PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بروجن و دیدنی های آن

Mehdi
21-08-2010, 03:29 PM
بروجن (You can see links before reply) از جمله شهرهای مهم چهار محال و بختیاری (You can see links before reply) است که در دشتی به وسعت حدود 580 كیلومتر مربع در شرقی ترین نقطه منطقه و در محل تلاقی راه های سه استان چهار محال و بختیاری (You can see links before reply)، اصفهان (You can see links before reply) و فارس (You can see links before reply) قرار گرفته است. این شهرستان به دلیل دیدنی های فراوانی که در خود دارد در سال های اخیر به صورت یکی از قطب های گردشگری استان در آمده است.

باغ آورگان، تالاب چغاخور، تالاب گندمان، تنگ وستگان، چشمه سیاسرد، گردشگاه گردبیشه، بقعه امام زاده حمزه علی، امام زاده مادر و دختر گندمان، امام زاده قیس بن علی، نقوش سنگی برجسته سولك در تنگ كوهستانی سولك (ساوالك) بختیاری از دیدنی های این شهرستان محسوب می شوند.

منابع:
anobanini (You can see links before reply)
borujenbameiran (dot) blogfa (dot) com
jjtvn (dot) com

Mehdi
21-08-2010, 03:30 PM
تالاب بین المللی و زیبای چغاخور (You can see links before reply) با مساحتی حدود 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار و در نزدیكی شهر بلداجی واقع گردیده است. این تالاب در مسیر جاده شهركرد (You can see links before reply)- خوزستان (You can see links before reply) قرار گرفته و از شهركرد (You can see links before reply) 65 كیلومتر فاصله دارد. فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع، همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی، این تالاب را در ردیف یكی از كانون های مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است. ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیست نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مكان است.

You can see links before reply (You can see links before reply)
تالاب بین المللی چغاخور (You can see links before reply)؛ بروجن (You can see links before reply)؛ عکس از علی مجدفر

منابع:
anobanini (You can see links before reply)
chaharmahalmet (dot) ir
chaharmahal-oefa (dot) gov (dot) ir

Mehdi
21-08-2010, 03:31 PM
چشمه سیاسرد در 5 كیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنك و مطبوع و درختان زیبا و كهنسال اطراف این چشمه مكانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن و سایر گردشگران به وجود آورده است؛ به طوری كه همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مكان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن، میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان كرده است.

منابع:
chaharmahalmet (dot) ir

Mehdi
21-08-2010, 03:31 PM
وسعت این تالاب كه در جنوب غربی گندمان واقع شده، 980 هكتار است و ارتفاع آن از سطح دریا 2219 متر می باشد. منابع تامین كننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه های حاشیه تالاب چون گل كوچك، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است. پوشش گیاهی تالاب را عمدتا گونه های حاشیه ای و نم پسند تشكیل می‌‌دهد كه از آن جمله می‌‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسك آبی و بزواش اشاره كرد. پرندگانی چون لك لك، شكاریا، حواصیل، بالكان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌‌شوند. ماهی های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید كولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است.
از امكانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سواركاری در مرغزار پیرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمان های بسیار دور در این منطقه، به خصوص در بین قبایل بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه‌ای به وجود آورده است كه آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی است.

منابع:
fa (dot) wikipedia (dot) org
chaharmahalmet (dot) ir

مصطفی شهریاری
17-08-2011, 02:26 PM
واقعا اطلاعات کاملی بود فقط عکس مربوط به تالاب چغاخور نیست شما عکس تالاب سولگان را به جای چغاخور گذاشتید

mohsen mount
10-01-2012, 11:57 AM
تنگ زندان قطعه اي از بهشت زميني است كه در ميان حصار حصين و به ظاهر دست نيافتني كوه هاي چهار محال و بختياري دور از دستان مخرب بشر، همچنان بكر باقي مانده است

