PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قم و دیدنی های آن

Mehdi
30-08-2010, 01:14 AM
شهرستان قم (You can see links before reply) مرکز استان قم (You can see links before reply) و یکی از شهرهای مهم ایران به حساب می آید. در مورد قدمت باستانی قم (You can see links before reply) حرف و حدیث های ضد و نقیض فراوان است. برخی قائل به قدمت شهر قم (You can see links before reply) هستند و آنرا از بلاد باستانی دانسته و به شواهد و قرائنی هم استدلال نموده اند، از قبیل ذكر "زعفران قمی" در كتابی كه مربوط به عصر ساسانیان است و نیز آمدن نام قم (You can see links before reply)در شاهنامه فردوسی. قدیمی ترین منبعی كه قم (You can see links before reply) را از شهرهای مستحدثه اسلامی معرفی كرده سفرنامه منسوب به "ابی دلف" است.

You can see links before reply (You can see links before reply)

تصاویری از شهر قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

به هر حال آنچه مسلم است؛ وجود مزار مطهر حضرت معصومه (You can see links before reply)، دلیل رونق و آبادانی این شهر گشته و بعد از دفن حضرت معصومه (س) (You can see links before reply)، قم (You can see links before reply) رونقی بسزا یافت و پناهگاه مطمئنی برای دوستان اهل بیت و شیعیان گردید. از آن زمان به بعد مردم به تدریج منازل خود را به مدفن حضرت معصومه (س) (You can see links before reply) نزدیك كردند تا از زیارت قبر ایشان بهده مند گردند. همچنین علماء و دانشمندان زیاری در جوار كریمه اهل بیت (س) پرورش یافتند و به نشر و گسترش اسلام پرداختند.

منابع:
anobanini (You can see links before reply)
masoumeh (dot) com
جغرافیای استان قم (You can see links before reply)، وزارت آموزش و پرورش

Mehdi
30-08-2010, 01:18 AM
در انتهای خیابان چهار مردان قم (You can see links before reply)، جنب گلزار شهدا و در بخش شرقی شهر، درون باغی کوچک موسوم به باغ گنبد سبز (You can see links before reply)، سه اثر تاریخی از قرن هشتم هجری به جای مانده است. این منطقه در محلی که به دروازه کاشان مشهور است و گنبدهای آن نیز به گنبدهای دروازه کاشان معروف می باشند قرار دارد. با توجه به کتیبه های تاریخی موجود، دو گنبد از این مجموعه محل دفن خاندان فرمانروایان مستقل قم (You can see links before reply) در قرن هشتم هجری قمری است. کتیبه گنبد سوم از بین رفته است و تاریخ و صاحب آن معلوم نیست اما با توجه به مدارک مختلف، این گنبد نیز از نظر تاریخی به همان دوره مربوط می شود.

مقبره های باغ گنبد سبز (You can see links before reply)؛ قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

مردم قم (You can see links before reply)، این سه بنا را به صورت مجموعه مدفن سعد، سعید و مسعود از بزرگان عرب های اشعری و احیاکنندگان قم (You can see links before reply)در دوره اسلامی می دانند. بر اساس کتیبه تاریخی موجود، این سه گنبد، مدفن خواجه اصیل الدین، خواجه علی صفی و شخص گمنام دیگری است.

منابع:
istta (dot) ir

Mehdi
30-08-2010, 01:18 AM
امامزاده جعفر (You can see links before reply) مدفن يكي از فرزندان امام كاظم (ع) به شمار مي رود. بنای این امام زاده با جداري از تخته سنگ هاي بلند و كم حجم و ملات گچ ساخته شده و قاعده آن از بيرون به شكل برج است. زيارتگاه در ابتدا از داخل نيز به صورت برج بود كه در تعميرات و تزيينات عهد صفوي جدار دروني آن به صورت هشت تركي در آمد.

