Tube ) : قسمتی از تنه كه برای نگه داشتن دوشاخه چرخ جلو و کاسه دو شاخ تعبيه شده است.
تقویت ( Gusset ) :محل اتصال پیشانی با لوله زیرین دوچرخه به دلیل اینکه ضربات بیشتری به آن نقطه وارد می شود باید تقویت گردد
کاسه دو شاخ (headSet ): دوشاخ یا همان کمک جلو را به تنه متصل می کند .
فرمان ( Handlebars):برای انتقال نيرو از چرخ جلو به دستها و از دستها به چرخ جلو بكار می رود.که در دو نوع فرمان قوس دار(Riser Bar ) و فرمان صاف (Flat Bar) هستند .
شاخ گاوی (Bar End) :به دو سر فرمان بسته شده و برای داشتن وضعیت متفاوت در دوچرخه سواری و در رشته های سربالای و مسافتهای طولانی کاربرد داشته
كرپی فرمان( Stem ):نگهدارنده ميله فرمان و انتقال دهنده نيرو بين فرمان و دو شاخه كه مانند دو ضلع يك زاويه است ، در دوچرخه های كورسی اين زاويه حاده و در دوچرخه های كوهستان ،منفرجه است .
سیم ( Cable) : جهت انتقال نیرو در سیستم ترمز و تعویض دنده کاربرد دارد .
روکش سیم ( Brake Line ) :جهت محافظت از سیم در عدم برخورد با تنه یا دیگر جاهای لازم بر روی تنه استفاده می گردد.
كتی ترمز ( Brake Lever ):نیرو را از دستها به گیره ترمز انتقال می دهد و محلش بر روی فرمان می باشد.
سیستم دنده (Drivetrain ) :شامل سر دنده – شانژمان – طبق عوض کن – خودرو – طبق قامه – زنجیر می باشد .
دنده عوض كن یا سردنده( Shifter ): جابجا كننده زنجير روی سينی ها و خودروها

« مطالب فوق بر گرفته از کتاب دوچرخه کوهستان چاپ باشگاه گشتا می باشد »

farez
13-11-2011, 11:40 PM
شانژمان (DerailleurRear): دنده عوض كن خودرو ها و دارای دو قرقره (Pulley ) می باشد .
طبق عوض كن (DerailleurFront ): وظيفه طبق عوض كن ،تعويض طبق درگير است .
طبق قامه ( Crankset ) : طبق ها یا سینی ها واسطه انتقال نيرو از قامه راست به زنجير هستند .
قامه (Crankarm):قامه چپ برای انتقال نيرو از پنجه ركاب چپ به ميل توپ تنه به كار می رود و از قامه راست برای انتقال نيرو از ميل توپ و قامه راست به طبق ها استفاده می شود.
قامه كش ( Cotterless Crank Extractor ):وسيله ای است براي جداكردن قامه از ميل توپ تنه .
پدال(Pedals):به قامه ها بسته شده و محل قرار گیری پا برای رکاب زدن است و در انواع ساده (Platform Pedals)و قفل شو می باشد .
پنچه لوک یا فيكس (Cripples Crank ) :پنجه ركاب و پای دوچرخه سوار را با هم متصل ( فيكس ) می كند .
چرخها(wheel set ):به مجموعه طوقه و توپی و پره گفته می شود .
طوقه( Rim ):قسمتی از هر چرخ است كه از داخل پره ها به آن متصلند و از بيرون لاستيكها(Tire ) و تیوپ (Tube ) روی آن قرار گرفته اند و واسطه انتقال نيرو بين پره ها و لاستيك است .

« مطالب فوق بر گرفته از کتاب دوچرخه کوهستان چاپ باشگاه گشتا می باشد »

farez
13-11-2011, 11:47 PM
برای تنوع یه مطلب غیر تخصصیم میذارم،البته یه کم از تاریخش گذشته ولی چون جالبه میذارمش:

دوچرخه سواری از تهران تا پاسارگاد به مناسبت روز جهانی کوروش 
You can see links before reply

"برای پاسداشت روز با شکوه هفتم آبان روز جهانی کوروش ؛ مسیر تهران تا پاسارگاد را با دوچرخه رکاب خواهم زد تا بر خاک غرور آفرین آرامگاه پر افتخار کوروش اولین بنیانگذار حقوق بشر دنیا در پاسارگاد بوسه زنم و در جشن ملی ایرانیان سهمی ناچیز داشته باشم ."