تنگ زندان كه مجموعه اي زيبا از كوهستان ،‌آبشار ، جريان آب ،گياهان خودرو و حيات وحش است ‌كه به تازگي و به شكلي اتفاقي در يك گشت هوايي(حدود 20 سال پيش) نقاب از رخ زيباي بي مانند خود باز كرد و اكنون تنها گردشگران و كوهنورداني كه خستگي سفري چند روزه از ميان صخره ها و ناهمواري هاي كوهستان را به جان مي خرند ، مي توانند زيبايي اين قطعه گمشده از بهشت زميني را در ذهن خود يا چشم تنگ دوربين هاي تصويربرداري خود جاودانه كنند.
آبشار 100 متري تنگ زندان معروف به آبشار كرديكن ياآبشار دودي با هشت آبشار كوچك و بزرگ در شمال منطقه حفاظت شده سبزكوه قراردارد.
اين آبشار در 40 كيلومتري بروجن قرار دارد و در بين بومي هاي منطقه حفاظت شده سبزكوه به آبشار "دودي" يا "كروديكن" معروف است.
صخره اي كه آبشار در آن جاري است از زمان طلوع خورشيد تا ساعت 10 صبح باعث سايه گستراني بر محيط اطراف آبشار مي شود. وجود نور خورشيد در محيط آبشار از پنج تا شش ساعت تجاوز نمي كند چرا كه ساعت سه بعد از ظهر دوباره سايه صخره برروي آبشار گسترانيده مي شود.
با توجه به صخره اي بودن اطراف آبشار و عدم وجود خاك به اندازه كافي، ‌درختان بلوط، ارژنگ، پسته وحشي، بادام كوهي و ارس در دل صخره ها ريشه دوانده و رويش كرده اند.
جثه و قيافه گونه هاي جانوري اين منطقه ي بكر با ديگر مناطق حفاظت شده ي استان كمي فرق دارد اما همان گونه ها ي جانوري منطقه حفاظت شده سبزكوه هستند.
در اين مكان به دليل شيب زياد و نبود راه مالرو كه حتي اجازه ورود به عشاير را نمي دهد، شايد تنها نقطه بكر استان باشد و براي سفر به آن حتما به ليدر (راه بلد) نياز است.
در سفر به تنگ زندان نيازي به تجهيزات سنگ نوردي نيست اما محل هايي كه بايد دست به سنگ شد زياد است. عبور از مسير خيلي سخت نيست و خانم ها نيز مي توانند به آن سفر كنند.
كمترين زمان براي رفتن تا آبشار كرديكن دو روز پيشنهاد مي شود.
منطقه از لحاظ امنيتي عاري از اشرار است و فقط در هنگام شب براي جلوگيري از حمله حيوانات بايد آتش روشن كرد.
براي سفر به آبشار تنگ زندان مسير بروجن- وستگان- چهارطاق و شهر ناغان- چهارطاق تنها مسيرهاي قابل دسترسي هستند و بهترين فصل سفر به اين منطقه از ارديبهشت تا مرداد ماه مي باشد و در اين زمان طبيعت آن بسيار زيباتر است.

مختصات آبشار كرديكن
31°41'23.37"N
50°58'43.64"E

منبع:
مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال و بختياري (سعيد يوسف پور)
گروه كوهنوردي چكاد بروجن

حسن
04-03-2012, 09:59 AM
بالاخره تونستم عكس تالابچغاخور (بروجن - بلداجي )كه در 16 خرداد 86 را گرفتم تقديم دوستان و همسفران گرامي كنمYou can see links before reply

Sahar.Gh
04-03-2012, 10:39 AM
آقا مهدی اینقدر تعریف کردید که دلمون خواست:1: مخصوصا قسمت سوارکاریش.کی میبرینمون؟:3:

حسن
04-03-2012, 11:02 AM
تنگ زندان- آبشار تنگ زندان (كرديكن koredikon) - ‌بهشتي زنداني شده در ميان كوه

آقا محسن

اگر شما تجربه سفر به آبشار تنگ زندان را داريد يا از كساني كه معتبر هسنتد شنيدي اطلاع رساني كن خيلي مشتاق شدم از نزديك آن جا را ببينم و حس كنم

