PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فوت لیلا اسفندیاری در بازگشت از گاشربروم دو!

fumed
22-07-2011, 10:56 PM
اولين زن فاتح قله نانگابارپات در حين بازگشت از قله گاشربورم 2 دچار حادثه شده و جان باخت.

You can see links before reply
به گزارش خبرگزاري فارس ليلا اسفندياري كه اوايل تير ماه سال جاري به منظور صعود به قله 8 هزار و 35 متري گاشربورم 2 راهي پاكستان شده بود پس از يك ماه تلاش امروز جمعه بعد از ظهر موفق به صعود اين قله از رشته‌هاي هيمالايا شد.
وي هنگام بازگشت از قله دچار حادثه شده و بر اثر سقوط جان باخت.
ليلا اسفندياري در كارنامه ورزشي خود صعود به قله نانگابارپات از قلل 8 هزار متري هيمالايا و تلاش براي صعود به قله كي‌دو تا كمپ دوم را دارد.
اسفندياري به عنوان كوهنورد مستقل قله گاشربورم دو را صعود كرد اما در بازگشت دچار حادثه شد.

پی نوشت: امیدوارم این خبر دروغ باشه و تکذیب بشه:17:. هیچ وقت مهربونی و صمیمیت خانوم اسفندیاری یادم نمیره:17:. چقدر وقتی فهمید دنبال یه تجهیز خاص می گردم با اینکه اصلا منو نمیشناخت نزدیک یه یک ساعت برام وقت گذاشت و کمکم کرد:17:. چقدر ناراحتم که اون روز من بودم که ازش عذر خواهی کردم که کار دارم و باید برم و اون چقدر مهربون، دوست داشت بیشتر بمونم تا کمکم کنه. خدا کنه خبر دروغ باشه:17:.

fumed
23-07-2011, 12:49 AM
لحظاتی پیش متاسفانه باشگاه دماوند خبر زیر را در صفحه اول خود قرار داد:

لیلا اسفندیاری شیرزن یگانه ی کوه نوردی ایران به هیمالیا پیوست
با کمال تاسف، مطلع شدیم که امروز جمعه، 31 تیرماه 1390، لیلا اسفندیاری کوه نورد پرتوان و عضو باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند که برای صعود قلل گاشربروم 1 و 2 به منطقه قراقروم پاکستان رفته بود پس از صعود قله گاشربروم 2، به هنگام بازگشت در حین فرود از مسیر دشوار یخی در زیر قله، سقوط کرده و متاسفانه جان باخته است.
بر اساس گزارشات تلفنی سایر همنوردان ایرانی و خارجی که همراه لیلا در صعود قله شرکت داشته اند پیکر لیلا پس از 300 متر سقوط در ارتفاع نزدیک به 7700 متری جبهه ی پاکستان در مکانی خارج از مسیرمتوقف می شود.
هم اکنون سایر صعودکنندگان در صحت و سلامت در کمپ سوم مستقر می باشند.
لیلا اسفندیاری پیش از این، با سرپرستی تیمی 6 نفره موفق شده بود قله دشوار نانگاپاربات به ارتفاع 8126 متر را صعود کند و سال گذشته نیز بر قله ی k2، دشوارترین کوه جهان ، تلاشی ستودنی انجام داده بود.
باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند، درگذشت این قهرمان بزرگ کوه نوردی را به خانواده ی او، همنوردانش در باشگاه ، جامعه ی کوه نوردی و عموم هم وطنان ایرانی تسلیت می گوید.
چی بگم؟ :17:. بازم یکی دیگه :17:. خدا رحمتش کنه.

Farhaad
23-07-2011, 09:44 AM
خدا رحمتش كنه .. . مردن در افتخار و اوج بهتر از ارزوي مرگ در بستر و بيامريه ..:)

Fatemeh_abdi
23-07-2011, 11:53 AM
روحش شاد و قرين رحمت چرا كه در راه آرزوهايش ديده از جهان فرو بست

fumed
23-07-2011, 12:31 PM
سلام به همه دوستان

خدا رحمتش كنه .. . مردن در افتخار و اوج بهتر از ارزوي مرگ در بستر و بيامريه ..:)