امام زاده جعفر (You can see links before reply)؛ قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

منابع:
fa.wikipedia.org

Mehdi
30-08-2010, 01:19 AM
نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، "معصومه (You can see links before reply)" است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادر مكرمه اش "نجمه خاتون" است. آن بانو مادر امام هشتم نیز هست، لذا حضرت معصومه (س) (You can see links before reply) با حضرت رضا (ع) (You can see links before reply) از یك مادر هستند.

حرم حضرت معصومه (You can see links before reply)؛ قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجری قمری در مدینه منوره واقع شده است. دیری نپایید كه در همان سنین كودكی مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامی خود در حبس هارون در شهر بغداد شد؛ لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت علی بن موسی الرضا (ع) (You can see links before reply) قرار گرفت.

در سال ٢٠٠ هجری قمری در پی اصرار و تهدید مأمون عباسی؛ سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) (You can see links before reply) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این كه كسی از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهی خراسان شدند. یك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت، به همراه عده ای از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلی مورد استقبال مردم واقع می شد. این جا بود كه آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب (س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان می رساندند و مخالفت خود و اهل بیت (ع) را با حكومت حیله گر بنی عباس اظهار می كرد. بدین جهت تا كاروان حضرت به شهر ساوه رسید؛ عده ای از مخالفان اهلبیت كه از پشتیبانی مأموران حكومت برخوردار بودند، سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریبا همه مردان كاروان به شهادت رسیدند، حتی بنابر نقلی حضرت (س) معصومه را نیز مسموم كردند.

به هر حال، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (س) بیمار شدند و چون دیگر امكان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم (You can see links before reply) نمود. پرسید: از این شهر (ساوه) تا قم (You can see links before reply) چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم (You can see links before reply) ببرید، زیرا از پدرم شنیدم كه می فرمود: "شهر قم مركز شیعیان ما است".
بزرگان شهر قم (You can see links before reply) وقتی از خبر ورود آن حضرت مطلع شدند به استقبال شتافتند و در حالی كه "موسی بن خزرج" بزرگ خاندان "اشعری" زمام ناقه آن حضرت را به دوش می كشید و عده فراوانی از مردم پیاده و سواره گرداگرد كجاوه حضرت در حركت بودند، حدودا در روز ٢٣ ربیع الاول سال ٢٠١ هجری قمری حضرت وارد شهر قم (You can see links before reply) شدند. سپس در محلی كه امروز "میدان میر" نامیده می شود شتر آن حضرت در جلو در منزل "موسی بن خزرج" زانو زد و افتخار میزبانی حضرت نصیب او شد.

آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در این شهر زندگی كرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام "بیت النور" هم اكنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است. سرانجام در روز دهم ربیع الثانی (بنا بر قولی دوازدهم ربع الثانی) سال ٢٠١ هجری قمری پیش از آنكه دیدگان مباركش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند. مردم قم با تجلیل فراوان پیكر پاكش را به سوی محل فعلی كه در آن روز بیرون شهر و به نام "باغ بابلان" معروف بود تشییع نمودند. همین كه قبر مهیا شد در این كه چه كسی بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشكل شدند، كه ناگاه دو تن سواره كه نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیك آمدند و پس از خواندن نماز یكی از آن دو وارد قبر شد و دیگری جسد پاك و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاك نهان سازد. آن دو نفر پس از پایان مراسم بدون آن كه با كسی سخن بگویند بر اسب های خود سوار و از محل دور شدند.

پس از دفن حضرت معصومه (س)، "موسی بن خزرج" سایبانی از بوریا بر فراز قبر شریف قرار داد تا این كه حضرت زینب فرزند امام جواد (ع) به سال ٢٥٦ هجری قمری اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدین سان تربت پاك آن بانوی بزرگوار اسلام قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهلبیت (ع) و دارالشفای دلسوختگان عاشق ولایت و امامت شد.