من سال 86 استان چهارمحال بودم دوست دارم آنجا و مردم خونگرم و ساده دل را دوباره ببينم

mohsen mount
04-03-2012, 11:13 AM
تنگ زندان- آبشار تنگ زندان (كرديكن koredikon) - ‌بهشتي زنداني شده در ميان كوه

آقا محسن

اگر شما تجربه سفر به آبشار تنگ زندان را داريد يا از كساني كه معتبر هسنتد شنيدي اطلاع رساني كن خيلي مشتاق شدم از نزديك آن جا را ببينم و حس كنم

من سال 86 استان چهارمحال بودم دوست دارم آنجا و مردم خونگرم و ساده دل را دوباره ببينم

سلام
دوست عزیز من خودم تا حالا نرفتم ولی با آقای شهریاری یه قرار گذاشتیم که برج 3 یا 4 سال91 بریم و ایشون هم قبول کردن!
هرکی دوس داره میتونه بیاد
خوش میگذره:3:

سجاد
04-03-2012, 01:47 PM
سلام...ميدونيد 5 نفر از اعضاي اين انجمن اصالت چغاخوري دارند بخصوص جناب شهرياري من يك بار از سبزكوه و چندين بار هم از دره عشق و تنگ زندان رفتم ابشار كرديكن اونجا چندتا ابشار ديگه هم وجود داره رسيدن به آبشار اصلي خيلي سخت هستش يا بايد از كف رودخونه بري يا دوتا كوه را بالا و پائين بري از راه سبز كوه خيلي خطرناكتره حتما با بند و لوازم بايد باشه . از بيماريه مشمشه اسب كسي هم خبر داره ايا خطرناكه

حسن
06-03-2012, 01:40 PM
سلام...ميدونيد 5 نفر از اعضاي اين انجمن اصالت چغاخوري دارند بخصوص جناب شهرياري من يك بار از سبزكوه و چندين بار هم از دره عشق و تنگ زندان رفتم ابشار كرديكن اونجا چندتا ابشار ديگه هم وجود داره رسيدن به آبشار اصلي خيلي سخت هستش يا بايد از كف رودخونه بري يا دوتا كوه را بالا و پائين بري از راه سبز كوه خيلي خطرناكتره حتما با بند و لوازم بايد باشه . از بيماريه مشمشه اسب كسي هم خبر داره ايا خطرناكه

آقا سجاد

بعد از روستاي بلداجي و قبل از درياچه چغاخور سمت راست پائين امامزاده حمزه يك غار وجود داره كه به گفته راننده جاي ثبت نشده و بعد 200 متر

پياده روي در آب و صخره يك جاي بكر و دست نخورده وجود دارد ،نشد تا آنجا برم. شما اگر اطلاعات بيشتري داريد لطفن داخل سايت قرار بده و اگر

اشتباه بود بگو.عكس يادت نره

mohsen mount
06-03-2012, 04:19 PM
آقا سجاد

بعد از روستاي بلداجي و قبل از درياچه چغاخور سمت راست پائين امامزاده حمزه يك غار وجود داره كه به گفته راننده جاي ثبت نشده و بعد 200 متر

پياده روي در آب و صخره يك جاي بكر و دست نخورده وجود دارد ،نشد تا آنجا برم. شما اگر اطلاعات بيشتري داريد لطفن داخل سايت قرار بده و اگر

اشتباه بود بگو.عكس يادت نره

شهره 12000 جمعيت داره !
در مورد اين شهر(البته آقاي شهرياري يه بار گفتن كه باز ميگم) بگم كه قطب گز ايرانه و اون موقع كه تو اين شهر گز درست مي كردن اصفهان ...
جاي تاسفه كه مردم ايران اين محصول رو سوغات و محصول ساخته شده ي شهر اصفهان ميدونن! البته چندتا كارگاه گز اصفهان داره كه در مقابل تعداد كارگاه هاي گز بلداجي هيچه.!!!

رسول نوروزیان
24-10-2012, 05:59 PM
اقا من این ابشار را رفتم.مسیری رفتن بسیار سخت و در بسیاری از نقاط پرتگاهی می باشد.اگر انو بخواد میتونم به عنوان راهنما ببرمشون