روحش شاد و قرين رحمت چرا كه در راه آرزوهايش ديده از جهان فرو بست
بله من هم از دید فردی با این نظرات موافقم اما یه نکته یادمون نره. اگه قرار باشه افرادی مثل خانوم اسفندیاری ها، عیسی میرشکاری ها، مقبل هنرپژوه ها، محمد اورازها و .... در اوج دوران ورزشی خودشون از بین ما برن و توجه به این کنیم که هر یک از این افراد می تونستند تبدیل به یک استاد با تجربه در دوران بعد فعالیت حرفه ای ورزشی خودشون بشن می بینیم متحمل چه ضرر بزرگی از فقدان این عزیزان شدیم. به این فکر کنید که اگه این افراد می موندند 10 سال بعد عوض 400 تا کوهنورد حرفه ای شاید 4000 تا کوهنورد داشتیم. یه مساله دیگه هم هست که خوب ارزشش کمتر از نکته قبله. توی باشگاه ها رسمه هر چند مدت یکبار کوهنوردهایی رو که موفقند به عنوان مهمان تو جلسه گروه دعوت می کنن تا در مورد صعودش و تجربیاتش صحبت کنه و اعضا اگه سوالی دارند بپرسند. توی این جلسه ها غنی ترین اطلاعات رو میشه به دست آوررد.
البته توی اصلاح این رویه به نظر میاد نباید به اونجایی که توی پیام تسلیتش روی مستقل بودن صعود ایشون تاکید داره امید داشت!
خدا خانم اسفندیاری رو رحمت کنه.
خوش باشید و سلامت :53:

donkishot
23-07-2011, 05:52 PM
روحش شاد
درسته كه انسان با ارزشي را كوهنوردي ايران از دست داد اما همانگونه كه قبلا هم نوشته بودم چه چيزي بهتر از اين كه در اغوش معبود خود چشم از جهان ببندي

و ظاهرا خانواده اش بنا به درخواست خود ليلا اسفندياري ( اگر چنين اتفاقي افتاد مرا همانجا خاك كنيد ) گفته اند كه وي را پايين نياورند و جنازه اش قراره همانجا بماند

fumed
23-07-2011, 06:42 PM
خانواده اسفندیاری شنبه در بیانیه‌ای که در زیر آمده است خواهان باقی ماندن پیکر دخترشان در ارتفاعات این قله شدند:
"گسترش مرزهای محدود توانایی، مقابله با محرومیت‌های قراردادی و اثبات شایستگی‌های زنان، آرمان‌هایی بودند که لیلا پرداختن به آنها را در کوهنوردی یافته بود و چه خوش درخشید و توانمند بود در مجال کوتاهی که برای زیستن داشت.
او تمامی فرصت‌ها و اندوخته ی زندگی اش را صرف کوهنوردی کرد و سرانجام در جایی آرام گرفت که آرزویش را داشت.
ما، خانواده اسفندیاری با دلی آکنده از اندوه، به تصمیم لیلا در انتخابش احترام می گذاریم و بر اساس خواسته ی خودش، پیکر پاکش را در همان نقطه‌ای که هست به کوه‌های بلند، پاک و پر برف گاشربروم می‌سپاریم. جایی که تا ابد چشم انداز زیبای کوهستان قراقروم را برای او به منظر خواهد داشت.
سخت زیست و زیبا رفت"

Azadeh
23-07-2011, 06:57 PM
خدا رحمتش کنه..

aartemis
23-07-2011, 10:58 PM
واقعا متاسفم خیلی ناراحت شدم .
امیدوارم دیگر آخرین خبر مرگ کوهنوردان عزیزمون باشه.
خدا رحمتشون کنه.
به استارتر تاپیک هم تسلیت میگم . متاسفم دوست عزیز.

شاید الان جاش نباشه اما شنیدم که این خانوم روی اشتباه فردی کشته شده . و ایشون اسپانسر نداشتن.
متن قرمز را بخونید. ( نوشته قرمز)
تا جایی که من میدونم اگر اسپانسر باشه کیفیت کار بالا میره.
الان من مقصر را کس دیگه ای میدونم.

مصاحبه با خانوم اسفندیاری
اينك بعد از صعود به قله نانگاپاربات در سال 2008 ، بانوي كوهنورد ايراني خانم ليلا اسفندياري براي صعود به قله كي 2 به منطقه عزيمت كرده است. اين بار او همه دارايي خود را فروخته است تا بتواند براي صعود به اين قله اقدام كند. ليلا اسفندياري به كرار حيدر گزارش گر سايت Exweb اعلام كرد : "من منزل شخصي خودم را فروختم تا با پول آن بتوانم براي صعود به قله كي 2 اقدام كنم چرا كه من هيچ اسپانسري ندارم .... آرزويم اين است كه بتوانم به 14 قله 8000 هزار متري صعود كنم و به هر اكسپديشني ملحق خواهم شد اگر چنانچه بتوانم اسپانسري را در خارج از ايران بيابم ."
ليلا قصد دارد در غالب تيم بين المللي به اين صعود اقدام کند.
تيم اکسپديشن کره اي نيز به قله کي 2به سرپرستي Cha Moung Kwan در منطقه حضور دارند. علاوه بر اين خبر ميرسد که ماريو مرلي و مارکو زافاروني کشور ايتاليا را به قصد صعود به کي 2 در تاريخ 28 ژوئن 2010 ترک خواهند کرد.
شرکت خدمات مسافرتي و جهانگردي و طبيعت گردي سرزمين خورشيد براي ليلا آرزوي موفق

aartemis
23-07-2011, 11:04 PM
You can see links before reply (You can see links before reply)