منابع:
masoumeh (dot) com
irna (dot) ir

Mehdi
30-08-2010, 01:20 AM
مسجد جمکران (You can see links before reply) یکی از زیارتگاه های مهم استان قم (You can see links before reply)و در عین حال کل کشور است که هر شب چهارشنبه هزاران نفر از نقاط مختلف کشور عزیرمان به قصد زیارت و راز و نیاز با پروردگار عازم آنجا می شوند. تاریخچه ساخت بنای اولیه مسجد به سال 373 ه. ق. باز می گردد که در اثر الهام غیبی به یکی از علمای آن زمان؛ وظیفه ساخت مسجد بر عهده وی گذاشته می شود. در اینجا خلاصه ای از ماجرای اتفاق افتاده برای این عالم را به صورت اختصار ذکر می نماییم*.

مسجد جمکران (You can see links before reply)؛ قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

"شیخ حسن بن مثله جمكرانی"، یكی از صلحا و سومین سفیر حسین بن روح نوبختی؛ می گوید:
من شب سه شنبه، 17 ماه مبارك رمضان سال 373 هجری قمری در خانه خود خوابیده بودم كه ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار كردند و گفتند: "برخیز و مولای خود حضرت مهدی علیه السلام را اجابت كن كه تو را طلب نموده است". آنها مرا به محلی كه اكنون مسجد جمكران است آوردند؛ چون نیك نگاه كردم، تختی دیدم كه فرشی نیكو بر آن تخت گسترده شده و جوانی سی ساله بر آن تخت، تكیه بر بالش كرده و پیرمردی هم نزد او نشسته است. آن پیر، حضرت خضر علیه السلام بود كه مرا امر به نشستن نمود. حضرت مهدی علیه السلام مرا به نام خودم خواند و فرمود:
"برو به حسن مسلم (كه در این زمین كشاورزی می كند) بگو: این زمین شریفی است و حق تعالی آنرا از زمین های دیگر برگزیده است و دیگر نباید در آن كشاورزی كند".

عرض كردم: یا سیدی و مولای! لازم است كه من دلیل و نشانه ای داشته باشم و گرنه مردم حرف مرا قبول نمی كنند. آقا فرمود:
تو برو و آن رسالت را انجام بده، ما نشانه هایی برای آن قرار می دهیم و همچنین نزد سید ابوالحسن (یكی از علمای قم ) برو و به او بگو: حسن مسلم را احضار كند و سود چند ساله را كه از زمین به دست آورده است، وصول كند و با آن پول در این زمین مسجدی بنا نماید. به مردم بگو: به این مكان رغبت كنند و آنرا عزیز دارند و چهار ركعت نماز در آن گذارند.

مسجد جمکران (You can see links before reply)؛ قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

چون به راه افتادم، چند قدمی هنوز نرفته بودم كه دوباره مرا باز خواندند و فرمودند:
"بزی در گله جعفر كاشانی است، آنرا خریداری كن و بدین مكان آور و آنرا بكش و بین بیماران انقاق كن، هر بیمار و مریضی كه از گوشت آن بخورد، حق تعالی او را شفا دهد".

حسن بن مثله جمكرانی می گوید: من به خانه بازگشتم و تمام شب را در اندیشه بودم، تا اینكه نماز صبح را خوانده و به سراغ علی المنذر رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل كردم و با او به همان مكان شب گذشته رفتیم و در آنجا زنجیرهایی را دیدیم كه طبق فرموده امام علیه السلام حدود بنای مسجد را نشان می داد.

پس به قم نزد سید ابوالحسن رضا رفتیم و چون به در خانه او رسیدیم، خادم او گفت: آیا تو از جمكران هستی؟ به او گفتم: بلی! خادم گفت: سید از سحر در انتظار تو است. آنگاه به درون خانه رفتیم و سید مرا گرامی داشت و گفت: ای حسن بن مثله من در خواب بودم كه شخصی به من گفت:
"حسن به مثله، از جمكران نزد تو می آید؛ هر چه او گوید، تصدیق كن و به قول او اعتماد نما، كه سخن او سخن ماست و قول او را رد نكن".