سید مسعود طباطبائی جانباز 65٪ قصد دارد مسیر تهران تا آرامگاه کورش بزرگ را به مناسبت روز جهانی کودک و روز جهانی کورش بزرگ رکاب بزند.او سفر خود را در روز جهانی کودک آغاز و با گذر از شهرهای مسیر یک روز زودتر از روز جهانی کورش به پاسارگاد خواهد رسید.

مسیر سفر : تهران ، قم ، دلیجان، میمه ، مورچه خورت ، شاهین شهر ، اصفهان ، شهرضا ، ایزد خواست ، آباده ، پاسارگاد آرامگاه بزرگ انسان تاریخ بشریت و پایه گذار حقوق بشر در دنیا
اطلاعات سفر ایشان را میتوانید از پایگاه اینترنتی You can see links before reply (You can see links before reply) پیگیری نمائید.

bahrami hassan
14-11-2011, 01:02 PM
ایول ایول افرین منم دوچرخه سوارم

raziyehjalali
14-11-2011, 09:12 PM
دستون درد نکنه . مطالب خیلی خوبیه. باشد که مورد قبول آنوها قرار گیرد:3:

sam32
30-05-2012, 04:45 PM
آخ جون چرخ بازی!!
خب فکر کنم اکثر بچه های اینجا بخوان سوار شن کوهستان سوار میشن تا چرخ جاده و کورسی بیشترین مشکلی که یک کوهستان سوار ترجیحا کراس کانتری باهاش مواجه میشه عبور از سرببالایی های پرشیب و طولانیه یه حرکتی داریم به اسم اسپرینت که همون وضعیه که دیدید از رو زین بلند میشن و با شدت و کمک از وزنشون رکاب میزنن حالا این تو اسفالت خیلی راحته اما تو خاک اگر زیادی وزنتون رو چرخ جلو بیفته چرخ عفب هرز میگرده و بکیوات میکنه باید یک نقطه تعادل پیدا کنید که نه اونقدر جلو برید بکسوات بشه و نه اونقدر عقب برید که از پشت بیوفتید یا تک چرخ بزنید اونم تو سربالایی:21:
چرخهایی که دوشاخشون قفل میشن و با فشاردادن کتی دوشاخ خاصیت فنریش رو از دست میده راحتتر هستند از اون بهتر دوشاخهاییه که تنظیم ارتفاع هم دارن و میتونید پایین قفلشون کنید
اما در کل خیلی از سربالا رو ها برای راحتی کرپی فرمان رو برعکس میبندند تا ارتفاع فرمان بیاد پایینتر و تو سربالایی راحتتر رکاب بزنن

sam32
30-05-2012, 04:49 PM
آها یک چیزی هم یادم رفت بگم حتما از کلاه استفاده کنید و اگه رو خاک رکاب میزنید حتما دستکش آستین بلند:3: همون انگشت دار بپوشید تا اگر زمین خوردید خار و چیز های دیگه تو دست و انگشتتون نره

دادپور
31-05-2012, 11:29 AM
با سلام
جای این گروه در آنوبانینی خالی است از شروع کننده این مبحث تشکر میکنم . تقاضا میکنم اعضای محترم تجربیات با ارزش خودشون در رابطه با دوچرخه سواری در مسیر های مختلف با گزارش مختصر از برنامه به اشتراک بگذارند .در صورت تقویت این بحث میتوان برنامه های در قالب تور توسط مدیران این سایت اجرا نمود .
چند مسیر که من به صورت نمونه در اردیبهشت ماه 91رفتم و عالی بود را نام میبرم :
1- مسیر دیلمان - آسیابر - شاه شهیدان و برگشت کلا 30 کیلومتر
2- مسیر دیلمان - عین شیخ و برگشت کلا 26 کیلومتر
3- مسیر فیروزکوه - خمده - انزها - مزداران - زرین دشت - سیمین دشت و برگشت تا سید آباد کلا 63 کیلومتر
4- مسیر دیلمان - اسپیلی - آبشار لونک و برگشت کلا" 13 کیلومتر
و خرداد قصد در روز شنبه 13 خرداد ماه 91 قصد دوجرخه سواری در مسیر دریاچه نئور به سوباتان و لیسار را دارم .
با توجه به جریان رودخانه لار در خردا د ماه نیز قصد اجرای برنامه دوچرخه سواری طول دشت لار از گرمابدر - خاتون بارگاه - دشت لار تا پلور به طول 64 کیلومتر را دارم .
با احترام