فدراسیون کوهنوردی هیچ همکاری با ما ندارد و در حال بالا رفتن از خود ماست (You can see links before reply)

همچنین لیلا اسنفندیاری در این گزارش به انتقاد از فدراسیون کوهنوردی پرداخته است و اشاره می کند که فدراسیون هیچ همکاری با ما ندارد و از ما به عنوان پله استفاده می نماید .
همچنین لیلا نبود اسپانسر را یکی از بزرگترین مانع های او برای دستیابی به 14 قله ی 8000 متری می داند و برای تامین هزینه برنامه کی تو ناچار به فروش خانه ی خود شده است .

fumed
23-07-2011, 11:26 PM
سلام به همه دوستان

...
شاید الان جاش نباشه اما شنیدم که این خانوم روی اشتباه فردی کشته شده . و ایشون اسپانسر نداشتن.
....
تا جایی که من میدونم اگر اسپانسر باشه کیفیت کار بالا میره.
الان من مقصر را کس دیگه ای میدونم.
...
هدف من بحث تکنیکال نبوده و باید بگم سطح فعالیت من هنوز صعود های هشت هزاری و اکسپدیشنی نیست اما در سطح خودم چند چیز رو همیشه ملکه ذهنم کردم ( یعنی اساتید بهم یاد دادند):
1- باید به هر قیمتی جلوی حادثه رو گرفت.
2- هنر اینه که اصلا حادثه پیش نیاد.
3- با رعایت جوانب احتمال پیش اومدن حادثه اصولا کمه.
4- اگه حادثه پیش اومد ازش درس بگیرم و دنبال مقصر نباشم که دور باطله.
به نظر من دلیل نمیشه که چون یک فرد اسپانسر نداشته دچار حادثه بشه. اسپانسر تامین مالی قضیه رو انجام می ده ( یادمون باشه کوهنوردی از سه قسمت مهارت تجهیزات و آمادگی تشکیل میشه ) اما اسپانسر نمی تونه آمادگی و مهارت تو فرد ایجاد کنه. با این حال باید منتظر اعلام نظر کارشناسان بمونیم. من توی این تاپیک دنبال پیدا کردن مقصر نبوده و نیستم اما طبیعتا میشه به استقرا فهمید که نقایصی وجود داره که به فاصله کمتر از یکسال یکسری حوادث مسلسل وار داره از ورزشکارای این رشته قربانی میگیره.
کمتر از دو ماه پیش تو یه برنامه رسمی سرپرست ما همون سرپرست مرحوم عیسی میرشکاری تو برنامه موستاق آتای پارسال بود. وقتی ازش محترمانه خواستیم لطف کنه و از عیسی برای ما بگه با بغض چیزهایی از مظلومیت اون تو دوره کوهنوردیش واسه ما تعریف می کرد و می گفت چطوری جسد به ایران برگشته که نزدیک بود کل تیم تو همون حرکت بزنه زیر گریه و نظم تیمی کلا از بین بره.
بحث من بیشتر بحث یه هموطن بود. یه انسان و همنورد که دیگه بین ما نیست.

پی نوشت: وبلاگ کوهستان این قطعه (You can see links before reply) رو با عنوان تقدیم به روح لیلای کوهستانمان به یاد خانم اسفندیاری گذاشته.
خوش باشید و سلامت و بی حادثه:53:

sako
23-07-2011, 11:40 PM
:2:

sako
23-07-2011, 11:44 PM
از اون ته تهای دلم ناراحت شدم و واقعا تسلیت میگم واقعا لایق بود بیشتر از اینا بهش پرداخته بشه

چی بگم کلی ناراحتم

zanbagh
25-07-2011, 12:51 PM
همسفر در راه ماند.زندگی سخت است…لیک..در سفر باید بود…همراهتان از سفر ماند سیلی سهمگین باور شاید نه ..سختی راه را مینماید که بایستی تنها رفت صبری باید تا آرامشی زاید ترک یارتان تسلیت باد:frown:

Daei Abbas
27-07-2011, 05:33 PM
خوشا به سعادتش. بزرگترین آرزو من اینجور رفتن. خدا بیامرزش.