از هنگام بیدار شدن تا این ساعت منتظر تو بودم. آنگاه من ماجرای شب گذشته را برای وی تعریف كردم، سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون آوردند و سوار شدیم. چون به نزدیك روستای جمكران رسیدیم، گله جعفر كاشانی را دیدیم، آن بز از پس همه گوسفندان می آمد. چون به میان گله رفتم، همینكه بز مرا دید به طرف من دوید، جعفر سوگند یاد كرد كه این بز در گله من نبوده و تاكنون آنرا ندیده بودم! به هر حال آن بز را به محل مسجد آورده و آن را ذبح كرده و هر بیماری كه گوشت آن تناول كرد، با عنایت خداوند تبارك و تعالی و حضرت بقیه الله ارواحنا فداه شفا یافت.
ابوالحسن رضا، حسن مسلم را احضار كرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمكران را بنا كرد و آنرا با چوب پوشانید.
(تلخیص از كتاب نجم الثاقب، ص 383 تا 388)

پی نوشت
-------------------------
* ظاهرا در سندیت این ماجرا اتفاق نظر وجود ندارد
منابع:
irib (dot) ir
forum (dot) p30world (dot) com

Mehdi
30-08-2010, 01:21 AM
موزه آستانه مقدس حضرت معصومه (س) (You can see links before reply) یكی از ذخایر مهم و ارزشمند تاریخی و هنری میهن اسلامی ما محسوب می گردد و به عنوان تنها موزه استان قم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. موزه آستانه مقدس از بین 125 موزه موجود در كشور، یكی از قدیمی ترین ها محسوب می شود كه در آبان ماه سال 1314 شمسی در محوطه داخلی حرم مطهر و محل فعلی مسجد شهید مطهری تأسیس گردید. فعالیت این موزه تا حدود دی ماه سال 1353 ادامه یافت و از آن تاریخ تا سال 1361 به دلایل متعدد (از جمله لزوم گسترش فضای جانبی موزه و احداث ساختمان فعلی) فعالیت موزه متوقف شد.

You can see links before reply

موزه آستان مقدس حضرت معصومه (You can see links before reply)؛ شهر قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

مجموعه آثار موزه (You can see links before reply) شامل بخش های متنوعی است كه اهم آن ها عبارتند از:
1ـ بخش قرآن های خطی از قرن دوم تا دوره معاصر
2ـ مسكوكات ادوار اسلامی و پیش از اسلام
3ـ تابلوهای نقاشی و شمایل مینیاتوری
4ـ آثار چوبی خاتم كاری
5ـ آثار چوبی منبت كاری
6ـ ظروف سفالینه متعلق به هزاره اول و دوم قبل از میلاد مسیح و ادوار اسلامی
7ـ ظروف چینی و شیشه ای و...
8ـ كاشی های زرین فام با طرح ها، نقوش و كتیبه های زیبا مربوط به قرون ششم تا هشتم هجری قمری
9ـ آثار حجاری و سنگ های تزئینی
10ـ لوازم فلزی با تزئینات قلمزنی
11ـ قالیچه های دستباف ابریشمی دوره صفوی و قاجار
12ـ پارچه های دستباف

منابع:
masoumeh (dot) com

Mehdi
30-08-2010, 01:21 AM
مسجد جامع (You can see links before reply) شهر قم (You can see links before reply)در زمره مساجد دو ایوانی با پلان مربع مستطیل است. اسكلت اصلی گنبد خانه متوازن آن، متعلق به نیمه نخستین قرن ششم هجری قمری است. این مسجد پس از مسجد امام حسن عسكری (ع) (You can see links before reply) قدیمی ترین مسجدی است كه در قم (You can see links before reply) بنا گردیده است. به اعتبارمتون معتبر تاریخی، تاریخ احداث بنای كنونی گنبدخانه در سال 529 هجری قمری است كه از تعمیرات عصر فتحعلی شاه در كتیبه های گچبری به وضوح نمایان بوده است.