Mehdi
31-05-2012, 11:39 AM
با سلام
جای این گروه در آنوبانینی خالی است
جاش خالیه تا زمانی که یه مدیر مطمئن و توانمند براش پیدا بشه
وقتش برسه این مدیر هم پیدا میشه :3:

mra1544
05-06-2012, 06:54 PM
جاش خالیه تا زمانی که یه مدیر مطمئن و توانمند براش پیدا بشه
وقتش برسه این مدیر هم پیدا میشه :3:

اقا ما بی سبرانه منتظریم

farez
08-05-2013, 12:52 PM
بعد از سااااال ها مقتدرانه به جمع سایت بازگشتم!!! :)))))))
داشتم چرخ میزدم توی برنامه های قبلی که دیدم تنها برنامه دوچرخه سواری گروه کنسل شده بوده :((
البته چون من نبودم خوب شد کنسل شد(اسمایلی خیلیییییی پلید) :3:
من کلی برنامه خوب دوچرخه سواری در نظر دارم ولی چون تا حالا سرپرست نبودم و اصلاااااا تجربشو ندارم میدونم که نمیتونم مدیریتشون کنم، شاید بشه پیشنهادش بدم، واسه همین افرادی که دوچرخه سوارن یه میلی، پیامی چیزی واسم بفرستن یا بیان همینجا یه اعلام موجودیتی بفرمایند که حداقل بچه های دوچرخه سوار گروه اینجا همدیگه رو پیدا کنن
این خودش یه استارت عالیه :)
با تشکر :)

Parsa
08-05-2013, 12:58 PM
بعد از سااااال ها مقتدرانه به جمع سایت بازگشتم!!! :)))))))
داشتم چرخ میزدم توی برنامه های قبلی که دیدم تنها برنامه دوچرخه سواری گروه کنسل شده بوده :((
البته چون من نبودم خوب شد کنسل شد(اسمایلی خیلیییییی پلید) :3:
من کلی برنامه خوب دوچرخه سواری در نظر دارم ولی چون تا حالا سرپرست نبودم و اصلاااااا تجربشو ندارم میدونم که نمیتونم مدیریتشون کنم، شاید بشه پیشنهادش بدم، واسه همین افرادی که دوچرخه سوارن یه میلی، پیامی چیزی واسم بفرستن یا بیان همینجا یه اعلام موجودیتی بفرمایند که حداقل بچه های دوچرخه سوار گروه اینجا همدیگه رو پیدا کنن
این خودش یه استارت عالیه :)
با تشکر :)
سلام .مجدد به جمع سایت خوش آمدید. اون برنامه رو من میخواستم برگزار کنم که متاسفانه نشد.به زودی برنامه هایی دارم که به کمک شما دوستان اجراش میکنیم.ممنون میشم اگه ایده ای دارید از طریق پیام خصوصی بفرمایید تا بیشتر تبادل نظر کنیم.

.saye.
15-02-2014, 10:01 PM
برنامه نمیذارین باز ؟؟؟

E B I
15-02-2014, 10:26 PM
میذاریم میذاریم

بهار و تابستون

iran131
24-02-2014, 12:10 AM
به منم یه ندا بدید...

با تشکر.

meisamoliver
07-12-2014, 04:00 PM
سلام

من دو سال هست اينجا عضوم ولي هنوز نتونستم فعاليتي كنم...

با توجه به اينكه زمينه اصلي فعاليتم در كنار كوهنوردي و طبيعت گردي، دوچرخه و سفر با دوچرخه هست. اميدوارم بتونيم اين تايپيك را با كمك دوستان فعال كنيم..........