همنورد
30-07-2011, 11:41 AM
چی بگم..خیلی برام غم انگیزه. تو یه فیلم که مخصوص غار نوردی بود ازش اینو به یاد دارم
وقتی که لیلا برای دوست و همنوردش ویکتوریا که تو غار پراو سقوط کرده بود و از دنیا رفته بود.داشت گریه می کرد و اشک
می ریخت و میگفت ویکتوریا کاش اجازه میدادی که یه بار دیگه میدیدمت حتی جسد بی جانتو اجازه ندادی که ببینم.
چه کسی می دونست اینبار.......
روحش شاد و یادش گرامی.

mma
30-07-2011, 11:41 AM
خدایش رحمت کند

safoooora
31-07-2011, 12:05 PM
اخییییییییییییییییییی
خدا ایشون رو درجوار رحمت خویش داخل کند

2236
31-07-2011, 05:16 PM
روحش شاد و يادش گرامي باد .

Ali M
01-08-2011, 12:13 PM
خدا رحمتش کنه ،،،،،،،

hassansh
03-08-2011, 12:10 PM
خدا رحمتش کنه امیدوارم که جایگاه خوبی داشته باشه

النازتبریزی
31-08-2011, 03:46 PM
خیلی ناراحت شدم من این عزیزو ندیده بودم ولی خیلی غم انگیزه .روحت شاد.

fumed
21-12-2011, 01:30 PM
برگرفته از وبلاگ مکث

بلندترین شب سال بود...نه به یمن " یلدا" نامیدنش:به رسم آشنايی یک شبه مان!
این جمله را یادت هست لیلا جان؟ این را وقتی که خبر رسید برای همیشه پرواز کرده ای برایت نوشتم... نوشتم از یلدایی که باب ِ آشنائی مان شد...آه لیلا جان یکسال گذشت...فردا غروب باز هم چهره ی زیبای تو: برخلاف ِ آخرین تصویری که میگویند!!! از آن ِ توست(خفته و خونین در میان ِ برف های سپید ِ گاشربروم) مقابل ِ دیدگانم خواهد بود ...آن خانه ِ خلوتی که بوی تو را میداد...و من بعد ازین یک سالی که از رفتنت می گذرد بیشتر معنی سکوت ِ آن خانه را می فهمم...بیشتر جواب ِ سوال ِ پارسالم را می یابم...بهت نگفتم لیلا جان اما سال ِ قبل همین موقع که کنارت بودم با خودم می گفتم زنی به این زیبائی و شهرت چرا شب ِ یلدا در میان ِ اینهمه دوست!!! تنهاست...
آه لیلا جان امسال هم تنهائی...تنها در میان ِ برف های خاموش ِ گاشر بروم...
میدانی آدم ها برایمان از لحظه ها خاطرات ِ عجیبی می سازند... و من که هرگز با یلدایم خاطره نداشتم امسال یاد تو یک لحظه هم رهایم نمی کند...یاد حرف هایت...درد و دل هایت... آن شب فقط شنیدمت ...فقط همین... و با خود گفتم: دلش پُر است از روزگار گویا!! بزرگش میکند لابد!!!
اما امروز آمدم تا برایت اعتراف کنم: بزرگش نکرده بودی...بزرگ بود دردهایت!!!
میخواهم یلدای امسال آنچه را برایت نوشته بودم با هم بخوانیم...می خواهم یلدای امسالم بهانه ای باشد تا به یادت باشم...همین:
بلندترین شب سال بود...نه به یمن " یلدا" نامیدنش:به رسم آشنايی یک شبه مان!