مسجد جامع (You can see links before reply)؛ قم (You can see links before reply)؛ عکس از مصطفی معراجی

ایوان رفیع جبهه جنوبی و اندودهای گچی و رنگی گنبد خانه، متعلق به عصر صفوی و بنای ایوان شمالی شبستان های شرقی و غربی آن متعلق به عصر قاجار است.

منابع:
masoumeh (dot) com

Mehdi
30-08-2010, 01:22 AM
مدرسه فیضیه یكی از پرآوازه ترین حوزه های علوم دینی در ایران و جهان است. این مدرسه از نیمه اول قرن سیزدهم هجری قمری جایگزین بنای "مدرسه آستانه" شده و به اعتبار متون معتبر تاریخی از اواسط قرن ششم هجری قمری وجود داشت. این مدرسه دارای چهار ایوان است و در دو طبقه با 40 حجره تحتانی متعلق به عصر قاجار و 40 حجره فوقانی متعلق به قرن چهاردهم هجری قمری است كه با هدایت حضرت آیت الله حائری یزدی (ره) برفراز حجره های پیشین در گرداگرد حیاط مركزی بنا شد. قدیمی ترین بخش مدرسه، ایوان جنوبی آن است با تاریخ 929 هجری قمری، كه مزین به كاشی كاری های زیبای معرق است. این ایوان طرف قبله و متصل به حرم مطهر است و سر در صحن عتیق حضرت فاطمه معصومه (س) از طرف فیضیه محسوب می شود.

منابع:
masoumeh (dot) com

Mehdi
30-08-2010, 01:22 AM
در ابتدای خیابان آستانه و جنب رودخانه، مسجد نسبتا بزرگی قرار دارد كه منسوب به امام یازدهم شیعیان است و در قرن سوم هجری قمری، احمد بن اسحاق قمی (You can see links before reply) وكیل و نماینده امام حسن عسگری (ع) به امر آن حضرت در آن را بنا نموده است. این مسجد محل تدریس آیت الله محمد تقی خوانساری بود كه شخصیت هایی مثل امام خمینی (ره) و آیت الله اراكی (ره) از شركت كنندگان در این درس بودند.

منابع:
masoumeh (dot) com

Mehdi
30-08-2010, 01:23 AM
تیمچه قم در جبهه شمالی راسته بازار قم واقع شده و از آثار ارزشمند هنر معماری دوران اسلامی ایران محسوب می شود كه به دست هنرمند برجسته عصر ناصری، "استاد حسن قمی" در سال 1301 هجری قمری طراحی و اجرا شده است. بانی این بنای عظیم مرحوم حاج سید محمود طباطبایی تاجر بزرگ قم و پدر مرحوم حاج آقا حسین طباطبایی قمی بوده است. تیمچه بزرگ قم با دو ورودی به بازار نو، شامل سه گنبد و دو نیم گنبد است و قسمت مركزی آن با دهانه 15 متر و ارتفاعی به همین اندازه در طول 28 متر بدون ستون امتداد می یابد. این گنبد ازنوع عرقچینی، ولی پوشش زیرین (آهیانه) آن شمسه كاری با اسلوب رسمی بندی و یزدی بندی است. تیمچه در مجموع دارای 20 حجره تحتانی و 12 غرفه فوقانی است و در گذشته مزین به درها و پنجره های زیبای ارسی گره سازی شده بوده ولی متأسفانه امروزه فقط نمونه هایی از آن باقی مانده است.

منابع:
masoumeh (dot) com

hologram
24-09-2012, 12:08 PM
از من به شما نصیحت هیچوقت به قم نیایین و اگه ناچار شدین ازش رد بشین سریع ردش کنید و با کسی هم برخورد نداشته باشین.

simatak
11-05-2015, 10:45 AM
از من به شما نصیحت هیچوقت به قم نیایین و اگه ناچار شدین ازش رد بشین سریع ردش کنید و با کسی هم برخورد نداشته باشین.

سلام
چرا قم نیان ؟
چرا فقط از قم رد بشن ؟
چه ایرادی در این شهر هست که اینجوری گفتین ؟!!!!