شبی که خواستی متن اول سخنرانی کی۲ را برایت بنویسم گمان نمی کردم روزی گزارش برنامه گاشربرومت را با جان رقم زنی!
آن بعد از ظهر سگی را میگویم لیلا جان... میگفتی سرت شلوغ است،میگفتی دست تنهایم!!! و وقت هم از من فراری: تو با اینهمه آشنا که امروز می بینم چرا تنها مانده بودی لیلا؟؟؟
قرارمان به شب رسید یادت هست؟ درب خانه را گشودی و فضای آرام و زیبایش مرا به یاد زنی خوش سلیقه انداخت که تنهایی را در تار و پود در و دیوار خانه فریاد می زند،خانه ای که گویی از جاي جايش بوي اميد به مشام مي رسيد.
نشستیم روی همان مبلی که حال از دوری آغوشت دق کرده ،و بلند بلند شروع به خواندن کردی:
اين سخنان نه صداي ليلا! كه فرياد ليلاهاي اين مرزو بوم است...
خندیدی که صبر کن، خوب نگفتم ،بزار دوباره بخونم:
اين سخنان نه صداي ليلا! كه فرياد ليلاهاي اين مرزو بوم است.... نه دوباره: . . .
هول شده بودی...صدایت می لرزید یادت هست؟
-لیلی میشه اول سخنرانیم بیای خودت اینو بخونی؟
-نه،چرا؟
-آخه نمیدونی چقد واسم سخته،حاضرم صد تا قله رو صعود کنم اما بجاش از احساسم جلوی جمع حرف نزنم،نوشتن و گفتن حرف دلم واسم سخته!
-اما تو بودی که با هزار مشقت و سختی رفتی...تو قدم به قدم تلاش کردی...تو ناامید نشدی و ادامه دادی...حالا یکی دیگه بگه؟
-...می خونمش،از فتح قله که سخت تر نیست!!! و بعد می خندی،هنوز صدای خنده ات در گوشم می پیچد...
اواسط تمرین موبایلت زنگ زد،ملودی آهنگ چقدر با نامت آشنا بود...و من شروع کردم زیر لب به زمزمه:ای کاروان...لیلای من کجا میبرید؟
و فرصتی شد تا به کتابهای کت و کلفت روی میز که پر از اطلاعات کوهنوردی بود نگاهی بیندازم که مادرم زنگ زد،گفتم دیرتر میام...امشب که به اندازه کافی طولانیست!
گفتی :ببخشید لیلی بخاطر من دیرت نشه ،شب یلداست و میخوای کنار خانوادت باشی حتماً(چقدراین جمله رو با درد گفتی،یادته؟) پای سبد انارهای سرخ و آجیل و فال حافظ و ...
به خنده ای گفتم خیلی مهم نیست ،یلدا همیشه هست
خندیدی که مهمه دختر،به سن و سال من که برسی می فهمی این سنت ها چقدر مهمه( آخه تو که سنی نداشتی...واسه رفتن زود نبود لیلا جانم؟؟)
آره داشتم برات میگفتم:بلندترین شب سال بود،نه بخاطر یلدا بودنش ...به پاس درد و دلی که به قول خودت با من ِ غریبه ی چند ساعت آشنا کردی...
دم آخر یادته با خنده گفتم: زنی مثل تو که بلند ترین قله هارو فتح میکنه، که حاصل تلاشش واقعاً ستودنیه،که فخر زنان سرزمین منه،چرا باید اینجوری اشک تو چشمهاش باشه؟
سرتو انداختی پايین که " همه فقط ظاهر قوی من رو می بینن،کی میدونه تو دلم چی میگذره؟ باور کن حتی کسی مثل من هم گاهی یه حرفایی داره که به هیچ کس نمیتونه بگه...که گاهی تو خودش میشکنه...بی صدا "
و اینک باز یلداست...باز تو تنهائی...کاش امسال یلدا جور ِ دیگری بود...کاش امسال مجبور نبودم خاطرات ِ بی تو بودن رو ورق بزنم لیلا....روحت غرق در آرامش و نور بانو...

نویسنده: لیلی رهنما

fatemeh28
21-12-2011, 02:35 PM
خدا رحمت کنه این دوست گرانبها را
میدونم احساس تنهایی و غم چیه
انشااله روحش در آرامش ابدی و جایگاهش با معصومین
در این روز برای شادی روح ایشان یک ختم صلوات میفرستیم

bahrami hassan
22-12-2011, 02:34 PM
نمونه یک کوهنورد خوش اخلاق و متمدن ..از همه مهم تر قانع در زندگی
امیدوارم یادش همیشه به عنوان یک الگو خوب برامون زنده بمونه :1:

lamaso
26-12-2011, 11:58 PM
روحش شاد.متأسف شدم

shahmo
27-12-2011, 07:30 PM
درد یك پنجره را .....
درد یک پنجره را پنجره ها می فهمند

معنی کور شدن را گره ها می فهمند

سخت بالا بروی ، ساده بیایی پایین

قصه تلخ مرا سُرسُره ها می فهمند

یک نگاهت به من آموخت که در حرف زدن

چشم ها بیشتر از حنجره ها می فهمند

آنچه از رفتنت آمد به سرم را فردا

مردم از خواندن این تذکره ها می فهمند

نه نفهمید کسی منزلت شمس مرا

قرن ها بعد در آن کنگره ها می فهمند ........

روحش شاد......

2236
30-12-2011, 11:56 AM
روحش شاد و يادش گرامي .